Endometrioza

Organi kryesor i sistemit riprodhues të femrës është mitra, që ndodhin të gjitha proceset më të rëndësishme që lidhen me konceptimin dhe shtatzënia. Shtresa e brendshme përbëhet nga një membranë e uterusit, i cili ka marrë emri - endometrium.

Gjatë ciklit normal menstrual pas ovulacionit vezën nëse fekondimi nuk ndodh, shtresa e brendshme e mukozën e mitrës është shqyer larg, dhe nëpër qafën e mitrës dhe vaginës vjen në formën e gjakderdhjes. Por ndonjëherë clots mukusit në vend për të dalë nga gjak hedhur përsëri në tub, zgavrën e barkut, të vendosen në çdo zonë të trupit, qelizat janë bashkangjitur dhe të fillojë të funksionojë endometrium si normale në mitër. Ky kurs shkelje e procesit normal fiziologjik ka marrë një emër - Endometrioza.

Në ditët e sotme sëmundje të tilla si Endometrioza, po bëhet gjithnjë e më të zakonshme. Kjo diagnozë është e ekspozuar çdo e treta grua në moshë riprodhuese. Përveç kësaj, me kalimin e kohës, sëmundja është më i rinuar. Diagnostikuar më parë Endometrioza në pacientët pas 35-40 vitesh, dhe tani, gjithnjë e më shumë, e zakonshme në mesin e grave në 30 vjet.

Arsyet për origjinën e Endometrioza është e ndryshme. Roli i madh i luajtur nga predispozicion gjenetik. Në qoftë se një histori familjare të sëmundjes në vijën femërore, sidomos në disa breza, mund të jetë pothuajse e sigurt të them se pasardhësit, në një farë mase, të shprehen në shifra Endometrioza. Çrregullime hormonale dhe malfunctions në trup, ekologji keq, stresi kronik, aborte të shpeshta dhe kirurgjia të gjithë mund të shkaktojë origjinën e Endometrioza.

Varësisht nga ku shpërndarja është endometrioza gjenitale dhe extragenital. Specie gjenitale është në organet gjenitale, dhe ka brendshme dhe të jashtme. Endometrioza brendshme ndodhet direkt në trupin e uterusit, jashtme - jashtë. Endometrioza është Extragenital organet e afërta (abdomen, zorrët, fshikëz tashmë në). Në mes të qendrave mund të formojnë nyje dhe mbështjelljes vende të ndryshme.

Simptomat

// '); //]]>

Simptomet që tregojnë praninë e Endometrioza në trup janë dhimbje shumë të fortë premenstrual dhe menstruale, diktim në mes të ciklit, zakonisht para dhe pas menstruacioneve. Nëse rritje endometrial zjarrit përhapjen në zorrën e trashë apo fshikëz, dhimbje mund të ndihet gjatë aktit të jashtëqitjes dhe urinimit. Vetëm për dhimbje Endometrioza natyrshme në aktin seksual, jep dhimbje në shpinë të ulët dhe tailbone. Në shumë raste, simptomat mund të mungojë dhe sëmundje për momentin, nuk do të shfaqet, por, megjithatë, procesi shkon. Vetëm faktorët rrethanorë që tregojnë praninë e Endometrioza është depresioni, swings shpeshta humor, tearfulness, marramendje, dhimbje koke.

Mjeku diagnostikues shpenzon vizualisht në karrige gjinekologjike vëzhgim nga ekzaminimi me ultratinguj, analiza laboratorike për praninë e qelizave të tregojnë tumoret; por diagnoza përfundimtare është bërë duke përdorur metodën laparaskopike. Me futjen e laparoscopy në mjekësi, diagnostikimin dhe trajtimin e endometriozës ishte pothuajse pa dhimbje dhe trajtimi i butë. Në lëkurë duke e bërë punctures të vogla, jo më shumë se pesë milimetra, nëpërmjet tyre, duke përdorur kamera të veçanta të shpenzuar duke studiuar dhe manipulimin lazer kirurgjikale. Rreziku i komplikimeve pas minimum laparoscopy.

