Diabetes - Simptomat e klasifikimit diabet, shkaqet dhe mekanizmin e zhvillimit, parimet e trajtimit

Diabeti mellitus është një sëmundje kronike, në të cilën lezionet subjekt te sistemit endokrin. Diabeti, simptomat e të cilave janë të bazuara në përqendrimet afatgjata rritje të gjakut të glukozës dhe procese përkatëse të ndryshuar gjendjen e metabolizmit, zhvillimin veçanti për shkak të mungesës së insulinës si një hormon i prodhuar nga pankreasi, përmes të cilit organi rregullohet përpunimin e glukozës në indet dhe qelizat e saj.

• Përshkrimi i përgjithshëm
  • Mekanizmi i diabetit te fëmijët
  • Shkaqet
  • Klasifikim
  • Simptomat e zakonshme
  • 1 Lloji diabetin
  • 2 Lloji i diabetit
  • Diabetes Gestational
  • Komplikimet e diabetit
  • Trajtim

Përshkrimi i përgjithshëm

// '); //]]>

Kur diabeti zhvillon një rritje kronike në nivelin e sheqerit në gjak, e cila përcakton një shtet si hiperglicemi që ndodh për shkak të mungesës së sekretimit të insulinës ose ulur ndjeshmërinë për shkak të qelizave të tij. Mesatarisht, sëmundja është e rëndësishme për 3% të popullsisë, ndërkohë që dihet se diabetit te fëmijët ndodhë më shpesh, duke përcaktuar mesataren brenda 0.3%. Ndërkohë, ekziston edhe një prirje e tillë në të cilën numri vjetor i pacientëve me diabet është në rritje, me treguesit e rritjes vjetore të korrespondojnë me rreth 6.10%.

Kështu, ne mund të themi se rreth çdo 15 vjet dyfishuar numrin e pacientëve me diabet. Nën shqyrtimin e figurave botërore në numrin e rasteve në vitin 2000 ishte i vendosur shifër më të madhe se 120 milion, tani tregues i përgjithshëm i numrit të njerëzve me diabet është rreth 200 milion.

Le diçka më shumë në proceset që janë të lidhura drejtpërdrejt me zhvillimin e diabetit, dhe të fillojnë me më të rëndësishme - me insulinë.

Insulinë, siç e kemi theksuar tashmë në fillim - një hormon i prodhuar nga pankreasi dhe kontrollin e glukozës në gjak përqendrim (p.sh. sheqeri). Në trupin tonë ka ndarje të ushqimit në zorrë, duke ndarë një numër të substancave të ndryshme që trupi të nevojshme për të përfunduar punën. Një nga këto substanca është glukozë. Ngjyhet nga zorrët në gjak, ajo është e shpërndarë, pra nga trupi. Pasi të hahet një nivel të lartë të sheqerit ka një efekt stimulues në ndarjen e insulinës nga pankreasi, e cila është dhënë nga bie përmes glukozës në gjak në qeliza, respektivisht, se ajo zvogëlon përqëndrimin e glukozës në gjak. Plotësojnë se qelizat e caktuara pa insulina nuk është thjesht në gjendje të asimilimit vjen nga glukozës në gjak.

Lidhur me glukozë, ajo akumulon në qeliza ose trupin, ose menjëherë konvertohet në energji, e cila, nga ana tjetër, të konsumuar nga trupi për nevojat e saj të ndryshme. Gjatë gjithë ditës, ka variacion në krahasim me nivelin e glukozës në gjak, përveç ndryshimit performancën e saj dhe, në varësi të marrjes të ushqimit (p.sh. ushqim i bën këto shifra efekt të drejtpërdrejtë). Prandaj, pasi të hahet një rritje në krahasim me nivelin e glukozës, e ndjekur nga normalizimi i tyre gradual, ajo zgjat për dy orë pas vakt. Normalizimi i niveleve të glukozës në gjak janë të shoqëruara zakonisht me një rënie në insulinës ushtruar, siç është pankreasit qartë. Në rast se insulinë prodhohet në sasi të pamjaftueshme, qelizat nuk duhet metabolize glukozë, nga ajo që është akumulimi i saj në gjak. Për shkak të rritjes së sasisë së glukozës në të (p.sh., rritja e sheqerit), ka, respektivisht, simptomat e diabetit dhe të komplikacioneve që lidhen me këtë sëmundje.

