Erozioni i qafës së mitrës

Cervikal erozioni - një sëmundje të shkaktuar nga transformimi i qelizave epiteliale në kushtet e sëmundjeve inflamatore. Erozioni i qafës së mitrës, sot, një nga sëmundjet më të zakonshme në gjinekologji. Kjo diagnozë është vënë mjekët, në fakt, çdo grua tjetër që shkon në klinikën antenatale.

Erozioni i vërtetë është mjaft e rrallë, kohëzgjatja e sëmundjes zgjat nga një deri në 20 ditë, pastaj vjen shërim, ose ndryshe, degjeneron në pseudo-erozionit. Pseudo, ose, si mjekët e quajnë atë, ectopia, më shpesh shfaqet në një sfond të sëmundjeve akute ose kronike e aparatit gjenital femëror të shkaktuara nga patogjenë të origjinave të ndryshme (Streptococcus, gonokokun, virusi lyth njeriut, klamidia, etj).

Erozioni ndodh si në gratë nuk kanë pjellë rinjtë dhe gratë në moshë të pjekur. Shpesh, ectopia shfaqet në sfond të procedurave kirurgjike, të tilla si aborti apo pas lindjes së fëmijës, kundër marramendës të qafës së mitrës. Çrregullime hormonale dhe predispozicion kongjenitale, siç janë shkaqet e origjinës erozionit.

Qafën e mitrës për qëllimin e synuar, dmth sikur lidhjen midis trupit të drejtpërdrejtë të mitrës dhe vaginës. Me fjalë të tjera, qafën e mitrës, janë porta kryesore në hyrje të mitrës dhe parandalon infeksionet depërtojnë. Nga ana tjetër, qafën shumë, merr të gjitha infeksion, i cili është në vaginë apo bie jashtë. Si rezultat, në shkelje të vogël të integritetit të mukozës nën ndikimin e infeksionit, inflamacion fillon, e cila në shumicën e rasteve është kronik. Me praninë e vazhdueshme të një inflamacion infektive në mjedisin e vaginës, qelizat epiteliale qafën e mitrës fillojnë të degjeneruar. Ky proces, më shpesh është i mirë, por erozioni dinak i qafës së mitrës është se sfondi i saj mund të zhvillojë formimin malinje. Tani, kanceri i qafës së mitrës, frekuenca e diagnozës, është e nevojshme në gjinekologji në vendin e dytë, pas kancerit të gjirit.

Simptomat

// '); //]]>

Shpesh, sëmundja i qafës së mitrës asimptomatike. Kohë të gjatë femër nuk mund të ndjeni ndonjë siklet, kjo është për shkak të faktit se në shtresën e jashtme të mitrës, praktikisht nuk ka mbaresa nervore. Pastaj, me procesin gradual të zhvillimit, ka përzgjedhje, zvarritje dhimbje në bark, gjakderdhje pas raportit seksual. Sëmundja është diagnostikuar në shumicën e rasteve, rastësisht, gjatë një ekzaminim rutinë nga një gjinekolog, ka një fazë shumë të avancuar. Nëse ju njohin e erozionit në fazat fillestare, trajtimi është shumë më e lehtë dhe më të shpejtë. Prandaj, gratë e moshës riprodhuese vizitoni gjinekologun të paktën një herë në gjashtë muaj, do të jetë normë.

Lengjet vaginale si vija të bardha ose të përgjakshme, duhet menjëherë të alarmit dhe të shkaktojë vizitë të menjëhershme te mjeku. Dukje diagnostikimin erozioni i qafës së mitrës, mjeku me sy, duke përdorur pasqyrat mund të gjeni vetëm komplote qafën e mitrës skuqje dhe kanalit të qafës së mitrës. Të gjitha studim tjetër i kryer nën pajisjet, dhe nëpërmjet analizës. Microflora Para së gjithash, gjithmonë në swabs marra. Nëse infeksionin e njohur më parë ndonjë manipulim, është trajtimi i inflamacionit shkaktuar nga patogjene të gjetura. A duhet në raste të tilla, ka një studim citologjike. Citologjia - shkenca e strukturës së qelizës. Shpifjeve citologjike na lejon për të identifikuar qelizat mutated.

