Breast Cancer - Simptomet, fazat dhe format e kancerit të gjirit, klasifikimi, karakteristikat diagnostike, spetsyfi

Kanceri i gjirit - një sëmundje që shoqërohet me formimin e tumorit në formimin epiteliale të gjirit në të cilin rritjen e saj vjen nga kanalet gjëndër ose në grimca. Kanceri i gjirit, simptomat e të cilat mund të bazohet në humbjen e një ose në të njëjtën kohë dy gjëndra, një nga malinje (kanceroze) anomalitë më të zakonshme që ndodhin në gratë.

• Përshkrimi i përgjithshëm
  • Shkaqet
  • Format
  • Patogjeneza e kancerit të gjirit
  • Simptomat e kancerit të gjirit
  • Diagnostics
  • Trajtim

Përshkrimi i përgjithshëm

// '); //]]>

Nëse ne shikojmë një interes të pak më shumë sipas treguesve globale sëmundshmërisë, ne mund të dallojmë shifrën prej 22.9% - kjo është përqindja e grave me kancer llogarive për interes për ne patologjisë. Kjo shifër nuk merr parasysh jo-melanoma kancerit të lëkurës origjinë të tillë. Rastësisht, kanceri i gjirit në meshkuj është e lejuar gjithashtu si një sëmundje të mundshme, megjithëse gratë e gjeti atë pothuajse 100 herë më shumë. Prandaj, prirja është e pafavorshme në disa raste në meshkuj, pas kancerit të gjirit, e cila është e lidhur me diagnozën vonë.

Rreziqet kryesore që çojnë në zhvillimin e kancerit të gjirit, faktorët e mëposhtëm: trashëgim, trashje, fillimin e hershëm të menstruacioneve (para se të arrijnë 12 vjet), menopauza me vonesë (pas 55 vjetësh), pirja e duhanit dhe karakteristika të tjera faktorët që kontribuojnë ne shikojmë në pak më e ulët në seksionin e duhur.

Në lidhje me çështje të tilla si simptomat e kancerit të gjirit, shkurtimisht mund të përmblidhen si më poshtë: konsolidimin në gji, duke rritur nyjet limfatike të vendosura në sqetull, shfaqjes së shkarkimit nga dalë me karakter të ndryshëm, duke ndryshuar konturet dhe ngjyrat e kancerit të gjirit, etj në të gjitha këto simptome ne gjithashtu të diskutuar më poshtë.

Diagnostifikimi patologji me anë ndjenja gjëndra e tyre dhe ekzaminimin vizual, një ultratinguj, mamografia dhe biopsi. Karakteristikat e trajtimit të bazuar në karakteristikat e fluksit të kancerit të gjirit, fazë korrespondon me këtë rrjedhë, forma dhe kriteret tjera relevante të sëmundjes. Bazuar në këto karakteristika mund të aplikohet metoda e heqjes kirurgjikale të formimin e tumoreve, trajtim të drogës ose radioterapi.

Sa për moshën në të cilën më shpesh zhvillohet në gratë me kancer të gjirit, mund të vërehet se me rritjen e saj gradual në rrezik të sëmundjes gjithashtu rrit. Më shpesh diagnostikuar patologjinë, duke filluar nga 40 vjet dhe më të vjetër. Kanceri i gjirit në moshën 30 - një diagnozë tejet të rralla, kryesisht në fakt kjo do të thotë kombinimi i njëkohësisht ndikuar disa faktorë të rrezikut që kontribuojnë në këtë patologji. Ajo duhet gjithashtu të theksohet se në këtë kancerit të gjirit në fillim, sëmundja është e shërueshme me vështirësi të mëdha.

Struktura e gjirit

Kanceri i gjirit: Shkaqet

// '); //]]>

Arsyet që provokojnë zhvillimin e kancerit të gjirit (gjëndra) sot hulumtuar sa duhet, kështu që zgjedhja e faktorëve individualë si cili konsiderohet këto arsye dhe lejon një qasje më objektive për çështjen. Bazuar në përputhen përafërt, nga ana tjetër, mund të përcaktojë për veten e tyre përshtatshmërinë e rreziqeve të veçanta apo, anasjelltas, përjashton ato. Si shkaqet (faktorët) që shkaktojnë kancerin e gjirit, ranë dakord për të siguruar mundësitë që do të diskutohet më poshtë. Ndërkohë, variante të caktuara të këtyre faktorëve kanë Futjet, disa prej të cilave janë të diskutueshme, këtu ne fokusohemi në to, tani zgjidhni numrin kryesore të arsyeve (faktorët) që janë të konsiderohen si provokojnë zhvillimin e kancerit të gjirit:

