Duodenale ulçerë - simptomat, llojet, karakteristikat dhe prognoza e kursit sëmundjes

Duodenale ulçerë - një natyrë kronike relapsing e sëmundjes, manifestimet e që është formimi i ulcerat, sosredotachyvaemoy në murin e organit të prekur. Ulçera duodenale, simptomat e së cilës shfaqen në pacientët kryesisht në bakter Helicobacter pylori infeksionit sfond ka një tendencë për progresion, duke rezultuar në procesin e sëmundjes mund të kapur stomak dhe organet e tjera të sistemit të tretjes.

• Përshkrimi i sëmundjes
  • Shkakton ulcerat
  • Llojet ulcerat
  • Simptomet e Ulçera duodenale
  • Simptomet e gjakderdhjes Ulçera
  • Simptomat ulcerat shpuar
  • Diagnostics
  • Trajtim

Përshkrimi i përgjithshëm

// '); //]]>

Statistikat mbi këtë sëmundje tregon se Ulçera duodenale, si, që ra fjala, ulcerat stomak, më shpesh vërehet në banorët urbane sesa banorët e zonave rurale. Ndikimi Arsyeja mund të përcaktohet ushtrohet shumë të madhe të stresit, dhe që provokojnë zhvillimin e këtyre sëmundjeve.

Njerëzit me Ulçera duodenale ndjeshme duket për shkak të ndikimit të ushtruar nga mukozën e zorrëve të vogla në pjesën e parë të pepsinë (një enzimë të prodhuar nga rreshtim stomak), së bashku me acid stomakut. Për shkak të këtij ndikimi mukozën duodenale transformuar, i shoqëruar nga shkelje të integritetit të saj.

Kursi i sëmundjes ulçerë, siç kemi theksuar më lart, një natyrë që përsëritet përkatësisht karakterizohet sëmundje rëndim të alternuara me periudhat e "qetë" (dmth ndjesë).

Në thelb Ulçera duodenale shfaqet në meshkujt, mesatarisht, sipas treguesve globalë, kjo sëmundje është e rëndësishme për 10% të popullsisë. Vini re gjithashtu se në ulcerat duodenum ndodhin shumë më shpesh se ulcera në stomak. Në qoftë se inflamacioni është formuar, ndërsa lezione të stomakut dhe duodenum, aty është tashmë duke folur për të ashtuquajturat ulcerat kombinuara.

Evolve proceset ulcerative mund të fillojë jo vetëm nga bakteret Helicobacter pylori sipër, por me përdorimin e rregullt të medikamenteve të caktuara nonsteroidal grup anti-inflamator (Diclofenac, ibuprofen, acidi acetilsalicilik (aspirina), etj). Shpesh këto barna janë përdorur për dhimbje e muskujve, artrit, aspirina dhe një prej tyre përdoret si një agjent mbrojtës kundër formimi i mpiksjes gjakut. Ndërkohë, është e rëndësishme të marrin në konsideratë se këto barna në disa raste, janë faktorët kryesorë efektet në duodenum dëmtuar.

Mbështesë zhvillimin e Ulçera duodenale mund dietë të sëmurë, alkoolit dhe duhanit. Ndryshim natë në punë, të sjellë disa studime, të rrisë rrezikun e ulçerës me 50%.

Vendndodhja ulcerat Ulçera duodenale dhe ulçerë stomakut

Arsyet Ulçera duodenale

// '); //]]>

Ulçera duodenale, në shumicën e rasteve kjo ndodh kundër sfondit të efekteve të atyre bakter më parë Helicobacter pylori (Helicobacter pylori). Veçoritë e jetës saj rrjedhë jo vetëm për formulimin e substancave të cilat nga membrana e dëmtuar e mukozës stomakut dhe duodenit, por formulimit të amoniakut, i cili nga ana e tij të çon në rritjen e prodhimit të acidit klorhidrik nga organizmi.

Deri relativisht vonë, bakter Helicobacter pylori gastrit u konsiderua si agjent jashtëzakonisht (forma e saj kronike), por u provua më vonë rolin e saj në paraqitjen dhe zhvillimin e ulcerat gastrike dhe, rrjedhimisht, Ulçera duodenale. Duke pasur parasysh këtë fakt, trajtimi i Ulçera duodenale nuk mund të konsiderohet i mjaftueshëm në rast se ajo nuk është e fokusuar në masat e duhura për të shkatërruar bakteret.

