Nervoz zorrë Sindromi - Informacione te Pergjithshme

Nervoz zorrë Sindromi - një sëmundje shumë e zakonshme e traktit gastrointestinal. Kjo nuk është e rrezikshme për jetën e njeriut, por i jep pacientit një numër të madh problemesh.

Kulmin Incidenca e sindromi i zorrëve nervoz është përgjegjëse për të rinj moshë pune - 30 - 40 vjet. Në gratë, sëmundja shfaqet më shpesh në meshkuj se 2 herë. Në fshatarët merren me punë fizike dhe plotësisht ushqyer me ushqime bimore natyrore, sindromi i nevrikosur zorrë ndodh shumë më pak se ajo e banorëve të zonave urbane. Në mesin e qytetarëve të vuajnë jetojnë në qytetet e mëdha metropolitane, kryeqytetet.

Në zhvillimin e rolit sëmundjes mundshëm të çrregullimit emocional. Në periudhën që paraprin shfaqjen e shenjave të sëmundjes 32-44 për qind e pacientëve përjetuar një situatë stresues: abuzimin fizik, humbja e një të dashur, divorci apo ngacmim seksual. Njerëzit kanë tendencë për panik apo depresioni janë më të prirur për këtë sëmundje.

Në sëmundjet e zemrës është një shkelje e funksionit motorike të zorrëve. Kur hahet apo reagim ndaj aktivitetit të vështira fizike të muskujve të zorrës së trashë u rrit më shumë se e nevojshme. Kjo - shkaku kryesor i origjinës së dhimbjeve të barkut. Infeksion Moved zorrëve, trauma fizike mund të shkaktojë dhimbje të barkut që është ndjerë me më pak efekt në zorrë sesa në njerëz të shëndetshëm. Për shembull, nëse zorrët janë të fryra me gaz në të, personi i shëndetshëm do të përjetojnë dhimbje shumë më vonë se pacientit.

Në njerëz të shëndetshëm, lëvore pengon dhimbje. Në pacientët me zorrë nervoz dhimbje sindromi nuk është i shtypur, dhe të çojë në shfaqjen e tjetër funksioni transformimet e zorrëve, të tilla si bloating.

Simptomat

// '); //]]>

Ekzistojnë tri lloje të sindromi i zorrëve nervoz: Prevalenca e dhimbje barku, diarre prevalenca dhe prevalenca e kapsllëk.

Sindromi Nervoz zorrë është manifestuar: diarre, kapsllëk, stres gjatë jashtëqitjes, ndjenja e lëvizjeve jo të plota zorrë, ndjenjat del nga shtrati dhe ënjtje në bark, lirimin e mukusit në lëvizjen e zorrëve.

Dhimbja shfaqet më shpesh në bark në të djathtë (në shtojcë). Dhimbja mund të jetë e shurdhër, cramping, dhemb, djegur. Mund të përkeqësohet pas ngrënies dhe rënie pas një lëvizje zorrë. Në gratë, dhimbje mund të përkeqësohet gjatë menstruacioneve. Kapsllëk mund të jetë e përhershme dhe periodik, dlyas 2 - 3 ditë për disa javë. Nëse stools lirshme pacientit, zakonisht duket në mëngjes pas mëngjes, dhe nuk ka asnjë natë. Prodhimit të gazit rritur, rritjen e funksionit motorike të zorrëve. Për shkak se këto simptoma shfaqen në një pacient dëshiron të zorrë lëvizjet, por kur u përpjekur për të pastroj jashtëqitje ndodh. Më shumë mund të shfaqen dhimbje koke, gishtat qetësohuni, ndjenja e fyt spirale.

Implikimet

// '); //]]>

Sindromi Nervoz zorrë nuk është e komplikuar nga vrimë, pengimin e zorrëve, fistulas. Por shpesh pasojat e kësaj sëmundjeje janë negative. Shkelja e paaftësisë së pacientit. Ashtu si shkaku i paaftësisë së përkohshme e sindromi i zorrëve nervoz erdhi në vendin e dytë, pas sëmundjeve katarrale. Numri i pacientëve vizita mjek në vit në 3.5 herë më të larta se sa në njerëz të shëndetshëm. Cilësia e jetës së pacientëve me sindromi i zorrëve nervoz në lidhje me familjen dhe statusin social, gjumë, pjesa tjetër, të ushqyerit, aktiviteti seksual është shumë më e reduktuar.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Trajtimin e sindromës së zorrëve të irritueshme kryhet tërësisht.

Dietë terapeutik. Me mbizotërimin e kapsllëk në një pacient demonstruar ushqim me shtuar krunde gruri. Në rastin e prevalencës lirshme stol e rekomanduar për të reduktuar ushqime të pasura me fibra (krunde, fruta, perime). Absolutisht të gjithë pacientët është e rekomanduar përjashtim dietë nuk përmban lactose, fruktoza, uthull, alkooli, kafeina, mish, speca dhe ushqime të shkaktojë rritjen e prodhimit të gazit - produktet e qumështit, qumësht.

Korrigjim gjendja emocionale. Tërësia e masave që synojnë korrigjimin e çrregullime autonome, përmirësimet e sistemit nervor qendror. Ky kompleks përfshin psikoterapi racional, psikotrope (qetësues) drogë. Diagnoza e çrregullimeve psiko-emocionale dhe largimin e tyre duhet të bëjnë psikoterapist ose neuropsikiatër.

Bakteriale dhe antibiotikët. Indikacionet për përdorimin e drogave të tilla për sindromi i zorrëve nervoz mund të keni dhimbje barku, diarre, vanitet. Marrin kurse medikamenteve nga mjeku juaj. Recommended Metronidazole, Intetriks, furazolidone, nytroksolyn, ersefuril. Pas terapisë me antibiotikë duhet futje të gjatë të probiotics (preparate bakteriale): Hilak forte, bifidum-dhe lactobacterine, bifiform etj

Të gjithë pacientët me rëndim të diarre emërojë lidhësit drogë: dermatol, tanalbin, smectite, TEAS bimor dhe veprime të ngjashme.

Sindromi Nervoz zorrë me kapsllëk mbizotërim duhet të zhvillojnë një refleks të pastroj mëngjes dhe për të rritur sasinë dietetike e fije dietetike (përfshirjen në dietë e krunde gruri). Për të stimuluar në mëngjes caktuar lëvizje zorrë mbrëmje Duphalac (lactulose) 1 lugë ëmbëlsirë.

Gjendja e pacientëve me sindromi i zorrëve nervoz, efikasiteti trajtimi varet shumë nga shkalla e shoqëron çrregullime psiko-emocional. Në arritjen shërimin e pacientit është vendimtare për të kapërcyer stresin, i cili është një shkak i neurozës në pacientit.