Crohn Sëmundjeve - Informacione të përgjithshme

Semundja Crohn - është sëmundje inflamatore të zorrëve që është kronike. Në vitin 1932, mjeku përshkroi granulomatoz inflamacion kurorën e çapok, e cila quhet ileitis terminal. Ajo u zbulua më vonë se ky inflamacion mund të ndodhë në çdo departament të traktit digjestiv - nga goja në rektum dhe ileitis terminal - vetëm një formë e sëmundjes Crohn.

thelbi i sëmundjes Crohn ende nuk është e qartë. Është një sëmundje autoimune, trupi papritmas fillon të prodhojë antitrupat kundër qelizave të veta. Sëmundja Crohn gjithnjë e më shumë i sëmurë në moshë të re nga 15 deri në 35 vjet. Në vitet e fundit, incidenca e sëmundjes Crohn rritet. Sëmundja Crohn më të zakonshme në vendet me një standard të lartë të jetesës. Për shembull, në Suedi, 146 njerëz të sëmurë për 100 000 banorë në Shtetet e Bashkuara - 135 në Izrael - 200 në Moskë - 100.

Një tregues tipik i sëmundjes Crohn është një proces inflamator përfshirë në të gjitha muret e zorrëve - shtresa mukozës, muskulor dhe serumi. Për më tepër, humbja e zorrëve është gjithmonë një karakter qendrore. Përflakur zonat zorrë krah për krah me plotësisht të shëndetshëm. Shumë e guxim të prekura nga inflamacioni, infiltrative (bymehet), lumen tyre ngushton mukozën vulnerabël, gjakderdhje, dhe merr formën e "hapur". Duket erozionin shumta gjatësisë dhe ulcerat. Kur ulcerat duket shpim ose gyp mizhkyshkovi zhvillim peritonit. Ngushtimi i lumenit të zorrëve mund të shkaktojë pengim.

Pa marrë parasysh se cila fushë e traktit gastrointestinal impresionuar me sëmundjen Crohn, praktikisht në çdo kohë dhe i pranishëm manifestimet perianal - fissures, fistula anal, adrectal abscesit.

Në transformimet specifike në zorrë në sëmundjen Crohn mund të ndodhë manifestimet extraintestinal: nyjeve (artrit dhe artralgjia), lëkurës (eritemë nodosum, pyoderma gangrene), syrin (uveitis, episcleritis) stomatit aftoz.

Simptomat

// '); //]]>

Sëmundja e Crohn-it, duke u shfaqur një herë, nuk shëruar tërësisht. Periudhat e acarimit të alternuara me periudha lehtësimi. Më të rënda të sëmundjes, falja më e shkurtër dhe më pak.

Simptomat kryesore janë:

• Stools lirshme shpeshta
  • Dhimbje barku
  • Përkeqësimi i shëndetit të përgjithshëm
  • Temperatura e rritur e trupit
  • Reduktimin e peshës
  • Anemia (nivel të zvogëluar hemoglobina)
  • Dehje

Ashpërsia e simptomave përcakton ashpërsinë e strategjisë sëmundjes dhe trajtimit. Ne llogaritet numri i stools në javë, intensiteti i dhimbjes, shëndetin e përgjithshëm, mungesa e shtim në peshë, rritjen e shpeshtësisë së etheve për një javë. Ashpërsia e simptomave çdo pikëve përcaktuar, shumëzuar me faktorin e duhur dhe tregon indeksi Besta. Sipas këtij indeksi siguruar 4 ashpërsia:

1. aktivitet minimal (falja) - më pak se 150 pikë
  2. butë - 150-300 pikë
  3. mesme-të rënda - 301-450 pikë
  4. të rënda - më shumë se 450 pikë

Në 90% të sëmundjes Crohn ndikon terminal (përfundimtar) seksionin e zorrës së hollë dhe të zorrës së trashë. Pjesë të tjera të traktit gastrointestinal janë prekur shumë më pak. Sëmundja mund të fillojnë menjëherë me formë të rëndë, mund të jetë një kohë të gjatë të vazhdojë me aktivitetin minimale. Çfarë përcakton ashpërsia e sëmundjes është i panjohur. Ndonjëherë pas trajtimit të sulmit të parë të sëmundjes fillon faljen e gjatë, dhe vëmendje nganjëherë nuk paguajnë për terapinë e duhur sëmundja përparon me shpejtësi në komplikime të rënda që kërkojnë trajtim kirurgjik.

Implikimet

// '); //]]>

Crohn kurrë nuk është shëruar plotësisht. Edhe falja e gjatë ende të ndryshojë acarimin. Herët ose vonë, sëmundja Crohn komplikuar nga vrimë zorrë, abscesi ose mezhkishechnogo origjina fistulas, bymimi toksike e zorrës së trashë (zorrë të mprehtë zgjerimit) pengim. Të gjitha komplikimet që kërkojnë trajtim kirurgjik. Pas trajtimit kirurgjik, në 40% të rasteve të ndodhë përsëri rikthim të sëmundjes.

Metodat e trajtimit dhe komplikime

// '); //]]>

Trajtimi i sëmundjes Crohn Coloproctology përfshirë zorrës së trashë, sepse më shpesh të prekur dhe pothuajse çdo kohë ka manifestime të lidhura sëmundje anal. Mjekimi gjithmonë fillon me masat konservatore. Përshkruajnë barna anti-inflamator:

• Glukokortikoideve (prednisone)
  • Sulfopreparatamy (Sulfasalazine, Salofalk, mesalazin)
  • Imunoshtypes (azathioprine)
  • Metronidazole
  • Ushqyerit Enteral

Në vjet fundit, për trajtimin e sëmundjes Crohn përdoret sukses medikament, i cili është një antitrup faktor, duke shkaktuar proces autoimune - infliksimab. Ky medikament në trajtimin vetëm zgjat faljen.

Me dështimin e trajtimit konservativ përdorë për kirurgji. Kjo është për të hequr zonat e prekura të zorrëve.

Nëse trajtimi i sëmundjes Crohn filloi vonë, në 100% të rasteve ndodhin komplikime. Zonat përflakur zorrë formojnë infiltrime në bark, shpim zorrë ndodh. Shpim mund të ndodhë në murin e zorrëve dhe sythe fqinje duket mezhkishechnogo fistula. Shpim në trup kryesor te peritonit. Këto komplikacione që kërkojnë kirurgji emergjente. Komplikime të shpeshta të sëmundjes Crohn është një ngushtim i lë mbresë zorrëve. Kjo mund të shkaktojë pengim zorrëve, të cilat gjithashtu mund të vendosë vetëm nga operacioni.

Në 15-20% të rasteve të sëmundjes Crohn komplikuar nga tumoret origjinë në zorrë - granulomat sarkoidnye. Kjo është një përhapja e mukozës inflamatore të përmasave të mëdha. Sarkoidnye granuloma - specifik vetëm për tumor sëmundja Crohn. Ajo trajtim vetëm operativ - heqje e zonën e prekur të zorrës së trashë.

Sëmundja Crohn shpesh kërkon përdorimin e vazhdueshëm të barnave për disa vjet. Por edhe plotësisht trajtim adekuat mund të parandaluar relapses dhe komplikime.