Crack rektumit - Simptomet, Shkaqet, manifestime, komplikime të çara rektumit, diagnoza dhe

Crack rektumit dhe është gjithashtu përgjegjës për përcaktimin aktual të procesit patologjik atë si plasë anal ose plasë anal. Crack rektumit, simptomat e të cilit janë rezultat i shpërbërjes mukozën rektale (në një masë më të madhe apo më të vogël), shumica e rasteve janë diagnostikuar në ata pacientë për të cilët problem urgjent i kapsllëk kronik ose diarre, preferojnë marrëdhënie anale jetesës tradicionale dhe joaktiv.

• Përshkrimi i sëmundjes
  • Shkaqet
  • Format e akute dhe kronike të sëmundjes
  • Simptomat
  • Crack rektum e një fëmije
  • Crack rektumit gjatë shtatzënisë
  • Ndërlikim
  • Diagnostics
  • Trajtim

Përshkrimi i përgjithshëm

// '); //]]>

Ndarje anal duket si një defekt lineare formuar në mukozën e kanalit anal. Në mënyrë tipike, një fushë e veçantë e vendndodhjes së saj në anus bie mbi përsëri në vijën e frontit apo linjë të lartë (në rastin e fundit shpesh kjo defekt vërejtur në femra). Këto opsione lezione lidhur me ekspozimin e mbaresa nervore të ndjeshme, duke shkaktuar anus muskul unazor ekspozuar spazmuvannya mprehtë, dhe kjo, nga ana tjetër, të çon në dhimbje gjatë jashtëqitjes. E gjithë kjo është kryesisht për shkak të problemit urgjente për karrige pacientit apo kapsllëk të shtrënguar, dhe në qoftë se ky problem vazhdon, lëndimi mukozale të bëhet i përhershëm. Përkundrejt këtij sfondi, ka dhimbje të vazhdueshme në kombinim me vrull të muskul unazor. Si rezultat i kësaj, mundësia e shërimit të çara formuar në mënyrë të përjashtuar, për më tepër, për shkak të pranisë në rektum patogjene formuar plagë vazhdimisht infektohet.

Këto veçori të procesit për formimin e plasë aktual anal, të çojë në faktin se forma aktive e inflamacionit në zonën e prekur mbahet. Me kalimin e kohës, dhe në përputhje me procesin e përparon, çarje e tokës trash, në thellësi, ajo rritet në madhësi. Mbaresa nervore në sfondin e këtyre proceseve janë edhe më pak të mbrojtura të këtë efekt, duke rezultuar në një tranzicion në formën kronike të kursit sëmundjes.

Nëse ndarje anal në paraqitjen e tij të kombinuar me një formë kronike të hemorroide natyrisht, në këtë rast, pozicioni i saj mund të bien në zonën e mur anësor të kanalit anal. Në përgjithësi në këtë version të sëmundjes pikturës së tij, siç mund të shihet edhe më e komplikuar në karakteristikat e proceseve aktuale. Hemorroide shkakton përkeqësimin e rrjedhjes së gjakut anal mukozale, e cila nga ana shkakton një reduktim në aftësinë e tij për rigjenerimin, gjegjësisht në shërimin dhe shërim.

Siç mund mend nga përshkrimet e proceseve të shpalosura më lartë, në varësi të manifestimit të veçantë, ndarje anal mund të jetë akute (në këtë rast kohëzgjatja e sëmundjes është jo më shumë se 4 javë) dhe kronike (në këtë rast, në përputhje me rrethanat, konsiderohet si një kurs më të gjatë) .

Normalizimi i stol dhe aplikimi i terapisë duhur analgjezik për pacientët me mundësinë për të përcaktuar kohëzgjatjen faljen në muaj, dhe në disa raste edhe vite. Megjithatë, tashmë sulmi i parë i diarre ose kapsllëk brenda periudhës së "qetë" mund të shkaktojë një përsëritje e fissures anal.

Hendeku lineare (në disa raste, nga rruga, mund të ketë një trekëndësh ose ovale), relevante për këtë sëmundje, ose mund të përkufizohet si plasaritje të rektumit mukozës. Si për madhësinë e hendekut, atëherë ajo mund të arrijë një gjatësi prej 2 centimetra. Duhet të theksohet se rektumit plas - një nga sëmundjet më të zakonshme të diagnostikuar në Proctology, frekuenca e tij përcaktohet me një mesatare prej 10-20% të sëmundjeve ekzistuese relevante në zonën e prekur (dmth, rektumit). Sa për predispozicion përçarje të zorrës së trashë mund të vërehet se kjo ndodh në fëmijët, burrat dhe gratë. Predispozicion faktor në shfaqjen e plasë anal është konsideruar në lidhje me faktorët që shkaktojnë formimin e saj.

