Polip kanceri endometrial dhe polyps

Mitrës polip, sipas praktikës mjekësore, një sëmundje që ka natyrën onkologji. Kjo është ndërtuar-që ka një trup kryesor rrjedhin dhe e vendosur ne siperfaqen e endometrium të mitrës. Endometrium i uterusit është shtresa sipërfaqësore mukozës që mbulon zgavrën brendshme të mitrës. Në shumicën e rasteve, polip formuar në strukturën endometrial gjëndrave. Dimensionet e këtij ndërtojë-up në varg të vlerave nga disa milimetra, dhe në shumë situata, drejtimin për disa centimetra. Polip siklet mjaftueshme trupit AH femër, kështu që gjetja e ajo nuk është aq e vështirë.

Për diagnostikimin dhe zbulimin e sëmundjeve gratë të sëmurë duhet të merrni testuar, si dhe një studim me ultratinguj të procedurës, por jo vetëm gjatë menstruacioneve. Mjekët besojnë se shkaku kryesor i mitrës polyps origjinës çekuilibër hormonal që shkaktohet nga prodhimi tepër të shpejtë të hormoneve femërore, estrogjenit. Kjo është tipike e hormonit femëror, për shkak se ajo është prodhuar në trup për shfaqjen e performancës seksuale fillor dhe të mesëm. Më vonë ai mban funksion riprodhues tek gratë.

Struktura ka një polip endometrial qëndrueshmëri gjëndrave lirshme se zhvillimi i sëmundjes bëhet një e vërtetë ovale ose sferike, e cila përmban indet e gjëndrave, ose më shumë, e fibro-gjëndrave çështje. Gjithashtu polip mitrës dhe efekti endometrial polip ndonjëherë është edukimi karakter pas inflamacion i gjëndrës tiroide, dhe mosfunksionim veshkave.

Polyps mund të jetë e vetme është rritje beninje që kanë një strukturë lokale pa rritje. Në origjinën e polyps ose rritje në anën e arsimit nga sëmundjet e tumorit anësor është shumëfishta në natyrë. Polipe shumëfishta të trajtohet shepetilno më shumë se një të vetme të shmangur progresin e mëtejshme të tumorit. Identifikimi i sëmundjes është i durueshëm me shqyrtimin profilaktik te nje gjinekolog. Në identifikimin e treguesve të sëmundjes janë kryer analiza nevojë, ekzaminimin citologjike dhe x-rrezet me substancë të veçantë lakmus që mund të demonstrojnë tumoret kundërta në trup.

Simptomat

// '); //]]>

Simptomet kryesore të origjinës endometrial polyps është gjakderdhje mezhmenstrualnye përsëritur dhe të bardhë. Në qoftë se një grua ka pasur sëmundje të tilla si fibroids mitrës dhe erozionit të mitrës. Gjakderdhje mund të jetë subvencionet dhe sistematik, së bashku me shëndetin e plotësisht normale. Grua e sëmurë fillon të ndjehen disa siklet gjatë urinimit dhe probleme gjatë marrëdhënieve seksuale me burrat. Që polyps endometrial kanë pronat rritet, tumori në fund bëhet shumë i ndjeshëm. Në fazat e hershme kur sëmundja shfaqet vetëm të zbulojë mjaft e vështirë. Prandaj është e nevojshme për të kaluar edhe një herë rishikime periodike nga gjinekologu. Zakonisht kur zbulimin e një sëmundje të mitrës, manifestuar polip. Në fazat e mëvonshme të polyps në rritje të krijuar një ndjenjë kontraktimet. Gruaja më të vjetër, që vuajnë nga një sëmundje të tillë, më të rëndësishme janë simptomat.

Implikimet

// '); //]]>

Një nga pasojat më të këqija është i infertilitetit, veçanërisht e rrezikshme në gratë e reja që vuajnë nga polyps. Shkelja e hormonal dhe trupit është rezultati më i zakonshëm i origjinës endometrial polyps. Nëse keni zbuluar sëmundje në kohën më të hershme, dhe një kurs të trajtimeve për të hequr polyps, pasojat e tmerrshme gruaja nuk testuar. Megjithatë, nëse një polip njihet tashmë në fazat e mëvonshme, është e pamundur për të shmangur kirurgji. Në qoftë se koha për të njohur praninë e një polip, kjo është plotësisht e mundur për të shmangur pasojat më të këqija. Edhe pse pacienti hormonal do të ofrohen. Me i madh anemisë humbjen e gjakut ndodh për shkak se në këto situata është e dëshirueshme dietë me përmbajtje të lartë hekuri dhe kalium. Mosfunksionim i lëvore veshkave është i rëndësishëm për çdo çrregullime hormonale lidhur me formimin e polyps në mitër. Çrregullime menstruale nuk është e pazakontë për sëmundje të ngjashme. Në fazat e avancuara të polip mund të ketë nevojë për kirurgjikale, kirurgji. Kur një polip është shumë i madh në madhësi, hysterectomy është kryer nga trupi. Zhvillimi i mundshëm i kancerit malinje në endometrium e mitrës.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Për trajtimin e polip mitrës në zgavrën e saj endometrial përdorur trajtim kryesisht kirurgjikale. Megjithatë, madhësia e vogël e polyps përdorimi plotësisht i përshtatshëm i destinacionit hormonal medikamente. Që nga polip është rezultat i mosfunksionim hormonal të trupit, në periudhën deri në 2 javë pas origjinën e arsimit në endometrium emëruar drogës hormonal, të tilla si kontraceptivëve. Kur veprimi kirurgjikale në polip përdor azotit të lëngshëm. Kjo substancë është në gjendje për të thyer rritjen polip, për shkak të faktit se vidkruchuyetsya tij këmbë nga një vend lokale.

Në mënyrë domethënëse thjeshtë është një situatë ku një polip është nën një strukturë të gjëndrave, ky lloj i sëmundjes është plotësisht i shërueshëm nga koagulimit. Në rastin e polip fijor përdor faza koagulimit duke përdorur materiale të lëngshme azotit. E njëjta metodë e kirurgjisë për të kuruar polip shumta tipike. Procedura është bërë disa herë, duke hequr gradualisht formimin polip, mjekët rekomandojnë midis operacioneve rregullisht marrin hormone të ndikojë estrogjenit dhe progesterone. Në shumicën e rasteve, sëmundja është pakomplikuar 2 - periudha trajtim 3 muaj. Gjatë procedurës, një grua duhet të abstenojnë nga seksi marrëdhëniet seksuale që mund të shkaktojnë dhimbje. Së bashku me trajtimin e polyps është caktuar një kurs të trajtimeve që ndikojnë në funksionimin e gjëndrës tiroide, gjëndrat adrenale dhe pankreasit. Receta e tanishme mjekësinë popullore përdoren për trajtimin e polyps ekzistojnë.