Adenomyosis

Adenomyosis - një sëmundje që prek organet femra seksuale, veçanërisht në mitër. Kjo nënkupton patologji inflamator, i lidhur ngushtë me aktivitetet e gjëndra që janë në të.

Shpesh, adenomyosis Endometrioza është një mundësi. Dallimi i tyre është që Endometrioza prek vetëm predhë Mukoza (endometrium), së bashku me atë të qelizave të saj rritet brenda mitrës. Në adenomyosis është e kundërta - qelizat endometrial duket për të "rritet" e ardhshme, muskujve (myometrium) shtresa e mitrës. Përveç kësaj, endometrium vazhdon të rritet. Mitra në këtë rast merr formën e topa bëhet rrumbullakuar. Ndonjëherë ajo madje arrin madhësinë e 5-të ose të 6-të javë të shtatzënisë.

Kur rritet në rreshtim të mitrës muskujve, ndodh keqfunksionim të trupit. Në pothuajse të gjitha situatat dështim hormonal ndodh sepse një proces i lidhur me gjëndra mitrës edhe ulur ndjeshëm imunitetin. Në pacientët zones edemë mitrës që është më e prekur adenomyosis, ka dhimbshme.

Shfaqja e adenomyosis femrave prirur, mosha bëhet 35 vjeç, por me çdo rregull ka përjashtime. Nga rruga, të tilla si sëmundje adenomyosis, kongjenitale të jetë e mundur. Shkaqet e kësaj sëmundjeje nuk njihet plotësisht, por besohet se ajo ishte e prirur për gratë, të cilat shpesh ndihen si stresi psikologjik dhe fizik. Për shembull, ata që punojnë në ngritjen e gravitetit të madhe, ata që kombinon punën e vështirë (të dy fizike dhe mendore) dhe Punët e Brendshme. Shumë të prirur për gratë sëmundje që janë një mënyrë jetese aktive Chur dhe abuzojnë me tan në diell ose në shtretër për rrezitje. Rreziku i madh i origjinës së adenomyosis në gratë që kanë një predispozitë gjenetike për të, dhe ata që bëri disa operacioni në mitrës, abortin, ose në qoftë se ata kishin një abort.

Simptomat

// '); //]]>

Adenomyosis manifestohet kryesisht dështimet e ciklit menstrual, së bashku me menstruacionet bollshme dhe shumë të dhimbshme. Në pacientët me adenomyosis ka shkarkesë të errët ngjyrë kafe vaginale për disa kohë para fillimit të menstruacioneve dhe për disa kohë pas përfundimit të tyre. Gjithashtu, pacientët ndjejnë dhimbje në bark dhe mbrapa, si dhe gjatë raportit seksual. Gratë që vuajnë nga adenomyosis, sindroma më e theksuar premenstrual, ose PMS ajo është quajtur.

Kur tërë gruaja fotografia klinike duhet të konsultoheni me një gjinekolog, i cili do të kryejë një ekzaminim më të hollësishëm mjekësor. Për diagnozën e mjekut adenomyosis duhet të ultratinguj të legenit, të cilat mund të jenë të përcaktuara me rritjen e mitrës dhe të ndryshojë formën e saj. Gjithashtu, gratë duhet t'i nënshtrohen studimin e qafës së mitrës e shtetit, me fjalë të tjera kolposkopi. Për zbulimin e plotë të adenomyosis është gjithashtu e nevojshme për të dorëzuar vija.

Implikimet

// '); //]]>

Në qelizat adenomyosis endometrial rritje në shtresën e muskujve të mitrës. Normalisht, këto qeliza duhet të jenë të përditësuar, dhe e vjetër shkojnë "jashtë" gjatë menstruacioneve. Këto qeliza që janë të "rritur" në myometrium nuk mund të shkojnë, por ende vdesin, kështu të formojnë një hemorragji brenda shtresës së muskujve të trupit. Kjo shkakton ënjtje dhe mund të çojë në formimin e inflamacionit.

Pasojat e adenomyosis shumë të tmerrshme për çdo grua. Në shumë raste (rreth 40%) e një gruaje që vuan nga kjo sëmundje, ajo bëhet e pafrytshme. Ajo duhet të mbahet mend se trajtimi më vonë është nisur, më pak mundësi për t'u bërë një nënë.

Gjithashtu, kur adenomyosis shpejt reduktuar imunitetin, gjë që rrit rrezikun e sëmundjeve të tjera po aq të tmerrshme. Forcë në rritje tendenca "marrë" e kancerit (ose e kancerit) sëmundjet.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Trajtimi i tanishëm i adenomyosis është i ndarë në tri metoda. Një trajtim konservativ (ose mjekësore) - i pari. Ajo ka për qëllim rikthimin e funksionimit normal të hormoneve dhe sistemet imun. Adenomyosis është shpesh i shoqëruar me nivele të larta të estrogjenit hormonit femëror, sepse në këto kushte, përshkruajnë droga të rritur nivelin e progesteronit. Për shembull, një analog i progresteronit hormonit është një medikament "Norkolyut", dhe hormonet si "Kliohest", "Levial". Nuk do të jetë droga të administruara që shkaktojnë menopauzë - 'Zoladex'. Në këtë rast, endometrium është reduktuar dhe zhdukja e mundshme e vatra të adenomyosis. Por droga hormonale gjithashtu ka disavantazhet e saj. Për shembull, në gratë janë mbipeshë, rënia e flokëve, nganjëherë duke marrë këto barna të çon në osteoporozën. Në simptoma shumë të rënda adenomyosis, veçanërisht në dhimbje të rënda gjatë menstruacioneve, drogë shumë efektive "Duphaston" ose "Nurofen". Shpesh trajtim mjekësor mund të marrë dy ose më shumë muaj.

Trajtim i dytë adenomyosis - kirurgji. Ajo është përdorur kryesisht për sëmundje nuk është përhapur në organe të tjera. Gjatë operacionit, Dr. rivendosur fjalët normale anatomike të tjera, strukturën e mitrës. Nëse adenomyosis vjetër grua, e cila nuk mund të shërohet me ilaçe ose janë të ndaluara apo ajo zonë e madhe goditur nga sëmundja, më shpesh veprojnë nëpër tërë mitër është hequr. Shërim pas një operacioni zhvillohet disa ditë që një grua duhet të kalojnë nën mbikëqyrjen e një mjeku.

Së treti, trajtimi më moderne për adenomyosis - ajo electrocoagulation. Kjo procedurë duhet të kryhet nën anestezi për shkak se ajo është e pakëndshme, të dhimbshme. Procedura është se duke përdorur një të lartë të frekuencave aktuale elektrike është hequr të gjitha tumoret në mitër, me fjalë të tjera vatra të adenomyosis. Rimëkëmbjes electrocoagulation shkon për disa javë.

Ka edhe metoda të tjera të trajtimit të adenomyosis. Për shembull, në jo-tradicionale apo terapi popullore përdoret shpesh hirudotherapy kontrolluan shushunjat tjera.

Mbani në mend se trajtimi i drejtë vetëm të emërojë një mjek. Gjatë dhe pas trajtimit që ju duhet për të vizituar atë për të kontrolluar statusin për aq kohë sa është e nevojshme.

Për të mbrojtur veten nga pamja e adenomyosis duhet të marrin në konsideratë të gjitha shkaqet e origjinës së saj. Me fjalë të tjera duhet të më pak nënshtrohet streset e ndryshme, të relaksoheni plotësisht dhe të çojë një mënyrë jetese të shëndetshme.