Diabeti: shkalla e sheqerit të lartë të gjakut

Karakteristikat e mekanizmit të diabetit tek fëmijët

// '); //]]>

Diabeti te fëmijët zhvillohet sipas të njëjtave parime dhe diabetit në të rriturit. Por jo më pak, për atë është e karakterizuar nga tipare e veta specifike. Kështu, pankreasi i një fëmije, insulinë përmes të cilit, siç kemi zbuluar, është prodhuar, vendos madhësi të vogël. Para se të arrijnë moshën dhjetë ajo dyshe në madhësi, duke arritur në këtë mënyrë 12 cm dhe pesha e saj është rreth 50 gram. Finalja Procesi insulinë është formuar deri sa fëmija është 5 vjet që nga ajo moshë deri rreth moshës dhe '11 fëmijët janë veçanërisht të prirur për zhvillimin e diabetit të tyre.

Të gjitha në të gjitha proceset metabolike që ndodhin në fëmijët është shumë më shpejt se sa të rriturit, dhe asimilimi i sheqerit (dhe këtë metabolizmit të karbohidrateve) në procese të tilla nuk është edhe një përjashtim. Në ditë për kilogram të peshës së fëmijës ajo ka nevojë për karbohidratet e 10 gram, të cilat, në parim, shpjegon dashurinë e fëmijëve për ëmbëlsirat, e cila është mjaft e nevojave natyrore të diktuara nga trupin e tyre. Në metabolizmin e karbohidrateve dhe ka një sistem të rëndësishëm ndikim nervor, ajo është, nga ana tjetër, nuk është formuar plotësisht, përmes llojeve të ndryshme të dështimeve të lejuara në të, të cilat janë shfaqur edhe në nivelin e sheqerit në gjak.

Duhet të theksohet se edhe pse ekziston besimi se konsumi i ëmbël është shkaku i diabetit, sidomos kur bëhet fjalë për vëllime të mëdha. Në mënyrë të veçantë dashuri e ëmbël për diabet nuk, ky faktor mund të konsiderohet vetëm si predraspolahayuscheho - duke shkaktuar trashje, dhe me rrezikun e zhvillimit të kësaj sëmundjeje.

Ka rreziqe të caktuara nga ana e karakteristikave individuale, që çojnë në zhvillimin e sëmundjes. Pra, janë më të prirur për diabet dhe foshnjave të parakohshme pazhvilluara dhe të rinj (në këtë rast pubertetit). E tepërt / stresi i rëndësishëm fizik, për shembull për shkak të vizituar seksione sportive, gjithashtu përcaktojnë rreziqe të larta në fjalë predispozicion për diabet.

Diabeti: Shkaqet

// '); //]]>

Diabetes mellitus mund të zhvillojë një sërë arsyesh, në veçanti, janë ato në vijim:

