Arrhythmia

Arrhythmia mund të jetë rezultat i faktorëve të ndryshëm. Arsyet kryesore janë si më poshtë:

• transformimi i muskulit të zemrës (infarkt, miokardit, sulmi në zemër);
  • bilanci i elektroliteve në çrregullime të gjakut;
  • efekti i substancave toksike (toksinave, toksina bakteriale);
  • gjak i oksigjenuar dobët (sëmundje të mushkërive, dështimi i zemrës);
  • Çrregullime CNS (neuroses, stresi);
  • CNS (trauma kafkës, goditje, tumoret e trurit).

Aritmi janë të ndarë në një çift lloje:

• Rreh, rrahje zemre është e parakohshme.
  • Rreh ventricular, lloj i zakonshëm i aritmia, duket si një pacient në zemër, dhe kur të shëndetshme. Shtëna humbura njohur për të gjithë, si pasojë e stresit, caffeine tepërt dhe aktivitetit fizik. Megjithatë, dështimet e përsëritura është një sinjal për të shkuar te mjeku.
  • Dridhje atrial është gjithashtu një çrregullim shumë të zakonshme karakterizohet nga një reduktim në gabim atrial.
  • Valëvitet atrial është më i saktë dhe i rregullt se dridhje atrial, është më e zakonshme tek njerëzit me probleme të zemrës.
  • Takikardi konvulsiv, palpitations duket në mënyrë dramatike, si papritmas zhduket.
  • Takikardi ventrikulare, palpitacione, në të cilën zemra shkeputur mbushjen me gjak, duke bërë që trupi merr pak gjak. Kjo aritmia është shumë e vështirë, dhe pacienti duhet të vëzhgohet vazhdimisht nga një mjek.
  • Dridhje ventricular, çorganizuar është një rrjedhë e vazhdueshme e pulses jashtë ventricles, sepse ata nuk tkurret dhe nuk mund të pompimit të gjakut. Kjo gjendje kërkon ndërhyrje të menjëhershme mjekësore.

Simptomat

// '); //]]>

Simptomat e aritmive janë të ndryshme, në varësi të llojit të aritmisë. Arrhythmia nuk mund të zbulohet me fjalë të tjera një person thjesht nuk ndjehen të; ajo është e përcaktuar vetëm nga EKG. Por më së shumti, njerëzit që vuajnë nga aritmia, ndjen siklet në gjoks, lodhje dhe dobësi të shpeshta, të shtëna të verbër në gjoks. Vetëm të shoqëruar me aritmi marramendje, turbullt e ndërgjegjes, zalisur, gulçim, rrahje të zemrës në gjoksin e tij.

Implikimet

// '); //]]>

Kur dridhje, kur ka frekuencë të shpejtë dhe dramatik ndryshimi dhe rregullsinë e rrahje zemre apo të ngadalshëm, të punuar i tërë trupi ndërprerë në mënyrë të konsiderueshme - është zvogëluar numri i gjakut nga zemra në aorta hedh. Truri më të prekshme për "gjakun e agjërimit" nga ky origjinës marramendje, humbje ose turbullt të vetëdijes. Nuk jam i sigurt kjo mund të ndodhë kur një person është ulur në shtëpi duke parë televizor, kjo ndodh papritmas dhe pa paralajmërim dhe mund të ndodhë në kohën e makinës, të shkojnë jashtë, etj Në mënyrë të qartë, pasojat mund të jenë shumë të paparashikueshme dhe i trishtuar. Në të rriturit, sipas të cilit zvogëluar funksionin shtrëngohet të zemrës dhe është një shkelje e rrjedhjes së gjakut koronare mund të zhvillojnë dështimi i zemrës, origjinën pectoris, infarkt miokardi ose aritmi mund të çojë në edemë pulmonare. Disa aritmi drejtpërdrejt rrezikojnë jetën e pacientit, të tilla si për shembull dridhje ventricular.

Për të gjithë pyetja e mësipërme me shkrim i trajtimit duhet të marrë vetëm një mjek, jo pacientit, dhe aq më shumë që ne nuk duhet të angazhohen në vetë. Dhe unë duhet të pranoj se trajtimi mund të të dy të përfitojnë dhe dëm, sepse droga antiarrhythmic të ketë efekte të rëndësishme anësore, mund të shkaktojë aritmi të ri të zemrës.

Me zbulimin e aritmisë, pacienti duhet të ndryshojë stilin e jetës e tij për të shmangur: duhanit, alkoolit, kafeina, stimuluesve, droga për ftohjet (dhe gjithmonë të konsultoheni me mjekun nëse ka nevojë për të pranuar ato), stërvitje intensive, stresit.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Për të luftuar aritmi duke përdorur ilaçe të ndryshme. Droga Antiarrhythmic, ato përfshijnë beta - blockers dhe zbatimin e kontrollit shkalla e zemrës. Antitromobocitar ose antikoagulant terapi, e cila përfshin droga që reduktojnë rrezikun e clots gjakut dhe të origjinës goditje. Secili në drogës tij vepron mbi trupin e individit, kështu që mund të duhet të provoni disa drogave të ndryshme për të gjetur më të efektshme për pacientin.

Nëse ilaçet nuk ndihmojnë kontroll ritmin, atëherë kalojnë Kardioversioni: goditje veprimi elektrike në gjoks, në të cilën sinkronizon zemrën dhe rikthen ritmin normal.

Për të parandaluar ngadalshëm shoferin ritëm rrahje zemre përdorur. Me të janë impulset elektrike të muskujve të zemrës për të ruajtur normën e dëshiruar zemrës.

Ne trajtimin e fibrilimit ventricular dhe ventricular takikardi kardioverter implantuese përdorur - defibrillator. Ai "shikon" për ritmin e zemrës dhe kur ai bëhet i parregullt, ajo ushqen energjinë e muskujve të zemrës.

Për të luftuar llojet e ndryshme të tachycardias, takikardi ventricular, larguarit atrial dridhje përdorin kateter, nëpërmjet sjelljes kateteri rrjedhës eklektik në zona të caktuara brenda zemrës.

Operacioni është kryer për të trajtuar sëmundje të zemrës, mund të çojë në aritmisë, zakonisht me dridhje atrial.

Përcaktimit të strategjisë trajtim dridhje shpesh është detyrë e vështirë dhe e rëndësishme, sepse ju duhet të lidhen rrezikun e terapisë dhe efektet e mundshme negative. Rrezikshme për pacienti të ketë edhe mjek pasive dhe një Chur aktiv, përgjegjës si çdo gjë të vogël, të humbur pjesë të vogla mund të çojë edhe në vdekje. Gjithashtu njerëzit që vuajnë nga aritmia, nuk e tërheq një apel për mjek, sepse trajtimi nuk është nisur në kohë nuk mund të sjellë rezultatin e dëshiruar.