Dhe apopleksi kist ovarian këmbët rrotullim

Apopleksi dhe këmbët rrotullim kist ovarian - një sëmundje gjinekologjike në nevojë për ndihmë urgjente. Shumë më i këtyre kushteve është një ndërlikim vazhduar zhvillimin e cysts ovarian. Ka disa lloje të cysts ovarian dhe ata mund të sillen ndryshe.

Quajtur kist zgavër formimin e mbushur me lëng. Fjala vjen nga kystis kist greke - flluskë. Varësisht nga shkaku i origjinës dhe strukturën e cysts ovarian dallohen: cysts folikulare, cysts korpus luteum, cysts dermoid dhe kist paraovarialni.

Cysts folikulare dhe cysts korpus luteum ndodhin kur gjëndër normale apo organ të verdhë nuk do të zhduket pas ovulacionit. Ata fillojnë të grumbulluar fluide, duke rritur në madhësi, dhe ka një cist. Këto hormone cysts shfaqen në moshë të re (18 - 35). Ata janë quajtur edhe funksionale. Ato mund të shërohet në rivendosjen e bilancit normale hormonal. Cysts funksionale në fazat fillestare nuk kanë simptoma klinike shfaqen rastësisht gjatë ekzaminimeve parandaluese. Vetëm në uljen e simptomave të cysts, çrregullime menstruale dhe dhimbje të barkut.

Ndërlikim cysts ovarian funksionale është break tyre - apopleksi. Kist këputje mund të ndodhë në trauma, marrëdhënie seksuale, ose spontanisht rritet ashpërsia e hedh lëng në murin e kist. Shoqëruar dëmtimin apopleksi ovarian indeve dhe gjakderdhje në trupin e intensitetit të ndryshme.

Cysts Paraovarialni janë formuar jashtë vezore dhe këmbë të lidhura vetëm. Këto cysts janë tumoret beninje mund të rritet në madhësinë e 10 cm apo më shumë, nganjëherë malihnizuyutsya (të kthehet në kancer). Sepse Cysts paraovarialni rriten në zgavrën e barkut të lirë, ata rrallë thyejnë.

Cysts ovarian dermoid në shumicën e rasteve, kongjenitale. Përmbajtja është flokët e tyre të fshehta dhe i yndyrshëm. Paraovarialni dhe cysts dermoid kanë një këmbë të gjatë, lidh ata me një vezore leckë. Kur këmbë rrotullim është ngjeshja e enëve të gjakut që ushqejnë kockave. Ajo zhvillon nekrozë, e cila çon në formimin e peritonit.

Simptomat

// '); //]]>

Apopleksi Ovarian është shoqëruar gjithmonë me dhimbje akute në bark. Së bashku me dhimbje në rritje shenjat e gjakderdhje të brendshme, intensiteti i të cilave varet nga anijet çfarë kalibrit të dëmtuara në pushim. Atje zbehje, djersë të ftohtë, u rrit norma e zemrës, ul presionin e gjakut; ulja e hemoglobinës në gjak, prania e lëngjeve në bark me ultrazërit. Kontakti me gjak në trup shkakton acarim të peritoneum, duke shkaktuar nauze, vjellje, dhe ethe. Shpesh pacientët me apopleksi ovarian bien në departamentin kirurgjikale me apendicitit akut të dyshuar.

Humbja e gjakut mund të apopleksi si të papërfillshme dhe të rënda, me zhvillimin e shokut hemorragjike. Ekzistojnë tri shkallë të humbjes së gjakut:

1. Easy - 100-150 ml
  2. Medium - 150-500ml
  3. Të rënda - më shumë se 500 ml

Gjakderdhje me apopleksi ovarian të ngjashme me ato në ndërprerjen e shtatzënisë ektopike. Dalluar këto sëmundje nuk lejon apopleksise vonesë menstruacioneve dhe një test pozitiv shtatzënie me abortin Tubali.

Kur Cysts këmbë rrotullim në dhimbje ballë. Dhimbja duket ndjeshëm, duke rezultuar në një transformim dramatik të trupit, heqjen e objekteve të rënda apo bark tension kur kollitet. Kur ndërprerja e plotë e furnizimit me gjak të kist duket nekrozë, duke shkaktuar simptoma peritonit - dhimbje barku përmirëson, rrit temperaturën e trupit, nauze, vjellje, bloating enteroplegia shkak.

Simptomet e cysts këmbë rrotullim të ngjashme me simptomat e apendiksit akute dhe inflamacion akut purulent e mitrës (tuboovarialnogo abscesit, piosalpinks). Diagnoza konfirmohet nga ultrazërit apo studim laparoscopy.

Implikimet

// '); //]]>

Apopleksi këmbët ovarian rrotullim kist dhe kërkon shtrimin në spital emergjente dhe të ndihmës emergjente. Me adresën e parakohshme pasojat mund të jenë shumë të rënda.

Apopleksi, i shoqëruar nga gjakderdhje masive, mund të jetë i komplikuar nga shoku hemorragjike, humbje të vetëdijes, anemi të rëndë.
Peritonit me këmbët rrotullim kist ovarian gjithashtu kërkon ndihmë të menjëhershme. Ka kaluar më shumë kohë që zhvillimi i peritonit para trajtimit të saj, bilanci më i shqetësuar fluide dhe electrolyte, zhvillon dehje mund të fillojnë sepsë.

Mjekimi dhe komplikimet e mundshme

// '); //]]>

Apopleksi Trajtimi varet nga shkalla e humbjes së gjakut. Për një gjakderdhje të vogël (më pak se 150 ml) të mbajë agjentët konservative terapi hemostatic. Numri gjakderdhje përkufizim të vendosur sasinë e lëngjeve në zgavrën e barkut gjatë ultrazërit dhe hemodinamik shtetit (niveli hemoglobina, presionin e gjakut, norma impuls).

Nëse humbja e gjakut 150 ml dhe me ultratinguj përcaktohet nga clots gjakut në bark (që sugjeron gjakderdhje të vazhdueshme), të nevojshme kirurgji. Operacionet tani janë shumë më të zakonshme metodë laparoskopike. Nëse është e mundur, të mbajtur vezore, duke hequr vetëm cist dhe vysikayuchy indeve të dëmtuara (heqje ovarian pykë). Në qoftë se indet ovarian është dëmtuar plotësisht, ajo është hequr. Që zgavrën e barkut të evakuojnë gjak dhe clots dhe të lajë atë.

Kur këmbën rrotullim trajtim kist ovarian vetëm operative. Fshin cist, sanitar kryhet (larja) e zgavrën e barkut zgjidhje antiseptik. Nëse madhësia kist mëdha, këmbët rrotullim e saj shkakton një shqetësim të furnizimit me gjak jo vetëm kist, por vezore.

Largimi i një vezore nuk ndikon në shëndetin riprodhues të grave, pamjaftueshmëri hormonal në vezore shëndetshme dytë vërejtur gjithashtu.