Fibroids mitrës - Simptomet, Shkaqet, Diagnoza, simptomat

Një grua që kujdeset për shëndetin e tyre duhet të vizitoni gjinekologun të paktën një herë në vit, edhe pse ajo nuk u mërzit. Shpesh, situata është krejt e ndryshme - një takim me pacientin gjinekologu regjistrohet vetëm kur ankesa ishin të fortë, dhe ajo menduar seriozisht për shëndetin e tyre. Vëmendje e veçantë duhet të dëgjojnë problemet, kur mosha është mbi 35 vjeç. Që atëherë, gjasat e sëmundjeve të tilla si fibroids mitrës është shumë e lartë. Prandaj, është e këshillueshme që t'i nënshtrohen Ultrasonografia, për të diagnostikuar kohën miomes dhe të marrë hapa për të trajtuar atë.

Prevalenca e fibroids është shumë e lartë. Kjo sëmundje prekur pothuajse gjysma e të gjitha grave. Statistikat tregojnë se më miomes diagnostikuar në mes të moshës 35 deri 50 vjet. Ashpërsia e simptomave dhe ashpërsia e sëmundjes gjithmonë ndryshon. Për të kuptuar domethënien e sëmundjes, ne duhet ta dini se fibroids mitrës - një tumor beninje vendosur në shtresën e muskujve të mitrës. Ai përbëhet nga indeve të muskujve dhe fibrave lidhës nderthuren.

Në varësi se ku nyjen miomes, ekzistojnë tri lloje të fibroids mitrës:

1. Subserous - nën membranën seroz.
  2. Intersticiale - ndodhet brenda shtreses muskujve.
  3. Submukoznaya - opsioni më të pafavorshme, si i shoqëruar nga një numër i madh i ankesave dhe të prirur për gjakderdhje.

llojet e fibroids

Aktualisht, përmes përdorimit të prevalencës intrauterine kontraceptive dhe abortit shfaqjes së fibroids mitrës mund të jetë deri në 30 vjet. Shumë shpesh ekziston një situatë në prani të një predispozitë gjenetike.

Shkaqet e fibroids mitrës

Ka disa faktorë kryesorë që rrisin rrezikun e tumoreve beninje në mitër. Femrat shpesh do të thotë një grup prej disa momente gjinekologjike të vështira të historisë. Shkaqet e fibroids mitrës është:

• Predispozicion gjenetik. Nëse brezit të vjetër të grave që vuajnë nga fibroids, vajzat dhe nipërit e mbesat nevojë për të monitoruar saktësi shëndetin e tyre.
  • Çrregullime hormonale. Në gratë pas pubertetit kam probleme me ciklin menstrual, frekuenca e mitrës shumë më e lartë. Në pacientët të tillë theksohet periudha një cikël të parregullt shumë të gjatë dhe të rënda, luhatjet në hormonet.
  • Jeta rastësor seksi është gjithashtu një shkak i fibroids. Kjo është për shkak të faktit se gjatë marrëdhënieve jashtë hormonet, rrit rrjedhjen e gjakut të organeve pelvike, duke çuar në përmirësimin e organeve gjenitale. Në mungesë të stagnimit seksit vërejtur që nxisin paraqitjen e fibroids mitrës.
  • Aborti, abort dhe diagnostike curettage të çojë në dëmtime mekanike të mitrës, në të ardhmen, duke rritur rrezikun e fibroids.
  • Mënyrë jetese i ulur çon në stagnimit në organet gjenitale, që përkeqësohet gjendjen e tyre. Në rrethana të tilla, fibroids mitrës rritet më shpejt.
  • Sëmundjet shoqërues extragenital (diabet, tension të lartë të gjakut, trashje, probleme me metabolizmin, sëmundje tiroide).

Në prani të të paktën një faktor rreziku gratë duhet rregullisht të konsultoheni me një gjinekolog për të mos kandiduar sëmundje të mundshme. Nëse një grua është duke planifikuar një fëmijë, ajo duhet të diskutohet me një gjinekolog si fibroids mitrës kombinuara dhe shtatzënisë. Nëse nyja është i vogël, atëherë shtatzënia dhe rreziku i mundshëm i abortit është minimal. Shumica e fibroids nën ndikimin e progesterone dhe hormonet e tjera të pushojë të rritet gjatë shtatzënisë.

Simptomet e fibroids mitrës

Ndonjëherë fibroids janë gjetur diagnostike, duket se si rezultat i ekzaminimit parandaluese ose trajtimin e problemeve të tjera gjinekologjike (candidiasis, vaginitis, etj). Në raste të tilla, fibroids mitrës janë asimptomatike, por paraqiten ankesat më vonë duke rritur madhësinë e saj, kështu që është e domosdoshme për t'u trajtuar.

