Vezoreve policistike

Vezoret polycystic (i quajtur edhe vezoret sklerokistoza) - një sëmundje kronike, e cila është e shprehur në bollëk në gratë e hormoneve seksuale mashkullore (androgens) dhe anovulation (me fjalë të tjera, mungesa e ovulacionit). Nuk është në rritje dhe, në shumicën e rasteve, për shkak të ndryshimeve të hormoneve në vezore (që është kryesore "furnizuesi" i androgens) strukturat e trurit (si hypothalamus dhe gjëndrra e hipofizës), gjëndra veshkave.

Gjëndra veshkave prodhojnë Dehydroepiandrosterone (DGA) dhe sulfate derivativ, vezoret - testosterone (me polycystic nivelin e tij në gjak kalon normën e jo më shumë se 2-fish) dhe androstenedione. Androgens kryesore duhet të përmendim 17-oksiprogesterona.

Me nivelet në rritje të androgens në trupin e femrës ndryshon strukturën e vezoreve. Follicles dominuese pjekur më çdo muaj, kapsulë tyre trashet, bëhet model më e theksuar vaskulare. Si rezultat, rritja normale folikulare është frenohet, dhe kjo në mënyrë të pashmangshme çon në anovulation fjalë të tjera shterpësi.

Kur diagnoza duhet të kini parasysh se rreth gjysma e rasteve me vezore polycystic vërejtur trashje (për shkak të metabolizmit të glukozës). Ashtu si në rastin e hyperandrogenism, mund të rrisë rritjen e flokëve lloj mashkull në trup dhe fytyrë, toni i zërit reduktuar (i quajtur barifoniya), puçrra fytyre shfaqet në lëkurë, fillojnë të bien flokët. Si anovulation sindromi, menstruacioneve të parregullt në klinikë dhe e dobët, grua shterpë.

Simptomat

// '); //]]>

Kur diagnoza (vetëm vënë re tërësinë e shenjave klinike dhe laboratorike), ju mund të përdorni statistikat e mëposhtme:

• Treguesit hormonale: vërejtura zvogëlimin e nivelit të progesteronit - në 100 për qind të rasteve; Kodi LH / FSH më e lartë se 2.5 - 80%; Nivele të larta të testosteronit - 60%.
  • Për studim me ultratinguj, vezoret vërejtur shumë cysts vogla (follicles është diametër nesozrevshie më pak se 1 cm) - në 86% të rasteve; anteroposterior reduktuar madhësinë e mitrës, bilateral rritja ovarian vëllimit - 80%.
  • Për treguesit laparaskopike: kapsulë të qetë dhe thickened - në 92 për qind të rasteve; podkapsulnoy numër i madh i cysts (follicles papjekur), me një diametër prej 1 cm, model vaskulare shprehur në mënyrë të qartë, madhësia e vezoreve është rritur - 92%.

Shkaqet hormonal çrregullime që çojnë në mjekësi ovarian polycystic ende pak të njohur.

Implikimet

// '); //]]>

Sipas simptomat klinike: infertilitetit është gjetur në 100 për qind të rasteve të studiuara; anovulation - 100%; menstruacione pakët nga e tyre shumë të hershme - 86%; flokët e rritur trupore (hirsutism) - 56%; obeziteti - 54%. Forbidden gjithashtu vuri në dukje se në medliterature theksi ishte në mënyrë të përsëritur marrëdhënie vezoret Polycystic dhe rrit rrezikun e diabetit dhe hipertensionit, për shkak se trupi i femrës është i shqetësuar metabolizmin e yndyrës.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Në vezore polycystic tani për trajtimin e infertilitetit formuar dy linja. Kur metodat konservatore (efektiviteti është vlerësuar si 50 për qind) e përdorur drogë hormonale që stimulojnë rritjen e follicles ovarian dhe promovojnë formimin dhe maturimin e një apo më shumë follicles, përfundimisht duke shkaktuar ovulacionit.

Drejtimi i dytë - kirurgji që e bëri në mënyrë efektive shumë kohë më parë. Ata gjithashtu ju lejon të shkaktojë ovulacionit dhe pronën e kthimit fertilitetit (pjellorisë). Statistikat operacione të tilla tregon se 90 për qind shërim ovulacionit dhe 70 përqind shpeshtësinë e shfaqjes së shtatzënisë mitrës.

Le të shqyrtojmë këto trende në mënyrë më të detajuar

Trajtimi konservativ është kryer në shumicën e rasteve për të reduktuar shenjat klinike (me rritje qimet e trupit, puçrra fytyre, etj) vezore polycystic. Në shumë raste tregoi pranimin për muaj të kontraceptivëve oral, të cilat kanë veti anti-androgenic. Anullimi marrë këto barna provokon aktiv në vezore, ovulacioni rifilloi, dhe brenda 2-3 muajve të shtatzënisë është e mundur. Kujtojnë se kjo metodë e korrigjimit të fushës në hormonal lejueshme në rastin kur një grua nuk është i interesuar në shtatzëni ndodh kështu tani.

Është gjithashtu e mundur, nëse ajo rezulton këtë metodë metodë joefektive konvencionale për kryerjen e stimuluar ovulacionit brenda 4-6 muaj. Grua nën drejtimin e kujdesshme me ultratinguj është paraqitur në fazën e parë të ciklit të hormoneve të caktuara, atëherë pjekur gjëndër mjaftueshme dominuese, ovulacioni stimulator i emëruar. Më vonë përdorur drogë që mbështesin shfaqur trupin e verdhë.

Janë marrë Kujtojnë se obeziteti medoemos masa për të reduktuar peshën e trupit. Dhe ishin raste kur rënia në vezore polycystic është në vetvete e mjaftueshme për të rivendosur ovulacionit normale.

Thelbi i të gjithë duke përdorur trajtim kirurgjik i vezore polycystic - heqjen ose shkatërrimin e asaj pjese të vezores, që sintetizon androgens. Ky operacion normalizimin e marrëdhënieve midis vezore dhe strukturave qendrore të trurit. Një pengesë e rëndësishme e këtyre metodave - rezultat i operacioneve kohëzgjatje të shkurtër për shkak se vezore është restauruar shpejt. Është e rekomanduar për të përpiqen për të marrë shtatzënë të paktën në 4-5 muajt e ardhshëm pas operacionit.

Kujtojnë se të gjitha operacionet në vezore duhet të kryhet me qasje polycystic ovarian laparaskopike. Rreziku i formimit të mbështjelljes në legen në laparoscopy është e madhe dhe eliminimin polycystic si një faktor në varfëri, mund të nxisin formimin e tjetrit, jo më pak të dëmshme. Mjekësia moderne dallon dy lloje kryesore të operacionit me vezore polycystic:

• Kur pykë heqje e heqjes së vezoreve është kryer në të dy anët, ky operacion është mjaft efektive (statistikisht të rivendosur ovulacioni ndodh në 85 për qind të rasteve).
  • Në electrocoagulation laparoskopike (ose vezoret kauteryzatsiyi) në vezore janë bërë në disa vende elektrodë gjilpërë të pazakonta "pikë". Krahasuar me kirurgji pykë heqje kjo metodë është shumë më e butë si minimizuar rrezikun e mbështjelljes.

Po, laparoscopy demonstruar dhe inkurajuar në mënyrë aktive në rast se brenda 4-6 muajve ka joefikasitetin e trajtimit konservativ. Dhe pastaj, nëse në sfond është postoperative favorshëm pritet performancë shumë më të mirë për shtatzëninë përsëritur të njëjtin kurs të terapisë hormonale.