• Trashëgim. Ky faktor luan një rol të rëndësishëm në zhvillimin e mundshëm të kancerit të gjirit femra. Praktika provoi se në qoftë se të afërmit e menjëhershme u diagnostikua me kancer të gjirit, rreziku për gratë në këto komunikime lidhen rritur pothuajse tre herë në krahasim me të tjerët. Ky tipar është përcaktuar gjenetikisht. Pra, çështja është se kjo marrëdhënie përcakton praninë e një gjen të veçantë në gratë, ai, nga ana tjetër, është drejtpërdrejt përgjegjës për zhvillimin e mëtejshëm të kësaj patologjie tumorit (ne po flasim për gjenet BRCA1, BRCA2 përfshirë). Ndërkohë, edhe në qoftë se gjeneve të zhdukur, kjo nuk përjashton zhvillimin e mundshëm të kancerit të gjirit. Siç u konstatua se numri i përgjithshëm i grave që kanë pasur sëmundje të konsiderohet nëse 1% gjeti gjene të tilla të favorshme.
  • Karakteristika të veçanta të sistemit riprodhues të grave. Ky faktor përfshin shumë faktorë të lidhura, ne kemi shënuar tyre të parë. Në veçanti, këto përfshijnë fillimin e hershme të menstruacioneve (më të rinj se 12 vjeç), shtatzëninë e parë pas fillimit (pas moshës 30), menopauza me vonesë (pas 55 vjetësh). Ajo gjithashtu numërohen mungon shtatzëninë vetë gjatë jetës, dhe, në përputhje me rrethanat, lindjes dhe laktacionit - rreziku gjithashtu rrit.
  • Prania e "historisë" së kancerit të gjirit. Në këtë rast, një faktor rreziku përfshin në prani të një histori në gratë e kancerit të gjirit që është diagnostikuar dhe ajo pas shërimit. Rreziku në këtë rast është vendosur për një kancer të gjirit të dytë (dmth që nga gjëndra, të cilat nuk ishte ky tumor Arsimit).
  • Fibroadenoma ose formë Fibrocystic mastopathy. Në rastin e parë, pra kur fibroadenoma, ajo është prania e sëmundjes në femra, duke vepruar si faktor predraspolahayuscheho për zhvillimin e kancerit të gjirit, në të cilën zhvillimin e formimin beninje tumorit në hekur-bazë fijor ind i dendur mjaft në strukturën e vet. Në të dytin, pra, me mastitit fibrocystic si predraspolahayuscheho faktor konsiderohet patologji, i shoqëruar nga rritja në gjëndër indit lidhor në të cilat janë formuar si lëngun e mbushur dëmtimit të dhëmbëve (cysts që).
  • Droga hormonale. Në këtë rast të veçantë konsideruar mundësinë e marrjes së drogës, si pjesë e menopauzës, e cila është përcaktuar ndryshe si periudha pas përfundimit të periudhës së fundit menstruale tek gratë. Ky faktor është i rëndësishëm për shqyrtim si një rrezik, kur është fjala për pritjen që zgjat më shumë se tre vjet.
  • Marrja e kontraceptive orale. Me fjalë të tjera, një pjesë të caktuar të rrezikut të marrë është i nevojshëm në rast të drogës femra kontraceptive. Ky rrezik është i papërfillshëm, edhe pse ajo ka një vend të përcaktuar për situatën e veçantë me marrë drogë të tilla të vazhdueshme për më shumë se 10 vjet. Veçmas në rrezik në këtë fushë dhe janë të moshës durueshëm 35 vjeç, gjithashtu marrjen e kontraceptivëve.
  • Ndikimi i rrezatimit. Rreziku i sëmundjes para nesh është rritur në gratë që jetojnë në zonat me kushte të pafavorshme ata vëzhguara rrezatim rritur. Përveç kësaj, nën pika bie dhe radioterapi, në të cilën rrezatimi është prodhuar me qëllim që, pasi lexuesit mund të supozojmë se është për qëllime mjekësore në rast të një formacioneve malinje të tumorit të kancerit të gjirit nuk i përkasin.
  • Prania e komorbiditete. Kanceri i gjirit dhe nëse rëndësinë e mundshme të një lloji të veçantë të sëmundjes, si shembuj të nxjerrë në pah trashje, hypothyroidism (një sëmundje shoqëruar nga funksioni i ulët tiroide), tension të lartë, diabet.

Duke pasur parasysh faktin se disa nga faktorët që kemi shqyrtuar më lart, hiqni pamundur, dhe duke pasur parasysh se zhvillimi i kancerit të gjirit mund të jetë edhe në rast të mungesës së ndonjë prej këtyre faktorëve, detyra më e rëndësishme është për të zvogëluar rrezikun, i cili përcakton mundësinë e kjo patologji. Kjo është arritur, në mënyrë të veçantë, luftën që synon parandalimin faktorë të tillë. Për shembull, ne kemi identifikuar më lart fibro-cistike mastopathy, e cila në vetvete është një patologji precancerous, të cilat mund të eliminohen duke përdorur drogë e duhura që kanë provuar të efektshme në të ngjashme zbatimin e tyre. Në disa raste, ju mund të bisedoni rreth pothuajse 90% -term efikasitetit, që do të thotë se përdorimi i tyre mund të eliminohet jo vetëm patologji në parësor, por edhe rreziqet, siç kemi thënë, me zhvillimin e kancerit të gjirit në këtë bazë .

Në thelb të njëjta si shkaqet e kancerit të gjirit ndryshimeve hormonale janë konsideruar të rëndësishme për trupin. Në veçanti, kjo blerjes gjatë menopauzës, në të cilën ristrukturimi intensive dhe festohet në rregullimin hormonal të trupit të femrës. Estrogjenit si dhe progesterone (gjithë hormon femra seksi) zvogëlohet, vezoret humbasin aktivitetin e tyre e natyrshme - të gjitha këto thotë për të ashtuquajturën "krizë hormonal". Endometrium (dmth endometrium) dhe kanceri i gjirit për t'iu përgjigjur këtyre ndryshimeve më të madhe, sidomos në indin e gjirit të fillojnë për të shpërndarë, kompensimi për humbjen e të tillë është për shkak të yndyrë.

Research është një fakt se roli kryesor në zhvillimin e kancerit të gjirit estrogjenit - në veçanti hormoneve të tepërta vepron si një faktor për shkaqet e sëmundjes. Mrekullueshëm, aktiviteti më i ulët i estrogjenit vërejtur brenda periudhës së shtatzanisë dhe pas lindjes (gjatë laktacionit dmth ushqyerjes me gji). Rreziku i kancerit të gjirit tek gratë ulur ndjeshëm nën laktacionit zgjatur (nga një vit ose më shumë), ky informacion është provuar shkencërisht.

