Pelvioperitonit

Inflamacion i peritoneum e pelvisit quajtur pelvioperitonit në gjinekologji. Kjo sëmundje shkaktojnë bakteret - anaerobe, Chlamydia, E. coli, gonococci, staphylococci, dhe flora më shpesh të përziera (e cila kërcënon sëmundje më të rënda). Pelvioperitonit mund të shfaqen në sfondin e sëmundjeve inflamatore të pelvisit femra dhe të zhvillojnë fillimisht.

Pelvioperitonita fillestar Faza e lidhur shpesh me abortin, hipotermi, menstruacioneve, manipulimeve intrauterine. Në përputhje me inflamacion klasifikimit mjekësor të organeve pelvike peritoneum në gratë pelvioperitonit konsiderohet si peritonit pakufizuara lokale. Pelvioperitonit shoqëruar me formimin e lëngut.

Kur pelvioperitonit bastunin dhe shkaktoi florës coccal, exudate purulent, në virale dhe klamidiale - hemorragjike purulent - infektimi-i lëngshëm ose purulent, me Gonorrheal.

Pelvioperitonit nuk është e vështirë për të diagnostikuar, edhe pse procesi shpërndarjes dhe prania e purulent formacioneve peritoneum legenit pa shqyrtim të mëtejshëm vetëm mund të supozojmë. Me qëllim të përcaktimit të një diagnozë më të saktë, të përcaktuar shkallën e dëmtimit të organeve dhe përzgjedhjes femër fluide legenit për studimin bakteriologjike mbi natyrën e bërë laparoscopy (ekzaminim endoskopike e zgavrën e barkut). Një metodë tjetër për të përsosin diagnozën është diagnostifikimi ultratinguj, duke përdorur sensor vaginale që ju lejon të përcaktojë vendndodhjen e inflamacion pelvioperitonita. Këto studim janë vendimtare në vendosjen e diagnozës përfundimtare dhe zgjedhjen e strategjisë së trajtimit optimal. Menjëherë për pranim në spital pacienti duhet të kryhet studimi bakteriologjike të studimit vaginale, qafës së mitrës dhe serologjike, për identifikimin e saktë të agjent shkaktar të procesit inflamator. Është e nevojshme të theksohet se microflora e departamenteve më të ulët të traktit gjenital vetëm plotëson gjysmën e microflora në tubat fallopiane dhe zgavrën e barkut: studimi më i saktë i lëngjeve të marra nga birë e qemer pasmë vaginale apo laparoscopy (kur tregohet dhe Kushtet).

Kohët e fundit, në mbarë botën në mënyrë më aktive duke përdorur taktika pelvioperitonitom trajtim, që nuk është për të rritur indikacionet për heqjen kirurgjikale të organeve të prekura, dhe përdorimin e gjerë të laparoscopy, birë e pasme të shkop vaginale, kullimit e zgavrën e barkut.

Simptomat

// '); //]]>

Pelvioperitonita klinike theksuar. Temperatura e trupit të lartë në 40 gradë, shpesh norma e zemrës (100 ose më shumë rrahje në minutë), ethe përsëritura. Gjuha veshura me lulëzim gri, e thatë. Ka disa bloating, ajo nuk është e përfshirë në frymëmarrje. Dhimbje në bark.

Gjendja e përgjithshme e pacientëve me të rënda apo të moderuar. Mund të shfaqen simptomat e acarim të organeve të brendshme, çrregullime të urinimit, stol vonuar. Në gjak, ngritur ESR, rrit leukocytosis.

Implikimet

// '); //]]>

Për pacientët pelvioperitonitom kërkohet kujdes emergjent dhe shtrimin në spital në një spital kirurgjikale ose gjinekologjike. Hospitalizimi të hyjë në ndonjë painkillers kundërindikuar për shkak të rrezikut të sëmundjes së klinikës transformimit.

Zakonisht me trajtimin adekuat dhe me kohë, kullimit dhe përdorimi i laparoscopy, pelvioperitonit përfundon shërim të plotë. Për të zvogëluar gjasat e rikthim, nuk ka nevojë për të reduktuar kohë pacientët e spitalit, sepse sistem të dobësuar imunitar, ju mund të jenë peritonit difuz, çrregullime riprodhuese.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Trajtimit pelvioperitonita përfshijnë kullimit, laparoscopy, terapi të drogës, terapi përmirëson statusin imunitar të pacientit.

Laparoscopy është e rekomanduar në dy raste: nëse ka dyshime në lidhje me diagnozën dhe në qoftë se në ditët pas detoxification dhe terapia intensive me antibiotikë nuk është trend pozitiv. Kullimit dhe mikroirrihator përdoret për intra detoxification pikoj infuzion dhe agjentët antimicrobial, dhe pompimin e vazhdueshme e lëngjeve sipas llojit të dializë peritoneale.

Në ditët e para të sëmundjes foto zakonisht më e qartë. Nevoja për ndërhyrje kirurgjikale ndodh në rastet kur mos i kushtuar vëmendje të gjitha trajtimet konservatore pelvioperitonita fenomeni në rritje. Hapur pelvioperitonita fazë bëhet e mbyllur për shkak të bllokadës omentum dhe sythe të inflamacionit zorrë kufizohet në legen.

Kur hapur, pelvioperitonita fazën akute, trajtim ka për qëllim lokalizimin e inflamacion, ndalimin e veprimtarisë jetësore të mikrobeve patogjenë, heqjen e dehjes, reduktimin e simptomave dhimbje. Në këtë kohë, ajo është e rekomanduar regjim shtrati me pozitë të ngritur e sipërme të trupit, ushqime të lartë kalori. Zgjidhje të ushqyerit parenteral duhet të përfshijnë kalium, klorur natriumi, glukozë, vitamina dhe lëngje proteinike. Painkillers përshkruara dhe pilula gjumi, suppositories e Belladonna, të ftohtë në fund të barkut, klorur kalciumi intravenoz. Gjithmonë antibiotikët: morfotsiklin, kanamycin, penicilinë, stretomocinë, në të ardhmen, pas lehtësimin e simptomave akute, antibiotikët janë dhënë në bazë të pacientit. Hapur pelvioperitonita fazë kërkon vëzhgim të kujdesshëm të dinamikës së sëmundjes, dhe kontrollin mbi numrin e leukociteve në gjakun e pacientit. Komponent përgjegjës i terapisë mjekësore janë droga që rrisin statusin imunitar të trupit, immunomodulators; antihistamines, plazma amtare, zëvendësues plazma.