Trajtimi i Endometrioza mitrës

Ka shumë sëmundje gjinekologjike, të cilat mund të çojë në shterpësi. Një nga më të zakonshme është Endometrioza. Trajtimi i tij është gjithmonë e gjatë dhe e komplikuar, por në rrethana të mira të çon në zhdukjen e simptomave dhe shfaqjen e mundësive të ketë një fëmijë. Trajtimi i Endometrioza duhet gjithmonë të bëhet nën mbikëqyrjen e një gjinekolog dhe endokrinolog. Terapia Përfundimisht prek të gjitha shkaqet, në mënyrë që të marrë një rezultat të mirë. 

Kur një grua kthehet te gjinekologu me ankesat e tyre, mjeku e dërgon atë në provë. Sipas rezultateve mund të shihet se në fazën e Endometrioza, ku ai është i bazuar, dhe të cilat kanë zhvilluar tashmë komplikime. Si për të kuruar Endometrioza? Përgjigja për këtë pyetje varet nga rezultatet e anketës.

Ekzistojnë tri metoda kryesore të trajtimit:

1. Metoda konservatore.
  2. Metoda kirurgjikale.
  3. Metodë e kombinuar (pas operacionit medikamenteve për të hequr efektet e Endometrioza).

Në qoftë se ajo shkoi te gjinekologu kur ankesat e para, atëherë është e mundshme një efekt pozitiv në trajtimin e metodave konservatore. Nëse kjo është vonuar për një kohë të gjatë për trajtim për shkak të përhapjes Endometrioza dhe mbështjelljes filloi, atëherë shpesh kërkon kirurgji. Diagnoza e Endometrioza nga ultrazërit ndihmon për të vendosur peshën e procesit dhe të zgjidhni një trajtim më të përshtatshme. Si rezultat, mjeku mund të krijojë një plan, në vijim të cilat ju mund të përmirësojë shëndetin dhe rifituar aftësinë për të lindur fëmijë.

Trajtimi konservativ

Që një nga shkaqe të endometriozës është një ndryshim në sistemit endokrin, trajtimi terapeutik bazohet në përdorimin e hormoneve.

Ka disa zgjedhje të terapisë:

• Kontraceptivët e kombinuar orale. Zgjidhni produkte që përmbajnë shuma maksimale e estrogjenit dhe progesteronit. Kontraceptivët veprim të bazuar në faktin se ata të bllokojë proceset e tyre fiziologjike në trup. Si rezultat, nuk riprodhohet endometrium dhe nuk refuzohet në shumën që është tipike e një cikli normal. Sidomos COCs efektive nëse trajtimin e nevojshëm të Endometrioza mitrës. Kjo çon në faktin se Endometrioza redutsyruyut gradualisht. Ankesat e dhimbjes dhe gjakderdhjes rënda janë ulur.
  • Mundësia e dytë është që të përdorin progesterone që përmban drogë (spirale Mirena, injeksione të drogës Depo-Provera). Ata kanë një efekt të ngjashëm të kontraceptivëve oral kombinuar. Por për shkak të komponentit të mungesës estrogjenit ata janë më të mirë në trajtimin e Endometrioza.
  • Derivatet e androgens (Danazol). Aplikoni zgjatur jo më pak se tre deri në gjashtë muaj. Drogës efektive heq dhimbje në Endometrioza dhe për të përmirësuar prognozën për sa i përket shtatzënisë, por ajo ka shumë efekte të padëshirueshme që lidhen me pronat androgen (vaginitis atrophic, shtim në peshë, puçrra fytyre, lodhje, mbajtje fluide, flashes nxehtë, rënie në madhësinë e gjirit, më i ulët zë, rritja e qimet e fytyrës, spazma e muskujve).
  • Droga më efektive për trajtimin e endometriozës permban agonistët e Gonadotropin-liruar hormonit - aGnRH (Zoladex, Buserelyn). Kursi është duke marrë drogë për të paktën 6 muaj.

Trajtimi konservativ i Endometrioza nuk aplikohet në të gjitha rastet. Ka forma të sëmundjes, për të cilat nuk ka hormonet ndikojnë. Për shkak se prevalenca e trajtimit kirurgjik është duke u rritur çdo vit.

Kirurgji

Baza e çdo trajtim është heqja e plotë e lezioneve Endometrioza. Por operacioni mund të japin këtë efekt të plotë, dhe përdorimi i hormoneve të parandaluar rikthim. Metodat ekzistuese të trajtimit të Endometrioza mitrës janë më të efektshme kur përdoren së bashku. Kjo metodë quhet kombinuar.

Në këto forma duhet të emërojë një operacioni Endometrioza:

• Endometrioza Retrotservikalnogo.
  • Kist ovarian Endometrioid.
  • Kombinimi i fibroids dhe adenomyosis, gjakderdhje mitrës se e komplikuar.
  • Joefikasiteti i trajtimit konservativ edhe në forma të pakomplikuar të Endometrioza.

Shumë vajza kanë frikë të operacionit, si një procedurë invazive që kërkon anestezi. Për sa kohë që ata mund të refuzojë trajtimin e propozuar, e cila çon në komplikime. Nëse e majta Endometrioza patrajtuar - cilat janë pasojat? Kjo pyetje është kërkuar të gjitha gratë që përballen me këtë problem. Nëse nuk ndërmerret asnjë veprim menjëherë, pastaj të bashkohen inflamacion Endometrioza, mbështjelljes, qenët i qartë Tubali shkelur, dhe dështimi hormonal do të jetë shumë serioze. Prandaj, në qoftë se operacioni është i nevojshëm, atëherë ajo duhet të pranojë menjëherë. Sidomos në procedurë laparaskopike Endometrioza është shpesh kryhen pa hapjen e gjithë murit të barkut.

Për të vlerësuar efikasitetin e trajtimit, që duhet të shqyrtohet nga një gjinekologu një herë në muaj dhe të bëjë ultratinguj çdo tre muaj. Në fazën e fundit të përdorura mjetet juridike popullore trajtimin e endometriozës, e cila është veçanërisht e dobishme pas operacionit. Ato ndihmojnë në parandalimin rikthim. Përdorimi herbs (Wort Shën Gjonit, acaroj, Borovaya mitrës, gjethe delli, etj). Herbs brewed dhe insistojnë për dy orë. Ata duhet të marrin tri herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies.

Terapia e kombinuar shpesh jep rezultate pozitive, të cilat tregojnë një dobësim të dhimbjes. Cikli menstrual është normale, dhe probabiliteti i shtatzënisë është rritur. Në mënyrë që të forcojë rezultatin mund të përdoren fizioterapi. Ajo është e mirë për të marrë këshilla si një endokrinolog në trajtim ishte i plotë.