Jeta si një faktor kontribues për zhvillimin e kancerit të gjirit

Në një faktor të veçantë unë do të doja të ndalem në jetën, e cila gjithashtu luan një rol të rëndësishëm në shqyrtimin predisposing për zhvillimin e faktorëve të kancerit të gjirit. Sidomos këtu konsiderohen faktorë të tillë si pirja e duhanit, duke përfshirë edhe fillimet e tij të hershme. Gratë që pijnë duhan gjatë një periudhe të gjatë ballafaquar me rritjen e treguesve të rrezikut të zhvillimit të mundshëm të gjirit normës së tyre të kancerit prej 35% në një vlerë prej 50%.

Ajo duhet gjithashtu të theksohet karakteristikat dhe aktivitetin fizik të grave si predraspolahayuscheho faktor në konsideratë të karakteristikave të jetesës, duke përfshirë rastin e mungesës së tij, me situatën aktuale në këtë drejtim 10% të rasteve të përgjithshme të patologjisë.

Në lidhje me të mësipërm kanceri i gjirit komunikimit dhe ushqyerjes me gji, kjo nuk është kuptuar plotësisht në këtë kohë, kështu që ideja e rëndësisë së një marrëdhënie të tillë është i diskutueshëm.

Gjatë 80-së formoi një hipotezë në lidhje me, këtë herë, abortin si një predraspolahayuscheho faktor për zhvillimin e kancerit të gjirit tek gratë. Kjo hipotezë ka qenë konsideruar si një kërkuar shumë pas mundësitë për të studiuar në kontekst të hulumtimit. Megjithatë, ajo u gjet se abortin, si dhe aborte, me zhvillimin e kancerit të gjirit tek gratë për shkak të ketë, dhe se, në përputhje me rrethanat, konstaton se lista lartpërmendur e faktorëve është të paktën e diskutueshme. Ndërkohë, dhe "shpërthim hormonal" kundër këtij sfondi është një fakt i padiskutueshëm, si zhvillimin e tumoreve në sfond si një opsion i mundshëm ende nuk vendosi nevojshme.

Një tjetër polemikë është çështja e lidhjes kancerit të gjirit (në rast të periudhës premenopausal të zhvillimit të saj), me marrjen e kontraceptivëve, dhe nëse kjo lidhje ekziston, kjo ka kuptim për të folur për një efekt të vogël. Ajo duhet gjithashtu të theksohet dhe se përdorimi i mostrave moderne të kontraceptivëve oral nuk përcakton ndikim të rëndësishëm nga ana e rritjen e rrezikut të kancerit të gjirit tek gratë. Nuk ka konsensus mbi ndikimin e kontraceptivëve, por në qoftë se ata të zvogëluar rrezikun e kancerit të gjirit, ju tërheqë të tjerët edhe patologji mjaft serioze e cila osteoporozën dhe kanceri i organeve gjenitale femërore.

Atje dhe shkalla relative e lidhjes midis kancerit të gjirit dhe zakonet dietik, veçanërisht kur konsiderohet dietë me përmbajtje mbizotëruese e yndyrë dhe, në qoftë se marrja e rëndësishme shpeshtë të alkoolit, trashje. Duke u kthyer në faktor të fundit, dmth trashje, ne mund të përcaktojë se ajo mund të shkaktojnë tumore, jo vetëm zemrat, por në përgjithësi të gjithë sistemin e femra riprodhues. Prania e yndyrë të tepërt në trup shkakton asaj një autonomi, në të cilën ajo tashmë duket si një organ i veçantë endokrine përmes të cilit estrogjenit fillon të ndodhë. Numri i tyre në trup bëhet e tepruar, që do të thotë që ka krijuar dhe një sfond të favorshme për zhvillimin e në IT (trupi) formacione tumorale, duke përfshirë dhe kanceri i gjirit.

Përsëri, këtu, ndër arsyet që çojnë në kancer për shkak të mënyrës aktuale të jetës, kjo ka kuptim për të dalluar operacion swap rrezatimi, ndikimin e kimikateve të caktuara (solucione organike, hidrokarburet aromatike policiklike, bifanileve të poliklorinuara, etj) dhe veçoritë e mjedisit . Rastësisht, rrezatimi në këtë listë, të marra gjatë procedurës së njëjtë mamografia pavarësisht parëndësishme ndikojnë doza ajo është pothuajse 225 raste, shkaku kryesor i kancerit të studiuar një milion pacientë të moshës 40-80 vjet brenda.

Transferimi nga pacientët mastitit përcakton atyre tendencë të mëtejshme për të zhvilluar patologji para nesh. Sa i përket sëmundjeve të tilla beninje prekin zemrat, si fybroadenoz, sëmundje fibrocystic gjirit, edhe pse ata nuk të çojnë në kancer, por zhvillimi i tij për të krijuar sfondin e duhur.

