Trajtimi i erozionit qafës së mitrës

Nëse një grua është e ekspozuar për të diagnostikuar erozionin qafës së mitrës - Kjo nuk është një arsye për panik, të bien në gjendje histerike dhe besojnë se jeta është e gjatë. Kjo diagnozë ndodh çdo grua të dytë, por ata jetojnë mirë, dhe disa nuk e kuptojnë se ata kanë një gjendje patologjike. Më e rëndësishmja, nëse ju urdhërojë gratë bashkua erozionit mitër - monitorim të vazhdueshëm dhe trajtuar atë nëse është e nevojshme.

Natyrisht, kur ju instaloni këtë diagnozë, para çdo pyetje grua lind si ta trajtojmë erozionin qafës së mitrës?

Trajtimi i erozionit qafës së mitrës - është kohë dhe varet kryesisht nga arsyet pse erozioni ndodhur.
Nëse erozioni ndodhur në sfondin e çrregullimeve hormonale në trupin e femrës, ajo duhet të trajtohet pa erozioni, dhe sëmundje kryesore hormonal. Në këtë rast, sfondi i trajtimit adekuat dhe të duhur të erozionit mund të shërohen vetë dhe nuk shqetësojnë gruan.

Në qoftë se erozioni ishte rezultat i dëmtimit mekanik, soytyy ashpër pas punës bujshme dhe këputja e mitrës, pas një abort apo curettage diagnostik të mitrës - trajtimi i saj përfshin kryesisht eliminimin e rreziqeve, nëse është e mundur. Përndryshe, përdorni trajtim konservativ ose kirurgjikale.
Nëse erozioni ishte rezultat i një infeksion që shkakton inflamacion të organeve gjenitale femërore, ose është ajo sëmundjet seksualisht të transmetueshme, është e nevojshme për të filluar për të kuruar sëmundje themelor.

Kështu, trajtimi i erozionit - është një hap shumë i rëndësishëm obstetër-gjinekolog, i cili në fund të fundit duhet të çojë në zhdukjen e erozionit. Në qoftë se pas një kohë gjeti një përsëritje e procesit patologjik, ajo mund të tregojë se shkaqet e origjinës së tij, është instaluar gabimisht. Në këtë rast, një ekzaminim më i hollësishëm i grave.

Pra, për trajtimin e erozionit qafës së mitrës duhet të:

• eliminuar faktorët që luajnë një rol të drejtpërdrejtë në ndodhjen e saj;
  • ruajtur funksionin kryesor të trupit të femrës - gjenitale;
  • vendosë masa që synojnë parandalimin e sëmundjeve retsedyvov.

Trajtimi i erozionit qafës së mitrës, në varësi të llojit të saj

Siç e dini, ekzistojnë tri lloje të erozionit qafës së mitrës:

1. kongjenitale;
  2. e vërtetë;
  3. pseudo.

Erozioni kongjenitale qafës së mitrës nuk kërkon trajtim të veçantë. Në këtë rast, gruaja duhet të përbëhet në të dhënat e kujdesit dhe periodikisht, por të paktën dy herë në vit, për të ardhur në klinikën antenatale, ku ajo do të mbahet të gjitha metodat e nevojshme të diagnozës: qafën e mitrës së studimit në pasqyrë, kolposkopi, shpifjeve në onkotsytolohyyu.
Shpesh gratë e tilla kanë parregullsi menstruale, kërkon përshtatjen e tij, dhe pastaj të zhduket erozionin.
Nëse erozioni kongjenitale i qafës së mitrës ishte pas lindjes apo abortit, ajo po trajtohet si pseudo.

Në mënyrë tipike, shfaqja e një erozion të mirëfilltë koherente me sëmundjet inflamatore. Kështu, për të trajtuar atë duhet së pari të eleminuar sëmundjen kryesore inflamatore. Në qoftë se erozioni i vërtetë nuk është trajtuar, shanset janë se ai do të shkojë në pseudo që kërkojnë trajtim më radikale.

Në prani të trajtimit pseudo-erozioni është zgjedhur në varësi të moshës dhe gjendjes së mitrës. Pseudo trajtohen konservative në gratë e reja dhe nuk kanë pjellë zgjidhni operacioni ose nëse gruas më të vjetër që ka lindur. Megjithatë, shpesh duke kombinuar të dy trajtimet.