Karakteristikat e vendndodhjen e çara rektumit

Shkaqet e çara rektumit

// '); //]]>

Dukje ndarje akute anal mund të shoqërohet me arsyet e mëposhtme:

• Shkelja e furnizimit me gjak të hapjes anal. Në këtë rast mundësitë janë konsideruar, në të cilën ka stagnim të gjakut në zorrën e trashë në sfond mënyrë jetese i ulur të pacientëve, karakteristikat e veprimtarisë profesionale (pozitë të ulur), etj
  • Dëmtim mekanik të anusit. Në këtë rast është humbja e rektumit në sfondin e kapsllëk të shpeshta ose, anasjelltas, diarre. Më vete konsiderohet kundër sfondit të komplikimeve lindjes në gratë, duke provokuar një lëndim të ngjashëm, dhe avantazhin e formave jo-tradicionale të marrëdhënieve seksuale (seks anal).
  • Hemorroide. Tashmë kemi theksuar më lart, është një sëmundje e karakterizuar nga fakti se hemorroide të çojë në një dobësim të mureve të anusit, lehtësisht të rënë pre e lëndimit gjatë jashtëqitjes. Fissures anale shkaktohen shkeljes së hemorroide në qarkullim anus (në formë të trombozës, stanjacioni gjakut).
  • Shkeljet në lidhje me innervation të rektumit. Në këtë rast, konsiderohet abuzimi si muskul unazor gjatë spazmuvannya, që rezulton nga një patologji aktual pacientit të SNQ.
  • Karakteristika anatomike. Struktura e rektumit gjithashtu identifikon predispozicion të mundshme të çara në të. Crack rektumit në gratë për shkak të këtyre karakteristika që janë të rëndësishme për të gjithë strukturën e organeve gjenitale femërore që ndodh nga pjesa e përparme e anusit. Duke marrë parasysh këtë, respektivisht, para plas i anusit rektumit - një formë e sëmundjes në të cilën karakteristikat anatomike për shkak të tendencës së origjinën e saj është përcaktuar në bazë të neneve përkatëse të pacientëve.

Duhet të përmendet se ndarje më anal është shkaktuar nga një kombinim i ndikimit njëkohshëm të disa arsye apo faktorë.

Crack rektumit: karakteristikat e formave akute dhe kronike

// '); //]]>

Siç e kemi theksuar, fissures anal mund të, si disa sëmundje të tjera ndodhin në formën akute dhe kronike rrjedhjen e tyre, të përcaktuar forma specifike mund të bazohet në kohëzgjatjen e simptomave, sëmundjeve shoqëruese, intervale kohe të kemi gjithashtu vuri në dukje më sipër. Forma akute është e karakterizuar nga spontaniteti ndodhja rrjedhës rezulton hendek mukozën rektale, që mund të shoqërojnë kalimin e stol me kapsllëk shkallë të lartë të densitetit. Shërimi çarje akute anal më shpesh ndodh gjatë periudhës prej 1-2 ditësh, dhe pa nevojën e ndonjë trajtim.

Shumë më serioze version të çara rektumit - një formë kronike të sëmundjes. Këto çarje të duket si një formë extension opsion akute, kundër të cilit, në fakt, ato janë duke u zhvilluar më të saktë - kundër çara plotësisht të mbyllura dhe të vuajtur mjete përsëritura trauma e një faktor të ndikimit. Convert kronike, e cila ndodh në një zgjerim edhe më të madhe të infeksionit dhe mikrobeve të tyre që gjenden në numër të madh në muret e rektum. Muret kanë dendësi të çara kronike të lartë, procesin e mbylljes (plagë) është një kohë të gjatë dhe e komplikuar për shkak të ekspozimit të vazhdueshëm në zonën e prekur.