Përveç siç u përmend më parë pirja e duhanit, alkoolit, përdorimi i barnave të caktuara dhe faktorë të tjerë nuk mund të përjashtohet dhe trashëgim si harbingers mundshme të fillimit të sëmundjes në të ardhmen. Statistikat tregojnë se prania e ulcerat prindërve përcakton predispozitë fëmijës së tyre në të afër 40%.

Sa për shkaqet e rikthim të zonës ulcera peptike konsiderohet, cilësia e gjakderdhjes të tillë mund të identifikohen, si dhe shkelje të recetave pacientit janë të përcaktuara për një mjek.

Llojet e ulcerat duodenale

// '); //]]>
  • Akute Ulçera duodenale:
    • gjakderdhje;
    • me një pushim;
    • dhe me gjakderdhje rrugëdalje;
    • dhe pa gjakderdhje përparim.
  • Kronike Ulçera duodenale:
    • gjakderdhje neutochnennaya;
    • neutochnennaya me një pushim;
    • neutochnennaya e gjakderdhje përparim dhe;
    • dhe pa gjakderdhje përparim.
  • Nuk është e specifikuar Ulçera duodenale, ose gjakderdhje pa rrugëdalje si akute ose kronike.

Për të filluar, konsiderojnë simptomat që lidhen sëmundje themelor, të shikojmë vetëm poshtë që përfaqëson një gjakderdhje të veçantë ulçerë dhe ulceration e përparim.

Ulçerë duodenale: simptomat

// '); //]]>

Ulcera duodenale ka një numër të simptomave. Në veçanti trajtojnë ata si më poshtë:

• Dhimbje bark e sipërme, vetëm nën kafaz i kraharorit. Kjo simptomë është mjaft e zakonshme në këtë sëmundje. Shpesh dhimbja shfaqet gjatë urisë (e ashtuquajtura "dhimbje urisë") ndalimin pas një vakt. Në disa raste, natyra e dhimbjes mund të përshkruhet si plagosjes apo të fortë, në disa të tjera - si dhemb. Përveç dhimbjes mund të japë në zemër ose në pjesën e prapme.
  • Shpesh uri duket disa orë pasi të hahet.
  • Shpesh, pacientët thonë Awakenings shpeshta natën për shkak të dhimbjeve të barkut theksuar. Nga rruga, dhimbje në ëndërr qëndron si një nga simptomat më të zakonshme të Ulçera duodenale - ajo përballet me rreth 80% të pacientëve. Arsyeja një dhimbje të tillë që prodhimi i acidit klorhidrik në stomak arrin një kulm në shumën deri në rreth dy orë në natë, dhe për këtë arsye, dhimbje natë mund të trajtohet si një reagim normal mbrojtëse të organizmit në një situatë me rritjen e aciditetit.
  • Të përzier.
  • Shkulm.
  • Bloating.
  • Vanitet.
  • Të vjella gjaku. Kjo simptomë Ulçera duodenale tregon fazat e avancuara të sëmundjes, zhvillimi i të cilave ka arritur në një manifestim të tillë për shkak të mungesës së trajtimit të duhur. Përveç kësaj, gjaku gjithashtu mund të gjenden në fron e pacientit. Pamja e përgjithshme e gjakut tregojnë gjakderdhje të brendshme, e cila është e papranueshme për të injoruar - në këtë fazë të sëmundjes mundur fatale Ulçera duodenale.
  • Në disa raste konsiderohen sëmundja në përgjithësi nuk shfaqet, simptoma dmth të tilla si ulcerat humbur. Prandaj, ne mund të flasim për një formë të fshehur të drejtimit të saj, e cila gjithashtu ndodh mjaft shpesh, sidomos në rastet e sëmundjeve të pacientëve të moshuar.

Duke përmbledhur shqyrtimin e simptomave të përgjithshme, ju mund të vëreni se në përgjithësi, sëmundja karakterizohet nga figura të ndryshme klinike, kështu vetëm në bazë të diagnostifikimit të plotë mund të lidhen Ulçera duodenale me simptoma të rëndësishme të pacientit.

Lokacioni i Ulçera duodenale: Pamje gjatë procedurave endoskopike

Duodenale ulçerë gjakderdhje: Simptomat

// '); //]]>

Pas kthimit në llojet e ulcerat duodenale karakteristika, unë do të doja të qëndroj ulcerat shpuar dhe ulcerat gjakderdhje. Për të filluar, konsiderojnë simptomat e gjakderdhjes ulçerë dhe në mënyrë të veçantë se kjo është një.

