Kanceri i vezoreve - Simptomat dhe faza paraqitja e tumoreve në vezore

Në kancerin e saj më të zakonshme ovarian renditet e shtata në mes kancereve që janë relevante për gratë. Më shpesh, sëmundja karakterizohet nga unremarkability e vet, dhe shenja që tregojnë për të, të dalë tashmë kur kanceri është kryesisht i përhapur qëndrueshme. Veçanërisht, kanceri ovarian, simptomat nga të cilat karakterizohen nga veçori e ngjashme paraqitet në fazën fillestare vetëm një e treta e grave.

• Përshkrimi i përgjithshëm
  • Sëmundje Llojet
  • Fazat e kancerit ovarian
  • Simptomat e kancerit ovarian
  • Shkaqet
  • Trajtim

Përshkrim i përgjithshëm i sëmundjes

// '); //]]>

Kanceri i ovareve, është një grup të llojeve të ndryshme të tumoreve që dalin në indet e ndryshme te vezoreve. Lloji më i zakonshëm i kancerit - është ai në të cilin qelizat e kancerit të përhapur ndodh përgjatë sipërfaqen e vezoreve. Në këtë zonë shpesh zbulojnë tumoreve beninje dhe cysts. Kryesisht kancerit ovarian ndodh kur perimenopause ose postmenopause me. Përveç kësaj, rritja rreziku i zhvillimit të mundshëm të kancerit ndodh në gratë diagnostikuar me infertilitetit tek gratë më vonë lindi fëmijën e parë dhe gratë menopauza e të cilit ndodhi më vonë.

Rritur rrezikun e zhvillimit të mundshme të kancerit në këtë rajon të rëndësishëm në prani të familjes ose në historinë e tyre e kancerit të gjirit, endometrial ose zorrës së trashë.
Duke pasur parasysh faktin se faza fillestare është praktikisht e pamundur për të përcaktuar se çfarë e kemi theksuar tashmë, diagnoza është shumë vonë. Diagnoza e hershme nuk përfshin një test të veçantë të shqyrtimit. Shkrimi me saktësi të përcaktuar vlefshmërinë e kësaj sëmundjeje nuk mund edhe rishikime të rregullta në zonën e legenit, analizat e gjakut dhe me ultratinguj në shënjestër në thelb në zbulimin fazat e hershme të kancerit ovarian.

Ovarian kancer: lloje të sëmundjeve

// '); //]]>

Siç e dini, gruaja ka dy vezore, të cilat janë të vendosura në të dy anët e pelvisit. Ato kanë prodhuar hormonet femërore (estrogjenit dhe progesterone) dhe vezë. Shumica e qelizave epiteliale ovarian janë të mbuluara, pjesa më e madhe e zhvillimit të tumoreve është për shkak të këtyre qelizave. Në përputhje me specifike, llojet e ndryshme të kancereve të tilla si kanceri fillor dhe të mesëm, dhe kancer metastatic.

• Kanceri fillor (kancer эndometryoydnыy). Kjo ndodh kryesisht si lezione dypalëshe. Ky tumor karakterizohet nga buhrystostyu vet dhe dendësisë, përmasave të mëdha kanë arritur vetëm në raste të rralla. Struktura morfologjike përcakton diagnostikuar si kanceri gjëndrave, epiteli squamous merr lloje foci. Gjenden shpesh në moshë brenda 30 vjetësh.
  • Kanceri ovarian është dytësore. Kryesisht zhvillohet në cysts, të cilat janë beninje natyra cistike tumor. Karakterizohet tumore cistike të madhësive të ndryshme dhe mund të arrijnë një performancë të madhe prej tyre. Përmbajtja e tyre mund të jetë fluide transparente holluar me ujë, ose mukusit smazkopodobnoe substancë. Por ata bëhen malinje lëngshëm në përhapjen kystomah dhe lloji papilare, të ngjashme me llojin e lulelakër pjesshme mbushje dëmtimit të dhëmbëve cysts tyre. Në mënyrë tipike, kanceri i lëngshëm ndodh në moshën 40-60 dhe kanceri mutsynoznыy pas moshës 60 vjeç.
  • Kancer metastatic ovarian. Ky lloj kanceri mund të formohet nga çdo lloj të trupit që është i prekur me kancer, por më të shpeshta janë raste të kancerit të stomakut. Qelizat e tumorit nga aty hynë përmes rrjedhjes së gjakut apo enëve limfatike përgjatë (reaksionar). Kancer metastatic është karakterizuar nga rritja e shpejtë e tyre, si dhe kalimi i një natyre malinje. Shpesh Lezioni shtrihet në dy vezore. Nga lëvizjet peritoneum tumorit legenit fillim të mjaftueshme, me formimin e shumëfishtë nyjet e tumorit kodrinore.