• Ndikimi i infeksioneve virale. Infeksionet virale të kontribuojë në shkatërrimin e qelizave të pankreasit, nga e cila insulinë është dhënë. Ndër këto infeksione virale mund të identifikohet virusin shytave (aka - shytave), rubeolës, hepatitit, li e dhenve dhe të tjerët. Disa prej këtyre infeksioneve të virusit të vendosur prirje të rëndësishme për gjëndra stomakut, ose më mirë qelizat e saj. Sipas prirje në terma të përgjithshme nënkupton shqyrtimin e kapaciteteve, e cila ka një objekt në raport me një tjetër, për shkak të cilat, respektivisht, i vendosur për të krijuar një strukturë të re të integruar. Nëse infeksionet farefisnore dhe qelizat e kancerit është e kushtëzuar nga zhvillimi i komplikimeve në formën e diabetit. Mrekullueshëm, në mesin e pacientëve që shërohen nga rubeola, atje është në rritje rastet e diabetit me një mesatare prej 20% apo edhe më të larta. Është gjithashtu e rëndësishme të theksojmë faktin se ndikimi i infeksionit viral përforcohet nga prania e ndjeshmërisë gjenetik për diabet. Ky infeksion viral është në shumicën e rasteve shkaku i diabetit, e cila është veçanërisht e vërtetë për fëmijët dhe adoleshentët.
  • Trashëgim. Më diabeti zhvillohet në disa herë më shpesh në ata pacientë të cilët kanë të afërmit me sëmundje para nesh. Në diabet në të dy prindërve rrezikun e diabetit në një fëmije gjatë gjithë jetës është 100%. Në këtë rast, në qoftë se diabeti është e rëndësishme vetëm me një prind, rreziku i, përkatësisht, 50%, dhe në qoftë se një motër / vëlla i sëmundjes ky rrezik është 25%. Këtu ne do të përqëndrohet në klasifikimin e diabetit, ndërsa i njëjti shënim i vetëm përmban të tipit 1 diabet me këtë disa faktorë. Ato lidhen me faktin se në këtë lloj të diabetit edhe urgjenca nuk predispozicion trashëgueshme bën fakt të detyrueshme dhe të pakushtëzuar zhvillimin e mëtejshëm të sëmundjes në një pacient. Për shembull, ne e dimë se probabilitet shumë të ulët të transmetimit nga prindi tek fëmija gjen të meta në prani të diabetit tip 1 të tij - ajo është rreth 4%. Përveç kësaj, të njohur dhe në rastet e rasteve të tilla, ku diabetit u shfaq vetëm në një nga një palë e binjakeve, përkatësisht, tjetri mbeti i shëndetshëm. Kështu, edhe faktorë të favorshme nuk janë miratimi përfundimtar që pacienti është diabet tip 1, nëse ai nuk dëgjon infeksionit nga sëmundje të caktuara virale.
  • Sëmundje autoimune. Këto janë llojet e sëmundjeve, në të cilën sistemi imunitar fillon të "luftuar" me indet dhe qelizat e tyre. Ndër këto sëmundje mund të dallojë thyroiditis autoimune, lupus eritematoz sistemik, hepatiti, glomerulonefriti, etj Diabeti, përkatësisht, në raste të tilla vepron si një komplikacion, ajo zhvillon për shkak se qelizat fillojnë të prishen pankreasit, i cili është kryer me insulinë, dhe shkatërrimi përcaktohet nga ndikimi i sistemit imunitar.
  • Rritja e oreksit (të hahet). Kjo arsye është duke përgatitur faktor për trashje, trashje gjithashtu, nga ana tjetër, është parë si një nga faktorët kryesorë në zhvillimin e diabetit tip 2. Për shembull, personat të cilët nuk janë mbipeshë, të sëmurë me diabet në 7.8% të rasteve, ndërsa personat të cilët vërejtur peshën e tepërt që është më e lartë se norma prej 20%, të sëmurë me diabet në 25% të rasteve, por pesha e tepërt që është më e lartë se norma me 50%, rrit incidencën e diabetit me 60%. Në të njëjtën kohë, në qoftë se pacientët të arritur zvogëlimin e peshës prej mesatarisht 10% për shkak të aktivitetit të duhur fizike dhe dietë, kjo është për ata për të përcaktuar një reduktim të ndjeshëm në rrezikun e sëmundjes para nesh.
  • Stresi. Thekson konsiderohen në kontekstin e diabetit si faktor më pak i rëndë serioz provokuar zhvillimin e saj. Sidomos duhet të përpiqet për të eliminuar stresin dhe tendosje emocionale për pacientët të cilët kanë një të përputhen ose në një tjetër faktorët listuara predispozicion (obeziteti, trashëgim, etj).
  • Mosha. Mosha vlen edhe për faktorë duke përgatitur për zhvillimin e diabetit. Po, të vjetër të pacientit, më shumë të ngjarë faktin se ai mund të zhvillojnë diabetin. Duhet të theksohet se me moshën, trashëgim si një faktor kontribues humb rëndësinë e vet për këtë sëmundje. Por trashje duket, në të kundërtën, si kërcënimet pothuajse vendimtare ndaj saj, sidomos kur kombinohet me sistem të dobët imunitar përkundër sfondit sëmundjeve transferuar më parë. Shpesh ky model kontribuon në zhvillimin e diabetit tip 2.