Crack rektumit, simptomat

// '); //]]>

Klinika ndarje anal ka një raste shumë specifike. Simptomet kryesore të shenjave të sëmundjes treshe të izoluara, veçanërisht dhimbje në anus, muskul unazor anal shprehur spazmyrovannost dhe gjakderdhje që ndodh direkt nga anusi. Nëse sëmundja është konsideruar në lidhje me hemorroide, pastaj bashkohet me shenjat dhe simptomat si majasëll prolapsed, të kombinuara me gjakderdhje masive nga anusi.

Simptomet e plasë akute anal

Dhimbje në anus është simptomë kryesor i përshkrimit të përgjithshëm të këtyre opsioneve. Si pjesë e manifestimeve të dhimbjes sëmundjes është mjaft e fortë, por e shkurtër. Shfaqja e dhimbjes vërejtur vetëm gjatë jashtëqitjes (lëvizjet zorrë, stools) dhe rreth 15 minuta pas përfundimit të tij. Kryesisht të identifikuar fushat e dhimbje është ndarje akute anal në murin posterior të rektumit.

Anus Spazmyrovannost (muskul unazor) është dhimbja e ngjashme në këtë formë të sëmundjes ka një manifestim shumë intensive. Manifestuar në formën e një vrull e dhimbjes, e kombinuar me një ndjenjë të sofistikimit, procesit shoqërues të jashtëqitjes.

Gjakderdhje nga kalimi mbrapa ka pak ashpërsi karakter. Ka gjakderdhje gjatë lëvizjeve të zorrëve, për shkak të kalimit të stol shkallë të lartë të densitetit.

Përveç këtyre simptomave si ato e plotësojnë ndarë akt të komplikuar të jashtëqitjes.

Simptomet e fissures kronike të zorrës së trashë

Në këtë formë e simptoma të ngjashme me formën akute, por disa dallime, megjithatë, janë. Po, dhimbje në anus në këtë rast ndryshon nga rastin e sëmundjes akute. Kohëzgjatja e dhimbjes është në rritje, forcimi i tyre ka nevojë për të detyruar pozicionin ulur brenda një periudhe të gjatë kohore. Manifestimi i dhimbjes në këtë rast përcakton siklet serioze, për shkak të cilat pacientët janë të irrituar, ata kanë probleme me gjumin.

Në pacientët me dhimbje formuar edhe një lloj frike në lidhje me jashtëqitje, shpesh kundër këtij sfondi që fillon marrja e tyre laxatives për të shmangur kapsllëk dhe simptoma që lidhen me gjendjen e tyre.

Ajo është gjithashtu zhvillimin e gjakderdhje që dalin nga anusi, ata janë veçanërisht të rëndësishme për kapsllëk. Në gjakun nga anusi gjithashtu fillon të plehut organik të veçantë. Lidhur muskul unazor spazmyrovannosty, ajo është në këtë rast më pak e theksuar se në sëmundje akute.

Crack rektum e një fëmije: simptomat

// '); //]]>

Crack rektum mund të zhvillohet në një fëmijë kryesisht për shkak të kapsllëk. Sëmundja manifestohet në formë akute, simptomat e saj kryesore janë paraqitja e dhimbje gjatë jashtëqitjes, si dhe gjurmë të gjakut që mund të gjenden në letër higjienike dhe kale.

Në shumicën e rasteve në fëmijët është një sëmundje pa pasur nevojë të trajtimit, që është e tyre, dhe vetëm aspektin lidhur me përjashtimin e tij është nevoja për të normalizuar karrige.

Crack rektumit gjatë shtatzënisë

// '); //]]>

Femrat janë veçanërisht të pambrojtur në shfaqjen e problemeve me një karrige dhe kapsllëk veçanërisht nëse e krahasojmë këtë situatë me predispozicion mashkullor. Dhe nëse kemi parasysh gjatë shtatzënisë dhe lindjes, ekziston një rrezik i madh i këtyre ndryshimeve. Shfaqja e plasë anal në shtatzënë kushtëzuar nga një numër i specifike faktorë shkallë jashtëm dhe të brendshëm, zgjidhni ato më poshtë:

• Rritja e mitrës. Përkundrejt këtij sfondi, ndryshimet në trupin e një gruaje gjatë shtatzënisë ka ngjeshje të venave në legen, dhe me atë - dhe një shkelje e rrjedhjes së gjakut nga rektumit. Për shkak të stagnimit të gjakut në venat e rektumit, nga ana tjetër, ndërkohë që ndikimi i hormoneve data brenda periudhës në shqyrtim, të zhvilluar ënjtje të indeve, e cila gjithashtu kontribuon për të rritur ndjeshmërinë e tyre ndaj ndikimeve negative.
  • Ndryshimet hormonale. Reduktimi tonin e mitrës gjatë shtatzënisë është i ndikuar nga shteti hormonal ndryshuar, së bashku me ndikimin përhapjen e hormoneve dhe organeve të tjera të muskujve të butë ndaj tyre, si ju ndoshta realizohet vlen edhe zorrë. Sepse kapsllëk dhe lëvizshmëri të varfër gjatë shtatzënisë dhe anal plasë është formuar.
  • Varësisë ushqim. Për shkak të ndryshimeve në të ushqyerit e grave shtatzëna dhe pamjen e tyre specifike të paragjykimit, duke përfshirë atë në lidhje me ëmbëlsirat dhe produktet e rafinuara, çrregullime të tretjes, kundër të cilit, nga ana tjetër, rrit rrezikun e çara rektumit.
  • Reduktuar aktivitet fizik. Dyqan në mënyrë adekuate e tij bëhet e vështirë, sidomos pas 30 javësh, duke e bërë fron shfaqet probleme relevante, siç e kemi theksuar në mënyrë të përsëritur, duke çuar në procesin e zhvillimit para nesh.

Duhet të theksohet se rektumit plas pas lindjes është edhe varianti më pak e zakonshme e manifestimet e tij. Shkaqet e çara zorrës së trashë në këtë rast është e paqartë, por supozohet se i tij dhe është e mundur që një rol të rëndësishëm është luajtur nga procesi i lindjes me shoqërues indeve të tensionit të papritur në këtë fushë, që ndodhin në kohën e kalimit nëpër të frutave legenit kat të kokës së tij.

Në disa raste, ndarje anal duket dhe disa kohë pas lindjes. Kjo shpesh është shkaktuar nga kapsllëk pas lindjes, për shkak të faktit se një grua po përjeton disa kanë frikë aktin e jashtëqitjes. Kalimi i mëtejshëm i feces rritur densitetin çon për të mposhtur tashmë të prirur për lezione.

Ndërlikim

Komplikimet që mund të ndodhë kur një rektumit çarje, mbi të gjitha, është mundësia e rritjes së infeksionit me inflamacion, i cili përcakton gjasat e promovimit nëpër zorrët lart. Në rrezik të veçantë të identifikuar për procesin e mukozës në pjesën fundore të departamenteve të tilla përfshijnë sigmoid dhe rektumit dhe muskul unazor. Mes ndikimi ushtruar mbi infeksion mërkurën në shtresat e thella shpesh zhvillojnë paraproctitis, e cila, nga ana tjetër, është inflamacion i indit dhjamor, i rrethuar rektum koncentruar.

Gjithashtu, komplikimet e fissures anal mund të jetë në rast të gjakderdhjes rëndë. Për më tepër, madje edhe kundër humbjes vogla të gjakut në pacientët përfundimisht të zhvillojnë anemi.

Një rrezik i caktuar ekziston veç e veç për burrat, është përhapja e infeksionit të prostatës, kundër të cilit, përkatësisht, zhvillimin prostatitis.

Diagnostics

Identifikimi praninë e pacientëve me fissures zorrës së trashë zakonisht nuk është e vështirë. Të dallojnë këtë sëmundje duhet kryesisht në gyp rektum (forma e brendshme e manifestimit). Si pjesë e kësaj sëmundjeje nuk është intensiteti spazmuvannya i dhimbjes është shprehur jo aq intensive, dhe si manifestim kryesor i simptomeve llogariten shkarkimit nga qelb anus. Kur defekti ndjenja mukozale përcaktohet nga dhimbje të vogël, dhe në zgavër të saj poshtme fistulous duket si një pushim karakteristike.

Në fistula zorrës së trashë duhet të eliminojnë manifestimet e komunikimit që karakterizojnë bazuar në simptomat plas infeksionet zorrës së trashë që infektojnë rektum (forma parazitare ose fungale të infektimit, sëmundja Crohn me lezione shoqërues të rektumit, lezioni sifilitik ose tuberkuloz). Për të përjashtuar këto opsione kryera me kujdes historinë mjekësore, të përcaktuar shkaqet e sëmundjes dhe kohën për dhe karakterizojnë veçoritë.

