Hepatit

Hepatiti - një sëmundje inflamatore e mëlçisë. Ka disa lloje të ndryshme të sëmundjes. Shumë më ka hepatit viral. Edhe pse sëmundja mund të shkaktojë dhe kimike (tretës, komponimet e metaleve dhe alkooli) ose disa barna që trupi mund si toksinave ose alergeneve.

Nëse hepatiti është ënjtje, inflamacion dhe vdekja e mëtejshëm qelizave të indeve të mëlçisë. Një qelizat e shëndetshme e mëlçisë ende mund të riprodhoni, duke zëvendësuar ind i vdekur i ri. Por ndonjëherë mëlçisë nuk mund të përballojnë plotësisht me infeksion vetëm që lejon virusin e hepatitit mbetet për një kohë të gjatë në një shtet të qëndrueshëm. Njerëz të tillë janë quajtur transportuesit virusit të hepatitit B, dhe ata nuk mund edhe të jenë shenja të sëmundjes, por ato mund të jenë një burim i infeksionit për njerëzit e tjerë. Ndonjëherë këta njerëz zhvillojnë hepatit kronik, e cila vazhdon të shkatërrojë të mëlçisë. Njerëzit të cilët janë bartës të virusit të hepatitit B ose që vuajnë nga hepatiti kronik, janë më shumë në rrezik të cirroza e mëlçisë dhe kancerit.

Hepatiti eshte akute ose kronike. Ka 8 lloje të viruseve hepatitit: A, B, C, D, E, J, F, TT. Kontakt me virusin në trup më shpesh çon në dëmtim akute të mëlçisë. Hepatitit akut mund të shkaktojë enterovirusët, patogjenët infeksionet e zorrëve, Leptospira, virus mononukleozën infektive, infeksionet e rënda bakteriale, si dhe disa parazitëve tropikale.

Hepatiti akut ose mëlçisë dëmtim të drejtpërdrejtë ose shkakton çrregullime imunologjike në të cilën trupi vetë mund të fillojnë të shkatërrojnë qelizat e mëlçisë. Hepatiti kronik - një sëmundje të mëlçisë që zgjat më shumë se 6 muaj. Kronik Hepatiti B është sëmundja më e zakonshme në mesin e sëmundjeve të tjera kronike të mëlçisë.

Hepatiti A ose infektive (epidemi), hepatiti i shkaktuar nga një virus i hepatitit A. Ajo është përhapur me anë të ujit të ndotur dhe ushqimit, dhe përmes kontaktit të drejtpërdrejtë me lëngjet e trupit të një të infektuar mospërputhjes me rregullat e kanalizimeve. Shumë më shpesh fëmijët e tyre të sëmurë. Hepatiti B (serum) shkaktohet nga një virus i hepatitit B Infeksioni ndodh me gjak, pështymë, spermë dhe lëngjeve vaginale, infeksion të mundshëm të fetusit nëpër placentë e nënës. Prandaj, ky lloj i hepatitit është klasifikuar si një sëmundje të transmetueshme seksualisht. Hepatiti C është një nga disa viruseve të hepatitit C duket në mënyrë të konsiderueshme më shumë transfuzionet e gjakut të infektuar. Pas transferimit këtë lloj të sëmundjes është një mundësi e madhe për zhvillimin e dëme të pakthyeshme të mëlçisë (kesh) ose kancer.

Simptomat

// '); //]]>

Simptomat më të zakonshme janë përmirësuar mëlçisë dhimbje pak të vazhdueshme në kuadratin e sipërm të djathtë, ndjenja e trishtim dhe plotësinë në këtë fushë, simptomat pesimist. Ajo është gjithashtu origjina e mundshme e verdhëzës dhe kruarje të lëkurës, është rritur temperatura, dhimbje koke. Sëmundja mund të shoqërohet me oreks të reduktuar, nauze dhe vjellje, yndyrave të këqija dhe tolerancës alkoolit, fryrje, stol paqëndrueshme, belching. Në mënyrë të ngjashme, nuk është një dobësi e përgjithshme dhe punën e ulur. Verdhëza duket se jo të gjithë pacientët, por hepatiti mund të shoqërohet me lirimin e urinës dhe stools errët zbardhur, dhimbje në nyje, dhimbje në bark e sipërme të djathtë dhe skuqje. Por shumë njerëz e kanë të hepatitit mund të jenë asimptomatike ose me simptoma të butë, ndërsa njeriu nuk mund ta mendoj rrjedhin sëmundje.

Gjatë rrjedhës së sëmundjes, dhe disa kohë pas trajtimit, ajo është këshilluar që të përmbahen në një dietë të caktuar (numri Tabela 5). Disa enët janë zakonisht të prerë mirë në dietë.

Implikimet

// '); //]]>

Funksionet kryesore të mëlçisë është për të pastruar gjakun dhe lirimin e ndotësve të ndryshëm dhe ndotesve, kontrollin e sheqerit në gjak dhe yndyrë në gjak, mëlçisë formuar edhe bile, kishte nevojë për një shumë të proteinave dhe faktorëve që zvogëloj gjak. Hepatiti, nga ana tjetër, shkel të gjitha këto funksione. Prandaj, trajtimi është nën shqyrtim të vazhdueshëm me droga të kujdesshëm përshkrimin e recetave. Disa lloje të hepatitit mund të bëhet kronike dhe të shkaktojë zhvillimin e cirrozës, rrit rrezikun e kancerit. Mosfunksionim të rënda hepatike mund të shkaktojë gjendje kome dhe vdekje.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Pacientët me hepatit akut viral dhe etiologji tjetër infektive shtruar në spital sëmundjeve infektive, dhe burimi i infeksionit kryen masa për dezinfektimin sanitare-epidemisë. Kur spital toksike hepatiti kryer në qendrat e helmimit, e cila kryesisht heq toksinave nga trupi dhe sjellje terapi detoxification.

Pacientët me hepatit akut duhet të përputhet me pjesën tjetër krevat, ndiqni kursyer dietë me rritjen e karbohidrateve dhe të reduktuar yndyrë, si dhe një numër të madh të konsumit dobishme të lëngje frutash. Në kushte të rënda, sidomos në anoreksi dhe vjellje, zgjidhja e glukozës vena. Por, kur treguesit bllokimet e origjinës ose vende të kryerjes së urgjente plasmapheresis masiv.

Pacientët me hepatit kronik vazhdueshme dhe performancë agresive pa rëndim nuk pranohet, por duhet të ndjekin një dietë që përjashton disa ushqime. Por rëndim e dëshiruar në spital, pjesa tjetër krevat dhe një dietë të rreptë, e pasur me proteina dhe vitamina. Në hepatit kronik cholestatic duhet të njohin dhe për të eleminuar të parë shkakton cholestasis, atëherë trajtojnë hepatiti është efektive. Trajtimi varet kryesisht nga lloji dhe llojin e hepatitit. Emërimi i drogës prodhon një mjek, i cili kontrollon kursin e trajtimit.

Trajtimi në kohë dhe të sakta e shumë lloje të hepatitit lejon për trajtim të suksesshëm pa komplikime. Pas transferimit të llojeve të caktuara të hepatitit (p.sh., hepatiti a) imunitet ndaj infeksioneve të përsëritura.