Kanceri i qafës së mitrës

Kanceri i qafës së mitrës - është keqdashje më e zakonshme gjinekologjike. Kjo është për shkak të keqdashje e qelizave epiteliale rreshtim qafën e mitrës.

Shkaqet: provuar ndikimi papilommavirusa është virus patogjenik njerëzor dhe herpesi gjenital. Këto viruse mund të jetë në gjendje latente për shumë vite, dhe pastaj të bëhet aktive nën ndikimin e HIV-it, proceseve akute infektive, shtatzënisë, stresi.

Rreziku i sëmundjes rritet me fillimin e hershëm të aktivitetit seksual, ndërrimit të shpeshtë të partnerëve seksualë, status të ulët social-ekonomik, pirja e duhanit, dhe është për shkak të mungesës së vitaminave të caktuara, duke përfshirë Retinol (a), askorbik dhe acidit folik (B9 dhe C, respektivisht). Kanceri i qafës së mitrës zhvillohet më nga erozioni, polyps, plagët postoperative ose defekte të tjera. Fillon sëmundjen e të ashtuquajturit proces jo-invazive (kur të ndikojë vetëm shtresa e lartë epiteliale), kjo fazë mund të ndodhë nja dy vjet, kryesisht 3-8, dhe pastaj kthehet në fazën e infektimi (futjes). Një formë e zakonshme e kancerit zhvillohet në 10-12 vjet.

Kanceri i qafës së mitrës mund të përhapet në vaginë, atëherë trupi i mitrës, nyjet limfatike, fshikëz apo rektum. Jashtë basenit shtrihet rralla.

Në ish-republikat sovjetike kanceri i qafës renditet e dyta në renditjen e sëmundjeve më të shpeshta të kancerit. Frekuenca e kancerit cervikal në forma vendin tonë sipas burimeve të ndryshme, nga dhjetë deri në pesëdhjetë raste në njëqind mijë popullsisë, dhe në mënyrë të qëndrueshme duke përparuar. Dukuri kontigjent - një grua 40-60 vjet, por për momentin përtëritje aty madhe të moshës mesatare e pacientëve me këtë lloj kanceri.

Simptomat

// '); //]]>

Në fazat e hershme të kancerit të qafës së mitrës mund të mos zbuluar asgjë vetë. Zile e parë që tërheq një grua është gjakderdhje. Ata janë shumë më pa dhimbje shfaqet pas raportit seksual, nganjëherë për asnjë arsye të dukshme midis menstruacioneve. Uninitiated mund të mendojnë se hëna ka filluar para kohe, por kjo duhet të kuptohet se çdo shkarkesë të përgjakshme vaginale jashtë ciklit të rregullt - është gjithmonë gjakderdhje jo, menstruacioneve. Përparimin e sëmundjes është shoqëruar nga një treshe karakteristike - dhimbje, gjakderdhje dhe të bardhë. Dhimbja me tërhequr natyrën gjatë kur procesi përhapet në nyjet limfatike dhe infiltrimit indet pellgut të formohet, compressing organet mbathje nervore, dhe dhimbje intensifikuar. Në fazat e fundit të sëmundjes, kur tumori është përhapur në organet pelvike dhe kishte metastases në organet e largëta, janë manifestim të zakonshme simptomatike - edemë e ekstremiteteve të poshtme, dhimbje intensive në kockat, muskujt, dhimbje prapa dhe të ulët mbrapa. Shpesh ka shkelje të urinimit dhe jashtëqitjes, deri në formimin e fistulas mes vaginës dhe zorrë.