Implikimet

// '); //]]>

Rezultati më i rëndësishëm i Endometrioza sëmundjes është infertilitetit. Sot, më shumë se gjysma e pacientëve që janë diagnostikuar me Endometrioza, nuk mund të ketë fëmijë. Vetëm anë shumë e pakëndshme disa pacientë është prania e dhimbje të forta dhe të pakëndshme gjatë menstruacioneve, së bashku me këtë, mjekët nganjëherë ekziston dyshimi i apendiksit.

Ind Endometriotic nën ndikimin e hormoneve femërore sillet si brenda mitrës, me fjalë të tjera, shtohet dhe bleeds. Për lëngjeve sekretuar nga tumoret, nuk ka rrjedhje, ka xhepat e inflamacionit, duke shkaktuar mbështjelljes. Nëse inflamacion është në tubat fallopiane, mbështjelljes atëherë pasi ato bëhen të pakalueshme. Nëse Endometrioza vendosën në vezore, pastaj, në shumicën e rasteve, ka kist ovarian, formë të lëngshme. Natyrisht, funksioni vezore normalisht nuk mund.

Mekanizmi i veprimit të endometriozës nuk është instaluar plotësisht. Ka raste kur, në zona të mëdha të Endometrioza, shtatzënia ndodh, dhe anasjelltas, në fazën fillestare të sëmundjes, pacienti vënë varfëri.

Në qoftë se diagnostikohet në kohë, arsimi nuk është një zjarr i madh, me trajtimin mençuri funksioni riprodhues është restauruar plotësisht.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Trajtimet konservatore janë kryer duke përdorur terapi hormonale. Në një fazë të hershme, ajo jep rezultate të mira. Efektet anësore të marrë hormoneve mund të caktojë mbipeshë, humor pabalancuar e flokëve të tepërt të trupit, trashje. Në kryerjen e vetëm ilaçe, rikthim pazakontë. Në sëmundje të rënda, Endometrioza hequr kirurgjike, duke përdorur operacionet laparoscopy. Komplikimet pas laparoscopy janë të rralla. Në shumicën e rasteve, pas shepetilno dhe operacioni kryhet me kompetencë, shërim ndodh dhe shtatzënia është e mundshme. Nëse funksioni riprodhues i grave është i kënaqur, dhe procesi i rritje Endometrioza në mitër është i madh, mitra është hequr, për të parandaluar komplikacione të mëtejshme. Pas të gjitha manipulimet kirurgjikale duhet të emërohet kurs të trajtimit mjekësor, nëse është e nevojshme me një tel ose hormon terapi, nëse tregohet, duke marrë kontraceptivëve oral.

Një nga trajtimet më të avancuara për Endometrioza, është si vijon. Me përdorimin e hormoneve, funksioni i prodhimit të hormoneve femërore që janë përgjegjëse për riprodhimin, mbyllet plotësisht. Ajo krijon një menopauzë artificiale. Pa të ardhura të hormoneve femërore, endometrium nuk po merr ekip, dhe gradualisht atrophies. Lezione të zhduket krejtësisht. Atëherë mekanizmi hormon është përfshirë sërish. Kjo metodë jep rezultate shumë të mira pozitive, por deri më tani ka marrë shpërndarjen pak, për shkak të kostos së lartë të trajtimit.

Një metodë e trajtimit, e cila nuk jep efekte anësore janë hirudotherapy. Trajtimi me shushunjat në gjinekologjisë të miratuara nga Ministria e Shëndetësisë. Rrodhe kafshoj përmes vetëm pikat acupressure, dhe përmes pështymës së tyre, prodhon një sasi të madhe të substancave të gjakut që nxisin pronat imunitar. Rritja e imunitetit - një nga kushtet më të rëndësishme për trajtimin sepse Endometrioza është depozituar në trup të relaksuar në nivele të ulëta të imunitetit.

Përdorni ilaçe fitototerapii dhe homeopatik në trajtimin jep efekt të mirë pozitiv, sepse këto metoda të përmirësuar hormonet shqetësuar.

Në mënyrë që të mos shkaktojë sëmundje të rënda dhe të fillojë trajtim në fazën kur ne mund të aplikojnë terapitë më të kursyer, të gjitha gratë e moshës riprodhuese janë të rekomanduara për të vizituar mjekun një gjinekolog të paktën një herë në vit për të kryer ekzaminimet profilaktike.