Trajtimi konservativ

Trajtimi konservativ i erozionit qafës së mitrës përfshin zbatimin e barnave në sipërfaqe e dëmtuar e qafës së mitrës. Normalisht swabs vaginë injektuar me antibiotikë ose drogë antifungal. Kjo varet nga agjent shkaktar. Gjithashtu, si aplikacione mund të përdoret drogë hormonale.

Përveç kësaj, ju mund të kaloni në një kurs të miratimit antibiotik brenda. Ju mund të merrni pilula, microflora korrigjuese zorrëve. Këto përfshijnë Bifidumbacterin, Lactobacterin.
Megjithatë, nëse diagnoza e trajtimit erozionit qafës së mitrës kirurgjik është më e favorshme.

Kirurgji

Trajtimi kirurgjik i qafës së mitrës përfshin lloje të ndryshme. Megjithatë, ajo është më e zakonshme dhe incidenca më pak e efekteve anësore të shkaktojë sa më poshtë:

• aktuale kirurgjikale;
  • diathermocoagulation;
  • cryosurgery;
  • shkatërrimi lazer;
  • Metodat e përziera.

Djegurit më i përdorur gjerësisht të erozionit. Erozioni Prizhech është e mundur në diathermocoagulation, cryodestruction dhe shkatërrim lazer.
Diathermocoagulation - metoda më e zakonshme e trajtimit të erozionit. Kjo koagulimit kryhet në një thellësi prej mukozës qafës së mitrës dhe membrana submucosal. Kështu nuk është një psevdoeroziy plotë shërim. Shërojnë zonë Koahulyrovannoho brenda një muaji. Megjithatë, shpesh nuk mund të jetë komplikimet në formën e një ngushtim i kanalit cervikal, gjakderdhje. Pas këtij operacioni është aplikuar në zonën e prekur me melhem antibacterial. Re-ekzaminim kryhet pas 2 dhe 3 muaj. Në grua punishte barnash në spital qëndruar vjeçare gjinekologun detyrueshëm çdo tre muaj.

Gjithashtu, prania e djegurit të qafës së mitrës erozionit mund të kryhet duke përdorur cryodestruction se parimi është i ngjashëm me diathermocoagulation por është e koagulimit të ftohtë. Ekzaminim klinik kryhet çdo tre muaj gjatë vitit të parë dhe çdo gjashtë muaj - në vitin e dytë pas zbatimit të tij.

Djegurit e erozionit mund të bëhet mënyrë relativisht të re - lazer. Shërimi ndodh brenda një muaji. Kryen ndërhyrje në ditën e tretë ose të pestë të ciklit menstrual. Kështu, ajo mundëson për të rivendosur plotësisht mukozën për të sulmuar periudhën e ardhshme, të cilat në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon rrezikun e Endometrioza.
Direkt njëjta operacioni përfshin rindërtimin e qafës së mitrës, amputimin e saj ose hysterectomy. Kirurgji më e zakonshme kryhet në rastin kur ka një formë progresive e erozionit.

Mjekimi mjete popullore erozioni

Trajtimi mjetet juridike popullore erozionit është e lejuar vetëm me lejen e drejtpërdrejtë të mjekut dhe këshillat e tij këtë metodë në kombinim me terapi të tjera.

Për të hequr qafe erozioni i qafës së mitrës, ofron trajtim kombëtar për të marrë në supë malore mitër. Supë është përgatitur pikërisht recetë të shtypura në paketën e marra brenda për një muaj.

Ju gjithashtu mund të mbajë procedurën klizmë e larë në qafën e mitrës dhe zierje vaginë e celandine mëngjes dhe në mbrëmje. Zakonisht caktuar për dhjetë trajtime.
Ju gjithashtu mund të embed nata swabs pambuku garzë ngjyhet në lëng aloe me mjaltë. Ju do të duhet të përzierje katër lugë aloe me një lugë mjaltë.
Kështu, trajtimi i mjeteve juridike popullore erozionit të jetë e mundur. Dhe kjo mund të jetë aq efektive sa trajtime të tjera për erozioni i qafës së mitrës.