Përsëri, përsëri, nga ana e mitit të diabetit dhëmb i ëmbël. Ajo është vetëm e vërteta, dhe kjo është se konsumi i tepërt i ëmbëlsirat çon në faktin se ka një problem të peshë të tepërt, ajo, nga ana tjetër, është parë si një faktor të na zgjedhur ndër gatshem sipër.

Disi më pak diabeti zhvillohet kundër çrregullimeve hormonale, për shkak të shkatërrimit të pankreasit me medikamente të caktuara, dhe gjithashtu për shkak të abuzimit të alkoolit për një periudhë të gjatë kohore. Përveç kësaj, në mesin e faktorëve të conin drejt kesaj semundje dalluar presionin e lartë të gjakut (hipertension) dhe kolesterolit të lartë.

Faktorët e rrezikut për sëmundje të fëmijëve: Diabetes

Faktorët e rrezikut që kontribuojnë në zhvillimin e sëmundjes në fëmijët, disa artikuj kanë ngjashmëri me faktorët e lartpërmendura, por ka disa veçoritë. Ne kemi dalluar faktorët kryesore:

• Prindërit e lindjes së fëmijës me diabet (në praninë e sëmundjes në një prej tyre ose të dyja);
  • dukuri e shpeshtë e sëmundjeve virale tek fëmijët;
  • prania e çrregullimeve të caktuara në metabolizmin (obeziteti, hypothyroidism, etj);
  • Pesha e fëmijës në lindje e 4.5 kg ose më shumë;
  • ulur imunitetin.

Diabeti: Klasifikimi

// '); //]]>

Diabeti në fakt mund të shfaqet në disa lloje të formave, ne e konsiderojmë ato më poshtë.

• Insipidus diabetit. Sëmundja zhvillohet për shkak të mungesës absolute apo relative të vasopressin - hormonit antidiuretic. Ndër veçoritë karakteristike e sëmundjes mund të identifikohet urinim rritet dhe të palodhur të vazhdueshme etje. Për më shumë informacion në lidhje me diabet insipidus ju mund të mësoni nga artikullin tonë në lidhje me të.
  • Diabet. Në fakt, ajo është kjo formë e sëmundjes në themelimit të saj dhe është i përkushtuar për artikullin tonë. Si lexuesi ka për të kuptuar, është një sëmundje kronike që shoqërohet me metabolizmin e glukozës (kryesisht) dhe yndyrna në një masë disi më të vogël - i proteinave. Ka dy lloje kryesore të diabetit, tipi 1 dhe tipi 2.
    • Diabetit të tipit 1, ose diabet i varur nga insulina (IDDM). Në formën e kësaj sëmundje mungesës aktuale e insulinës përmes saj dhe të përcaktuara si diabeti insulinë-e varur. Pankreasi në këtë rast nuk arrijnë për të kryer funksionet e veta, duke e bërë insulinë ose prodhon një masë minimale, për shkak të cilat ajo bëhet e pamundur për glukozë të mëtejshëm të përpunimit që hyn në trup, ose insulina nuk prodhohet fare. Niveli i glukozës në gjak në këtë rast ngre. Duke pasur parasysh veçoritë e sëmundjes, pacientët duhet t'i pajisur ata me mundësinë e insulinës shtesë që do të sigurojë parandalimin e ketoacidosis tyre - shteti, i shoqëruar nga një përmbajtje të lartë të organeve ketone në urinë, me fjalë të tjera ajo hypoglycaemia. Hypoglycemia është shoqëruar me një numër të simptomeve të veçanta, përveç ndryshimeve në përbërjen e urinës, dhe kjo pamja aceton erë nga goja, përgjumje dhe lodhje, nauze dhe vjellje, dobësi të muskujve. Futja e insulinës në këtë lloj të diabetit në përgjithësi ju lejon për të ruajtur jetën e pacientëve. Mosha e pacientëve mund të jetë çdo gjë, por në thelb kjo nuk shkon më shumë se 30 vjet. Nuk është një tjetër lloj karakteristika. Kështu, në këtë rast pacientët janë në përgjithësi të hollë, simptomat dhe shenjat e diabetit tip 1 ato shfaqen papritmas.
    • Diabeti 2 Lloji, ose diabet insulinë-pavarur (NIDDM). Ky lloj i sëmundjes është i insulinës, insulina është se në sasi normale, dhe ndonjëherë edhe më të madhe të normës. Por jo më pak, përfitimet e insulinës në këtë rast, ka pak që është shkaktuar nga humbja e ndjeshmërisë indeve ndaj saj. Grupmosha në shumicën e rasteve - pacientët pas 30 vjetësh, kryesisht i trashë, simptomat janë relativisht pak (variacione klasike në veçanti). Në trajtimit të barnave aplikueshme në formë të pilulës, nga ndikimi i tyre do të jetë e mundur për të ulur qelizat insulinë rezistence, përveç kësaj, mund të përdoret drogë, për shkak të ndikimit e të cilit është dhënë në nxitjen e insulinës pankreatik. Ky lloj i sëmundjes mund të ndahet sipas llojit të shfaqjes që është në paraqitjen e saj në pacientët i trashë (ato me trashje) dhe pamjen e saj tek njerëzit me peshë normale. Bazuar në studimet e kryera nga disa ekspertë, mund të izolohet dhe gjendja disi e ndryshme të quajtur predyabet. Ajo karakterizohet nga nivele të larta të sheqerit në gjak, por në prag të arritjes kufijtë praktike të shenjave sipas të cilave diagnostikuar diabet (vlera glukozë korrespondon brenda 101-126 mg / dl, e cila është pak më e lartë se 5 mmol / l). Prediabet (dhe ai është - diabeti fshehur) pa zbatimin e masave adekuate terapi të fokusuara në e korrigjuar atë më vonë kthehet në diabet.
  • Diabet gestational. Kjo formë e diabetit zhvillon gjatë shtatzënisë dhe pas lindjes së fëmijës si ajo mund të zhduket.