Kanceri i gjirit: Format

// '); //]]>

Kryesor formë patogjenike kanceri i gjirit si me poshte:

• Formë hypothyroid. Kjo patologji konsiderohet si ashtu-quajtur "kancer i ri." Kjo ndodh në rreth 4.3% të rasteve të kancerit, grupmosha kryesore në këtë rast pacienti është 15 deri në 32 vjet. Faktorët kryesorë për këtë formë të kancerit lirim të parakohshëm shfaqjes trashje e menstruacioneve para moshës 12, me hypothyroidism aktual, hyperplasia indeve ovarian dhe cysts folikulare në to. Kanceri i gjirit në këtë rast përcakton prognozë në kursin e tyre, që në këtë rast është natyra e shpejtë. Përveç kësaj, shpejt fillojnë të zhvillojnë metastaza largët dhe në këtë formë të patologjisë.
  • Formë ovarian. Kjo formë e patologjisë mënyrë urgjente për 44% të pacientëve. Features ndikim patogjen në grupin e lidhur direkt me funksionet e vezoreve (fybroadenomatozы, Seksualiteti dhe lindjes). Në këtë rast përkufizohet edhe si motit të kundërt, e cila është shpejtësia shkak lymfohennoy shpërndarja (përhapjen e qelizave të kancerit) dhe rritja multytsentrycheskym.
  • Hipertensionit-veshkave formë. Kjo formë e patologjisë është diagnostikuar në 39.8% të rasteve, grupmosha - 48 pacientë në 64 vjet. Karakteristikat e tyre përkatëse në këtë rast duket si në vijim: kolesterolit të lartë, trashje, nivele të larta të kortizolit, prania e hipertensionit. Nuk mund të jetë sëmundje relevante mëposhtme shoqëruese: fibroids mitrës, diabet, shenja që tregojnë për plakjen intensifikuar. Moti karakterizuar si të pafavorshme.
  • Hipofizës formë (pleqërie). Diagnostikuar në 8.6% të pacientëve brenda periudhës së menopauzës. Periudha e fundit korresponduese të moshës lidhur me ndryshimet. Për këtë formë ka një prognozë relativisht të favorshme në natyrë, proces shumë karakteristike patologjik në lidhje me lokalizimin e tij. Nëse zhvillim metastaza, ajo më vonë e karakterizuar nga ngadaltë kalimin e saj.
  • Kanceri i gjirit që zhvillohet në shtatzëninë aktuale ose gjatë laktacionit. Në këtë rast, koha është e karakterizuar nga jashtëzakonisht të pafavorshme, kjo është për shkak të tipareve të veçanta të këtyre periudhave të lidhur me nivele të larta të hormonit të rritjes dhe Hormoni.

Sa për format e tjera të grupit, ajo Format klinike shenjat e kancerit të gjirit që kryesisht ndahen në lloje kanceresh të tilla si kanceri jo-invazive dhe kanceri invazive.

Kanceri i gjirit noninvasive (formë me gunga) përkufizuar ndryshe si tumor dhe do të thotë nga një formë e kancerit në fazat e hershme të zhvillimit, e karakterizuar mbirjes në indet përreth të prekur nga kanceri. Ky funksion identifikon kancerin për atë për trajtim të suksesshëm, sipas prognozë të favorshme për kancer. Përqëndrohet kjo formë e patologjisë mund të jetë në lobules apo kanalet e kancerit.

Jo aq të favorshme variant i patologjisë kanceri i gjirit invazive (përhapur apo formë). Kjo është për shkak të faktit se në këtë rast, është rritja e formimin e tumoreve në indet përreth. Në veçanti nuk është klasifikimi vijues, në formë invyzyvniy e patologjisë:

• Formë Dolkovaya;
  • Forma Protokovaya (ose formë duktalnaya);
  • Semundja Paget;
  • Forma inflamatore;
  • Lloje të tjera të formave të kancerit të gjirit (palce, tuba, kanceri i gjirit mutsydoznыy).

Në ductal formimin e tumorit formë lokalizuara të murit kanal qumësht, më tej, mënyra graduale, është rritja e saj me kancerin e indeve përreth. Kur formë lobular (lobulyarnaya formë) Formimi tumor fillimisht lokalizuara në indet gjëndrave është në rritje, pasi indet e saj që janë në afërsi të menjëhershme. Forma inflamator (ose forma ynflamatornaya) vërehet në praktikë mjaft e rrallë, sidomos simptomat e saj shpesh shkaktojnë gabime në diagnozën, gjatë të cilit lidhet në raste të tilla diagnozën e mastitë. Parashikimi për këtë formë është definuar si të varfër. Formë tjetër, dhe kjo është lista jonë e sëmundjes Paget, e cila karakterizohet nga ulcera apo në gji, ose ndryshimet në areola saj otmechaemыmy apo dalë.

Çfarë ndodh në kancerin e gjirit: karakteristika patogjenezën

// '); //]]>

Në varësi të strukturës veçantë histologjike e kancerit të gjirit në një formë që kryesisht i referohet adenocarcinoma ose për të kancerit të ngurta, e cila është karakterizuar edhe nga varietet e saj të formave kalimtare.

Mrekullueshëm, përveç formacione tumorale të formuara kancer mund edhe të formohen dhe të formimit malinje tumor neэpytelyalnoho karakter. Këto subjekte përfshijnë sarkomë, trajtim (si dhe diagnozë paraprake) është i bazuar në parimet të ngjashme me parimet e karakteristikat e tij me trajtimin e kancerit.

Karakteristikat e klasifikimit të kancerit të gjirit janë në aspektin erts urgjente (ose receptorit estrogjenit), gjendja e të cilit (prania ose mungesa e tyre) shpesh mund të ndryshojë tërësisht rrjedhën e procesit të sëmundjes. Rreth 70% e diagnozë të kancerit primar treguar praninë e erts. Lidhur erts-negative subjektet tumor (p.sh., subjektet në të cilën nuk ka receptorët e estrogjenit), ata janë në shumicën e rasteve janë diagnostikuar në gratë që janë premenopausal brenda periudhës (dmth periudha para menopauzës). Bazuar në shtetit erts, respektivisht, është përcaktuar dhe zgjedhja e trajtimit të duhur.

