Trikomonoza - Simptomet, Diagnoza, trajtim, shkaqet

Trichomoniasis - një sëmundje ngjitëse parazitare që transmetohet seksualisht. I referohet infeksioneve, infeksionet seksualisht të transmetueshme, ose IST-ve.

Sëmundja shkakton Trichomonas parazit që jeton në traktin gjenital të grave dhe burrave. Gjithnjë e më shumë, sëmundja ndodh pa manifestimet klinike. Kjo është arsyeja pse ajo është shumë e zakonshme. Transmetimit veçanërisht e rrezikshme patogjen në rast të ndryshimit të shpeshtë të partnerëve seksualë.

Trichomoniasis banon në vaginë në gratë dhe burrat dashur uretrës, prostatës dhe fshikëzat seminale. Megjithatë, zakonisht prekje i parë në të dy burrat dhe gratë, është fenomeni i urethritis.
Trihomonada pse seksualisht të transmetueshme, por gratë mund të jetojnë vetëm në vaginë. Kur infeksioni anal dhe oral kontakti seksual i rektumit dhe gojës pamundur.

Paraziti hyn në trup nëpërmjet traktit gjenital kur ka kontakt me një person të infektuar tashmë ose njerëzve të cilët janë bartës të sëmundjeve infektive. Manifestimet e para të trichomoniasis mund të shihet nga një javë deri në një muaj pas infektimit.

Simptomat

Simptomet e trichomoniasis nëse sëmundja nuk është në një formë latente, ka një pamje karakteristike klinike, në të cilën ju mund të dyshoni sëmundje.

Në burra atje apo atë foto e sëmundjes në varësi të vendndodhjes së parazitit. Kjo mund të jetë prostatitis ose uretritin manifestohet nga ndjesi të dhimbshme në aktin e urinimit. Megjithatë, më shpesh në meshkujt trichomoniasis nuk ka simptoma të qarta që do të gjykojë popujt deri në praninë e këtij infeksioni.

Simptomet e trichomoniasis në gratë janë më të theksuara për shkak të shkatërrimit të vaginës. Kështu ajo mund të shihet karakteristikat e mëposhtme:

• shkarkimin nga trakti gjenital, të cilat mund të jenë me ngjyrë në ngjyrë të verdhë ose portokalli. Përveç kësaj, ky përcaktim mund të jetë i lehtë. Era e tyre janë shumë specifike dhe shumë të pakëndshme;
  • në pikën e kontaktit me lengjet vaginale acarim të lëkurës e saj ndodh, duke rezultuar në një grua ndjen siklet në zonën gjenitale, kruarje, ndjesi djegie. Gjatë gjumit, kur kontrolli është i pamundur në këto vende të formuara kruarje, nganjëherë shumë të thellë dhe serioze;
  • Prania e mundshme e ulcerat në vend sekrecioneve dhe kontaktit të lëkurës, sidomos në avancuara, paperpunuar apo joadekuate trajtuar raste;
  • trikomonoza mund të shkaktojë lezione të uretrës, dhe gruaja do të ndjeni dhimbje gjatë urinimit;
  • humbja e marrëdhënieve vaginës bëhen të dhimbshme seksuale, gruaja përpiqet për të shmangur ato. Gjithashtu, kur inatosur lëndim vaginale Mukoza mund të shkaktojë gjakderdhje.

Diagnostics

Diagnoza e trichomoniasis në praninë e simptomave nuk paraqet shumë vështirësi.

Gratë kanë marrë një shpifje mbi florën gjatë inspektimit të qafës së mitrës në pasqyra. Është e këshillueshme që menjëherë të bëjnë këtë mikroskopi shpifjeve për të parë lëvizjen e Trichomonas posedojnë flagjelat për lëvizje. Zakonisht përgjigja pas këtij studimi gati në gjysmë ore.
Nëse Smears model shihen në mikroskop është e diskutueshme në praninë apo mungesën e infeksionit, ju duhet të mbajë fazën e ardhshme të studimit për të konfirmuar praninë e trichomoniasis në femra. Ky rezultat është arritur me mbjelljen e përmbajtjes vaginale për mjedis të veçantë. Përveç kësaj, kjo metodë lejon për të zbuluar Trichomonas, ai lejon gjithashtu për të përcaktuar ndjeshmërinë e tyre ndaj llojeve të ndryshme të antibiotikëve, e cila jep rezultate më të mira në trajtimin e sëmundjeve infektive.