Diabeti: Simptomet

// '); //]]>

Deri në një periudhë të caktuar e diabetit mund të jetë një kohë të gjatë nuk e tregojnë veten. Simptomat e diabetit të tipit 1 dhe 2, janë të ndryshëm nga njëri-tjetri, në të njëjtën kohë, shenja mund të mungojë (përsëri, për momentin). Ashpërsia e manifestimet kryesore që shoqërojnë dy llojet e diabetit, është shkaktuar nga ulja në shkallën e insulinës, karakteristikat individuale të pacientit dhe kohëzgjatjen e sëmundjes. Ne kemi zgjedhur një grup bazë të simptomave të dy llojet e diabetit:

• etje pashuar, rritur urinim, kundër të cilit zhvillon një dehidratim të përgjithshëm;
  • humbje peshe shpejtë, pavarësisht oreksit;
  • marramendje shpeshtë;
  • lodhje, performanca reduktuar, lodhje;
  • shurdhim në këmbë;
  • ndjesi shpimi gjilpërash, mpirje;
  • dhimbje në zemër;
  • cramping muskujve viçin zonë;
  • temperaturë të ulët (nën notën e performancës);
  • abrasions;
  • shfaqja e kruarje në bigëzim;
  • kruajtje;
  • ngadalshëm lezione të lëkurës shërim, plagët;
  • Shkelja e aktivitetit seksual;
  • trajtim afat-gjatë i sëmundjeve infektive;
  • shqetësime vizuale (vizionin e paqartë në përgjithësi, dalja e "vel" para syve).

Ka disa karakteristika "të veçantë" që mund të dyshuar diabet. Për shembull, diabetit te fëmijët - një lloj i veçantë i simptomave në këtë rast janë mungesa e shtesave në rritje dhe peshë. Përveç kësaj, diabeti në foshnjat manifestohet si shenja të bardha në pelena pas mëparshëm tharje ato urinë.

Diabeti në meshkujt manifestohet gjithashtu si një simptomë karakteristike si e tillë është konsideruar si impotencë.

Së fundi, shenjat e diabetit në femra. Ka edhe simptoma mjaft të theksuara, ajo është në manifestimet e organe gjenitale të jashtme, dhe se shprehjes së tyre itchy dhe të vazhdueshme dhe të zgjatur të mëllenjë. Përveç kësaj, gratë me diabet të tipit urgjente për ta fshehur 2 për një periudhë të gjatë mund të kuruar infertilitetit dhe vezoret polycystic. Përveç këtyre shfaqjeve të simptomave është për të shtuar rritjen tepricë në trup dhe fytyrës e flokëve të femrave.