Metastazë në kancerin e gjirit

Me një limfatike tanishme zhvilluar mjaft mirë në indet e gjirit, është shpërndarja (transferimin) e qelizave të tumorit në nyjet limfatike, e cila shkakton shfaqjen e metastazë fillestare në pacientët. Para së gjithash, të jetë plagë axillary, pidlopatkovi dhe nyjet limfatike subclavian. Nëse tumori është përqendruar brenda kuadrateve mediale e gjëndër është zinxhir prekur parasternalnыh e nyjeve limfatike. Faza tjetër është ndjekur nga metastazë, në të cilën ajo shtrihet në medyastynalnыm, qafës së mitrës dhe nyjet limfatike nadklyuchychnыm, dhe përveç kreun e kundërt sqetull lezioni parësor. Nuk është kështu ndër-metastases që janë përhapur në gji të tjera. Ndonjëherë axillary limfatike nyje metastazë të ndodhë më herët se kjo rezulton në formimin e tumorit në gjëndrën e prekur, duke kërkuar përjashtimin e mëtejshme të kancerit primar të humbjes.

Përhap hematogjene më tej përcakton origjinën e një metastazë në pleurë dhe mushkëritë, kockat, mëlçi dhe tru të pacientëve. Metastazave kockore janë karakterizuar nga një plagë parësor të shtyllës kurrizore, dhe lezione të brinjëve, kockat e legenit (banesë) kafkë. Përveç kësaj, në përputhje me shpatull shkatërrimit dhe femurit, e cila e shoqëron shfaqjen e simptomave në formën e dhemb dhimbje në eshtra lokalyzuemыh (natyrës jo të përhershëm), atëherë kjo dhimbje është e dhimbshme për pacientët.

Varësisht nga shkalla e shkatërrimit dhe tiparet e kancerit të gjirit zakonisht shquar Faza 4 të kancerit të gjirit (klasa 4 ose kësaj patologjie), konsiderojnë ata poshtë, shkurtimisht ndaluar mbijetesën, që korrespondon me secilin nga opsionet.

• Faza 0 kanceri i gjirit. Në këtë rast nuk është një shkatërrim jo-invazive shkallë patologji, e cila, siç e kemi diskutuar tashmë, është e përqendruar në hekur ose në ngushticën pa përhapjen më tej në indet përreth. Në thelb fazë zero diagnostikuar kancerin e gjirit në pacientët kalon procedurat standarde mamografi (p.sh. në shqyrtim parandaluese, rastësisht). Made përcakton në mënyrë adekuate trajtimit për pacientët mbijetesën dhjetë-vjeçare në 98% të rasteve.
  • Faza kanceri I gjirit. Në këtë fazë e tumorit në kancerin e gjirit ka një madhësi jo shtrirje që tejkalon 2 centimetra (diametër) shpërndarjen në afërsi të indeve të ndodhë. Nëse trajtimi adekuat është dhënë, mbijetesa dhjetë-vjeçare në fazë kancerin unë gjirit është diagnostikuar në 96% të rasteve.
  • Faza II kanceri i gjirit. Izoluar menjëherë Prognoza për këtë fazë të sëmundjes, në këtë version të kurs dhjetë-vjeçar normën e mbijetesës për pacientët e përcaktuara në 75-90% të rasteve. Për këtë fazë, e karakterizuar kryesisht nga ndarja në dy opsione bazë podstadyy:
    • 2A. Një përcaktim i tillë për të dhënë kancerit të gjirit fazë tregon se tumoret në dimensionet e tyre nuk tejkalojnë 2 centimetra (numërohen, përkatësisht, në diametër), ose ajo është diametri i 5 centimetra, por pa përhapjen shoqërues në nyjet limfatike aksillare.
    • 2B. Ky përcaktim, nga ana tjetër, përcakton madhësia e formimin e tumorit është rreth 5 centimetra në diametër, ndërsa përhapja e saj në nyjet limfatike aksillare (me humbjen e 1-3 prej tyre). Gjithashtu, ka një tjetër mundësi, në të cilën formimi tumori ka një madhësi më të madhe se 5 cm në diametër, por pa shoqërues procesit patologjike nyjet limfatike përhapur.
  • Faza III kanceri i gjirit. Në mënyrë të ngjashme, në fazën paraprake, faza e tretë është subjekt i pidstadiyi ndarje, këtë herë tre prej tyre, e konsiderojnë ato më poshtë. Për secilin prej këtyre podstadyy ka veçantitë e veta në aspektin e mbijetesës.
    • 3A. Ky kancer të gjirit fazë është madhësia e formimin e tumoreve, brenda 5 cm (diametër) dhe përhapjen e saj në nyjet limfatike aksillare (me humbjen e 4-9 prej tyre). Gjithashtu gunga variant përqendruar në gji në anën e njëjtë, mundi formimin e tumorit. Sa për mbijetesën dhjetë-vjeçar është trajtimi adekuat përdorur për këtë fazë përcakton aftësinë e tij për rreth 65-75% të rasteve.
    • 3B. Karakteristikat e kësaj faze është se humbja ka arritur një tumor ose gjoks mur ose lëkurë. Gjithashtu, kjo fazë korrespondon me një formë e kancerit të gjirit inflamatore. Nëse trajtimi adekuat është zgjedhur, nuk është një normë e mbijetesës dhjetë-vjeçare mund të jetë rreth 10-40% të rasteve.
    • 3C. Në këtë fazë ajo është në lidhje me përhapjen e tumorit në axillary arsimit nyjet limfatike dhe nyjet limfatike në rajon pranë kafaz i kraharorit. Mbijetesën dhjetë-vjeçare me trajtim adekuat është rreth 10% të rasteve.
  • Faza IV kanceri i gjirit. Kjo fazë përcakton formimin e tumorit përhapur në organet e tjera, me fjalë të tjera, dëshmi të procesit të sëmundjes metastazë. Sa i përket madhësisë së formimin e tumoreve, atëherë nuk ka shifra të vetme, madhësive, respektivisht, mund të jenë shumë të ndryshme. Nëse marrim parasysh shkalla e mbijetesës dhjetë-vjeçar për këtë fazë, mund të jetë rreth 10% të rasteve.
Karakteristikat e Patogjeneza e kancerit

