Polyps zorrëve

Polyps zorrë - rritje tumor është e mirë, që janë të bashkangjitur në murin e zorrëve dhe të varur në lumenin e saj.

Vini re se është zorrë. Zorrë e ka formën e një tub, gjatësia e cila mesatarisht 8 - 9 metër tub ky numër i madh i kohëve përdredhura sythe. Zorrë janë të ndarë në zorrën e trashë dhe zorra e trashë. Brenda murit të zorrëve është e mbuluar me nje mukozës, në të cilën janë montuar polipe. Shumë më shpesh këto tumore të ndodhë për shkak të inflamacion të mukozës zorrëve.

Në paraqitjen e polyps zorrëve ngjajnë kërpudha ose florets lulelakër. Ato mund të jenë bashkëngjitur në mucous këmbë të gjata hollë, por nuk mund të ketë ajo siguroi një bazë të gjerë. Shumë më tepër polyps zorrëve formuar në dy pika apo një prej departamenteve të saj - rektum. Konsiderojnë këto raste më të shpeshta veç e veç.

Polyps zorrës së trashë e

// '); //]]>

Zorrë e trashë - kjo është pjesa e fundit e të gjithë gjatësinë e tretjes tub është 1.5 - 2 metra. Normalisht, qelizat e mukozën e zorrës së trashë përditësuar rregullisht. Në rast të shkeljes së këtij procesi ka rritje lokale - polyps. Tendenca për abuzim të tillë, në shumicën e rasteve, shkon trashëgiminë.

Përveç faktorëve të trashëgueshëm, origjinën dhe formimin e polyps promovon futje të rregullt të ushqimit të kafshëve të yndyrshëm, dhe kapsllëk. Proteina dhe yndyrna shtazore në zorrë shkakton sekretim të carcinogens që prishin rinovimin e qelizave mukozale gut. Dhe kapsllëk rrit kohëzgjatjen e carcinogens.

Simptomat

// '); //]]>

Shumica polipe nuk e mërzit të pacientit, kështu që prania e tyre është zakonisht për shkak të provimeve profilaktike. Ndonjëherë ajo mund të manifestohet gjakderdhje nga rektumit. Funksionin e zorrëve nuk është e zhvlerësuar. Por në qoftë se një polip zhvilluar në madhësi të mëdha - mundshëm kapsllëk. Tumoret villous mund të shoqërohet me shkarkimin bollëk mukoze nga rektum.

Implikimet

// '); //]]>

Në ekzistencën e gjatë të polyps janë në gjendje për të transformuar në formacione malinje dhe kjo - kanceri i zorrës së trashë (kanceri kolorektal). Gjasat më i madh i degjenerimit në një tumor malinj në polyps villous. Më shumë se gjysma e polyps transformohet në tumoreve kanceroze.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Tretmane efektive konservatore për polyps zorrës së trashë janë aktualisht nuk ka. Vetëm heqja e polyps kirurgjike ose nga trajtimi endoskopik mund të garantojë sukses. Të gjitha këto metoda e heqjes rritje e përdorur pas përgatitje të veçantë laxatives spastrim zorrë dhe enemas.

Ndërlikim

// '); //]]>
  • Gjakderdhje nga rektumit - mund të shkojë deri në 14 ditë pas heqjes së polip.
  • Vrimë e murit të zorrës së trashë - mund të ndodhë gjatë operacionit ose pas një farë kohe për shkak të djegieve të thellë mur. Në këto kushte të mbajë suturing disavantazh.

Polyps e rektumit

// '); //]]>

Rektumit është pjesa përfundimtare e zorrës së trashë dhe në fund të legenit. Gjatësia e zorrës së trashë rreth 16 cm. Prandaj, nuk është një akumulim i feces. Polyps të rektumit (polyps anal) rrallë zhvillohet në indet e shëndetshme të mukozës. Në mënyrë tipike, polyps tilla paraprijë inflamacione të ndryshme, kolit, ethe tifoide, enterit, dizenteri. Dizenteria është një sëmundje akute infektive të zorrëve. Polyps të rektumit mund të zhvillohet në sfondin e kapsllëk sistematik ose dyskinesia zorrë.

Polyps anal mund të shfaqen në fëmijëri, dhe pa ndonjë arsye të dukshme. Në këto kushte, të flasim për predispozicion gjenetik.