Gjakderdhje Zhvillimi provokon formimin duodenale ulçerë neytrofycheskyh lezione në muret e trupit, dhe vitaminë mangësive K, P dhe C, stresin mendor dhe fizik, lezione vaskulare në sfondin e atherosclerosis në gastro, trauma barkut, etj Sa për të dhënat statistikore mbi prevalencën manifestime të tilla si gjakderdhje Ulçera duodenale, atëherë kjo është për shkak të disa dallimeve - në disa burime të të dhënave janë reduktuar në një shifër prej 4.4%, ndërsa të tjerët të arrijnë 37% ose më shumë.

Komplikimet e ulcerat gjakderdhje vërehet kryesisht në meshkuj, për pjesën më të madhe ato ndodhin në njerëz 40-50 vjet. Vdekshmëria në këto është gjakderdhje dhe sot më shumë se lartë, duke arritur në vende të ndryshme dhe të moshës rreth 1-24%, dhe një rezultat i ngjashëm është parë shpesh në personat 45 vjeç.

Ajo duhet gjithashtu të theksohet se transferimi i pacientëve para gjakderdhje ajo përcakton një rrezik më të madh të ri-gjakderdhje, parashikimi rreziqet janë në sfond nuk është e mundur. Është komplikimet vështira të Ulçera duodenale ri-gjakderdhje treguar më parë se ato të ndodhin brenda gjashtë javëve të para të gjakderdhjes mëparshëm akute. Prandaj, më vonë ri-gjakderdhje të ndodhë sa më shpejt të jetë e mundur pas gjashtë javëve para datës së gjakderdhje të tillë.

Pikë në fillim të ri-gjakderdhje në një normë të vdekshmërisë mjaft të lartë, dhe kjo është e vërtetë edhe në rastin e një operacioni pacientit emergjent. Rrit rrezikun e vdekjes dhe me secilin nga këto gjakderdhje, dhe gjithashtu parashikimi i tyre është i pamundur.

Karakteristikat e gjakderdhjes në pacientët me Ulçera duodenale:

• Gjakderdhja e papritur masiv. Tregon përkeqësimin e ardhshëm.
  • Gjakderdhje të vogla. Në mënyrë tipike, që rezulton nga përdorimi i tepërt i ilaçeve të papërshtatshme për përdorim. Ulçerë madhësia e vogël mund të marr gjak humbjen e pothuajse të përditshme të gjakut për pacientin është feçe (pa ndryshuar ngjyrën e saj të zezë). Siç është shpesh simptomë vetëm në këtë rast është shumë i lodhur, pa kushte.

Klinika, shoqërues gjakderdhje masive ulçerë, ka një veçori shumë karakteristike. Pra, këtu është stools lirshme zezë, të përzier dhe ethe të vogla, disa raste tregojnë vetëdijen pas jashtëqitjes ose gjatë saj.

Me humbjen e më shumë se 350ml të gjakut, përkatësisht, reduktuar sasinë e saj të plotë, dhe ka përgjigje të përshtatshme kompensues në formën e vrull enëve të gjakut, rënie të shpejtë të presionit të gjakut, zbehje. Në rastin e EKG mund të zbulohet hipoksi miokardi.

Si rezultat i gjakderdhjes masive në zhvillim të shpejtë kolaps enëve të gjakut, të cilat, nga ana tjetër, të shoqëruar me marrje mendsh dhe dobësia e pacientit, zbehje, dhe presionit të ulët të gjakut, takikardi. Temperaturë të ulët-grade (37,5-38 ° C), mund të ketë një ndërprerje të dhimbjes.

Të vjella mpiksjen e gjakut shoqëruar nga ngjyra të errëta, për shkak të ndikimit të acidit klorhidrik në stomak hemoglobinës.

Vlen të përmendet se kryetari dehteobraznoho me të vjella përgjakshme dhe gjakderdhje të brendshme mund të përcaktojë, në bazë të karakteristikat e tij të përbashkëta (që është e mundur në mungesë të sëmundjeve të sistemit kardiovaskular në pacient të rënda). Po, gastro gjakderdhje shoqëruar nga tensioni karakteristike muskujve në bark, si simptoma të tjera të rënda, e cila tregon acarim peritoneal. Në kryerjen e analizës është e vendosur për të zvogëluar numrin e qelizave të kuqe të gjakut, hemoglobinës dhe nivelet hematokritit.

Moti Ulçera duodenale shpesh shumë e vështirë, sidomos kur ajo bëhet hezitoni pamjen me stools të zeza të vjella të përgjakshme.

Rëndësia e tij në përcaktimin prognozë dhe natyrën e dhimbjes për gjakderdhje dhe më pas, kjo nuk është marrë dhe mosha e pacientit. Për shembull, thekur dhe humbi elasticitet pandarë arterien e saj erozive që ka pësuar ndryshime sklerotizues gjithashtu humbet mundësinë për të bjerë (i cili është i rëndësishëm për pacientët e moshuar), përkatësisht, shanset e ndalur gjakderdhje janë ulur ndjeshëm, madje edhe në rastin e metodat e trajtimit konservatore.

