Endometrioza - Simptomet, Shkaqet, foto, diagnoza, pasojat

Në trajtimin e ndonjë sëmundje është e rëndësishme për të korrigjuar diagnozën. Nëse mjeku mund të vlerësojë të gjitha simptomat dhe rezultatet e testimit, atëherë trajtimi do të jetë një rezultat i plotë dhe pozitiv.

Por ka një sëmundje që është e vështirë për të diagnostikuar, pasi ata kanë simptoma të ndryshme, ose anasjelltas, shkon pa u vënë re. Këto sëmundje përfshijnë Endometrioza gjinekologjik. Kjo diagnozë dëgjojmë shumë vajza dhe gra të moshës riprodhuese. Ndonjëherë ju mund të eliminojnë Endometrioza, nganjëherë ajo është në mënyrë të qëndrueshme duke përparuar. Kjo sëmundje është ende nuk ka studiuar plotësisht, kështu që ngre shumë pyetje, si mjekët dhe për pacientët.

Ka endometrioza në gratë e moshës 30 deri 50 vjet. Ndonjëherë ajo është diagnostikuar pak më herët, por pas 50 - nuk është pikërisht Endometrioza ndodh. Gjatë menopauzës zhduken substrate kryesore të sëmundjes - endometrium, kështu që sëmundja mund të ndikojë jo vetëm në trupin e femrës. Sipas hulumtimit të fundit, Endometrioza - një sëmundje e karakterizuar nga rritja e indit endometrial (shtresa e brendshme e mitrës) në vendin e gabuar. Në femra shëndetshëm endometrium është membrana e brendshme e uterusit. Por prania e shkaktuar faktorët ai merr me anë të gjakut në organe të tjera apo përhapjen në mitër (tubat fallopian). Si rezultat, endometriosis fillon, të cilat në çdo rast ka simptoma të ndryshme.

Shkaqet e Endometrioza

Ka disa teori që shpjegojnë shkakun e Endometrioza. Ymplantatsyonnaya më të zakonshme. Sipas kësaj teorie është duke lëvizur Tacna endometrium gjatë curettage diagnostikuese, abort ose kirurgji, dhe kjo është shkaqet kryesore të Endometrioza. Kështu qelizat në gjak, e cila kontribuon në shpërndarjen e tyre në trup. Besohet se indet Endometrioza mund të hyjë në vezoret apo tubat fallopiane gjatë menstruacioneve. E kundërta ndodh kur rrjedhja e gjakut ose çrregullime hormonale me tubat fallopiane gabuar tkurrje. Rezultati është shtojcë e endometriumit dhe rritja e saj përtej vendin e saj të zakonshëm.

Por ymplantatsyonnaya teori ka disa boshllëqe. Teoria e tij e mirë plotësuese imunologjik, i cili shpjegon pse jo çdo menstruacione gratë kanë Endometrioza. Sipas kësaj teorie sistemi imunitar ka disavantazhet e femra me të cilën qelizat endometrial mund të bashkëngjitni të indeve të tjera. Normalisht, ata janë të zhytur nga makrofagët (qelizave të imunitetit). Por në qoftë se ka një defekt në sistemin imunitar, është koha për të zgjidhur endometrium dhe shkaktojnë sëmundje.

Shpesh ndiqet një predispozitë gjenetike për sëmundje, kështu që një familje mund të takohen disa breza të grave që vuajnë nga Endometrioza. Kjo tregon praninë e çrregullimeve gjenetike, por e gjejnë ata deri tani ka dështuar. Simptomat endometrioza në gratë në të njëjtën familje mund të jetë i ngjashëm. Ka teori metaplastic (origjina e qelizave endometrial nga qelizat e padiferencuara në indet e tjera), por nuk ka prova të drejtpërdrejta për këtë pikëpamje. 

Format

Varësisht nga ku indet endometriosis, të izoluara disa forma të Endometrioza:

1. Henytalnaya formë - prania e vatrave të indeve endometrial brenda mitrës, tubave fallopiane apo vezoret. Më të zakonshme endometriosis, mitra, ajo është quajtur adenomyosis. Ndonjëherë Endometrioza në qafën e mitrës apo në vaginë (shpesh pas diathermocoagulation).
  2. Forma Extragenital - prania e vatrave të indeve endometrial jashtë organeve gjenitale (në zorrë, fshikëz, sytë apo tru).
  3. Forma të kombinuara - prania e lezioneve si organeve gjenitale dhe të organeve të tjera.

