Gonorrea në gratë dhe burrat - Simptomet, shenjat, shkaqet, diagnoza, trajtimi

Gonorrea - është një sëmundje infektive transmetohet kryesisht përmes kontaktit seksual.

Roli etiologjike në ndodhjen e gonorresë gonococci luajnë bakteret specifike që duken si flluska nën mikroskop. Ata kanë një konveks, në anën tjetër konkave përballet me anë konkave brendshëm, për të krahasuar gonococci me fasule kafe.

Gonorrea Infeksioni zakonisht ndodh gjatë marrëdhënieve seksuale, pavarësisht specieve. Në mënyrë të barabartë shpesh ju merrni sëmundje si në vaginale dhe gjatë akt seksual oral ose anal. Megjithatë, ka mënyra të tjera të transmetimit të gonorresë - një rrugë vertikale prej nënës tek foshnja gjatë shtatzënisë, e cila ndodh më shpesh gjatë punës, kur fetusi kalon nëpër kanalin e lindjes një nënë e infektuar së. Në këtë rast fëmija zhvillon honoblennoreya me dëmtim të syve. Përveç kësaj, ju mund të kapur gonorre në kontakt me të sëmurë ose zgarë ajo. Për shembull, pas kontaktit me gjëra që i përkasin të pacientit me gonorre, një njeri i fshin sytë dhe merr blenoreyi. E njëjta gjë mund të thuhet për fshirjes një peshqir të përgjithshëm kur patogjen mund të depërtojnë në trup nëpërmjet organet gjenitale ose abrasions, scratches ose dëmtime të tjera të lëkurës.

Simptomet e gonorresë

Gonorrea tek burrat ndodh me të njëjtën frekuencë, si në femra. Megjithatë, ka ende disa dallime të sëmundjes në njerëz të gjinive të ndryshme. Kjo është arsyeja pse simptomat e gonorresë kështu që ju duhet të dini.

Shpesh ndodh që shenjat e para të gonorresë mbeten të dalluar duke vazhduar seks uchynyatsya, dhe për këtë arsye transmetimit ndalesa. Ndodh që një pacient mund të infektojnë disa dhjetra njerëz.
Pra, simptomat e gonorresë në meshkujt është më e theksuar se në femra. Simptomë më e zakonshme e infektimit ata kanë urinim i shpeshtë në mënyrë të drejtë dhe të dhimbshme, e cila përfundimisht çon njerëzit tek mjeku. Gjithashtu, të gjithë njerëzit do të jenë të dobishme të dinë se një tjetër shenjë shqetësuese ashtu-quajtur "këpucëve të bjerë." Ky funksion tregon se pas urinimit, kur një njeri i fshehur penisin në pantallona tuaj, kjo nënkupton një rënie të urinës, e cila bie në majë të këpucëve.

Përveç kësaj, njerëzit e shqetësuar në lidhje me kruajtje ose ndjesi djegie në uretrës. Pak ditë pas simptomat e para të sëmundjes mund të ndryshojnë ngjyrën e urinës, ai bëhet një pleh të verdhë-gjelbër për shkak të papastërtive në të.

Simptomet e gonorresë në gratë është më pak e theksuar. Shumë shpesh gratë nuk klinikisht vini re ndonjë ndryshim apo ankesa nga ana e sistemit urogjenital. Megjithatë, ata mbeten transportuesit aktive të sëmundjes. Në mënyrë tipike, gonorrea në gratë zhvilluar pothuajse njëqind për qind të rasteve, ndërsa burrat të merrni të sëmurë disa herë më pak. Kjo është për shkak të faktit se numri i gonococci që bien mbi penis e burrit të saj mund të jenë të parëndësishme dhe të pamjaftueshme për të infeksionit ose të bllokuar në lan uretrës urinë larg bakteret.
Në qoftë se një grua ka simptoma gonorre, ajo do të shpesh dhimbje barku, shkarkimi purulent nga trakti gjenital e karakterit, më pak gjakderdhje. Shumica nga këto simptoma mund të jetë për shkak të një - tri javë pas infeksionit.

