Adnexitises - simptomat dhe trajtimi i inflamacion kronik dhe akut e

Adnexitises është një inflamacion i (unilaterale ose bilaterale), duke përfshirë edhe tubat fallopiane dhe vezore. Inflamacion i këtij lloji eshte formuar nga ndikimi i mikroorganizmave ndryshme që mund të transportuar në formën e akute ose kronike. Vini re se simptomat adnexitis cilat janë të zakonshme në mesin e grave, duke identifikuar sëmundjen si një nga më të zakonshme në fushën e sëmundjeve gjinekologjike, të karakterizuar nga ndodhja e shpeshtë e relapses. Për më tepër, inflamacion është zakonisht menjëherë kap dy trupit dhe rreziku i saj qëndron në formimin e infertilitetit të mëvonshëm për çdo grua e pestë të pacientit.

• Shfaqja adnexitis
  • Format adnexitis dhe simptomat e tyre
  • Diagnostifikimi
  • Trajtim
  • Karakteristika ndjesë

Shfaqja adnexitis: etiologji

// '); //]]>

Duke u kthyer në sëmundje më në detaje, ne vërejmë se ashpërsia e manifestimeve karakteristike e adnexitis dhe përcaktojnë simptomat e saj, është i bazuar në shkallën e veçanta, të rëndësishme për inflamacion. Jo rolin paktën në këtë luhet direkt patogjen dhe shëndetin e përgjithshëm kundër sfondit të imunitetit të tij. Agjentet te cilet veprojne llojeve veçanërisht të ndryshme të mikrobet dhe bakteret, të cilat përfshijnë klamidia, E. coli, gonococci, tuberkulozi mikrobakterii dhe të tjerët. Kur sëmundja është shkatërrimi i epitelit të tubave fallopiane, e cila rezulton në muret kullim e jetës prodhojnë mikroorganizmave infektive që, si rezultat, të çon në inflamacion.

Format adnexitis dhe simptomat e tyre

// '); //]]>

Siç u tha tashmë, adnexitis karakterizohet nga simptoma nga nje patogjen të caktuar, e cila ndikon rajonin. Në të njëjtat simptoma, e cila ka një adnexitis mprehtë karakterizuar nga gjendja e keqe e përgjithshme, e cila i jep atë të ngjashme me të ftohtë të përbashkët. Në veçanti, në mesin e tyre ka një temperaturë të lartë, dhimbje koke, ethe dhe dhimbje të trupit, të përzier dhe madje edhe të vjella.

Së bashku me këtë ekziston një lloj specifik i simptomeve që veprojnë si dhemb dhe periodike (shpesh të përhershme) dhimbje më të ulët të barkut, dhe dhimbje mund të japë atyre në kofshë apo të ulët mbrapa dhe rektumit. Shënim shtesë dhe simptomat aq karakteristike adnexitis si nervozizëm dhe nervozizmi, pagjumësi dhe depresion. Përsa i përket formave të tilla si adnexitis subakut, simptomat e saj që dalin nga format e mëparshme, por në këtë rast, reduktimin e dhimbjes dhe temperaturës, në përgjithësi ajo është e karakterizuar.

Një tjetër formë e sëmundjes - adnexitis kronike. Ai zhvillon kryesisht nga një formë akute në fazën nedolikovanoyi. Rëndim, i cili karakterizohet nga adnexitis kronike, ka simptomat e mëposhtme: përkeqësimi i shëndetit në dobësi e përgjithshme, ethe (deri në 38C). Vlen të përmendet se rreth 40% e të gjitha grave me diagnostikuar adnexitis kronike, u përball me një çrregullim të funksionit seksual, ato gjithashtu vërejti mungesën e makinë seksi. Ka shpesh mosfunksionim i sistemit të tretjes (p.sh., kolit), sistemit urinar (cystitis, pielonefrit, etj).

Shqetësimi kronike adnexitis si një dhimbje e shurdhër që është i përhershëm. Në të njëjtën kohë dhimbje e tillë mund të rritet në rast të ushtrimit, seksual ose gjatë menstruacioneve, ndikuar nga stresi dhe ftohjet. Përsëri, në qoftë se ajo është një formë kronike, adnexitis në këtë rast provokon simptoma si çrregullime menstruale. Shprehja e tyre është varfëria apo shkarkimi nga teprica e tyre, ndërsa në të dyja rastet, menstruacioneve zakonisht janë të natyrës jashtëzakonisht të shterur.

Duhet të theksohet se zgjatur adnexitis rrezikun e infertilitetit, e cila është formuar me saldim në inflamacion të tyre të zgjatur që përfundimisht çon në pengimin e tyre. Nga rruga, ndodh gjithashtu se infertilitetit është vetëm një nga shenjat që tregojnë praninë adnexitis.

