Kanceri i qafës së mitrës - simptomat, shenjat, shkakton, trajtim

Përmendja e parë e studimit epidemiologjisë së datës kancerit të qafës së mitrës prapa në 1842 vit. Kjo u vu re se sëmundja zhvillohet të vejat dhe gratë e martuara, dhe jo të zakonshme në murgeshat dhe virgjëra. Këto rezultate i lejuar për të gjykuar natyrën e sëmundjeve infektive. Por sot ky version është konsideruar të pasakta, kancer provokuar nga infeksioni, por në vetvete nuk është ngjitëse. Kanceri i qafës - është, sot, një nga më të zakonshme malinje. Championship para kanceri i stomakut, kanceri i lëkurës dhe kanceri i gjirit. Çdo vit, 650,000 pacientët do të mësojnë në lidhje me diagnozën tmerrshme. Shumica janë gra të moshës së mesme 30-55 vjeç, shumë më pak nga kjo sëmundje kanë tendencë për gratë më të rinj se 20 ose më të vjetër se 65 vjeç, por ka një tendencë për sëmundje përtëritje.

Ka shumë lloje të sëmundjes, por më i zakonshëm është tumor squamous qelizë e qafës së mitrës.
Shkencëtarët kanë gjetur një lidhje midis kancerit të qafës së mitrës dhe infeksionet e tjera virale (të tilla si herpes gjenital, Human Papilloma Virus). Dhe në qoftë se një grua ka disa infeksione në të njëjtën kohë, një shans për të marrë të kancerit të qafës së mitrës nga disa herë.

Parakushtet për kancer cervikal

Diagnoza më e zakonshme e kancerit të qafës së mitrës kryer në gratë që:

• Deri në 16 vjet duhet të jenë seksualisht aktive.
  • Shtatzënë apo dhënë lindjes në një moshë të hershme (para 16 viteve).
  • Duke pasur shumë partnerë seksualë.
  • Kanë sjellë disa aborte.
  • Vuajnë nga sëmundjet inflamatore ose seksualisht të transmetueshme.
  • Përdorimi i kontraceptivëve hormonal.
  • Keni një sistem të dobësuar imunitar. 

Në mënyrë tipike, nje tumor malinj ndodh kundër sfondit të një gjendje parakanceroze. Ky transformim merr disa vjet.
Në rrezik merrni edhe njerëzit me lytha, papilomat, infeksion klamidiale, HIV. Shkaqet kanceri i qafës së mitrës mund të rri në trashëgim.

Simptomat dhe fazat e kancerit cervikal

Për sëmundje të tilla si simptomat e kancerit të qafës së mitrës mund të jetë mjaft i parrezikshëm. Sëmundja e hershme nuk mund të vini re, por në një fazë të mëvonshme .. Simptomet shenja të dukshme të sëmundjeve të lidhura direkt me fazën e zhvillimit.

1. Kanceri ndodh pothuajse 1 shkallë asimptomatike. Nuk ka dhimbje, ndarje praktikisht i padallueshëm nga normale. Ata mund të jetë shumë i holluar me ujë ose mukozës, papastërti e gjakut por në këtë fazë nuk do të. Tumor malinj nuk shkon përtej qafës së mitrës. Në këtë fazë, trajtimi sjell rezultatet më efektive.
  2. Kanceri 2 gradë më të dukshme. Ajo shoqërohet nga diktim se një vonesë në vaginë terren bamirësisë dhënien zhvillimin e sëmundjeve infektive. Tumori ndërsa përtej mureve të qafës së mitrës, por nuk arrijnë muret e pelvisit. Trajtimi i sëmundjes në këtë fazë siguron mbijetesën e 75% të pacientëve.
  3. Cancer 3 gradë nuk mund të shkojnë pa u vënë re. Ai, ndryshe nga dy fazat e para, të cilat janë të gjatë të qëndrueshme, zhvillohet me shpejtësi dhe të bëhet 4 gradë. Tumori arrin kufijtë e mureve të legenit dhe shkon përtej ajo mund të rritet në fshikëz apo rektum. Nuk mund të metastasized në organe të tjera. Trajtimi i fazës 3 jep një shans për të mbijetuar 40% të pacientëve në fazën 4 shansi është vetëm 15%. Ndër simptomat e vërejtura me diktim erë të pakëndshme kalbur, dhimbje në legen.

fazë

Diagnostics

Në studimin e fillon diagnoza gjinekolog e kancerit të qafës së mitrës, por kjo nuk do të thotë se sëmundja ka origjinën nga këtu. Në të kundërt, trajtimi mund të fillojnë këtu. Mjeku do të shqyrtojë me hollësi qafën e mitrës duke përdorur një pajisje të veçantë dhe në dyshimin më të vogël të marrë një pjesë të indeve për biopsi. Kjo procedurë do të sigurojë diagnozë të saktë dhe trajtim efektiv. Nëse është e nevojshme, konsultimet do të jenë të dizajnuara me oncologist.

Për diagnozën e kancerit të qafës së mitrës në fazat e hershme ka një test i veçantë. Femrat më të vjetra se 40 vite është e rekomanduar për të marrë atë të paktën dy herë në vit. Kjo është absolutisht pa dhimbje dhe procedurë e sigurt. Të marrë një shtupë, i cili më vonë pikturuar një reaktiv të veçantë dhe të ekzaminohet nën mikroskop.
Ndonjëherë mjeku përshkruan ultratinguj, tomography llogaritur apo rezonancë magnetike e barkut dhe legen. Këto manipulime të bëjë të mundur për të përcaktuar vendndodhjen dhe madhësinë e tumorit dhe të përcaktojë nëse ky tumor ndikon në nyjet limfatike.

