Sëmundje alkoolike të mëlçisë

Mëlçisë është një nga më të rëndësishme dhe të nevojshme për funksionimin normal të trupit të njeriut. Mëlçisë është përgjegjës për metabolizmin, ndihmon për të eleminuar nga trupi i njeriut të substancave të dëmshme, shpërndan biliare. Ky organ është i një lloj "filtër" e trupit.

Një mëlçi të vërtetë unik pronë të prodhuar proteina të veçanta të trupit. Për këtë arsye, trupi i njeriut është shumë e rëndësishme që ky trup ka mbetur i shëndetshëm. Aktualisht, megjithatë, qëndron në pritë për shumë sëmundje njerëzore, shumica e të cilave kërcënon të mëlçisë. Më e zakonshme e tyre ishin sëmundje alkoolike të mëlçisë.

Abuzimi i alkoolit është shumë i zakonshëm dhe është tashmë një problemet serioze sociale dhe mjekësore. Rritja pranimin e alkoolit ka në botë. Në Rusi, vetëm sipas burimeve zyrtare nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, ka më shumë se dhjetë milionë pacientë pijshëm njeriun. Çdo vit nga sëmundje të mëlçisë alkoolike vdesin para se 20,000 njerëz.

Më shumë se 60 për qind e meshkujve që abuzojnë alkool, vdesin para se të arrijnë moshën 50 vjeç. Abuzimi i "dragoit gjelbër" ka një ndikim negativ në të gjitha organeve njerëzore, por të mëlçisë është më e prekshme dhe të prekur nga alkooli, sepse të mëlçisë për shkak të oksidimit të etanolit. Alkooli, si infeksion viral është shkaku kryesor i etiologic sëmundje kronike të mëlçisë. Abuzimi sistematike e alkoolit çon në formimin e sëmundjeve të mëlçisë alkoolike.

Minimale Format toksike dozë për burrat 60 gr e etanolit të pastër, e cila është e barabartë me 200 ml pijeve (vodka, konjak, uiski), 500 ml verë të fortë (Madeira, port), 700 ml verë të lehta thatë apo 2 litra birrë në ditë. Besohet se adoleshentët dhe gratë është doza minimale e etanolit saktësisht gjysma e një për burrat. Rreziku i madh i origjinës së sëmundjes së mëlçisë alkoolike ndodh kur konsumi i pijeve alkoolike më shumë se 3-4 herë në javë. Alkooli mund të shkaktojë një çift të llojeve të sëmundjeve të mëlçisë, steatoza hepatike, inflamacion (hepatiti alkoolike) dhe fibrozë.

Faktorët që kontribuojnë në formimin e sëmundjes së mëlçisë alkoolike

// '); //]]>

Doza të larta të etanolit, kohëzgjatjen dhe rregullsisë marrjen e alkoolit. Përveç kësaj, konsumi ditor i doza të vogla edhe më e rrezikshme se konsumit periodik të doza të larta, kur mëlçia ka kohë dhe mundësi për rigjenerimin.

Ushqyerit joadekuat dhe i pabalancuar. Sot provuar se kequshqyerja, dietë të varfër, mungesa e substancave të nevojshme në dietë çojë në sëmundje të mëlçisë të madh në njerëz që abuzojnë alkool, komplikon sëmundjen dhe kontribuon për të shokuar organet e tjera. Me rritjen e rezultateve të toksicitetit alkool arrihet duke përdorur dieta të balancuara janë joreale.

Simptomat

// '); //]]>

Shumë simptomat e sëmundjes së mëlçisë alkoolike nuk janë specifike dhe mund të manifestuar veten si vijon: humor depresion, nervozizëm, dobësi, ulje e paarsyeshme e kapacitetit, pagjumësi, i trullosur, tendencë për zalisur, djersitje, dhimbje koke, vjellje dhe ndonjëherë të vjella, ndjenjë e trishtim apo një dhimbje e shurdhër në kuadratin e sipërm të djathtë ose rajoni epigastrike, belching, bloating vazhdueshme, kapsllëk, shije hekuri në gojë, ul oreksin, intoleranca ndaj ushqimeve yndyrore. Mund të tërheqin vëmendjen e rritur gjakderdhje nga hunda, mishrat. Të gjitha këto fenomene janë veçanërisht të qartë pas alkoolit.

Manifestimi më i spikatur i sëmundjes së mëlçisë alkoolike është verdhëz. Ajo karakterizohet nga ngjyrosje të verdhë të lëkurës membranat njerëzore gojë mukozës, sytë sclera. Verdhëza mund të shoqërohet me kruajtje, urina e errët, varur temperaturën e trupit. Verdhëza - një figurë shumë të frikshëm dhe shërben si një pretekst qasje të menjëhershme në një mjek.

Implikimet

// '); //]]>

Sëmundje alkoolike të mëlçisë dhe dehje alkoolit është një kërcënim i rëndësishëm jo vetëm për shëndetin e njeriut dhe jetës, por edhe një kërcënim për shoqërinë, duke u bërë pasoja më të rënda. Dhe jo vetëm mjekësore, por edhe në sferën sociale. Në një running, fazat e vona të sëmundjes së mëlçisë alkoolike mund të përparojë edhe kur u përmbajtur nga pirja e alkoolit. Megjithatë, në fazat e hershme të këtyre sëmundjeve janë krejtësisht kthyeshëm. Kjo shpjegon rëndësinë dhe nevojën për të identifikuar fazat e hershme të sëmundjes së mëlçisë alkoolike, të cilat mund të parandaluar një numër të madh të vdekjeve të parakohshme, sidomos në mesin e të rinjve të aftë për punë.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Me ndërlikimet e sëmundjeve të mëlçisë alkoolike është komë më i rëndë hepatik dhe ndërlikimet infektive, gjakderdhje të brendshme, një dëm të përbashkët të veshkave dhe mëlçisë. Infeksionet virale të rrisë sëmundje alkoolike të mëlçisë.

Para se të caktojë barna që ndihmojnë për të mbajtur një trajtim të mëlçisë, mjeku duhet të kryejë një ekzaminim me ultratinguj, shumë studime laboratorike të gjakut, biopsia. Këto teste janë të nevojshme për të përcaktuar funksionit të mëlçisë në mënyrë shkelur dhe duke e bërë një analizë e dy - kjo është praktikisht e pamundur të di.

Trajtimi i sëmundjes së mëlçisë alkoolike është kompleks, nën kontrollin e mjekut të rreptë dhe përbëhet nga një refuzim përfundimtar nga konsumi i pijeve alkoolike (deri trajtimit dhe gjatë trajtimit), dietë të plotë dhe të mjaftueshme të lartë kalori, medikamente, vitamina, duke marrë drogë membranostabylyzyruyuschyh, droga me veprim Hipoamoniyemichni.