Simptomat

Varësi formën e sëmundjes dallimin e simptomave të ndryshme të endometriozës. Që nga vatra ndodhin procese të njëjta si në endometrium sotme, ankesat kryesore të ndodhin gjatë menstruacioneve. Gratë raportojnë se ata janë të shqetësuar:

• Intensiteti dhimbje, e cila ka një frekuencë ciklike. Dobësuar pas rritjeve mujore para tyre. Nëse xhepat janë në shtresën e muskujve të mitrës, dhimbja intensifikuar gjatë raportit seksual. Nëse qeliza është në fshikëz, kjo do të thotë dhimbje gjatë urinimit. Nëse gut, gjatë jashtëqitjes. Dhimbje radiating në pjesën e pasme, e cila çon në probleme serioze.
  • Mosfunksionim menstruale, i shoqëruar nga parregullt cikël mazhuschie zgjedhjes mezhmenstrualnye, ose gjakderdhje edhe më të rënda mujore.
  • Steriliteti. Komplikimet e Endometrioza çojë në mungesë të shtatzënisë, si në Endometrioza përmes çrregullime hormonale shpesh ovulacionit mungon apo dështimi është faza e dytë e ciklit. Për nivelet tipike femra hormonal të larta të FSH dhe LH. Gjithashtu, ata vuri në dukje një numër të madh të estrogjenit dhe progesteronit, Hormoni reduktuar sasinë.
  • Gjatë menstruacioneve në gratë me Endometrioza shpesh vërejtur vjella, vjellje, ethe, dhe analizat e gjakut treguan shumë leukocite, ESR të lartë dhe të ulët hemoglobinën.
  • Gjendja e përgjithshme e femrave shumë më e keqe, sepse ajo që është ndikimi i Endometrioza në punën e të gjitha organeve të brendshme. Ata ndjehen dobësi, ul performancën, nervozizëm shpesh shfaqen për shkak të dhimbjeve të vazhdueshme, por për shkak të gjakderdhjes rëndë mund të ndodhë marramendje, takikardi dhe dyspnea.

Nëse mjeku pyet pacientin me kujdes, historia e mbledhjes është menduar shpesh e sëmundjes. Efektet e Endometrioza janë të ndryshme dhe shpesh të çojë në përkeqësimin në cilësinë e jetës. Jeta familjare mund të shkatërrohet, karrierës për shkak të problemeve shëndetësore është e pamundur. Gjatë menstruacioneve një grua të paaftë, dhe në mes tyre është shënuar lodhje, letargji dhe të shpeshta gjakderdhje rëndë zbrazë grua.

Diagnostics

Kur mjeku i parë dyshim dërgon grua në ultrazërit. Më shpesh, kjo metodë lejon për të konfirmuar ose të hedhur poshtë shqetësimet. Nëse Endometrioza konfirmohet, mitrës, për diagnozë më të saktë të emërojë hysteroscopy (shqyrtimin e brendshme e mitrës duke përdorur pajisje të posaçme) dhe hysterography (X-ray e mitrës dhe tubat fallopiane pas administrimit të mesme kontrast). Metoda më e besueshme për diagnostikimin laparoscopy ovarian Endometrioza është konsideruar, e cila është edhe metodë e trajtimit (gjatë procedurës heq fokusin, në qoftë se ka).

Endometrioza dhe Shtatzënia

Për shkak të mungesës së ovulacionit Endometrioza shpesh çon në varfëri. Por si rezultat i trajtimit të Endometrioza dhe shtatzënia janë të pajtueshme. Nëse sëmundja nuk është likuvalosya kohë të gjatë, përveç shkeljeve të mëdha të lidhur më shumë - inflamacion të shpeshta të legenit, shkeljen e të qenët i qartë i Tubalit, çrregullime endokrine që parandalojnë fekondimin. Prandaj, mundësia e një rezultat pozitiv në trajtimin e duhur të larta se në raste të avancuara.

Ndonjëherë ka një situatë kur konceptim ndodh në prani të Endometrioza (që është diagnostikuar xhepat që dëmtojnë trupin). Ky grup negativ i rrethanave, si shtatzënisë në raste të tilla shpesh përfundojnë në abort. Shtatzënia gjatë Endometrioza të çojë në pasoja të rënda, sepse ajo i jep hormonet dhe e bën atë edhe më të paqëndrueshme. Prandaj, gjatë trajtimit të Endometrioza duhet të përdorin kontraceptivë.

Trajtim

Nëse gruaja u kthye tek mjeku dhe gjeti qelizë e saj, atëherë trajtimi Endometrioza duhet të fillojë sa më shpejt të jetë e mundur. Në fazat fillestare të zjarrit, kur njësia e përcaktuar terapi hormon, i cili redukton rrezikun e përhapjes Endometrioza. Gjinekologu mund të kombinohen kontraceptivë apo droga më të rënda (agoniste Gonadotropin-lëshimi i hormoneve ose androgen derivate).

Nëse trajtimi konservativ dështon, atëherë mjeku ofruar trajtim kirurgjik. Ka disa opsione. Zgjedhja varet nga faza e Endometrioza dhe shkallën e përhapjes së tij. Si për të trajtuar Endometrioza? Features flet kirurg para operacionit. Shumica ofrojnë kirurgji laparaskopike, e cila lejon përdorimin e pajisjeve për të eliminuar xhepat endometrioid.

Parandalim

Masat e veçanta do të parandalojë ndodhjen e Endometrioza nuk ekziston. Nëse është e mundur, është e nevojshme për të kufizuar ndërhyrjet kirurgjikale (abortin, curettage). Parandalimi i Endometrioza është përdorimi i kontraceptivëve të kombinuar që bllokojnë ovulacionin dhe hormonet bëjnë gratë më të qëndrueshme. Ju duhet të vizitoni gjinekologun dhe inflamacion në kohë trajtojnë kronik të sistemit riprodhues. Mungesa e marrëdhënieve seksuale gjatë menstruacioneve gjithashtu redukton rrezikun e Endometrioza.