Bllok atrioventricular

Bllok atrioventricular quajtur shkelje të kalimin e pulsin elektrike përmes sistemit kryerjes së zemrës. Si rezultat, të thyera pronat shtrëngohet të zemrës, të zhvilluar aritmi, ndryshon rrjedhjes së gjakut në organet e brendshme.

Bllok atrioventricular mund të shoqërohet me inflamacion të miokardit, infarkt miokardi, cardiosclerosis, sëmundje Lenehra (valvulës mitrale, progresive dhe të aortës septum arsye interventricular, duke çuar në kalcifikim e tyre).

Transformimi në sistemin përçueshmëri mund të ndodhë në nivele të ndryshme - brenda kryqëzimin atrio-stomakut, në nivelin e stomakut deng rrjedhin atrioventricular (pako bllok degë) ose më tej pasojat e tij (pako bllok degë). Kryen pako bllok degë rezultuar në ngadalësimin impuls elektrik (bllokade jo i plotë i I shkallë). Lezione më të rënda të çojë në formimin e shkallës bllokadës II. Së bashku me këtë pjesë të pulsin stimuluesit kardiak shkaktuar, nuk arrin ventricles.

Bllokim i plotë (shkalla III) regjistruar rrallë dhe, në shumicën e rasteve, nuk është i qëndrueshëm. Me rrahje zemre të plotë bllokadës ndalet deri në momentin kur roli i stimuluesin nuk do të marrë 3 të nyjen ri, të vendosura nën bllokadë. Nëse nisjen e shkurtimeve të reja në stimuluesin zemrës vonuar, ka të ngjarë të plotë durueshëm arrest kardiak. Larg nga nyjen atrioventricular është shoferi i ritmit, frekuenca më të ulëta do të reduktohet zemrën. Me bllokimin e plotë mund të fillojë menjëherë disa automatik të qendrave që nuk çojnë në një të fortë kontraktimet ventricular asinkrone (dridhje).

Simptomat

// '); //]]>

Kur bllokimi i shkallës I vonojë formën pulsin e një të dytë. Në mënyrë tipike, kjo gjendje nuk shkakton ndonjë shenjë patologjike. Shumë më tepër përçueshmëri fillestar shndërrimi zbuluar nga elektrokardiogramë gjatë periudhës zgjatur P - Q. Ndonjëherë bllokimi i shkallës I mund të tregojë rritjen e veprimtarisë së nervit vagus. Edhe në mungesë të ankesave pacientë me bllokadën atrioventricular të jenë tregues të kardiolog mbikqyrjes.

Kur bllokada II shkallë, pacientët ankohen për mungesa në zemër, lezionet rrahje zemre, nganjëherë për anginë. Mungesa e qarkullimit shfaqet në dobësi të përgjithshme, lodhje, dhimbje koke, gulçim. Sulmi i mundshëm akute e pash në një zalisur të shkurtër.

Kur dëgjuar zemër ndodhin më rrallë se rrahje zemre normale (më pak se 80 rrahje në minutë), të zvogëlojë mbivendosje me tkurrje atrial ("armë" ton).

Nëse bllok atrioventricular ndërlikon atherosclerosis e aortës gjatë presion sistollë rritje të ngjarë të mprehtë të numrit të madh (200-300 mm Hg).

Kur bllok atrioventricular mund të ndodhë dështim të qarkullimit të gjakut. Kjo mund të paraprihet nga bllokadës dhe rezultatin e sëmundjes themelor, ose të zhvillohet me normë më të ulët të zemrës 30 për minutë.

Diagnoza përfundimtare e bllokadës atrioventricular themeluar nga monitorimi ditor EKG. Me rëndësi të veçantë është identifikimi në diagnozën e rreh ventricular.

Implikimet

// '); //]]>

Bllok atrioventricular çuar në aritmisë kardiake, rrjedhjen e paaftë gjakut dhe organeve të brendshme uria oksigjenit.

Pasojat më të rënda bllokada atrioventricular mund të jenë manifestime të sindromi i Morgagni-Adams-Stokes, në të cilën zhvillon një humbje e papritur e vetëdijes për të ndaluar të marrë frymë dhe rrahje zemre. Sulmet fillojnë me marrje mendsh e papritur, errësuar të syve, dobësi. Pacienti kthehet zbehtë dhe pothuajse menjëherë humb vetëdijen. Pas rreth një minutë e gjysmë në zhvillim konfiskimet përgjithësuar, të cilat shpesh ndodh kur urinim i pavullnetshëm apo jashtëqitje. Pastaj, kundër sfondit të dështimit të frymëmarrjes zakonisht shfaqet apnea. Kur rivendosjen pacientin zemrës rifiton vetëdijen. Pas sulmit pacientët më shpesh nuk e mbani mend se çfarë ka ndodhur me ta.

Rregullat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Trajtimi i bllokut atrioventricular ilaçeve mundshme dhe kirurgji (me futjen e stimuluesin). Para së gjithash, ju keni nevojë për një terapi bazë sëmundje, përmes të cilit zhvilluar bllok atrioventricular.

Si terapi të drogës përdorur trazirave përçueshmëri anticholinergic (atropine) dhe agjentë adrenomimeticheskoe (ephedrine, alyupent). Ata të përmirësuar përçueshmëri elektrike në zemër dhe pulsin e normës më të shpeshta të zemrës.

Përdorimi i stimuluesin përkohshme mund të (kur injektuar nëpërmjet elektrodë krevat venoz) ose të përhershme (nëse sistemi paraqitjen brenda trupit në një elektroda vazhdueshme fiksimit brenda zemrës). Manage stimulators moderne lejon për aparatin e pavarur kalimi i pacientëve me origjinë aritmi ose çaktivizoni normalizimin e zemrës.

Stimulator Instalimi i bërë në rastet e mëposhtme:

• aritmi gjatë sulmeve që përfshijnë humbjen e vetëdijes;
  • duke reduktuar normën e zemrës për 40 rrahje në minutë ose më pak;
  • duke rritur çrregullime të qarkullimit të gjakut;
  • në aspektin e paraqitjes stimulues kardiak periferike;
  • me atrioventricular bllok II - shkalla III, i shoqëruar nga arrhythmias kardiake.

Përdorimi i nxitës është i kundërindikuar në mosfunksionim të zemrës, i shoqëruar nga dështimi congestive zemrës, dhe në disa lloje të defekteve të zemrës.

Në sulmet e Morgagni-Adams-Stokes demonstruar reanimim.