Kanceri i qafës - Simptomat dhe trajtimi i kancerit

Kanceri i qafës së mitrës, e cila është diagnostikuar edhe si karcinoma e qafës së mitrës, më e zakonshme është një kancer që janë relevante për organe gjenitale femërore. Më të ndjeshëm ndaj sëmundjes janë gra grupmosha nga 35 deri 50 vjet, me shtimin ky grup i njerëzve, pavarësisht nga mosha, të plotësuar gratë që shpesh ndryshojnë partnerët e tyre seksual.

• Sëmundja dhe shkaqet e saj
  • Kursi i sëmundjes dhe diagnoza
  • Simptomat e kancerit të qafës së mitrës
  • Trajtimi i kancerit të qafës

Përshkrim i përgjithshëm i sëmundjes, shkaqet e saj

// '); //]]>

Kur e konsideruar panoramë të përgjithshme të sëmundjeve të besueshme të përcaktuar se shkaku i saj nuk është i mundur. Megjithatë, mbi arsyet për zhvillimin e saj ende ka disa supozime:

• Seksualisht të transmetueshme sëmundjeve, të cilat veprojnë si shkakton të kancerit në qafën e mitrës;
  • Përdorimi i zgjatur i kontraceptivëve hormonal drogës, duke kontribuar në shfaqjen masiv të qelizave të kancerit;
  • Pirja e duhanit si një shkak që shkakton natyrën malinje e ndryshimeve që synojnë ndryshimin e strukturës së qelizave;
  • Fillimi i hershëm i marrëdhënieve seksuale, shkakton ndryshime karakteristike në qelizat që nuk kanë formuar ende;
  • Ndryshimi Frekuenca e partnerëve që çon në shkelje të microflora vaginale, e cila për pasojë çon në ndryshime në strukturën qelizore;
  • Komponentët proteina të spermës që provokojnë në mesin e disa grave të ndryshojë qelizat e tyre të strukturës.

Përveç kësaj, zhvillimi i kancerit të qafës së mitrës mund të përhapet nëpërmjet këtyre tumoreve që u ngrit në vaginë dhe vulvë. Rreth 85% e numrit të përgjithshëm të rasteve të këtij lloj kanceri zhvillohet për shkak të qelizave banesë përkasin epiteli e qafës së mitrës, në raste të tjera kanceri është për shkak të gjëndër rajonin epiteliale qafës së mitrës. Njëkohësisht, sëmundja mund të zhvillohet duke tërhequr të dyja llojet e qelizave. Nga rruga, qelizat e prekura kanë aftësinë për të kanalizuar depërtimit në limfatike dhe gjak, e ndjekur nga shpërndarjen e tyre janë në një agjenci të largëta lokacionit.

Kursi i sëmundjes dhe diagnoza e saj

// '); //]]>

Kanceri i qafës së mitrës është e karakterizuar nga periudha e gjatë e rrjedhës së saj në një formë latente, e shprehur në mungesë të shenjave të saj. Kursi i sëmundjes karakterizohet nga gjakderdhje dhe kontakti belyamy me erë të pakëndshme, në disa raste mosfunksionim menstruale. Në fazat e hershme simptomat janë të vogla në natyrë, shpesh të shoqëruara me sëmundje natyrën detyruese.

Ndërkohë, metodat e hulumtimeve moderne, e cila tani ka ilaç, të bëjë të mundur për të identifikuar ndryshimet që janë të ekspozuar ndaj qelizat në fazat e hershme të zhvillimit të tumorit. Veçanërisht, mënyrë mostër Papanykalau më shumë se 90% e numrit të përgjithshëm të rasteve bën të mundur për të zbuluar praninë e kancerit të qafës së mitrës deri në kohën derisa simptomat e saj të parë u shfaq. Diagnoza e këtij lloji të kancerit është bërë në mukusit cervikal curettage. Shpifjeve më pas i nënshtrohen mykroanalyzu detajuar, rezultatet për të cilat kategoritë e mëposhtme të mundshme:

• NEGATIVE - linjë qelizore me këto standarde;
  • Rezultati Natyra pjesërisht negativ - duke zbuluar qeliza atipike të karakterit, që më shumë gjasa të ishte shkaktuar nga ndikimi i ndonjë infeksioni, në dispozicion në vaginë ose qafën e mitrës;
  • Qelizat e identifikuara që kanë ndryshuar - për të zbuluar dinamikën e sëmundjes, më vonë i emëruar si një domosdoshmëri gjatë Smears çdo tre muaj;
  • Të rezultojë pozitiv - është e mundur prania e natyrës malinje tumor;
  • Rezultati ashpër pozitiv - mundësinë e formimit të një lloji të tumorit mbi lartë.