Diabet tip 1: simptomat

// '); //]]>

Ky tip i diabetit është një sëmundje e shoqëruar me një rritje kronike në nivelet e sheqerit në gjak. Kjo formë e diabetit zhvillon për shkak të sekretimit të pamjaftueshëm të insulinës pankreatik. Në llogaritë tip diabeti 1 për rreth 10% të rasteve të përgjithshëm.

Forma standarde e manifestimit të sëmundjes, sidomos në fëmijët dhe të rinjtë, i shoqëruar nga debutimin në një foto mjaft të ndritshme, dhe zhvillimi i saj vihet re brenda një periudhe prej disa javë për disa muaj. Të shkaktojnë zhvillimin e këtij lloji të diabetit janë infeksione apo lloj tjetër të sëmundjes, shkelja njëkohshëm i shëndetit të përgjithshëm të pacientit. Fillimin parë i sëmundjes është, të ndritshme fillimi i saj. Simptomat e papritur, ka një mënyrë të mprehtë përkeqësim.

Simptomat manifestohen këtu është tipike për të gjitha format e diabetit të shkaktuara nga hiperglicemia, përkatësisht: (. Më të madhe të kësaj shume 2-3 litra / ditë) urinim i shpeshtë, i shoqëruar nga rritja e mundshme në prodhimin e urinës etje e vazhdueshme, dobësi dhe humbje peshe ( muaj pacienti mund të humbasë 15 kilogramë). Duke u kthyer për humbje peshe, mund të vërehet se pacienti mund të ketë edhe shumë, por duke humbur me rreth 10% të peshës së tij.

Si një nga shenjat e sëmundjes mund të jetë paraqitja e fryma erë të aceton, e njëjta erë shfaqet në urinë, në disa raste, mund të prishet vizion. Gjithashtu, pacientët me këtë lloj të diabetit shoqërues janë marramendje të shpeshta, shurdhim në këmbë. Si shenja të tërthorta të sëmundjes janë konsideruar si më poshtë:

• Plagët vonuar shumë më të gjatë;
  • kurimin e sëmundjeve infektive është gjithashtu shumë më e gjatë;
  • Muskujt rajon viçin prirur për shfaqjen e gjykatës;
  • në kruajtje gjenitale duket.

Etja për këtë lloj të diabetit është e theksuar sidomos - pacientët mund të pini (respektivisht, duke theksuar) sasinë e lëngjeve në rreth 5 apo edhe 10 litra.
Fillimi i sëmundjes në shumë raste të shoqëruara nga rritja e oreksit në pacientë, por më tej zhvillon anoreksi kundër sfondit të zhvillimit paralel të ketoacidosis.

Ketoacidosis, siç kemi theksuar më lart, i shoqëruar nga aroma e frymës aceton (erë frute), dhe nauze dhe vjellje. Shpesh kushti plotësohet nga dhimbje të barkut, të shkaktuara si psevdoperitonita dhe dehidratim të rëndë. Kompleksi Listuara më pas përfunduar zhvillimin e simptomave në pacientët me komë. Sipas hulumtimit një numër të rasteve të tipit 1 diabet tek fëmijët është i shoqëruar nga një formë progresive të ndërgjegjes dëmtuar, të cilat mund të arrijnë një gjendje të gjendje kome, dhe kjo ndodh në sfondin e komorbiditete ekzistuese, kryesisht sëmundje infektive apo gjendje e shkaktuar nga patologji akute kirurgjikale.

Raste të rralla të këtij lloji të diabetit nuk është shoqëruar aq me formë të rëndë të sëmundjes. Në veçanti, ne po flasim për një formë të saj, si diabeti latent autoimune në të rriturit. Ajo manifestohet në pacientët e moshës 35-40 vjeç, i shoqëruar me manifestime të moderuar të sëmundjes përkatëse të çrregullimeve që lidhen me urinim (urinim i shpeshtë, rritjen e urinës), dhe mungesa e ndryshimit të peshës (dmth pa humbje peshe).