Simptomet kryesore të fibroids mitrës është:

• Periudha e rëndë menstruale, e cila mund të zgjasë disa ditë. Ndonjëherë ka aciklike gjakderdhje (dmth mes të ciklit). Këto simptoma janë më të zakonshme në fibroids submukoznoy. Rezultati është një rënie në hemoglobinës, e cila ndikon në shëndetin e përgjithshëm. Gjakderdhje rregullt është shkaku i tensionit nervor.
  • Dhimbje në bark. Shpesh fillojnë gjatë menstruacioneve, por mund të ndodhë në raste të tjera të ciklit menstrual. Sa më e madhe madhësia e fibroids, më shumë dhimbje. Zakonisht dhimbja dhemb karakter. Nëse është e mprehtë, ajo flet për komplikacioneve të lidhura (mitrës këmbët rrotullim, nekrozë miomes nyje, compression mitrës e organeve të tjera).
  • Nëse fibroids i madh, ajo mund të prishin organet fqinje - fshikëz dhe rektumit. Si rezultat, duke filluar urinimit, bashkohet cystitis, kapsllëk në fjalë. Nganjëherë gratë fillimisht kërkojnë një urolog ose proctologist, por në fund del se këto janë shenjat e fibroids mitrës.
  • Probleme me shtatzënisë. Fibroids Submukoznaya mund të shkaktojnë dështime, si veza e fekonduar nuk bashkëngjitni mirë në mitër.

Kur këto simptoma duhet të kontaktoni një grua me një gjinekolog. Efektet e fibroids mitrës është gjithmonë më e keqe kur bëhet fjalë për sëmundje të avancuara. Probleme serioze mund të ndodhë në prani të nyjeve submucous. Trajtimi do të ndalojë rritjen e fibroids njësive dhe për të zvogëluar madhësinë e tyre, e cila do të përmirësojë gjendjen e përgjithshme të femrave.

Diagnostics

Shpesh, diagnoza në raste të tilla është e lehtë. Në thelb, kjo kontribuon në diagnostifikim ultratinguj. Metoda është e sigurt dhe efektive, si ajo mundëson për të vlerësuar madhësinë e mitrës, vendndodhjen e saj dhe tendencën për të rritur. Diagnoza e fibroids mitrës mund të vendoset nëpërmjet histeroskopi. Kjo metodë endoskopike që bën të mundur për të shqyrtuar në mitër "brenda". Në prani të nyjeve intersticiale dhe submucous metodë është shumë informativ. Gjithashtu është e mundur për të marrë një biopsi që vërteton kursin tumor beninj.

Laparoscopy është përdorur ndonjëherë në rastet kur ka nyje subserous dhe struktura e saj është e paqartë. Kjo metodë gjithashtu bën të mundur për të marrë materiale për ekzaminim mikroskopik. Kompjuter dhe rezonanasnaya magnetike të imazhit përdoret rrallë, sepse i përkasin procedurave të shtrenjta. Por në qoftë se një fibroids mitrës të mëdha dhe të kuptuar ndikimin e saj në organet përreth, atëherë MRI do të ndihmojë të identifikuar vendndodhjen dhe madhësinë e nyje miomes, e cila është veçanërisht e dobishme para operacionit.

Shtatzënia dhe mitrës fibroids

Situata më e rëndë që del kur diagnostikuar fibroids mitrës gjatë shtatzënisë. Ndonjëherë gruaja nuk është edhe i vetëdijshëm se ajo ishte shtatzënë dhe fibroids në errësirë. Ndonjëherë, në të kundërtën, pavarësisht nga fibroids mitrës, planeve durueshëm me fëmijën. Në varësi të vendndodhjes së fibroids mund të ketë disa rezultate:

• Shtatzënia zgjat në mënyrë të sigurtë.
  • Shtatzënia është ndërprerë për shkak se pengon rritjen mitrës vonuar.
  • Shtatzënia zgjat, por fëmija zhvillon keq, sepse kjo prish furnizimin normal të gjakut ndaj fibroids.

Nëse shtatzënia ka filluar kundër sfondit të fibroids, ne duhet të marrin parasysh këshillën e një doktori, me qëllim të parandalimit të gjitha ndërlikimet e mundshme.

Trajtim

Varësisht nga lloji i fibroids mitrës dhe simptomet e tyre identifikuar një numër të opsionet e trajtimit. Ka teknika mjekësore, kirurgjike dhe të kombinuara. Në rastin e parë, trajtimi i fibroids mitrës është vetëm përdorimin e drogës. Ajo është përdorur në qoftë se fibroids janë të vogla, ajo është subserous apo i brendshëm dhe shprehu ankesa nga pacienti. Mjekimi është me anë të barnave hormonale që përmbajnë androgens ose progestins. Këto fonde shtypur hormonet e tyre femra që parandalojnë rritjen e fibroids. Në fillim të trajtimit duke përdorur kontraceptivët orale të kombinuara për shkak të përdorimit të tyre të rritjes fijor ngadalësohet.

Nëse fibroids mitrës mëdha janë gjakderdhje të shpeshta, dhimbje të forta dhe është nyja submucous, atëherë është e nevojshme për të kryer një operacion për të hequr atë. Më përdorë procedurat endoskopike, por kjo varet nga ajo janë simptomat e fibroids mitrës, të cilat janë madhësia dhe vendndodhja e tumorit. Ndonjëherë ne kemi për të hequr të gjithë mitër nëse fibroids mëdha dhe operacion orhanosohranyayuschaya pamundur. Në çdo rast, Dr duke ofruar të gjitha mundësitë e mundshme për trajtim në çdo rast.