Leukoplakia

Kur mjekësi leukoplakia moderne nënkupton humbjen e mukozës nën ndikimin e stimujve të ndryshëm të jashtëm që është klasifikuar si sëmundje precancerous. Kur karakteristikë leukoplakia ndryshme shkallën e epitelit të sipërfaqes keratinization. Manifestuar në mukozën e clitoris, vulvë, qafës së mitrës, vaginës. Shumë më të zakonshme në moshën (plus ose minus) 30. Ndër faktorët duke shkaktuar tym lëshojnë (veprim tym të nxehtë), alkool, diellosje (efekti diellor rrezatim), ekspozimin ndaj të ftohtit dhe të tjera kronike aktive.

Ju duhet të i kushtoj vëmendje të mangësi apo metabolizmin e vitaminës A ndikimit mund konsiderueshëm i faktorëve gjenetik. Zhvillon, në shumicën e rasteve, sfondi nuk është inflamacion kronik i fortë. Disa burime leukoplakia shqyrton se si disa reagim mbrojtës për të lëndimit ose acarim kronik të mukozës më parë.

Gjatë ekzaminimit të pacientëve të rekomanduara si kolposkopik dhe histologjike dhe studimi citologjike. Colposcopy është metoda më e informative është i njëjtë, ndoshta, edhe më shumë mund të thuhet në lidhje me morfologjik indeve bioptirovannoy studim. Ajo duhet të mbahet mend se diagnoza përfundimtare e proceseve precancerous (nëse ka pasur dyshime në kolposkopi) është bërë, në shumicën e rasteve, pas një studimi histologjike të biopsies marra nga zonën e prekur.

Simptomat

// '); //]]>

Shqyrtimi na lejon për të përcaktuar me leukoplakia sy të lirë si pllakë të vetme ose të shumëfishta të dendur bardha. Historiku - membrana mukoze pandryshuar, hypertrophy i qafës së mitrës shprehur butë. Ajo duhet të dallohen qartë nga leukoplakia bastis mëllenjë, gunga e mukusit, metaplazi squamous e vendeve, kupola cistike Dilated gjëndra të mëdha (edhe pse ndoshta leukoplakia dhe inflamacion të tyre).

Brirë imponuar zbuluar nga kolposkopi zgjatur, në shumicën e rasteve, kundër thinned epitelit në mënyrë të barabartë shtresuar squamous. Baza nuk është njohur me sy të lirë.

Pikturë në kolposkopi zakonisht vërehet në vijim: Zona ngjyra bardha-rozë, ajo është pika të kuqe e errët. Topografia Qartësia dhe kufijtë dhe zonat që shkaktojnë sjellje mund të tregojnë 3 për qind zgjidhje e acidit acetik, fireplace Yodnehatyvni. Lezione mund të ndodhë si të vetme dhe të shumëfishta sfond - mitrës pandryshuar dhe zonën e transformimit.

Për simptomat mund të ndahet në disa formave të leukoplakia

// '); //]]>

Banesë Forma - nuk ka ankesa apo në të gjitha, ose ka disa ndjenja e tkurrje, me re fireplace mukusit. Ai fillon opalestsirovat si keratinization (tani i ngjan një palë e margaritari, kujton e filmit, nuk shpatull ziskoblyuyetsya) dhe lehtësisht të zgjatet mbi përreth mukozën e terrenit. Vula në faqet bazat keratinization në dispozicion. Kufijtë mprehtë, ngjyra - nga e bardhë të zbehtë gri. Përshkruan e leukoplakia zjarri dhëmbëzuar, sipërfaqe të përafërt lehtë dhe të thatë. Në periferi mund të shkaktojë një skuqje të vogël.

Kur zona leze (ose verrukoznuyu) formë keratinization përcaktuar ashpër, ata janë shpesh mbivendosur në vatër, ku diagnostikuar tashmë me leukoplakia sipërfaqe të sheshtë është gunga. Ose duket lartësi qumështi të bardhë (arna të qetë) ose rritje e leze. Këto të fundit janë më të dendura, gri-të bardhë, të qëndrojë në 1-3 mm.