Trajtim

Trajtimi varet nga faza jo vetëm kancerit cervikal, por edhe nga mosha e pacientit. Më shpesh hequr kirurgjike mitër dhe shtojca. Ndonjëherë ju duhet të hiqni nyjet limfatike dhe legen. Përdorur gjerësisht radioterapi. Emëruar drogës anticancer. Në fazat e mëvonshme të mbajtur trajtim simptomatik, përdorimin e mundshëm të kimioterapi. Shumë klinika ofrojnë pacientë nënshtrohet trajtimit, por për të garantuar shërim të plotë, natyrisht, askush nuk do. Sëmundje shumë të fshehtë, shumë pak shanse për të fituar atë. Por dëshpërim nuk ia vlen, sidomos kur ju nuk mund të refuzojë trajtimin. Për një sëmundje si kanceri prognozë të qafës së mitrës mund të jetë zhgënjyese, por koha - kjo nuk është një dënim, ju duhet për të luftuar! Dhe kjo është më mirë për të kryer parandalimin e kancerit sesa për të trajtuar atë.

Pas trajtimit të kancerit të qafës së mitrës, të vizitoni një mjek duhet të jetë të paktën 4 herë në vit, dorëzimin dhe shqyrtimin e testeve të kërkuara. Pas 5 viteve të vizitave në gjinekologu mund të reduktohet në një herë në vit.

Parandalim

Absolutisht të gjitha gratë mbi 21 vjet për të kaluar dosimptomnoe shqyrtimit për kancerin e qafës së mitrës. Kjo procedurë duhet të jetë vjetor. Disa gra besojnë se nuk mund të shfaqen sepse nuk do të lindin fëmijë. Kjo pikëpamje është krejtësisht e gabuar. Sëmundja kërcënon jo vetëm shterpësi, por edhe një kërcënim për jetën. Vizitat e rregullta tek gjinekologu do të ju mbrojnë kundër kancerit të qafës së mitrës dhe tumoret e tjera, do të lejojë për të zbuluar sëmundje zhvillohet. Mos kini frikë për të dëgjuar diagnozën tmerrshme, Jeta pas kancerit cervikal do emocione jo më pak pozitive sesa sëmundja.

Vaksinimi kundër kancerit të qafës së mitrës

Mjekësia moderne ofron gra të mbrojtur veten nga sëmundja përmes vaksinimit. Vaksina kundër kancerit të qafës së mitrës është zhvilluar nga një mjek izraelit emrin Elia Bar. Një vaksinë të tillë të aftë për të mbrojtur trupin e një gruaje nga shumë lloje të kancerit dhe një kusht precancerous. Në kancerin e qafës së mitrës, ajo ndihmon në parandalimin e kancerit të vulvë, vaginë, dysplasia qafës së mitrës, kondillomy gjenital.

Një tjetër opsion i propozuar nga vaksinat GlaxoSmithKline. Ajo parandalon katër lloje të HPV, të cilat në shumicën e rasteve të çojnë në kancerin e qafës së mitrës. I pranishëm Përgatitja tre-faza. Efekti është parë për 4-5 vjet. Efekti i saj kryesor është se ajo mban një nivel të lartë të antitrupave të gjakut. Dozimi dhe cilësia e vaksinave duhet në mënyrë rigoroze të kontrollit mjekun. Në periudhën e shtatzënisë apo gji me gji atij vaksinën ndaluar. Gjithashtu, vaksina është i kundërindikuar tek pacientët me ethe.

Por ne duhet të kujtojmë se vaksinimi - se ka arsye të heqë dorë nga vizita të rregullta te gjinekologu ose masa të tjera parandaluese. Në të vërtetë, për sëmundje të tilla si kanceri i qafës së mitrës mund simptome të jetë tregues i fazë të vonë të sëmundjes, e cila do të jetë shumë e vështirë për të trajtuar. Më mirë të mos të rrezikojnë shëndetin e tyre dhe të kalojnë nëpër procedurën e thjeshtë e provimit dhe duke kaluar testet.

Por ju nuk duhet të panik gjatë në identifikimin e vetë simptomat. Shenjat e kancerit të qafës së mitrës janë shumë të ngjashme me simptomat e sëmundjeve të tjera më pak të rrezikshme, por kjo duhet të shohim gjinekologun. Siç thonë ata, "armiku duhet të dini në person", kështu që mos ngurroni të pyesni doktorin tuaj informacionin që ju duhet, aq më shumë ju do të dini në lidhje me sëmundjen, më e madhe mundësia e shmangies atë. Shumë gra keqardhje se koha nuk ka kaluar inspektimin ose pyesni mjekun tuaj në lidhje me sëmundjen kur ishte e mundur për të rregulluar atë. Sigurisht për sëmundje të tilla si trajtimin e kancerit të qafës së mitrës nuk ka gjithmonë të japin efekt, por situata është thjesht personale. Gjithkush ka rrugën e tyre të shërimit. Shumë nuk besojnë në mjekësinë tradicionale, nuk mund popullore, por statistikat nuk po ndryshojnë, numri i vdekjeve nga kanceri i qafës së mitrës është i mrekullueshëm dhe ngre pyetje. Ka ende kohë për të ndryshuar jetën tuaj për të mirë.