Leukoplakia qafës së mitrës - Shkaqet, Simptomet, Mjekimi, Diagnoza

Leukoplakia është përkthyer nga greqishtja si "pllakë të bardhë" dhe është një zonat ngjyra të bardha të formuara nga epiteli keratinized ku normalisht nuk duhet të jetë.

Leukoplakia e mitrës referohet një grupi të precancer sfond, v. C. Në 30% të rasteve të rilindur në formimin malinje. Por zbulimi i hershëm dhe trajtimi i kësaj sëmundjeje në prognozë është e favorshme.

Shkaqet leukoplakia qafës së mitrës

Normalisht, qafën e mitrës është e mbuluar me epiteli (dhe lëkurë), por ai orohovevaet, e cila mundëson që të jenë të shtrirë qafën gjatë lindjes. Nën ndikimin e disa faktorëve ekzogjen dhe endogjen është keratinization e qelizave epiteliale - formimi i shkallët për shkak të zhdukjes së bërthamës dhe organelet e tjera. Më degjenerim ekspozuar sipërfaqen e jashtme të qafës, por mund të ndikojnë në procesin e sëmundjes dhe kanalit cervikal.

Të gjitha shkakton leukoplakia qafës së mitrës mund të ndahen në jashtëm dhe të brendshëm. E brendshme (endogjene) - është hormonale dhe çrregullimet e imunitetit, dhe të jashtme (ekzogjene) - kimike, infektive dhe agjentët traumatike.
Është vënë re se gratë që janë të ballafaquar me leukoplakia, kishte një histori të endometritis, adnexitis, ciklit menstrual të ndryshme.

Faktorët për zhvillimin e kësaj sëmundje konsiderohen infeksioneve gjenitale, virusi herpes, si dhe ndryshimin e shpeshtë dhe pa dallim të partnerëve seksualë.
Mitrës dëmtim gjatë abortit, curettage dhe erozioni prypikan gjithashtu mund të shkaktojë shfaqjen e leukoplakia.

Format leukoplakia

Kur leukoplakia mund të duket si lezione të vetme dhe të shumëfishta.
Për morfologjinë lëshuar leukoplakia proliferative dhe të thjeshtë të qafës së mitrës. Një formular të thjeshtë është më e favorshme v. Ndryshimet K. ndodhë vetëm në shtresat sipërfaqësore të epitelit. Kjo plagë nuk ngrihen mbi indet e shëndetshme.
Ndërsa formë proliferative atipike ka një strukturë në të përbërë dhe është konsideruar si një kusht precancerous. Për shkak të faktit se procesi i përfshin të gjitha shtresat e epitelit, plagë ngrihet mbi inde të shëndetshme.

Simptomet e leukoplakia qafës së mitrës

Të gjithë kompleksitetin e diagnozës dhe zbulimin e hershëm të kësaj sëmundjeje është se simptomat specifike të leukoplakia qafës së mitrës në dispozicion.
Zakonisht ajo është në provim nga një gjinekolog dhe një klinikë mund të shkaktojë manifestime të tilla si shkarkimit bardha, dhimbje dhe gjurmët e këmbëve të përgjakshme në lavanderi pas raportit seksual.

Leukoplakia i qafës së mitrës dhe shtatzënia

Prania e leukoplakia nuk ndikon fetusin është në mitër, v E. leukoplakia e mitrës dhe shtatzënisë -. Koncepteve compatible. Megjithatë, ndryshimet hormonale dhe procesi i lindjes së fëmijës mund të çojë në zhvillimin e sëmundjes dhe kalimin e saj në një formë më të rrezikshme. Prandaj, në rastin e kësaj patologjie para shtatzënisë, ajo është më mirë për të kuruar brenda natës.

Diagnostics

Gjinekolog gjatë inspektimit në pasqyrë mund të vëreni vatra bardha në qafë. Jo të gjithë e di se si leukoplakia rrezikshme të qafës së mitrës, kështu që pas ekzaminimit gjinekologjik nuk shkojnë në. Megjithatë, një studim më i detajuar duhet metoda të tjera diagnostike.

Ju mund të marrë një scraping dhe të kryejë studimin e tij. Ajo identifikon qelizat që kanë pësuar hyperkeratozë ose parakeratozë. Por shtresat e thella të epidermë mbeten të pashkelura, sepse aty atypia mund të tregojë një kusht precancerous.
Prandaj, metoda mund të konsiderohet biopsia më i saktë, v. E. Marrja pjesë të indeve për studime të mëtejshme është e zonat e prekura. Për të zgjedhur vendin e duhur kapjen e indeve të mbajtur kolposkopinë. Metoda është e sigurt dhe e padëmshme, kështu që mund të kryhet edhe gjatë shtatzënisë. Kolposkopia lejon qafën e mitrës të marrin në konsideratë në një shtet më të madh. Për diferencim testi Schiller kryhet kur qafa është përpunuar yodvmistkym zgjidhje. Ky zjarr do të ndizet leukoplakia, dhe pikturuar indet përreth të shëndetshme.
Për të trajtuar leukoplakia e qafës së mitrës që të jetë efektive, duhet analizë hormoneve dhe gjendja imunologjike dhe Bakteriologji shpifjeve.

Trajtim

Pasi gjeti leukoplakia të qafës së mitrës, trajtimi rregullohet në varësi të rezultateve të anketës.
Kështu, leukoplakia thjeshtë duhet të shërohet, dhe proliferative - hiqen plotësisht.
Djegurit (shkatërrimi vatra) është kryer me anë të metodave të ndryshme. Kjo mund të jetë shkatërrim radiowave, diathermocoagulation, avullimit blu, por është më shpesh përdoret shkatërrimin cryogenic bazuar në temperaturë të ulët dhe të djegurit salvovahinom (koagulimit kimike).

Nëse procesi është e gjerë, në afërsi të transformimit malinj, e kombinuar me dhëmbëza të qafës së mitrës dhe hypertrophy, operacioni është - mitrës konyzatsyya (largimi i një pjese të vogël të qafës me sekuestrimin e kanalit të qafës së mitrës). Çështja është për të hequr të gjithë plagë, e cila është përhapur tashmë në kanalin. E gjithë procedura zgjat 15-20 minuta kohë, por duhet të bëhet vetëm pas një shqyrtimi të plotë.
Në raste ekstreme amputim është kryer (heqjen) e qafës së mitrës. Në varësi të madhësisë dhe teknikën e zonat e largëta mund edhe të ruajnë fertilitetin e ardhshëm të grave.
Pavarësisht nga metoda e ndikimit të nevojshme për të identifikuar shkakun e leukoplakia (dështim hormonal, infeksion), si dhe trajtojnë leukoplakia e mitrës pa hequr faktor etiologjik është e pakuptimtë.

Parandalim

Pasojat qafës së mitrës leukoplakia mund të jenë serioze, v. K. diagnoza vonë dhe mungesa e trajtimit të çon në kancerin, dhe kjo nga ana kërcënon prerjen e qafës së mitrës. Shtatzënia në këtë rast është e vështirë për shkak se ajo është e nevojshme për të kryer parandalimin dhe leukoplakia sfond sëmundje të tjera precancerous qafës së mitrës.
Hapi i parë është për të kujtuar e kulturës së seksualitetit dhe infeksionet seksualisht të transmetueshme. Ju duhet të shmangur aborte dhe trajtimin e çrregullimeve hormonale.
Me qëllim të zbulimit dhe trajtuar në fillim, ju duhet të vizitoni gjinekologun të paktën një herë në vit për të gjitha gratë.