Në disa raste, zbulimin e sëmundjes është krejtësisht e rastit, si pjesë e testeve standarde të gjakut. Pasi që së pari të jetë i instaluar misdiagnosis, diabet tip 2, e cila nga ana shkakton emërimin e një pacienti uljen e drogës e sheqerit në formë tabletash - me shpenzimet e tyre për një kohë të lejohet për të arritur një nivel të pranueshëm të kompensimit të gjendjes aktuale të shkaktuara nga diabeti. Ndërkohë, një foto e tillë brenda një viti apo disa vite, shumica simptoma ndodhin kundër një sfond të rritjes mangësi performancës absolute të insulinës. Në mesin e këtyre simptomave përfshijnë humbje peshe, ketoacidosis dhe paaftësia për të arritur indekset adekuate glycemic përmes përdorimit të tabletave projektuar për të reduktuar sheqer.

Diabet të tipit 2: simptomat

Diabeti është një nga sëmundjet më të zakonshme në endokrinologji, me një zbulimi 90% e diabet tip 2 është diagnostikuar. Shumica e pacientëve në këtë grup - një person pas 45 vjetësh, në të shumtën e rasteve - me e rëndësishme për ta trashë. Shkalla e moderuar e trashje shkakton një rritje mesatare në rrezikun e diabetit 4 herë, formë e rëndë e obezitetit - 30 herë. Diabeti zhvillohet më shpesh në gratë sesa tek burrat.

Shenjat e hershme të diabetit tip 2 (insulinë diabet i pavarur), janë ulje periodike të mprehtë në sheqerit në gjak, pra nga hypoglycemia. Shoqërojnë atë urinë fortë, Advent djersë e ftohtë, palpitations zemrës, duke u dridhur në gishtat dhe trupin. Episodet reduktimin e sheqerit mund të ndodhë si pasi të hahet dhe agjërimi, shumë shpesh shënoi lindjen e tyre pasi të hahet ëmbëlsirat.

Për të sugjerojnë rëndësinë e diabetit në pacientët me shenja të mundshme të indeve të vdekur në lidhje me insulinës. Ndër këto mund të quhet sasi të tepërt të yndyrës në bel, kolesterol të lartë, urinës dhe triglicerideve në gjak, presionit të lartë të gjakut. Si një simptomat tipike të lëkurës parë acanthosis zezë, në të cilën lëkura duket zonat e përafërt të errëta, ato përqendrohen veçanërisht kur të lëkurës janë më të ekspozuar ndaj fërkimit.

Kështu, një nga simptomat kryesore që shoqërojnë sëmundjen e këtij lloji përfshijnë:

• urinim i shpeshtë, rrit sasinë e urinës;
  • etje;
  • dobësi;
  • uri;
  • ndryshim peshë (shtim në peshë të shpejtë, humbje peshe).

Ndër të tjera sensibilitet sëmundje të lidhura me sëmundje infektive, një humbje progresive të vizionit, ulceration që vështirë se e përshtatshme për t'u shëruar, mpirje apo ndjesi shpimi gjilpërash e ekstremiteteve (duart, këmbët).

Me këtë lloj të sëmundjes mund të shtoni se simptomat e tij nuk janë aq të theksuara variant duket, ankesat punën e ulur atje. Etja dhe simptomat që lidhen me urinim të shpeshtë (dhe në rritje urinës), si manifestohet kryesisht në shkallën e tyre të parëndësishme të ashpërsi. Ndërkohë, shpesh ka ankesa për pamjen e kruajtje vaginale dhe të lëkurës, e cila është arsyeja pse pacientët të kthehet në një gjinekolog dhe dermatolog respektivisht.

Duke pasur parasysh se mesatarja që nga fillimi i këtij lloji të sëmundjes është rreth 7 vjet, pasi që shumë pacientë kërkojnë ndihmë mjekësore përballen me simptomat e komplikimeve diabetike. Praktika e shpeshtë është fakti se pacientët kërkojnë trajtim për herë të parë me paraqitjen e ata kanë një formë të rëndë të komplikimeve vonë. Për shembull, në spital kirurgjikale në spital me një foto të tillë të sëmundjes, pacientët në zhvillimin e lezioneve ulcerative në ekstremitetet e tyre më të ulët (që përcakton komplikime të tilla si sindromi diabetik këmbë); përmes një reduktim progresiv të okulist kërkuar konsultimit, në të cilin rast diagnostikuar si retinopathy diabetik. Përveç kësaj, shtrimin në spital për pacientët që do të jepet sfond për zhvillimin e sulmeve në zemër dhe tru, si dhe fshirë lezione të ekstremitetet e poshtme (shtrimit të mbajtur në institucion, në kuptimin e së cilës për herë të parë u zbulua ?? hiperglicemia).