Kanceri i gjirit: Simptomat

// '); //]]>

Përqendrimi i formimin e tumoreve në gji mund të jenë shumë të ndryshme, dhe shkatërrimi në mënyrë të barabartë subjekti dhe gjoksi i drejtë dhe gjirit të majtë. A nuk e përjashton kursin mundësinë e sëmundjes, në të cilën gjinjtë janë të prekur në mënyrë bilaterale (ky opsion është diagnostikuar mesatarisht 2.5% të rasteve). Paraqitja e faqes patologjike lejohet si metastazë, si dhe një të pavarur për të dytë, përkatësisht, të tumorit.

Përafërsisht gjysma e tumor arsimit formuar në kuadratin e sipërm-e jashtme të gjirit, në disa raste - në buzë, ku ajo kufizohet me sqetull.

Duhet të theksohet se çdo manifestime të dukshme karakteristike e kancerit të gjirit në pacientët tashmë të përcaktuara, kur drejtimin e procesit patologjik. Por ata janë lloji i edukimit dendur, të dhimbshme në të prekur, dhe, në përputhje me rrethanat, janë të përqendruara në gji.

Në rastin kur procesi patologjik ka arritur fazën e mbirjes në mur gjoks dhe gjirit, formimin e tumorit dhe ajo humbet lëvizshmërinë. Mbirjes njëjtë tumor në lëkurë shkakton gjoksin që i nënshtrohet deformim, dhe tregon ulçerë është hequr, të dalë, nga ana tjetër, është i përfshirë. Si një nga manifestimet e kancerit mund të veprojë dhe shkarkimin nga dalë, të cilat kryesisht përmbajnë papastërti të gjakut (p.sh. një diktim). Nëse tumori është përhapur në nyjet limfatike, ka një rritje, e cila është arsyeja pse në sqetull ka shprehur një ndjenjë të shqetësimit.

Karakteristikat e sëmundjes klinike, përveç manifestimet e tij kryesore janë të bazuara në formë konkrete, merrni parasysh mundësitë kryesore.

Kancer Mastytopodibnyy. Kjo formë e kancerit të gjirit është e karakterizuar nga rrjedha e saj të trazuar. Gjëndër qumështit është zgjeruar aq i mprehtë, ka shprehur dhimbjen e saj dhe ënjtje. Kanceri i lëkurës është një gjendje stresi, skuqje të shënuar dhe temperaturë në të. Simptomet e kësaj forme të kancerit sigurisht përgjegjës të mastitit akute, duke rezultuar në raste të shpeshta të diagnostikimin e statusit të gruas është rruga e gabuar. Kjo është veçanërisht e vërtetë e grave me një lindje të kohëve të fundit.

Kancer Beshyhopodibna. Karakterizohet nga skuqje e papritur e kancerit të lëkurës, skuqje në disa raste ajo shtrihet në territorin e më gjerë. Skajet e dhëmbit pabarabartë skuqje dhe, në disa raste, ka ethe. Në disa mënyra kjo formë e natyrisht patologjisë merret si formë e zakonshme e erizipelë, ndihmuar nga recetë e vazhdueshme të procedurave fizioterapi dhe medikamente të përshtatshme. Si rezultat i kësaj, natyrisht, për trajtim adekuat është përcaktuar kohë vonesë.

Kancer të blinduara. Kjo formë e kancerit zhvillohet si rezultat i depërtimit tumorit që ndodh në të çarat e lëkurës dhe limfatike anijeve të, ndaj të cilave lëkura trashet dukshëm. Si rezultat i këtij kursi formuar një lloj të blinduar që ka një dendësi të fortë të mjaftueshme. Ai e mbuloi gjysmën e gjoks, edhe pse në disa raste mund të jetë një variant me lezione të gjoksit plotësisht. Kanceri i gjirit në këtë formë është e karakterizuar nga një shkallë ekstreme të keqdashje vet.

Si një formë të veçantë konsiderohet Kanceri Pэdzheta, në të cilën humbja avioni dhe thithi dhe areola. Fazat fillestare të kursit të patologjisë shoqërohet me shkallë të dalë dhe thith atë, sepse ajo është ngatërruar shpesh me ekzemë. Tjetër përhapjen Kanceret shoqëruar lezione kanceroze kanal (thellësia plagë), si dhe tipike kancerit formimin rruzull në indet, e kombinuar me metastaza, në të cilën nyjet limfatike janë nënshtruar shok. Gjatë kjo formë e kancerit është e karakterizuar kryesisht kohëzgjatja e vet në disa raste është konsideruar të jetë e mundur brenda pak vitesh, në të cilën lezione do të lidhen vetëm për të dalë.

Në konsideratë të përgjithshme për kancerin e gjirit mund të ndodhë në mënyra të ndryshme, e cila është përcaktuar nga faktorët që ndikojnë në gra të moshës dhe karakteristika statusin aktual hormonal. Gratë e reja, veçanërisht në qoftë se procesi tumor ata filluan në shtatzënisë dhe laktacionit, u përball me rrymë e saj të shpejtë, të cilat, respektivisht, i percakton ato dhe fillojnë metastazë hershme. Sa për karakteristikat e tumorit në gratë e moshuara, kancer të gjirit, ata madje mund të zgjasë për 8-10 vjet, me asnjë tendencë për të metastasize.