Edhe më saktë rezultati jep një metodë relativisht e re e hulumtimit - PCR. Kjo metodë lejon për të përcaktuar praninë e ADN-së patogjen në shpifje. Rezultati shkon përtej një ose dy ditë.

Shtatzënia

Trichomoniasis dhe shtatzënia shpesh mund të takohen së bashku. Kjo ndodh për shkak se sëmundja ka tendencë të jetë sigurisht asimptomatike. Shumë shpesh Trichomoniasis gjatë shtatzënisë është një gjetje të rastit të dy obstetër-gjinekolog, dhe për shumicën e grave.
Trichomoniasis në Shtatzënia - sëmundja është mjaft e rrezikshme për fetusin, sepse ajo mund të shkaktojë një shumëllojshmëri të komplikimeve të rrjedhës së tij.

Ndërlikim

Të gjitha komplikimet e trichomoniasis mund të ndahen në tri kategori:

1. Komplikimet në meshkuj.
  2. Komplikimet në femra.
  3. Komplikimet në shtatzëni.

Secili grup ka komplikime të veta specifike. Kështu, në meshkuj prostatës më të zakonshme dhe në gratë - një bandë e tërë e komplikimeve. Këto përfshijnë:

• cystitis përhershëm Prania;
  • Bartolini, ose inflamacion i gjëndra portikun;
  • inflamacion i organe gjenitale të jashtme dhe perineum.

Megjithatë, komplikimet më të rrezikshme dhe të pakëndshme të trichomoniasis ndodhin gjatë shtatzënisë. Në mesin e tyre janë:

• abortet spontane apo aborte spontane;
  • lindja e parakohshme;
  • kequshqyerja fetale ose zvogëluar madhësinë e saj dhe pesha;
  • Ekziston edhe një komplikacion që ndodh në të dy gjinitë - është infertilitetit. Në përgjithësi ajo është gjetur në ato kohë të bëjë pa terapi mjekësore si rezultat i infeksionit asimptomatike dhe mungesa e vullnetit për nënshtrohet trajtimit.

Trajtim

Natyrisht, çdo person i cili e vënë këtë diagnozë, pyesin se si për të trajtuar trichomoniasis?
Trajtimi i trichomoniasis - është i mundimshëm. Ajo kërkon disiplinë dhe përgjegjësi. Për të kuruar të ardhur, pa marrë parasysh se kush zbuloi Trichomonas, trajtimi duhet të kaloj nëpër të gjitha partnerë seksualë. Vetëm në këtë rast përsëriti rikthim është reduktuar praktikisht në zero.

Kur trajtimi mjekësor duhet të harrojmë për seksin në mënyrë që trajtimi ishte efektiv.
Shërim më magjike plumb i infeksionit është Metronidazole. Si një zëvendësim ju mund të përdorni homologët e saj.

Megjithatë, trajtimi i trichomoniasis tani ka filluar të shkaktojë vështirësi për shkak të faktit se ka një rezistencë të drogës parazit të Metronidazole. Përveç kësaj, trajtimi i sëmundjes has pengesa në identifikimin shtatzënë tij sepse gratë shtatzëna duke marrë Metronidazole shumë të dëshirueshme për shkak të depërtimit të saj përmes barrierës mitrës-placentës dhe e goditi atë në trupin e fetusit.
Nëse trikomonoza zbulua më vonë në shtatzëni, trajtimi Metronidazole transmetuar një grua lind në dhomëzën e vëzhgimor mbyllur.
Në mënyrë tipike, trajtim zgjat një javë. Nëse sëmundja është e vështirë për të rregulluar gjatësinë e trajtimit.

Parandalim

Pas trajtimit është kryer, të fillojë për të parandaluar aktivisht trichomoniasis.
Parandalimi i trichomoniasis përfshin një listë të sendeve.

1. Së pari, pasi prolechivaniya duhet të kalojnë swabs testimit. Herën e parë ajo të marrë menjëherë pas trajtimit, për herë të dytë dhe të tretë - pas menstruacioneve, dhe pastaj pas një muaji në javën e katërt të kryerjes PCR për heqjen përfundimtare të diagnozës. Kontrolloni shtatzënë njëjtë çdo tre muaj.
  2. Së dyti, trajtimi është kryer për të gjithë partnerët seksualë që dështuan reynfektsyya, dhe gjithë trajtimi nuk është miratuar më kot.