Ezofagut Barret

Ezofag Barret - një gjendje në të cilën qelizat normale squamous rreshtim ezofag më të ulët, zëvendësohet transformuar (metaplazirovannom (rrjedh nga fjala latine metaplasso-Convert, konvertohet)) epiteli kolone.

Emri i sëmundjes "ezofag Barrett" një çift më ironike, siç jepet në nder të kirurg Norman Barrett, i cili pretendonte në veprat e tij vitet '50 të shekullit të kaluar, epiteli kolone mund të rreshtuar ezofag. Për të përcaktuar natyrën e origjinës së sëmundjes, ne duhet të prekë sëmundje gastroesophageal zbaticë (GERD-nga stomakun Latine - stomakut, ezofag - ezofag, refluxus - kundërt rrjedhjes) sëmundje, që i paraprin ezofag Barrett dhe në të cilin ka Content kronike neglizhimi stomak, duodenum rrallë në lumen të ezofagut, me mahisje e tij të mëvonshëm.

Ezofag Barret është një ndërlikim i GERD kronike, e cila vazhdoi të vuajë sëmurë, dhe gjithashtu shfaqet në hernie diafragmës. Kjo mund të ndodhë në 10% e pacientëve me gastro-ezofagial refluks dhe eshte nje gjendje parakanceroze.

Simptomat

// '); //]]>

Në këtë sëmundje kryer një analizë të përgjithshme të gjakut, urina, fecesi, kimi gjakut (përmbajtja totale e proteinave të gjakut dhe fraksionet e tij, bilirubin, hekur (në rast anemi), glukozës dhe aminotransferazave) dhe kryejnë gjak okult fekal.

Një nga metodat më të sakta të diagnostikimin ezofag Barrett është ezofagut Mukoza faqe biopsi në fibrohastroendoskopii, merren për materiale të mëtejshme studimi. Gjithashtu përdoret për të konfirmuar studimin diagnozë citologjike e qelizave epiteliale. Një faktor është i ulët në zbaticë aciditetit ezofag. Shenjat karakteristike me ezofag Barrett nuk ekziston. Prandaj, kjo patologji duhet gjithmonë të përjashtojë përvojë të madhe e ezofag zbaticë sëmundje (mbi 5 vjet) dhe rezultatet e ulëta të trajtimit konservativ të zbaticë. Është përshkrimi i shumë raste të sëmundjes, në të cilën reduktuar dhimbje të ndjeshmërisë ezofag në ezofag Barrett, dhe pacientët të tilla nuk mund të ndjeni dhimbje dhe urth gjatë penetrimit e përmbajtjes stomakut në ezofag, e cila është shumë më e vështirë diagnoza në kohë e procesit patologjik. Në të njëjtën kohë pacientët zbuloi një rënie në sekretimin e proteinave të veçanta të lëshuara nga pështyma dhe promovon procesin e shërimit erozionit dhe ulcerat kronike e mukozën e ezofagut të ulët.

Zbulimi dhe diagnoza e ezofagut Barrett shepetilno duhet të shikoni për dysplasia fokus (nga latinishtja dhe Dys-plasis - anormale, zhvillimin e gabuar) mukozës esophageal.

Implikimet

// '); //]]>

Ezofag Barret me treguesit e degjenerimit qelizore mukozës së ezofagut - një nga faktorët më të rëndësishme dhe themelore prejardhjes adenocarcinoma (proces malinje) esophageal-stomakut kryqëzim dhe ezofag janë rritur në mënyrë dramatike gjatë dy viteve të fundit. Pacientët me ezofag Barrett, e cila e njohura në endoskopisë, incidenca e tumoreve malinje përbën rreth 1%, që është 50 herë më i lartë në krahasim me popullatën e përgjithshme. Moti transformimit malinje epiteli në këtë sëmundje është shumë negativ. Për shkak të procesit të shpeshta diagnostikimin vonë dhe, në trajtimin e gabuar ose jo me kohë, procesi keqdashje çon në përkeqësimin e pacientëve dhe për metastases të mëtejshme në disa raste, madje edhe pas operacionit. Prandaj, në mënyrë për të parandaluar zhvillimin e ezofag Barrett, duhet të përparojnë për të shmangur faktorët që çojnë në sëmundje, duke pasur parasysh procesin e mëparshme patologjike, duke përfshirë ezofagitit zbaticë dhe hernie diafragmës.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Zakonisht trajtimi është i drejtuar në eliminimin e zbaticë gastroesophageal sëmundje, e cila është baza e ezofagut Barrett, por shpesh kjo taktikë joefektive kundër ndryshimit të epitelit të ezofagut. Pacientët me një shkallë të ulët të degjenerimit të përshkruajnë doza të larta për 8-10 javë, për të parandaluar veprime të mëtejshme të acidit klorhidrik në mukozën e ezofagut (omeprazolit, omez, rabeprazole, heerdin, Kvamatel, famotidina). Në rastin e transformimit zhdukjes së epitelit, të ndaluar trajtimin dhe ri i emëruar fybrohastroэndoskopycheskoe studiuar një vit. Nëse zhvillimi pahijshme (dysplasia) ruhet dhe zhvillohet, të emërojë Histologji Informacione shtesë (mjekët që specializohen në indet e organeve), nga disa institucione. Pas konfirmimit të shkallës së lartë të dysplasia me keqdashje të mëtejshëm të mundshëm, pacientët demonstruar trajtim të shpejtë. Ndonjëherë trajtimi i ezofagut Barrett duke përdorur lazer, Cryo-termike zonë koagulimit ose mukozës. Por, ende, trajtim më efektive është një metodë kirurgjike e heqjes fushat e modeleve transformimit ezofag.

Nëse procesi në ezofag Barrett për të parandaluar keqdashje, prognoza është shumë e favorshme dhe ndërsa pacientët i nënshtrohen trajtimit vetëm sëmundje që i parapriu këtë gjendje dhe kontrollohen rregullisht endoscopically.