Gjithashtu e vini re është se dhimbja e barkut është aq efekte të mëdha negative në gjakderdhje pacientit pasi shpesh zhduken. Nëse jo, prognoza në përputhje me rrethanat përkeqësohet. Fakti se tashmë është duke folur për kalleznoy ose thekshëm ulçerë, secili prej këtyre ulcerat, nga ana tjetër, përcakton mundësinë e lehtë e gjakderdhje të plotë vetë ose ndaluar pozitiv atë me përdorimin e terapisë biologjike ose kimike.

Shpuar Ulçera duodenale: simptomat

// '); //]]>

Ulçera duodenale shpuar është një komplikim shumë serioz i sëmundjes, zhvillimi i tij është rezultat i formimit të nëpërmjet-muri defekt organi hetohet që hap një hapësirë ​​në zgavrën e barkut apo hapësirë ​​retroperitoneale.

Më shpim ulçerë shënuar në mesin e njerëzve, dhe kryesisht mosha e tyre bie nën fushëveprimin e kategorinë e moshës prej 20 deri 40 vjet, edhe pse në përgjithësi nuk përjashtohet manifestim në mesin e pacientëve që përfaqësojnë grupmoshat e tjera.

Diagnoza e kësaj gjendje, në disa raste, duke pasur parasysh shumë e vështirë. Për shembull, në rastin e vrimë të mbuluar ose zonë përforimit në qese mbushje. Vështirësitë e fundit dhe të tilla kur duke u përpjekur për të diagnozës në pacientët e moshuar dhe pacientët të cilët janë në gjendje të dobësuar.

Kryesisht ulçerë - rezultat i një kursi të gjatë të sëmundjes ulçerë, rreth 10% e rasteve - një përparim të ashtu-quajtur "heshtur" ulcerat shpesh ndodhin në pacientët më të rinj dhe më të moshuarit. Zhvillojnë simptoma përparim dhe ai mund në mënyrë të veçantë në sfondin e gjakderdhjes dhe ulcerat, të cilat, respektivisht, vëmendje switches te mjeku manifestimit të fundit.

Simptomat shpuar ulcerat përcakton një klasifikim të veçantë:

• Etiologjia. Në varësi të etiologji të veçantë, të përcaktuar vrimë kronike apo vrimë e simptomatike akute (stresit, hormoneve etj).
  • Lokalizimi. Bulbar ose postbulbarnaya.
  • Formë klinike. 1) rrugëdalje në zgavrën e barkut (mbuluar dhe përparim tipik); 2) shpim atipike (deri në çanta mbushje, omentum mëdha apo të vogla); 3) shpim kombinuar ndodh në kombinim me gjakderdhje në traktin gastrointestinal.
  • Periudhat klinike. Faza e peritonit (shoku fillestar, mendore mirëqenien, sepsa i madh barkut).

Ka tre faza të kursit sëmundjes, se periudhat klinike referuar në klasifikimin:

• Unë fazë. Kjo fazë e shokut, i cili thotë në para 6 orë të. Ajo karakterizohet nga simptoma në formën e një dhimbje të mprehtë në epigastrike ngjashme me "thikë", të vjella në fillim, të pasurive të patundshme e pacientit. Në shumë raste, pacientët janë në pozitë për barkun me këmbët e pikturuar. Ka pak lëkurë të zbehtë, dhe cianozë (cianozë) e buzëve, cektësisë së frymës, performanca të ftohtë djerse. Impuls në këtë fazë ose normale apo zvogëluar pak, tensioni i gjakut është zvogëluar gjithashtu. Kur prostukivaniem bark shënoi një dhimbje të mprehtë. Ndjeheni tensionin përcakton mollaqe, bark bëhet ngurtësi që tregon një analogji të bordit.
  • II fazë. Kjo fazë karakterizohet nga përmirësimi mendore. Kjo është fyese në e ardhshme 6 orë pas përfundimit të fazës së mëparshme. Siç mund të kuptohet nga karakteristikat fillestare, gjendja e pacientit në këtë fazë stabilizuar disi, zvogëlon dhimbjen, ul tensionin e muskujve, për të gjykuar përmirësimin e përgjithshëm. Është e rëndësishme që të i kushtoj vëmendje për simptomat që tregojnë zhvillimin e peritonit, e cila është euforia dhe simptomat e takikardi, gjuhë të thatë dhe ethe, vonesë e mundshme e gazrave dhe kryetar i parezë përkatës në zorrë. Leukocytosis, e cila nuk ka qenë në fazën e parë, në këtë fazë gradualisht rritje. Prekje të përcaktuar shkallën më të madhe të dhimbjes nga rajoni çapokor (djathtas), rezultati mund të interpretohet gabimisht diagnostikimin gjendjen e pacientit në sfondin e manifestimeve të tilla të apendiksit akute.
  • III fazë. Zhvilluar mbi rreth 12 orë pas përfundimit të fazave të mëparshme, kjo fazë korrespondon manifestime të rënda klinike të peritonit përhapur. Vendosja arsyet ishte faktori kryesor në zhvillimin e sëmundjes, kryesisht e komplikuar, është e nevojshme për të nxjerrë së bashku të gjithë historinë, të mbledhura pacientin. Dhe statusi i tij në këtë fazë të sëmundjes është përkeqësuar me shpejtësi. Simptomë e parë që tregon në këtë fazë - të vjella është përsëritur në mënyrë sistematike dhe të çon në dehidratim gradual të pacientit dhe humbjen e fuqisë. Ka ankthin e pacientit, lëkurë të thatë dhe mukozës. Rritet temperatura, presioni ul, norma impuls arrin 120 rrahje në minutë. Frymëmarrja bëhet shpejtë. Përsëri, ka bloating. Gjuha bëhet e thatë, duket për të prekur një kafe të pista. Diagnoza si siguruar kujdesin kirurgjikale, veprimet nuk janë vetëm të vonuar, por mund të themi më kot.

Diagnostifikimi

Endoskopia

Metoda më e zakonshme dhe të besueshme për diagnozën sot është endoskopia. Edhe pse procedura është mjaft e pakëndshme për të zbatuar, ajo është me ndihmën e një mjeku në dispozicion një tablo të plotë të pacientit dhe të proceseve që po ndodhin në barkun e tij në një fazë të caktuar.

Pajisje moderne, e cila është përdorur për endoskopi, e pajisur me pajisje të veçanta përmes të cilave mostra mund të merret dhe indet e përmbajtjes stomakut në të, e cila nga ana do të zbulojë një infeksion që shkaktoi sëmundjen (Helicobacter pylori). Përveç kësaj, kjo metodë na lejon për të studiuar lëng stomakut në drejtim të treguesve të aciditetit të saj.

Gjithashtu përdoret teste të veçanta për të përcaktuar bakteret Helicobacter pylori, e cila përfshin teste të vjella, gjak dhe feces apo materiale të fituar para biopsi.

Për rolin shtesë në diagnozën e sëmundjes luan X-rrezeve, të cilat, pavarësisht nga disa të vjetëruar të saj, gjithashtu plotëson foto. Së fundi, prekje (probing rajonet përkatëse), e cila është e mirë aplikimi diagnostikues bën të mundur për të diagnostikuar, duke eliminuar nevojën për metodat tjera hulumtuese.

Trajtimi i Ulçera duodenale

Trajtimi i sëmundjes përcaktohet nga një kompleks bazuar në gjendjen e përgjithshme e pacientit, të dhënat laboratorike dhe një numër të kushteve të tjera, përkatësisht, të përcaktuara në këtë nen opsionet specifike të trajtimit është e këshillueshme për shkak të kompleksitetit të tyre të jashtëzakonshme dhe individualitet thjesht rregulluar.

Ne konstatojmë se vetëm operacioni, dikur kaq popullore në luftën kundër ulçerë, është duke u zhvilluar vetëm nëse përparim gjakderdhje ose ulcerat. Në lidhje me terapi farmakologjike, është orientimi që të shkatërrojë bakteret Helicobacter pylori, restaurimin e mukozës prekur organeve dhe për të parandaluar komplikime të sëmundjes në sfond. Droga kryesore të përdorura në trajtim mund të identifikohen dhe Omega De Nohl dhe disa antibiotikë.

Për të diagnostikuar Ulçera duodenale në pacientët rëndësi për këto simptoma, të konsultoheni me një gastroenterologist. Shtetet kritike (dhimbje të forta, të vjella të përgjakshme) ka nevojë për thirrje urgjente "ambulancë".

Nëse besoni se ju Ulçera duodenale dhe simptomat karakteristike të sëmundjes, mjeku do të ndihmojë Gastroenterologist.

Ne gjithashtu ofrojmë përdorim diagnostifikimit tona online të shërbimit të sëmundjeve që në bazë të zgjedh e mundshme të vëna simptomat e sëmundjes.