Simptomat

Prania e clots gjakut ose mukusit në stol, bezrezultatyvni thirrje të zbrazët zorrë, ndjesi e lirimit jo të plotë rektumit pas një lëvizje zorrë. Polip Madhësia e madhe mund të bien jashtë anusit.

Implikimet

Tranzicionit në një tumor malinj.

Nëse polyps janë të vogla, dhe shumë prej tyre - ata u excised me një bisturi nën anestezi të përshtatshme. Rektum zgjeruar së bashku me këtë pajisje të veçantë - pasqyrë zorrës së trashë. Kjo metodë është mjaft e thjeshtë, por shpesh nuk mund ta hiqni polip me këmbë. Dhe me këmbën e mbetur zakonisht rritet polip re. Përveç kësaj, polyps janë shumë të vështirë për të marrë një bisturi. Në këto rrethana, duke përdorur prerje endoskopike e polyps. Në rektum injektuar proctologists (mjeteve të vogla me diametër me ndriçim dhe kamera), nëpërmjet të cilit prerje polip kryhet. Si polip Pritini dërguar për studim histologjike të cilat vënë arsimin karakter.

Polip qafës së mitrës

Polip qafës së mitrës është një nga formacionet më të zakonshme beninje në gjinekologji. Polyps janë 20 - 25% e të gjithë lezione beninje të qafës së mitrës. Në mënyrë tipike polipe mukozës kanali cervikale janë gjetur në prani të sëmundjeve të tjera gjinekologjike. Cilat janë polyps qafës së mitrës dhe çfarë kanal? Quajtur kanali qafës së mitrës, e vendosur në qafën e mitrës dhe vagina lidh zgavrën e mitrës. Brenda mureve janë të mbuluara me membranën mukoze të qafës së mitrës. Në këtë njëjtën formimin e tumorit predhë dhe ka kanal rritje në murin e lumen. Këto lëvizje janë quajtur polipe. Ju duhet të podchernut se polyps janë tumoret beninje.

Shkaqet e polyps në kanalin e qafës së mitrës mund të jetë ndryshe: hormonal, traumat mekanike, por më shpesh është një inflamacion kronik i mukozën e kanalit.

Simptomat

Simptomë kryesor është gjakderdhje mitrës që ndodh kur polyps stomakut kanalin e qafës së mitrës. Pas seksit zakonisht përgjakshme. Shpesh këto polyps shoqëruar nga shterpësi. Por infertilitetit nuk është shkaktuar nga polipe, dhe të njëjtat arsye për të cilat këto polyps shfaq. Gjithashtu, pacientët shpesh raportojnë dhimbje në bark dhe terhiq natyrës bardhë seroz.

Implikimet

Me veten e tyre, këto lëvizje nuk janë të tmerrshme, por në qoftë se ju filloni trajtimin polyps, ju mund të hasni një numër të pasojave të pakëndshme:

• Gjakderdhje rregullt intermenstrual shkaktuar nga ulcerat polyps.
  • Kjo polip është një vatër e infeksioneve seksualisht transmisive.
  • Ekzistenca e polyps - një pengesë për shtatzëninë dhe lindjen komplikacione.
  • Më të rënda Pasoja - një mundësi për të lëvizur polyps në tumoret malinje.

Trajtimi i polyps qafës së mitrës më shpesh reduktohet në heqjen e tyre. Kjo largimi është bërë nga scraping kanalin mucous cipë. Megjithatë, ky operacion kryhet menjëherë - para tij, në shumicën e rasteve, është e nevojshme për të krejtësisht të kuruar çdo infeksionet ekzistuese në gratë që kur operacionet infeksioni i tillë nuk është kapur në mëngjes, pas heqjes së polip. Gjithashtu, për siguri më të madhe pas largimit polip përdorur cryosurgery. Faqes janë polip largëta thaj nitrogjen të lëngët.

Ndonjëherë trajtimin e polyps të përdorë mjetet juridike popullore të tilla si celandine. Në raste të tilla, ekstrakt celandine përdorur për douching. Megjithatë, duke pasur parasysh pasojat mjaft të rëndësishme të sëmundjes, ne duhet të kujtojmë se polyps qafës së mitrës vetë të jetë e mundur!