Simptomat më karakteristike manifestim i formës erozive e leukoplakia - në fakt, erozioni dhe të çara vërejtur mbi lezione leze sfond dhe forma të sheshta. Kur leukoplakia erozive mund të shfaqen dhimbje.

Kujtojnë se diagnoza duhet të diferencohen në mënyrë rigoroze nga eritematoz leukoplakia lupus, sifilizi dytësor përsëritura, planus liken, opacities epiteliale në procesin e rilindjes, candidiasis kronike hyperplastic, sëmundje dhe keratinizing squamous kancerit Bowen.

Implikimet

// '); //]]>

Sëmundja, në shumicën e rasteve, kronike. Progresi mund të ndalojë atë nënshtrohet disa kushteve. Së pari, ju duhet për të eliminuar ose reduktuar ndjeshëm veprojnë faktor irrituese, dhe të shpenzojnë në kuptimin më të gjerë të fjalës rehabilitimin e trupit. Nëse terapi konservative është kryer në mënyrë korrekte, leukoplakia mund regres. Në raste të tjera, sëmundja mund të zhvillohet dhe pastaj transformohet në kancer (të jetë e mundur me leze ose verrukoznuyu dhe format erozive).

Patologji, duke rezultuar në keratinization sipërfaqe qelizë squamous epitelit të qafës së mitrës, në terminologjinë sovjetike është klasifikuar si leukoplakia e qafës së mitrës. Jashtë vendit përdorur shpesh emra të tillë si hiper dhe parakeratozë.

Në shumicën e rasteve të leukoplakia të qafës së mitrës ndodh jashtë asimptomatike. Ndonjëherë nuk është kruhet si rezultat, ka gërvishtjet dhe abrasions. Në diagnozën më shpesh zbuluar me anë të inspektimit pasqyron kur qafën e mitrës gjatë kontrolleve në gjinekologu. Për të konfirmuar diagnozën, rekomandoi përdorimin e biopsisë dhe kolposkopi.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Kur trajtimin leukoplakia e qafës së mitrës, në shumicën e rasteve, operacioni është përdorur vetëm e shprehur atë në djegurit (koagulimit) zonat patologjike duke përdorur lazer kirurgjikale për 5-7 ditë të ciklit menstrual. Djegiet kimike mund të plagosë qafën e mitrës, duke reduktuar elasticitet dhe të shkaktojë komplikime të saj. Një shumëllojshmëri e swabs (Aloe naftës, u rrit hips, buckthorn) mund të shkaktojë rritjen e qelizave aktive, e cila kërcënon zhvillimin e tumoreve malinje. Prandaj, përdorimi i tyre gjithashtu i kufizuar në mënyrë të konsiderueshme. Seksualiteti Disclaimer gjatë dhe brenda 4-6 javësh të trajtimit sipas nevojës, derisa indet e qafës së mitrës është në dispozicion.

E rëndësishme: gjinekolog vizitojnë çdo tre muaj gjatë vitit të parë pas trajtimit. Shmangni kapele qafës së mitrës dhe diafragmave (vetëm prezervativët!), Spermicide (vetëm kontraceptivëve hormonal!), Sepse përdorimin e ndonjë kimike kërcënuar korrozionin e mukozës së qafës së mitrës.

Duhet të theksohet se deri më tani mekanizmi dhe shkaqet e leukoplakia të qafës së mitrës, kuptohet dobët. Disa studiues besojnë se Fajësojnë transformimet hormonale në terren, në shumicën e rasteve, mungesa e estrogjenit. Në përgjithësi, në mesin e të gjitha sëmundjeve të pacientëve leukoplakia qafës së mitrës duke ruajtur ritmin e menstruacioneve përbën rreth 3 për qind, nëse ka ndonjë transformimi i ciklit menstrual, duke filluar nga 11 në 13%.