Kontakti me rezultatet e kategorisë së dytë kërkon biopsi të mëtejshme në mënyrë që rezultatet janë qartësuar plotësisht. Zbulimi i kancerit në zonë ne jeni duke konsideruar përfshin përcaktimin e tumor dhe madhësinë e saj. Përcaktimi i karakterizojnë këtë sëmundje, i shoqëruar nga përdorimi i llojeve të ndryshme të metodave (metodave tsytoskopycheskye, metodat e teknikave radiologjike, metodat e tomography, etj).

Këtu është qafën e mitrës në faza të ndryshme të kancerit.

Kanceri i qafës: Simptomat

// '); //]]>

Kanceret fazë të hershme zakonisht ndodhin pa asnjë simptomë, kështu që diagnoza mund të zbulohet vetëm gjatë Citologjia, e cila përfshin një shtupë të zonës së mitrës dhe kolposkopi. Për këtë arsye është e rëndësishme që në mënyrë rutinore të vizituar një gjinekolog dhe i nënshtrohen shqyrtimit. Ndër karakteristikat kryesore që fillojnë të shfaqen më vonë në kancerin e qafës së mitrës, janë si më poshtë:

• Bardhë, shkarkimi përgjakshme vijnë nga vagina;
  • Diktim Alokimi kontakt formuar gjatë marrëdhënies ose pas);
  • Dhimbje gjatë kontaktit seksual;
  • Gjakderdhje që ndodhin në mes të periudhave menstruale;
  • Zgjerimi i levizjes hënor, proces gravitetit;
  • Shkarkimet e lëngëta i holluar me ujë, capillaries zumovlyuvani razrushayuschymysya limfatike, direkt ngjitur në shtresën e epitelit;
  • Rënia e tumorit të çon në hnoevydnosty dhe erë e keqe e shkarkimit;
  • Shfaqja e dhimbjes tregon përhapja e procesit të kancerit të ardhurat për të parametralnoy indet, si dhe compression që ndodh në plexuses nervore rajon sakral, përkatësisht, ka dhimbje në shpinë, rektumit, bark, mollaqe dhe kofshët në (e cila është për shkak të ndodhë infiltrime pranë mureve të legenit);
  • Compression aktual i uretër, që shkakton një mocheootoka dhe dështimi i veshkave. Në të njëjtën enët limfatike squeezing ndodh stanjacion e limfatike formuar në këmbë (dmth lymphostasis).
  • Sëmundje karakterizohet fazë të vonë çrregullime dizuricheskie, të cilat janë formuar në sfondin e lezioneve të fshikëzës, si dhe shkelje në aktet e jashtëqitjes (në lezione aktuale të rektumit, e cila është shoqëruar kryesisht kapsllëk dhe ngathtësi zorrëve, me mbirjes në tumoret e zorrës së trashë është paraqitja e parë në feces e gjakut, dhe pas formimit gyp).
  • Komplikime si serioze të sëmundjes dalluar kancerit cachexia, uremia dhe peritonit.

Kanceri i qafës: trajtim

// '); //]]>

Në mënyrë tipike, kanceri fazë fillestare në këtë zonë kërkon kirurgji ku heqja e uterusit. Shpesh ky proces është shoqëruar me heqjen e nyjeve limfatike në zonën e legenit. Nuk ka rëndësi më pak ka trajtim rrezatimi, i cili mund të jetë një plotësues për trajtim kirurgjik, dhe për të vepruar si një metodë e pavarur individuale.

Gjithashtu, trajtimi i kancerit të qafës së mitrës mund të bëhet duke përdorur kimioterapia, e cila, megjithatë, janë shumë të kufizuara në ndikimin kjo sëmundje. Veçanërisht, parashikimet për diagnozën e kancerit të qafës së mitrës dhe shtetit mëvonshëm përcaktuar fazën specifik, i cili filloi trajtimin e tij në përgjithësi.

Për të diagnostikuar kancerin e qafës së mitrës dhe të përcaktojë terapi mëtejshëm për heqjen e tij duhet t'i referohet një oncologist apo gjinekologu.