Fibroids mitrës

Fibroids mitrës sot konsiderohet si një nga sëmundjet më të zakonshme gjymtimit gjenital, e cila është shkaktuar nga hormonale mosfunksionim funksionuar vezore. Në kushtet e praktikës mjekësore, mitrës, ose i quajtur edhe fibroids, kjo sëmundje beninje tumorit, e cila manifestohet në nyje muskujve pazakontë në mitër. Së bashku me këtë sëmundje, muret e muskujve të mitrës veprojë si membranat rreth faqes, i cili përbëhet nga indeve fijor.

Në shumicën e rasteve, fibroids mitrës është e lidhur direkt me sëmundje onkologjike rritur për shkak prodhimin e hormoneve ovarian estradiol (hormon femra seksi tipike që është përgjegjës për formimin e trupit të performancës seksuale femërore). Fibroids një strukturë të dendur që ka origjinën thellë në mitër, por me rritjen e madhësisë vjen në sipërfaqe, gradualisht shndërrohet në një qendër elastik me fibra të muskujve të lëmuar.

Fibroids mitrës mund të përbëhet nga një njësi e vetme muskulare, në këtë rast - një fibroids vetme; kur çiftëzohet ndërthurur dhe fqinje nyjet - një fibroids mitrës shumta. Kjo sëmundje karakterizohet gra pëson moshën riprodhuese. Nga mosha standardet gjetur se mosha mesatare në të cilën i llogarisë sëmundje për 29 vjet. Në këtë kohë, sistemi riprodhues femër plotësisht e aftë të japë fryt, në sajë të kësaj, niveli i estradiol hormonit femëror në mënyrë të konsiderueshme tejkaluar në krahasim me moshën më të vjetër apo të rinj. Zhvillimi i fibroids mitrës shpesh shkaktojnë shterpësi, por në qoftë se madhësia e arsimit me gunga pak se 5 cm, plotësisht të mundshëm fillimin dhe zhvillimin e shtatzënisë në një gruaje pacientit.

Në vend të tumorit dy lloje të fibroids është: submukoza (zhvillimi dhe rritja ndodh në trashësinë e muskulit të mitrës pa lënë sipërfaqen) dhe subseroznaya (fibroids lëvizur nga trashësisë së sipërfaqes së muskujve të mitrës). Fibroids Subseroznaya janë më të zakonshme në mesin e studimeve statistikore të sëmundjes dhe të trajtohen të shpejtë dhe më efektive se sa submukoza. Ky lloj është në kthesë është më e dhimbshme dhe proces i gjatë e trajtimit. Fibroids mitrës zbuluar nga ultrazërit si diagnostik për fazën e hershme dhe në më vonë. Njohur tumor shkak të kundërt densitet ne lidhje me pjesën tjetër të indet e muskujve.

Simptomat

// '); //]]>

Një nga karakteristikat kryesore të origjinës dhe zhvillimin e fibroids mitrës quhet menorrhagia (krovootdelenyya menstrual është ai person ka në sasi të mëdha ose të vogla). Menorrhagia mund të ndahen si në fibroids submucosal, dhe në subserous. Megjithatë, fibroids mitrës submucosal zakonisht karakterizohet me sekrecionet bollshme si periudhës së menstruacioneve dhe midis periudhave menstruale. Me rritjen e fortë të tumoreve gunga vëllimet e shkarkimit mund të rritet në mënyrë të konsiderueshme, e cila nga ana çon në anemi. Shumë të shpeshta me dhimbje mitrës në pjesën e poshtme të barkut dhe pubike. Një nga simptomat më të këqija të fibroids është infertilitetit dhe dëme organet okolososednih. Sepse fibroids është sëmundje mjaft e rëndësishme që dëmton funksionimin e veshkave, fshikëzës dhe zorrët.

Efektet e fibroids mitrës

// '); //]]>

Kjo është një sëmundje që përparon shumë shpejt, kështu që është e rëndësishme që të njohin atë në fazat më të hershme. Kjo do të shmangë kirurgji të mëtejshme të madh. Efektet e fibroids është shumë i gjerë, duke filluar rritjen e gjakderdhje gjatë periudhës së menstruacioneve dhe deri në vdekje. Gjakderdhje e rëndë është treguesi i parë i fibroids, por, në shumicën e rasteve, gruaja nuk i përgjigjet një transformimi të tillë, duke iu referuar të ciklit menstrual. Megjithatë, me kalimin e kohës një grua e sëmurë mund të humbasin mujore për periudhën e gjakut në dy ose edhe tri herë më shumë se origjinën e tumoreve gunga.

Therrja e mprehtë dhe dhimbje dhemb në fund të barkut nuk është rezultat i keq i fibroids, por jo kur dhimbja pacienti tejkaluar vesin. Me kalimin e kohës, dhimbja u bë aq e fortë, që mund të kujtoj kontraktimet dhimbshme gjatë punës, kur fetusi fillon të lëvizë në qafën e mitrës. Clots gjakut Bold - është gjithashtu në mitrës. Rezultat shumë i pikëlluar i sëmundjes zakonisht fituar varfëri. Sidomos, ajo është e dëmshme për moshë të re e pacientit, sepse kjo tregon teorike dhe pamundësinë për të bërë një fëmijë, pa marrë parasysh prodhimin normal të estrogjenit dhe Hormoni në trup.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Trajtimi i miomes mitrës nevojshme, në shumicën e rasteve, në një datë të mëvonshme. Në kohën e zhvillimit të formacioneve gunga në fazat e hershme terapitë papërdorura të rëndësishme. Trajtimet e mundshme:

1. Histeroktomiya - një procedurë për të hequr tumore të mitrës nga heqja e mitrës si një e tërë. Kjo është një nga metodat më brutale që janë përdorur në raste ekstreme dhe gjithmonë gratë që kanë lindur fëmijë.
  2. Laparoscopy-kryerjen e procedurave me humbje minimale. Të gjitha seams aparat të vogël të prodhuara përmes operacionit - laparoscopy (përfshin një kamera me rezolucion të lartë dhe cilësisë së regjistrimit on - line).
  3. Hysteroscopy - një procedurë përdoret vetëm në rastet e fibroids mitrës submucosal, pasi trupi prerë zgavër dhe çon në humbje të rënda të gjakut. Kundërindikimet gjakderdhje të rënda.
  4. Shkatërrimi Ultratinguj (nekroza) qelizat tufa; ajo ndikon në procesin e ngrohjes ndarjes qelizore, e cila omertvlyaet sintezën qelizore.
  5. Ndër drogat metoda më e popullarizuar e trajtimit është marrë acid traneksamik. Ajo ndikon në mpiksjen e gjakut, dhe ndikon në qarkullimin e përgjithshëm në trup.
  6. Mjekësisë tradicionale dhe mjekësi bimor. Për parandalimin dhe trajtimin e bimëve mitrës përdorni antiseptik natyral që të parandaluar procesin e sëmundjes prosperitet, të tilla si kamomil, kopër, Omani dhe shumë të tjerë
  7. Gjithashtu, vizita shkencore, rreziku i origjinës mitrës zhduket në formë sistematike marrja e kontraceptivëve pilulës.