Siç e kemi theksuar tashmë, adnexitis dypalëshe të përbashkët, por nuk është e pazakontë për sëmundje dhe mënyrë të njëanshme version. Në rastin e majtë apo të djathtë adnexitises adnexitis simptomat natyrën dhimbshme në fushën e dhimbjes të lokalizuara në një parti të caktuar, por tërheqja e fortë e dhimbjes nuk është gjithmonë e mundur të identifikojë në dispozicion.

Diagnostifikimi adnexitis

// '); //]]>

Adnexitis diagnostikuar simptomat pacienti është duke përjetuar, jo vetëm që mund të bazuara direkt në to, por rezultatet e testeve specifike diagnostike. Këto përfshijnë hulumtime dy duar gjinekologjike dhe vija kërkimore-bazuar marra nga zona e uretrës, qafën e mitrës dhe vagina. Ju gjithashtu mund të zbuloni adnexitis emërimin e hulumtimit mikrobiologjik synon studimin e përmbajtjes së tubat fallopiane dhe, më në fund, me përdorimin e ultrazërit për këtë qëllim.

Për të përcaktuar praninë e formacioneve purulent, dhe të kryejë një rishikim të detajuar nga tubat fallopiane, së bashku me trajtimin vnutrypolostnыm në rast të inflamacionit të laparoscopy është përdorur, e cila shërben si metodë më efektive për diagnostifikim adnexitis akute. Por për të përcaktuar qenët i qartë përgjithshme së bashku me shkallën e patologjisë e Tubal mitrës lejon rrezet X, të cilat injektohet agjent kontrast, procesi është quajtur hysterosalpingography hulumtim.

Në rast të adnexitis dyshuar, simptoma të cilat janë reduktuar me ciklin menstrual, të mbajë teste të veçanta funksionale, në të cilin temperatura e matur zorrës së trashë, simptomë nxënës është i vendosur, dhe tensionin e mukusit cervikal. Identifikimi adnexitis mundur dhe studimin e gjakut, në të cilën shihet leukocytosis, të rrisë performancën proteina totale, dhe bacteriuria leukocyturia proceseve lezionet e fshikëzës dhe uretrës.

Trajtim adnexitis

// '); //]]>

Faza subakut e sëmundjes kërkon një kalim gradual në natyrën e procedurave Fizioterapi, emëruar edhe në rastin e adnexitises kronike. Kjo vlen veçanërisht ultratinguj dhe baltë, si dhe metoda të tjera. Vini re se adnexitis më parë, simptomat e të cilat do të shqyrtohen nga mjeku juaj do të zbulohet, dhe sa më shpejt, respektivisht, do të fillojë trajtimin e tij, aq më pak të ngjarë se shtojca e mitrës dështojnë si dhëmbëza, e cila nga ana përcaktuar Infertiliteti si diagnozë më të qëndrueshme.

Shpesh, në bazë të asaj që ka adnexitis simptomat, trajtimi është i bazuar në terapi antibiotike, e cila emëruar antibiotikët, penicilinë ose tsefalosporynovoy grupin përkatës. Kohëzgjatja e kursit në këtë rast është rreth 14 ditë, pas së cilës adnexitis dhe simptomat e saj zhduken. Nëse adnexitis simptomat, trajtimi i cili përcakton diagnozën si formë më të ndërlikuar, pa shkuar në spital është e nevojshme. Në këtë rast, ekspertët e caktuar nga injeksione të antibiotikëve me një gamë të gjerë të efekteve.

Gjithashtu i detyrueshëm për emërim janë droga të cilat kontribuojnë në ndalimin e rritjes së baktereve anaerobe. Për të eliminuar simptomat e dehjes së përgjithshme të përdorur vitaminë intravenoze dhe zgjidhjet. Me zhvillimin e peritonit, dhe formimin e trajtimit qeska purulent është një procedurë kirurgjike.

Karakteristika ndjesë

// '); //]]>

Sa për kohën e faljen, ekziston një terapi urgjente rassasыvayuschaya që përdor tamponin magnetike dhe baltë, qirinj dhe me ultratinguj, Fizioterapi, electrophoresis. Efektet e dobishme gjithashtu bën trajtim shëndetësor-turistik. Duke marrë parasysh adnexitis kronike, simptomat dhe trajtimin e saj të përcaktuar, respektivisht, nevoja për të rritur periudhën e faljen, të cilat përdoren kontraceptivëve hormonal. Kohëzgjatja e pranimit të tyre mund të jetë rreth 6-8 muaj, ndodh gjithashtu se kjo periudhë është më e gjatë dhe karakter.

Nëse keni dyshuar adnexitis apo simptoma të listuara më sipër nesh, në asnjë mënyrë tregojnë praninë e problemeve, ju duhet të kontaktoni gjinekologun tuaj. Vetëm ai mund të vënë adnexitis përfundimtar diagnozën, dhënë simptoma, dhe të dhënat e marra nga një numër i analizave dhe studimeve që synojnë identifikimin e problemeve.