Tani zgjidhni ato shenja themelore (simptomave) kundër të cilit sugjeron rëndësinë e kancerit të gjirit dhe se, në përputhje me rrethanat, shoqërojnë këtë patologji.

• Pako të trasha. Ky është manifestimi kryesor i simptomat konsiderohen të kancerit të gjirit. Përcaktoni nyjë në vetë apo mjeku. Duke u ndalur në nyjë nën dalë ose në ndonjë pjesë tjetër të gjirit.
  • Ndryshimi i lëkurës. Në këtë rast ka të bëjë me ndonjë ndryshim të mundshëm në kancerin e lëkurës, e cila është trashje e kancerit të lëkurës (sidomos humbja në këtë rast është tipik: lëkurë kujton tipit lëvore limoni); zmorschenist lëkurë të caktuar; ngjyra e lëkurës ndryshuar (lëkurë mund, për shembull, pozhovtity, posynity ose skuqem); dalja në formimin dalë ulçerë e madhësive të vogla apo paraqitjen e saj në halos dhe zona të tjera.
  • Paraqitja e shkarkimit nga dalë. Siç kemi theksuar në shqyrtimin e përgjithshëm, ato mund të jenë, kanceri gjëndër nivele të ndryshme më të rëndësishme Disponueshmëria papastërti.
  • Ndryshon kancerin qarqeve. Ndryshime të tilla pacienti mund të vëreni, për shembull, kur duke pasur parasysh gjendjen e kancerit ose pjesëve të saj, duke tërhequr kancerin ose pjesët e saj, ndryshim në biberon, ndryshime në kancer apo fusha të caktuara në madhësinë e saj dhe kështu me radhë.
  • Ndryshimi i nyjet limfatike në sqetull. Këtu, në veçanti, mund të konsiderohet rritja e tyre, dhe dhimbje që është në proces të ndjenjës.
  • Paraqitja e simptomeve që mund të klasifikohen si një tjetër lloj sëmundjeve të gjirit. Për shembull, mund të shfaqet me simptomat e kancerit të gjirit (Inflamacioni i gjirit që është inflamacion i gjëndrës dhe shoqëron këtë proces skuqje, pamjen e dhimbjes). Në mënyrë të ngjashme, simptomat e kancerit të gjirit mund të shfaqet nën "maskën" arsim erysipelatous, e cila karakterizohet zakonisht nga simptoma si inflamacion të lëkurës të prekur nga kanceri, si dhe dhimbje, festohet në zonën e saj. Duke pasur parasysh këto kurs variante me shoqëron ndryshimet gjëndra, shenja që tregonin për të mposhtur nga ndonjë sëmundje e mundshme duhet të konsiderohet si një arsye për vizitë të menjëhershme te mjeku.

Duhet të theksohet se në fazat e hershme të kancerit të vet të tanishëm të saj të gjirit mund të ndodhë pa asnjë simptomë. Për këtë arsye, vizita të rregullta tek mjeku dhe vetë është një rekomandim për të gjitha gratë nëpërmjet zbatimit të cilat mund të zbulojë sëmundjen gjatë fazave të hershme të drejtimit të saj, dhe për këtë arsye të fillojnë trajtimin e tij.

Vetë gjirit

Diagnostifikimi

// '); //]]>

Siç vuri në dukje tashmë, diagnoza e hershme të kancerit të gjirit, kanceri që diagnoza e kancerit në fazat e hershme gjatë kësaj sëmundjeje është jashtëzakonisht i rëndësishëm në kontekstin e efektivitetit të ardhmen e trajtimit të tij. Brenda pak minutash një ekzaminim bashkëkohës i kancerit të gjirit, të caktojë pikat e mëposhtme:

• Ekzaminimi fillestar i mammologist, shihet si faza e parë e identifikimit të kancerit të tumorit. Kjo është bërë brenda periudhës midis 5-12 ditësh ciklit (pika e makinës është mbajtur nga dita e 1 e menstruacioneve). Procesi i rishikimit në mammologist bazuar në inspektimin vizual të gjëndrrat e qumështit, në të cilën ai e definon si gjëndra simetrike pozita dhe shtigjet e tyre, nëse ka ndonjë ndryshime të rëndësishme në lëkurën e gjirit. Gjithashtu oschupыvayutsya gjirit në aspektin e vulave aktuale e tyre.
  • Mamografia. Kjo procedurë duke përdorur X-ray është jo vetëm pa dhimbje, por informativ. Këtu, përsëri, rekomandimi kryesor është reduktuar në zbatimin e tij brenda periudhës së ditëve të caktuara të ciklit (njëjtë si në mjeku shqyrtimit). Mamografia rekomandohet veçanërisht për gratë e moshës 40-50 vjet si parandalimit 1 herë në 1-2 vjet, pas 50 vjet - çdo vit. Pajtueshmëria me këtë kusht do të lejojë kohë për të zbuluar kancerin e gjirit brenda periudhës fillestare të fazave të saj që nuk janë të shoqëruar nga asnjë simptomë të veçantë.
  • Duktohrafiya. Kjo metodë e hulumtimit të kryera në ato raste në të cilat diagnoza e sëmundjes është e komplikuar për arsye të ndryshme. Fusha e studimit saj - ducts qumësht, të përqendruara në gji. Në rrjedhën e procedurës futur substancës Strait sigurohet duke plotësuar lumen e gypit, e cila nga ana e bën të mundur për të inspektuar ato gjatë fushën X-ray.
  • Ultratinguj. Ultratinguj është një privat gjëndra Metoda e hulumtimit mbi subjektin e kancerit të gjirit. Në veçanti, kjo metodë përcakton nëse një studim diagnostik i vulës dyshimtë-looking (nëse zbulimi i mëparshëm). Në disa raste, kanceri është marrë cist - një lloj beninje të arsimit në një lëng-mbushur zgavrën, në vend të lëngshme si ajo mund të jetë qumësht.
  • Biopsi. Kjo metodë është përdorur në qoftë se ultrazërit nuk i jep mundësinë për të përcaktuar strukturën e veçantë të tumoreve në gji, të cilat, respektivisht, nuk ka dhënë mundësi të përshtatshme patologji. Për gjilpërë biopsi është përdorur, futet në lëkurën e gjirit në vendin ku vulën. Nga kjo zonë i nënshtrohen konfiskimit dhe studim pasues duke përdorur një mikroskop. Nëse kanceri i gjirit aktual, pastaj, respektivisht, përcakton praninë material te nje qelize kanceri. Megjithatë, nganjëherë kjo metodë mund të diagnostikojnë këtë patologji për shkak të pamundësisë për të marrë materiale praktike. Në këtë rast, diagnostifikimi të tjera, të tilla si Kor-biopsi (duke përdorur një gjilpërë të trashë) ose biopsi kirurgjikale (hapja kirurgjike është për materialin e lëkurës dhe studimin e saj të mëtejshëm).

