Çrregullime të zhvillimit seksual

Zhvillim parakohshme seksuale (DMK)

// '); //]]>

Nëse vajzat pubertetit paraprakisht pak, atëherë nuk ka nevojë të shqetësuar rregullave të mundshme opsion. Por në qoftë se menstruacioneve dhe performanca seksuale sekondare qenë një vajzë nën moshën 8 vjet, ne mund të themi ndërprerje. Zhvillimin e parakohshme seksuale - kjo është një fenomen kompleks që mund të shfaqet në forma të ndryshme dhe për arsye të ndryshme. PPR mundur: e vërtetë, false, heteroseksual, izoseksualnym (fëmijë përkatës kat).

Forma Izoseksualnym shfaqet ndërprerje kur vajzat paraqiten treguesit e parakohshme maturimi që janë të natyrshme në trupin e femrës. Ndërprerje Real izoseksualnym ose formë cerebrale e ndërprerje lidhur me proceset që ndodhin në tru përgjegjës për rregullimin e funksionit riprodhues - hypothalamus dhe hipofizës. Arsyet për dështimet e tilla mund të çiftuar klinikisht ata janë të ndarë në funksionale dhe organike.

Arsyet dëme organike të trurit dhe patologjive të sistemit nervor janë nënat gjatë shtatzënisë, helmim gjaku, e cila shkaktoi një mungesë të oksigjenit të fetusit (asfiksia) ose hypoplasia rëndë të fetusit (kequshqyerja), lëndimet e lindjes. Efektet mbi qendrat e trurit mund të japë infeksion dhe sëmundje, kryer vajzën në vitin e parë të jetës, kur ka formimi i të gjitha sistemet dhe funksionet. Më i mundshëm zhvillimi i sistemit riprodhues anomalitë vajzë në qoftë se ajo kishte qenë sëmurë infeksionet cerebrale, të tilla si encefalit ose meningjit. Gjithashtu, formimi i zhvillimit të parakohshme seksuale mund të shkaktojë dëmtim të trurit, të tilla si një tumor të trurit.

Nga lezione funksionale të sistemit nervor qendror, i cili shkakton shfaqjen e RPP, përfshijnë komplikime vajzë lëvizur në nën katër vjet, intoksikimet dhe sëmundjeve infektive. Shkaku Zhvillimi më i mundshëm i parakohshëm seksuale mund të jetë plotësisht i padëmshëm infeksion inflamacion i bajamet - me fjalë të tjera,, dhimbje të përbashkët të zakonshëm të fytit.

PPR mund të vazhdojë në formë të plotë dhe jo të plotë. PPR formë të plotë, kur menstruacionet shfaqet moshë të re dhe zhvillimin e karakteristikave seksuale sekondare. Rritja e përshpejtuar zhvillimin e të gjitha treguesve, kur krahasohet me zhvillimin normal seksual. Në këto vajza intensivisht dhe në rritje të shpejtë kockat, duke i bërë ata tejkalon rritjen normale, në moshën 10, vajzat formojnë ndërprerje e plotë mund të ketë rritje 150-155 cm, por rritja e tyre ndalon dhe me këtë rritje, ata mbeten përgjithmonë. Duke pasur parasysh faktin se rritja e kockave mjaft intensive, por shpejt ndalesa në paraqitjen e vajzave duket karakteristike - duart dhe këmbët e tyre duken disproporcionale të shkurtër. Nëse vajzat deri në 8 vjet është zhvillimi i performancës së mesme seksuale, por jo menstruacioneve vjen, atëherë flasim për formën jo të plotë të KMD-së. Menstruacioni, në formë jo të plotë, vajza fillon rreth 10-11 vjet, jo shumë më herët se normale, por gjatë zhvillimit të performancës sekondare seksuale një çift të shtrihet në kohë.

False (ovarian) forma ndërprerje ndodh kur vajzat vezoret patologjive më shpesh zhvillimin folikulare në vezore apo sëmundjeve tumorale ovarian. Format i gabuar ndërprerje fillon me një shkarkesë sanious, të ngjashme me menstruacionet dhe performancën e mesme seksual jo të zhvilluar. Pas regresionit të kist (e cila ndodh më shpesh më vete) ose hequr tumore ovarian treguesit ndërprerjes zhduket.

Dhe në të gabuar, dhe kur zhvillimi i parakohshëm izoseksualnym aktual seksual duhet të konsultoheni me një gjinekolog, i cili mund të përcaktojë shkakun trazirat. Dhe pyetja nuk është vetëm për të përcaktuar shkaqet e ndërprerje, por edhe procesi i frenimit dhe puna psikologjike me këtë vajzë për zhvillimin e parakohshëm kishte trauma gjatë komunikimit me të rriturit dhe kolegët.

Heteroseksualnaya formë DMK - është pamja e pubertetit treguesve vajzës në model mashkullor. Ky fenomen mjaft i rrallë shpjegohet me mosfunksionim hormonal. Në trupin e vajzës më të madhe të prodhuar "mashkullore" hormonet - androgens. Prandaj, kjo patologji quhet "sindroma adrenogenital" (ACS). Zakonisht AGS - rezultat i mungesës kongjenitale e enzimeve të përfshira në sintezën e hormoneve veshkave. Kjo patologji trashëguar transmetuar edhe nga babai dhe nëna. Funksion të dëmtuar të veshkave gjëndra, e cila çon në parakohshme pubertetit tipit heteroseksuale, të përcaktuara në utero.

Treguesit paraqiten pubertetit të hershëm, 8 vjeç, dhe model mashkullor janë: Flokët rëndësishëm shfaqet në mjekër, mbi buzën e sipërme, organet gjenitale rritet me shpejtësi në rritje kockave, yndyrë dhe muskujve ind është i shpërndarë në model mashkullor. Kur qasjen ekspertin për të rregulluar situatën, por ju keni nevojë për një shumë kohë si çdo të rregulluar anomali kongjenitale.

Zhvillimi seksual vonuar

// '); //]]>

Vonuar vonuar zhvillimit seksual - është mungesa e menstruacioneve (ose rrallë dhe të parregullt) dhe moszhvillimin e performancës së mesme seksual në vajzë 15-16-vjeçare. Arsyet CRA mund të jetë në telashe me sistemin nervor dhe trurit, me fjalë të tjera me origjinë cerebrale dhe mund të shoqërohet me lëndime, lezione infektive në tru. Kjo mund të jetë një vajzë me çrregullime të forta mendore ose nervor. CRA mund të shoqërohet shpesh me peshë të vogël lindjes (më pak se 45 kg) ose, anasjelltas, trashje e neurozat dhe punë jashtë orarit. Në këto rrethana mjaft të eleminuar shkakun e zhvillimit seksual dhe bëhet më mirë.

Nëse shkaku është i paqartë CRA duhet të konsultoheni me një mjek. Ndonjëherë CRA mund të jetë e dobishme jo vetëm për të ndihmuar gjinekologu, por ndoshta një neurolog apo psikoterapist.

Nëse një vajzë mbi 16 vjet nuk ka tregues të pubertetit, atëherë ajo nuk shkon për CRA, dhe mungesa e plotë e pubertetit.