Diagnoza e gonorresë

Sigurisht, gonorrea shpesh ndodh dhe nuk ka asnjë simptomë tipike. Por kjo është e nevojshme të paktën një herë në gjashtë muaj testuar për praninë e sëmundjes. Më shpesh ajo duhet të bëjë individët të cilët janë në rrezik në rritje të kontraktuese infeksionin. Para së gjithash, personat e tillë janë shpesh ndryshojnë partnerë seksualë. Ndjekur nga prostituta dhe të barabartë me to, pastaj homoseksualët dhe shtatzënë. Gjithashtu në rrezik janë njerëz të cilët në të kaluarën kishte një sëmundje seksualisht të transmetueshme.

Diagnoza e gonorresë është shumë e thjeshtë dhe nuk shkakton ndonjë vështirësi në mjekët. Analiza e gonorresë mund të merret në çdo femrave apo meshkujve paralindjes urolog.
Për të hetuar praninë e infeksionit duke përdorur shpifje konvencionale për gonorre. Femrat për të marrë të tillë një sjellje të shpifjeve kërkimore qafën e mitrës në pasqyrë, pastaj të marrë një material të veçantë furçë nga kanali i qafës së mitrës, e cila më pas shpifjeve në rrëshqitje. Pastaj bojë me ngjyra të veçanta shpifjeve dhe të shqyrtojë atë nën një mikroskop për të zbuluar gonococci. Burrat Shpifjeve marrë nga uretrës duke përdorur një furçë të veçantë për këtë. Pastaj çdo gjë kryer i ngjashëm me atë shpifje në femra.

Një tjetër metodë hulumtimi gonorrea - mbjellëse materiale të marra në terren kulture. Kjo metodë ju lejon të krijojë me saktësi praninë e sëmundjes, dhe për të analizuar ndjeshmërinë e patogjen ndaj antibiotikëve. Është në këtë mënyrë të mundshme për të përcaktuar trajtimin më efikas për sëmundjen.

Ju gjithashtu mund të kryejë dhe metodat specifike që janë të nevojshme në raste të dyshimta ose në praninë e kontaktit seksual me një pacient me gonorre, por rezultati negativ i këtij studimi. Kjo metodë është përdorur për zbulimin e antitrupave të honokokkam dhe të kërkoni për praninë e ADN patogjen në pacient - kjo metodë është quajtur PCR.

Si për të trajtuar gonorre?

Treat e nevojshme jo vetëm kërkoi ndihmë mjekësore e pacientit, por të gjithë njerëzit që kanë pasur marrëdhënie seksuale me të, për dy muaj për të identifikuar sëmundjen.
Që nga simptomat e gonorresë janë shpesh jo të dukshme, trajtojnë është shumë e vështirë. Dhe jo aq shumë për shkak të pranisë së infeksionit, por për shkak të gjendjes së neglizhencës. Shpesh pacientët e trajtuar në klinikë, tashmë ka komplikime të rënda të mjaftueshme për gonorre.

Ndërlikim më të rrezikshme e gonorresë mund të konsiderohet varfëri, të cilat mund të ndikojnë në të dy gratë dhe burrat. Ajo gjithashtu mund të përfshijnë sëmundje të ndryshme inflamatore të artirity gjenital dhe Gonorrheal.

Natyrisht, të gjithë pacientët të interesuar në pyetjen se si për të trajtuar gonorre ?. Përdoret zakonisht për të trajtuar një brez të ri të antibiotikëve. Më parë ajo ishte antibiotikët penicilinë, është cefalosporinat preferuar ose fluoroquinolones.
Nëse keni zbuluar infeksionet janë prodhuar në kohë, pa komplikime, ajo shpesh është e mjaftueshme për të trajtuar përdorimin e një herë e drogës.
Për të testuar efikasitetin e trajtimit, të përsëritur Smears javë pas studimit. Në këtë kohë, harrojmë për seks është e preferueshme të mos të infektojnë një partner seksual.

Parandalim

Parandalimi i gonorresë përfshin një sërë aktivitetesh. Para së gjithash, është për të shmangur seks rastësor, ndryshimi i shpeshtë i partnerëve seksualë. Nëse kjo nuk është e mundur, ju duhet të përdorin prezervativë për të zvogëluar rrezikun e infeksionit. Megjithatë, kjo nuk jep një garanci absolute që ju nuk do të kapur gonorre, për më tepër, se prezervativi mund lot.
Sapolindur gjithashtu kryejnë parandalimin specifike të gonorresë nga instalacioni në sy albutsida. Kjo ndihmon në parandalimin blennorey dhe duke ruajtur vizionin fëmijë.