Sindromi Premenstrual

Sindroma premenstruale është një grup kompleks atributet që shfaqet në gratë më në fund të ciklit (dmth disa dite para menstruacioneve). Bazuar në statistikat, të provuar atë 50 - 80% të grave. Sipas mjekëve, sindroma ndodh kryesisht në moshë për të lindur, me fjalë të tjera, kur gratë njëzet - dyzet vjet. Shumë më pak është vajzave PMS në kohën e menstruacioneve të parë dhe raste të rralla shënuar gjatë periudhës premenopausal.

ICP (si reduktuar thirrje Kjo sindromë) është në secilin prej tyre ndryshe. Në shumë ai shihet si një sëmundje e lehtë të vogël, në të cilën një grua do të ëndërrojnë të kthehet në klinikën antenatale. Por të jenë të vetëdijshëm se kur rrethanat ndryshuar, ndoshta që ICP do të përparojë. Pra, nëse një grua ndjen dhimbje ose dëme nervore ndodh është e nevojshme që të përpiqen për të bërë situata nuk është përkeqësuar në një mënyrë të keqe.

Shkaqet dhe faktorët, origjina e PMS, sipas kushteve të mjekëve mund të vendosen vetëm nga ndikimet e ndryshme: ekuilibrin hormonal dhe-ujë kripë, vitaminë mangësi dhe trashëgim.

Studimi gjeti shkallën e ndikimit të PMS se si aktiviteti është gruaja manifestuar dhe aftësia e saj për të punuar këto ditë. Rezultatet nuk kënaqur: në ditët e fundit para menstruacioneve shënuar rreth 33% e referencave me apendiksit akute, 31% e infeksioneve akute virale dhe sëmundjeve të frymëmarrjes. Tani u caktuan për në spital për 25% të grave, si dhe. 27% filloi të marrë drogë që ndikojnë në gjendjen e përgjithshme të mendjes apo sistemit nervor (qetësuesit apo droga të tjera), të cilat me siguri mund të ndikojnë shumë keq si pasojë e shëndetit të tyre dhe të paaftësisë në të ardhmen.

Simptomat dhe pasojat

// '); //]]>

Simptomat që lidhen me PMS numër të madh - 150. Femrat janë më shumë prej tyre mund të jenë dhimbje konfuze në bark dhe mbrapa, ata gjithashtu vuajnë nga bloating dhe të përzier, coarsening dhe gjirit dhëmbje dhe lodhje dhe nervozizëm, pagjumësi ose sleepiness tepruar .

Në praktikë, mjekët dhe gjinekologët mund të vëreni katër forma më nadybuyemo të PMS

Për neuro-psikologjike forma dobësi e natyrshme dhe tearfulness, depresioni dhe nervozizëm të paarsyeshme apo të tepruar dhe madje edhe agresion, e cila zakonisht ndodh në vajzat e reja dhe gratë më të vjetra më shpesh vërehet depresion dhe melankolik.

Për formën e edematous manifestimet e thjeshtë janë coarsening dhe ënjtje e gjinjve dhe dhimbja e tyre, është rritur ndjeshmëria ndaj aromave, ndonjëherë shtohet fytyrë, këmbët, duart dhe aty djersitje.

Formë Tsefalhicheskaya shoqëruar me dhimbje koke, vjellje, ndonjëherë të vjella dhe marramendje, rreth një e treta - dhimbje në zemër dhe shtetit depresion psikologjik, dhe ul kalcium duket brishtësinë dhe brishtësinë e eshtrave.

Kryzovoe - Krizat tipike adrenalin që fillojnë me një ndjenjë të presionit nën kafaz i kraharorit, të shoqëruar nga palpitations, mpirje e duarve dhe këmbët e ftohta, urinim i shpeshtë dhe të bollshme.

Kryzovoe formë - forma më e rëndë, kur ajo kërkohet ndërhyrje mjekësore. Ajo gjithmonë duket se nuk është kompensuar nga një prej tre formave të tjera. Vetëm një mjek mund të gjeni seriozitetin e situatës dhe të bëjë emërimet e nevojshme.

Mjekimi dhe komplikimet e mundshme

// '); //]]>

Kur ICP demonstroi përdorimin i analoge sintetike progestogjenet (hormoneve natyrore) që do të ndihmojë në normalizimin e ekuilibrin e hormoneve. Herë pas here ka situata ku progestins nuk duhet të përdoren për shkak se ajo nuk lejon dëshminë e (karakteristikat personale sistemin hormonal). Nëse ka contraindications, Dr. emërojë medikamente të tjera.

Për trajtimin e PMS duke përdorur produkte që përmbajnë vitamina, në shumicën e rasteve, duke përdorur një sërë vitaminave A dhe E. seri të caktuar të injeksioneve, rreth 15 ekspertëve, pas analizave, agjentët e emëruar dhe vitamina tjera dhe minerale si magnez, kalcium ose vitaminë B6, e cila aktivizon metabolizmin e estrogjenit (hormon femra) dhe i ndalon ata akumulimin.

Një dietë e ekuilibruar është gjithashtu shumë i rëndësishëm në trajtimin e PMS. Ajo është e bazuar duhet të jetë ushqim, në të cilin sasi të mëdha të fibra, proteina, yndyrna dhe karbohidratet duhet të lidhen si 15, 10 dhe 75%. Ajo do të jetë mirë për të reduktuar konsumin e mishit, sidomos viçi, sepse një numër i llojeve të veta të estrogjenit artificiale. Ne duhet të marrë një minimum të yndyrave (kafshëve), sepse ata janë shumë të këqija për të mëlçisë, duke shkaktuar mbajtjen e lëngjeve në trup. Proteina e tepërt si të dëmshme si konsum rrit kripëra minerale që mund të prishin ujë dhe kripë shkëmbim.

Në ushqim që është e pasur me fibra, gratë që vuajnë nga PMS, japin këshilla për të ngrënë më shumë perime, fruta, çaj bimor, fruta dhe lëngje perime të tilla si karrota dhe limon. Pije njëjta, duke përfshirë edhe kafeinë, të tilla si kafe ose çaj të fortë, duhet të shmanget - kafeina begati gruaja tashmë përforcohet është nervoz, provokon tension dhe mund të shkaktojë çrregullime të vazhdueshme të gjumit. Alkooli, veprimi i të cilit në trup edhe më negativ përdorimi është i ndaluar, veçanërisht për shkak të efekteve të saj mbi të mëlçisë, e cila redukton pasurinë e saj për përpunimin e hormoneve, estrogjenit dhe ju lejon për të ndërtuar deri në trup.

Në trajtimin e PMS fizioterapisë dobishme, ushtrime terapeutike dhe gjimnastikë dhe hidroterapi veçantë dhe masazh, si nëpërmjet ushtrimit stresit është hequr, si rezultat i veprimit të tyre duket gëzim muskulore, përveç kësaj, ata të rivendosur ekuilibrin e sistemit hormonal. Por nuk e rekomandojmë nezhinochyh angazhohen në sporte me një tendosje të fortë Chur fizike. Ato mund të shkaktojnë Përkeqësimi i cili këtë sindrom. Gjinekologë e rekomanduar për gratë vrapim dhe ecje, ndoshta, biçikletë (rrugë e qartë shpejtësinë e vogël).