Endoservicitis

Endoservicitis quajtur sëmundje që rezulton në inflamacion të mitrës. Për më tepër i nënshtrohet inflamacion të rreshtim së autoritetit kanalit.

Shkaqet e kësaj sëmundjeje janë gjithmonë të natyrës mikrobiologjike. Dhe shkaku endocervicitis mund të goditur në trupin e specifikuar mikroorganizmave të llojeve të ndryshme: jospecifik, specifik, kërpudhave, dhe disa lloje të viruseve. Në thelb arsyeja endocervicitis këta përfaqësues janë të dëmshme për microflora njeriut si Trichomonas, gonococci dhe mikrobeve pyogenic natyrës.

// '); //]]>

Simptomat

// '); //]]>

Simptomat endoservicitis shprehur në pamjen e shkarkesë të bardhë të gruas, të ngjashme me mukusit ose qelb, dhe nganjëherë bartësin e kësaj sëmundje dhe dhimbje të shfaqet karakter shurdhër në bark të ulët. Nganjëherë fuqia e këtyre dhimbjeve shumë me intensitet të ulët, pra, vërehet nga prania e gruas në endoservicitis nuk mund menjëherë.

Mukozën e mitrës së bashku me sëmundjen përjeton ngritur presionin e gjakut dhe numrin e fqinjëve të vet - e ashtuquajtura ngjeshur. Në mënyrë të qartë, një shtet i tillë shoqërohet me ënjtje e mukozës. Kur gjinekolog shqyrton kanalit cervikal duke përdorur një pasqyrë apo një aparat të veçantë - kolposkopin binocular, ai e sheh ngjeshur është përqendruar kryesisht rreth endocervikal Mukoza e cila bulges palë për shkak të ënjtje të membranës. Gjithashtu, një zgjatje mund të jetë një arsye tjetër - Erozioni i lidhur me lulëzim që ndodh në lidhje me indeve epiteliale. Dukshëm ekspert në zgjedhjen e makinës dhe është përmendur me natyrën ose mukusit ose qelb dhe mukusit njëkohësisht.

Në identifikimin e sëmundjeve në fjalë është përmendur tashmë kolposkopycheskym metodën e përdorur për zbulimin e saj dhe metoda të tjera. Për të ndihmuar gjinekologët ekspertëve tani të quajtura gjithashtu arritjet Serologjia (shkenca që studion vetitë e serumit të gjakut, kryesisht në aspektin e ndërveprimit e antitrupave me antigjeneve të mikroorganizmave patogjene), mikroskopi (Metoda e zbulimit Përfaqësuesit microflora përdorur mikroskopëve optike) dhe industri të tjera të shumta Bakteriologji.

Implikimet

// '); //]]>

Në injoruar rekomandimet e mjekut, ky proces, si pothuajse çdo tjetër, shkon në një fazë kronike. Në këtë rast, ajo është e shoqëruar me membranën mukoze pseudo qafës së mitrës, dhe ndarjen për të blerë një natyrë të errët dhe të errët. Në kanalin e qafës së mitrës ndryshojë parametrat fizike dhe gjeometrike: ajo është e trashë dhe më e dendur së bashku me të. Në qoftë se një grua që vuan nga një endoservicitis sëmundje gjendet në fazën kronike, studimi i binocular gjinekologu aparat kolposkopycheskym sheh në syzet e tij jo vetëm pseudo endocervikal por ende bllokimet e trafikut të madhe, e cila mori karakter përhapur, edemë, e cila është e vendosur tani në dhe rreth këtij organi dhe loop vaskulare.

Mund të ketë komplikacione më të rëndësishme endoservicitis. Po, ai mund të shkojë në cervicitin, kur, përveç inflamacion qafës së mitrës përhapet në të gjithë qafën e mitrës plotësisht dhe shkaktojnë erozionin e mitrës, të cilat ne e dimë se kjo është një nga faktorët që kontribuojnë në origjinën e sëmundjeve të natyrës onkologjik.

Nëse mikrobet kanë frikë që nga kanalit cervikal e një gruaje që vuan endoservicitis, i mbrujtur në organet riprodhuese të vendosura mbi endocervikal komplikimet e sëmundjes mund të jetë një shumëllojshmëri të sëmundjeve inflamatore të organeve të legenit: salpingjitit akute dhe kronike dhe oophoritis dhe endometritis.

Pasojat e këtyre sëmundjeve mund të qëndrojnë jo vetëm në dhimbje kronike në zonën e legenit, e cila në vetvete nuk është aq e bukur, por shumë rezultati më e rëndësishme - një shtatzëni ektopike. Kështu, endocervicitis më parë të njohura, dhe sa më shpejt filloi trajtimin e tij, pasojat më të rënda shmanget.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Në thelb, trajtimi i grave që vuajnë endoservicitis kryer metodat konservative. Kryesore "armë" e përdorur nga mjeku në këtë rast - të ndryshme të drogës-antibiotikët. Ndoshta të dy përdorim të përgjithshëm dhe lokal të këtyre barnave. Nëse bartësi endoservicitis erdhi në klinikë në kohën e acarimit të sëmundjes, përdorimi lokal i barnave bëhet i pamundur për shkak të rrezikut të infeksionit të mëtejshëm të organeve riprodhuese të vendosura mbi kanalin e qafës së mitrës. Në këtë rast e vetmja përdorimi i mundshëm i përgjithshëm i antibiotikëve.

Kur një sëmundje shkon nga butë në fazat e rënda, trajtimi nuk mund të konsiderohet i plotë, sepse në qoftë se ajo të ndalet në këtë fazë, ajo përsëri mund të shkoni në gjendje akute. Sepse trajtimet mjekësore vazhdon. Used zgjidhje vaginale douching nga agjentët antiseptik (të cilët kanë një efekt të butë se antibiotikët), gjithashtu drejtuar për përdorimin e teknikave të propozuara shkencës fizioterapi.

Ajo duhet të theksoj se përdorimi i përbashkët i antibiotikëve, në krahasim me lokale, mund të shkaktojë rritje e jashtëzakonshme, e cila në vetvete mund të kërkojnë trajtim. Prandaj, përdorimi lokal i antibiotikëve duhet gjithmonë preferojnë të përgjithshëm, përveç kur kjo nuk është e mundshme (shih. Më lart).

Në rastet kur shkalla e zbatimit të trajtimit konservativ duket, trajtim të dëshirueshëm të mundshëm të grave që vuajnë endoservicitis, duke përdorur teknikat fizioterapi vetëm. Këto përfshijnë: Terapia me rrezatim lazer, cryosurgery (shkatërrimit të indeve të sëmura me mikrobet nga veprimi ajo ftohtë thellë) dhe një metodë e tillë si koagulimit diatermik, e cila është djegur indet nga lezionet podnesenyem electrode e saj për të cilën tension AC furnizohen nga gjenerator shkëlqyer frekuencë të lartë, pasuar nga heqja e kores nekrotike shfaq.