Këto simptoma janë të shkaktuara nga pushtimi tumor në fshikëz, veshkave, rektumit. Pacientët e tillë humbasin peshë më shpejt, pamjen tipike e grave me kancer - qarqet nën sytë, e thatë, lëkurë të hollë, lodhje. Në shumicën e rasteve, simptoma të tilla plotëson fazat e fundit të procesit të kancerit paoperueshëm. Në këtë rast, një diagnozë paraprake të kancerit të qafës së mitrës mund të ketë vënë në studim gjinekologjike, fazat fillestare të nevojshme për të kryer metodat shtesë të studimit - studimi i Citologjia, kolposkopik etj

Implikimet

// '); //]]>

Le të marrin një vështrim nga afër pasojat e kancerit të qafës së mitrës. Më negativ, por efekti më i madh në fazën e paoperueshëm fund të diagnostikuar, është vdekja. Por në fazat e hershme të pothuajse çdo kanceri mund të shërohet. Nëse tumori nuk përhapet shtresën sipërfaqësore të mëtejshme mund të flasim për sukses, me kusht që një terapi racional dhe të saktë. Shkalla e mbijetesës pesë-vjeçar në fillim të trajtimit në këtë fazë të kancerit formon 96-100%.

Trajtimit dhe pasojat e mundshme

// '); //]]>

Trajtimi i kancerit të qafës së mitrës mund të jenë të dy llojeve - radikale - kanë për qëllim shërimin e plotë të pacientit dhe paliativ. Trajtim paliativ është përdorur kur duke folur për rezultatin e suksesshëm nuk ka ardhur, dhe pastaj ka për qëllim të ndihmojë të lehtësuar vuajtjet e pacientëve dhe për të rritur cilësinë e jetës. Kjo mund të jetë kirurgji simptomatike, dhe terapi konservative ka për qëllim lehtësimin e dhimbjeve - analgesics narkotike. Në fazat e hershme të përdorimit terapi kombinim, e cila përfshin radioterapi, kirurgji dhe kimioterapi. Në çdo rast, trajtimi është i emëruar në mënyrë të thjesht private, sepse ajo varet skenike lezione e organeve të ndryshme dhe ashpërsia e gjendjes së përgjithshme.

Në fazën fillestare, kur tumori është jo-invazive, në fjalë të tjera nuk kanë depërtuar përtej epitelit dhe të vendosur të përdorin vetëm kirurgji, shkallën e kirurgjisë që varet nga mosha e pacientit mikroskopike. Femrat e reja kanë pjellë vetëm heq qafën e mitrës, duke e lënë trupin e saj të pacientit në të ardhmen mund të ketë fëmijë. Në pacientët e moshuar kryer një hysterectomy totale. Gjithashtu hequr nyjet limfatike. Në të gjitha fazat e mbajtur radioterapi - rrezatimit onkologjik fokus përdorur applicators radioaktive.

Në fazat e mëvonshme të kryera kirurgjike hiqni mitër, dhe në shtojca e saj, ind dhjamor dhe nyjet limfatike pranë. Edhe pse mundësia e kimioterapisë në këtë sëmundje janë të vogla, ajo është përdorur në fazën e fundit të kancerit të qafës së mitrës.

Komplikimet e mëposhtme kancerit cervikal

// '); //]]>

Gjëja më e keqe origjina e mundshme pasojë tumor përsëritje edhe pas nja dy vjet. Në kirurgji pjesa më e madhe, kur të gjithë mitra është hequr plotësisht humbur aftësinë për të pasur fëmijë, dhe si rezultat, një traumë të madhe për një grua. Gjithashtu një nga rreziqet është zhvillimi i sëmundjeve ngjitëse dhe kist nyjeve limfatike retroperitoneale pas operacionit. Përveç kësaj, organet e natyrshme toksike dëme dhe sistemet dhe postluchevyh pas komplikimeve kimioterapi.

Moti pas trajtimit në fazat e hershme mjaft të favorshme, dhe ne mund të flasim për një shërim të plotë të kancerit të qafës së mitrës. Sëmundje vonë-fazë është shumë e diskutueshme dhënë moti, pesë-vjeçare Shkalla e mbijetesës së këtyre pacientëve përbën rreth 30-40%.