Në qoftë se historia e dyshimtë e rëndësisë së mundshme të infeksionit HIV (kundër homoseksualitetit disorderliness e seksualitetit dhe përdorimit të drogës) në pacientët mund të jetë gjithashtu një sëmundje për të cilën ndikon në zorrën e trashë, e cila është e lidhur drejtpërdrejt me këtë rast është me HIV. Shumica e pacientëve në prani të plasë anal del në këtë rast është disi e pazakontë foto të natyrës së manifestimeve të tyre.

Metodat kryesore diagnostike:

• ekzaminimi i jashtëm (në shumë raste bën të mundur për të zbuluar praninë e plasë anal (pjesërisht) jashtë plasë anal - trekëndësh gjatësore kuqe ose Ulçera);
  • Ekzaminimi dixhital i rektumit (muret zorrë probing, të përcaktojë muskul unazor shkallë spazmuvannya);
  • sigmoidoscopy (metoda më e besueshme për studimin e kësaj zone me mundësinë e shqyrtimit mukozale gut brenda distancës nga anusi brenda 30 cm);
  • anoskopyya (studim, i cili është subjekt i rektumit përfundimtar shqyrtim).

Trajtim

Në trajtimin e fissures anal janë të orientuara në arritjen e rezultateve në normalizimin e stol, të ulur dhimbjen, shërimi i zonës së prekur, dhe të kenë më të ulët ngritur në këtë rast, toni i muskul unazor. Ka dy mundësitë e trajtimit trajtim nonsurgical dhe trajtim kirurgjik.

Si pjesë e metodës kirurgjikale trajtimit të çara prerje dhe sphincterotomy, të shfaqë veten autopsi tyre implementimi është një prej pjesëve të muskul unazor anal. Ndërhyrje e tillë përcakton mundësinë e arritjes së relaksimit nevojshme muskul unazor, lehtësim dhimbje dhe krijimin e një mjedisi në të cilin ajo do të jetë shërim të jetë e mundur. Për shkak të seksionit kryq e çrregullimeve muskulore në mbajtjen e feces nuk do të ndodhë, qëndrimi pacienti në spital nuk kërkon kohë shtesë.

Sa për trajtim jo-kirurgjikale, ajo është përshtatur kryesisht për veprimet e mëposhtme: normalizimin e stol, ulur banjo, terapi dietë, administrimin e barnave për lehtësimin e spazma zonë të caktuar. Për shkak të masave konservatore trajtimit të përdorura në këtë rast, shërim është e mundur në rreth 70% të rasteve.

Në lidhje me çështje të tilla si parandalimin e fissures zorrës së trashë, ajo është subjekt i parimeve të ushqyerit e pacientit dhe jetese aktive, dhe trajtimin në kohë të çdo lloj të çrregullimeve të lidhura me një karrige. Stagnimi përjashtim dalin në legen, është arritur përmes ecje të rregullt, trajnimit fizik dhe në këmbë. Seksi anal, për shkak të rreziqeve serioze, arti aplikuar, duhet të fshihet.

Prognoza për plas zorrën e trashë përcakton mundësinë e trajtimit brenda 60-90% të të gjitha rasteve që i nënshtrohen zbulimin e saj moderne dhe trajtim të shpejtë në fjalimin e tij. Mjetet juridike popullore për zorrën e trashë plasaritur, çdo lloj vetë-ilaçe dhe trajtim i caktuar në mënyrë të paligjshme mjek - të gjithë mund të shkaktojë procesin kronike, për shkak të cilat, respektivisht, moti përcakton efektet negative, duke reduktuar në shumicën e rasteve për trajtim të mëtejshëm në nevojën për të zbatuar masat e kirurgjikale ndërhyrje. Në shumicën e rasteve, një masë e tillë si heqje kirurgjikale të plasë anal mund të arrijë shërimin e plotë të pacientit.

Kur simptomat që tregojnë praninë e mundshme të çara rektumit, kontaktoni proctologist (kirurg-proctologist) ose kirurg.

Nëse besoni se ju Crack rektumit dhe simptomat karakteristike të sëmundjes, mjeku do të ndihmojë proctologist (ose kirurg).

Ne gjithashtu ofrojmë përdorim diagnostifikimit tona online të shërbimit të sëmundjeve që në bazë të zgjedh e mundshme të vëna simptomat e sëmundjes.