Simptomat që përcaktojnë klasifikimin

// '); //]]>

Në përputhje me një fazë të veçantë, kanceri ovarian ka një të simptomave të caktuara dhe karakteristikat. Shkurtimisht ato janë si më poshtë:

• Unë skenë - nuk është një kufizim vetëm një tumore vezore;
  • Faza II - lezioni tumor i një ose dy vezore, ndërsa përhapja e saj në legen;
  • Faza III - Tumor shtrihet në një vezore ose të dyja ndodhin përgjatë metastaza peritoneal jashtë legen, për më tepër, së bashku ose veç e veç, limfatike retroperitoneale metastases nyje janë gjithashtu subjekt;
  • Faza IV - tumori përhapet në një ose dy vezore, me metastases largët natyrën e veprimit.
Klasifikimi i kancerit ovarian në faza (TNM dhe FIGO, 1997)

Kanceri ovarian: Simptomat

// '); //]]>

Kancerit ovarian karakterizohet nga simptoma jospecifike zakonisht maskuar sëmundje të caktuara të përbashkëta. Në veçanti këto mund të bëjë sëmundjet sistemin e tretjes, ose sëmundjet që ndodhin në fshikëz. Shpesh vënë misdiagnosis nga shkaqet e simptomave të tilla, dhe diagnozën e kancerit, përsëri atje në një fazë të mëvonshme.

Tipari kryesor i kancerit është prania e vazhdueshme e simptomave specifike apo rritje graduale. Për shembull, sëmundjet e sistemit të tretjes, e cila mund të marrë kancerin e parë kanë tregon tyre në intervale të rregullta, ndërsa simptomat e kancerit, siç kemi theksuar, mund dhe duhet të jetë vazhdimisht dhe të rritet. Simptomat më të zakonshme në mesin e grave me të diagnostikuar para nesh janë simptomat e mëposhtme:

• Ndjenja ngrënit, bloating ose ënjtje;
  • Urinim;
  • Dhimbje në legen, siklet;
  • Fryrje;
  • Neveri;
  • Dispepsi në veprim të vazhdueshëm;
  • Rritja e frekuencën e urinimit;
  • Rritja e vëllimit të belit;
  • Humbje oreksi;
  • Ndryshim peshe shpejtë (më shumë ose poshtë);
  • Ndjesi të dhimbshme gjatë raportit seksual;
  • Dhimbje në shpinë të ulët, bark.

Shumica e grave me këtë diagnozë gjithashtu përballet me natyrën jospecifik të simptomave, duke përfshirë dispepsi shpesh ndodh, mbushje e parakohshme e ushqimit të përdorura, fryrje të barkut, dhimbje mesit, dhimbje të shkaktuar nga grumbullimi i gazit. Simptomat Më vonë fazë të kancerit janë karakterizuar si dhimbje të legenit dhe anemi, rritjen cachexia bark tumorit.

Simptomë kryesor që tregon nëse kanceri është përcaktuar në një rishikim apo studim të veçantë. Ajo konsiston në Sindromi "plyuskatney." Një tipar karakteristik i kësaj sëmundjeje është një sindromë e shkarkimit parregullt, në të cilën pështymë dhe gjaku shfaqet në stol. Kjo simptomë është e rëndësishme edhe për tumoret e madhe madhësia dhe tumoreve të vogla.

Shkaqet e kancerit ovarian

// '); //]]>

Deri më sot, shkaqet e kancerit ovarian janë gjithashtu të panjohura. Ndër opsionet është quajtur faktorët gjenetik dhe ndryshime hormonale, si dhe gjendjen e përgjithshme që karakterizon mjedisin. Sidomos, përdorimi i kontraceptivëve oral te femrat tregon një shkallë të ulët të prirjeve të këtij lloji të tumoreve.

Trajtimi i kancerit Ovarian

// '); //]]>

Për trajtimin e kësaj sëmundjeje duke përdorur trajtime kirurgjikale, kimioterapi (duke përfshirë terapi të hormoneve) dhe metodat e rrezatimit. Metoda kryesore në këtë rast është operacioni, vendi i dytë në këtë rast të caktuar për kimioterapia, e cila është mbajtur në lidhje me kirurgji. Terapia Rrezatimi është natyra i paefektshëm për shkak se ajo është e rëndësishme në kombinim me metodat e mësipërme të trajtimin e sëmundjes. Terapia Hormone në këtë rast ishte ndihmëse.

Dyshimi i kancerit ovarian kërkon onkolog konsultimit ose gjinekologun.