Nëse ju gjeni brenda një biopsi e qelizave të kancerit, ata janë të nënshtruar për analizë të mëtejshme të ndjeshmërisë së hormoneve seksuale (progesterone, estrogjenit), veçanërisht riprodhimin e tyre dhe të tjerët. Nga metodat e vendosur më pas në zgjedhjen e trajtimit adekuat, për shkak të cilat, nga ana tjetër, është e lejuar për të trajtuar pacientët. Për këtë mund të caktohet metoda të tjera që nuk kanë të bëjnë në mënyrë specifike për studimin e karakteristikave të gjirit, metodat në të cilat fokusi kërkimore në fusha të tjera.

Trajtim

E preferuar dhe më efektive trajtimin e kancerit të gjirit trajtohen vetëm teknikë kirurgjikale, përmes të cilit sigurohet heqjen e podvergshegosja trupit lezioneve kanceroze. Duhet të theksohet se çdo opsione të tjera të trajtimit, përveç operacionit për pacientët përcakton vetëm një efekt të përkohshëm. Karakteristika operacioni është të zgjedhur një prej metodave të mëposhtme:

• heqja e plotë e gjirit, duke përfshirë nyjet limfatike sqetull dhe indeve dhjamore në anën e prekur (ky opsion është konsideruar si më i suksesshëm);
  • heqja e fusha gjëndër (p.sh. fushat, të cilat janë të përqendruara në formimin e tumorit dhe nyjet limfatike underarm në anën e njëjtë në të cilën është i njëjtë plagë);
  • me një sasi të konsiderueshme të formimit të tumorit, si dhe shpërndarjen e saj në shkallë të gjerë të gjirit larguar, dhe anije, dhe muskujt gjoksit (në fakt, në disa raste, mund të jetë një opsion në të cilën brinjë janë hequr dhe çdo gjë varet nga karakteristikat e veçanta të atij origjinale, bazuar në e cila mbahet heqjen).

Në shumicën e rasteve pas ndërhyrjes kirurgjikale përdorur metoda adjunctive terapi. Pra, nëse nuk shoqërohet me sëmundje metastatic, trajtimi është mbështetës, brenda ajo antyhormonalnыe përdorur drogë për të cilat periudha pranimi i pesë vjetësh, kjo do të eliminojë mundësinë e parandaluar kthimin e patologjisë dhe metastazë.

Nëse metastazë ka ndodhur në rrjedhën e sëmundjes, dhe u përhap në axillary zonën e nyjeve limfatike, të përdoret kimioterapia dhe rrezatimi terapia. Terapi Rrezatimi përfshirë rrezatim është arritur duke përdorur aparatin në ekspozim të ulët dozë (Periudha - 1 muaj). Kur droga kimioterapia duhura administruar intravenoz.

Nëse metastazë ka prekur organe të tjera (mushkëritë, mëlçinë, etj), ajo domosdoshmërisht aplikohet kimioterapia e fokusuar në zvogëlimin e madhësisë së metastazë ose për të përfunduar shkatërrimin e tyre. Kujtojnë se metastases janë shfaqje të veçanta të formimit të tumorit primar, të cilat kanë një strukturë të ngjashme dhe kanë aftësinë për të më tej rritjen e saj në mosfunksionim të organeve, në të cilat ato u shfaq dhe filloi të zhvillohet.

Siç mund ta shikoni, kancerin e gjirit - sëmundja është mjaft serioze, sepse paraqitja e çdo simptome në gjëndra duhet të kontaktoni mammologist tuaj mjek dhe onkolog. Gjithashtu mos harroni në lidhje me nevojën e vet për praninë e rruzull specifike në gjëndër, si dhe nevojën për vizitat e mjekut parandaluese, edhe në mungesë të simptomave.

Nëse besoni se ju Kanceri i gjirit dhe simptomat karakteristike të sëmundjes, mjeku do të ndihmojë mammologist (ose oncologist).

Ne gjithashtu ofrojmë përdorim diagnostifikimit tona online të shërbimit të sëmundjeve që në bazë të zgjedh e mundshme të vëna simptomat e sëmundjes.