Hapi i ardhshëm është një ekzaminim colposcopy. Nën ndikimin e një pajisje të veçantë - një colposcope, mjeku mund të inspektojnë erozionin fireplace, dhe për të vlerësuar gjendjen e qelizave epiteliale. Studimi krejtësisht pa dhimbje, pajisja është projektuar në mënyrë që mjeku mund të inspektojnë zonën e prekur jashtë vaginës, rritur fuqishëm. Në ditët e sotme, pothuajse të gjithë janë të pajisura me klinika për kolposkopi, dhe në çdo vizituar një gjinekolog, colposcopy duhet të kryhet, pasi ajo na lejon për të identifikuar sëmundjen në një fazë të hershme, në të cilën mjeku nuk mund të gjeni ndonjë gjë me sy të lirë.

Në indikacione të caktuara, bazuar në ekzaminimet e mësipërme, të kryera pak vendin e ndarjes për të ndryshuar pëlhurë, dhe studimin e fragmentit në laborator. Ky test është quajtur një biopsi. Biopsia jep një përgjigje të saktë, ose është i pranishëm në qelizat e kancerit materiale testuar. Studimi është në fakt pa dhimbje, gjatë marrjes së indeve, pacienti mund të ndjehen vetëm duke tërhequr dhimbje në bark, si gjatë menstruacioneve.

Implikimet

// '); //]]>

Në diagnozën, trajtimi duhet të bëhet pa vonesë. Procesi vazhdoi rrjedhin karakterizohet nga një numër i konsiderueshëm i qelizave rilindjes, dhe transformimi i natyrës beninje gradualisht bëhet malinje. Kanceri i qafës, e shkaktuar nga virusi lyth njeriut, po kudo bëhet sëmundja më e zakonshme në mesin e grave të moshës riprodhuese. Vizita të vazhdueshme për gjinekologu dhe kontroll mbi shëndetin e tyre do të shmangur këto pasoja të pakëndshme.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Trajtimi i drogës në rastin e pseudo në fuqi vetëm në fazën paraprake, ndërsa eliminuar procesin inflamator. Vetë-mjekim dhe trajtim i ilaçeve tradicionale, të tilla si tamponin me mjaltë dhe vaj detit buckthorn, të papranueshme. Si studim, aplikimin e këtyre metodave, edhe pse përmirësime të dukshme nganjëherë ndodhin në të ardhmen, rastet e kancerit janë shumë më të zakonshme.

Për të eliminuar erozionin qafës së mitrës duke përdorur teknikat e mëposhtme:

• Thermocoagulation - përcëlluese goditje elektrike. Më popullor, të lirë dhe të dhimbshme metodë përdoret në të gjitha spitalet lokale. Metoda djegurit e tanishme është përdorur vetëm në gratë që kanë lindur, sepse pas tij në qafën e mitrës, mbeten dhëmbëza të rënda që parandalojnë shtrihen e indeve gjatë lindjes, dhe për këtë arsye mund të duket ndërprerje të forta. Shërimi së bashku me këtë metodë forma në dy muaj e gjysmë, seksualiteti është i kufizuar deri në fund të trajtimit.
  • Djegurit lazer, metodë shumë i butë e shërimit, kur ajo është shumë më e shpejtë, efektiviteti i sa më sipër, mund të procesit më të saktë zonën e prekur. Rubtsov, pasi është formuar veprim lazer, kështu që metoda demonstruar jo lindë grave dhe vajzave. Komplikimet pas trajtimit me lazer është diagnostikuar më pak.

Në identifikimin e qelizave të kancerit, kirurgji është e përshtatshme për të kryer mjek-onkolog. Si një ekspert në fushën e tyre, do të kontrollojë procesin më profesionale dhe do të vini re një kurs të mëtejshëm të trajtimit.

Pas trajtimit të erozionit qafës së mitrës me cdo menyre, nuk do të pushojnë, dhe të harrojmë për mbikëqyrjen e vazhdueshme të mjekut tuaj. Sepse ndonjëherë mbeten qeliza trajtohet, të cilat sjellin formimin e një sëmundje të re. Monitorimi periodik i mjekut të partnerit të mbrojtur jetën seksuale, jetese të shëndetshme, diagnostikimin në kohë dhe trajtimin e inflamacionit të shmangur sëmundje qafës së mitrës dhe reps e tyre.