Diabeti Gestational: Simptomat

Diabet gestational, të cilat ne kemi përcaktuar, përcaktuar edhe si diabet shtatzënë (apo të shpejtë. GSD) është një patologji manifestohet në gjysmën e dytë të shtatzënisë, për shkak të asaj që është e lejuar për zhvillimin e komplikimeve të caktuara në të. Edhe pse manifestimet e shoqëron këtë sëmundje, shpesh pas lindjes janë disa raste, megjithatë, do të përcaktojë kushtet për zhvillimin e diabetit në gratë në të ardhmen, që një pacient me diabet gestational përcaktohet automatikisht në rrezik të diabetit. Vini re gjithashtu se diabetit pas shtatzënisë në shumicën e grave të zhvillojnë diabet të tipit 2, lloji i diabetit është insulinë, shumë më pak - diabet tip 1, përkatësisht, diabet insulinë të varur.

Në masën më të madhe e diabetit gestational femrave prirur gjatë tremujorit të tretë të shtatzënisë. Në përgjithësi gjatë shtatzënisë është i njohur për trupin e femrës është përballur me ndryshime serioze hormonale, në këtë mënyrë që korrespondon me atë ushtruar ndikim. Nëse brenda fazat fillestare të shtatzënisë ndryshime të tilla nuk shkaktojnë shumë eksitim, ajo është e periudhës së specifikuar në (tremujorin e tretë) rrit rrezikun e diabetit në këtë formë. Thelbi i këtij lloj ndryshimi, në të cilin ka rritur prodhimin e hormoneve, të thjeshta, dhe kjo është një domosdoshmëri për t'u bashkuar me frytin e ushqyesve të nevojshme. Ndërkohë, i njëjti hormon përcakton shumën e rrezikut shtesë për rritjen e sheqerit për nënën.

Pankreasi, përmes të cilit insulinë është dhënë, prodhimi i tij është rritur pak, duke lejuar disi të kompensuar rritjen e sheqerit në gjak. Por jo më pak, pankreasi nuk mund gjithmonë të përballen me rritjen e vëllimit të prodhimit të saj, e cila çon në zhvillimin e diabetit gestational.

Diabeti Gestational është një sëmundje serioze për shkak se normat e rritura të glukozës në gjak mund të shkaktojë ndikim serioz në zhvillimin e mëtejshëm të fëmijës, duke shkaktuar në këtë mënyrë zhvillimin e formave të defekteve të lindura. Për më tepër, diabeti gestational mund të përcaktohen nga karakteristikat e tij të çojë në dështim. Duke u kthyer për të defekteve në sfond të sëmundjes, ne vërejmë se ata shpesh zhvillojnë në tru dhe zemër.

Mesi i shtatzënisë, si në këtë rast përfshijnë rreziqe. Kështu, për shkak të absorbimit të tepërt të fëmijës glukozës fillojnë të zhvillojnë probleme ushqyese, e shoqëruar me rritjen e shpejtë. Më të madhe të rregullave standarde për rritjen e fëmijëve janë më të ndjeshëm ndaj infeksionit të mëtejshme gjatë lindjes së fëmijës, siç tregohet nëpërmjet seksion cezariane. Më vonë, pas lindjes, ekziston edhe rreziku i komplikimeve të ndryshme shëndetësore, të cilat, përsëri, është e kushtëzuar me marrjen e glukozë e tepërt në utero. Pas lindjes së shuma e marrë glukozë reduktuar, edhe pse pankreasi prodhon insulinë në nivelet e mëparshme, pra më shumë se të vërtetë e nevojshme. Për këtë arsye në zhvillim hyperinsulinemia, gjithashtu ndikon në shëndetin dhe zhvillimin e fëmijëve.

Nga diabeti gestational tërheq një numër faktorësh:

• mbipeshë;
  • Problemi shtatzënisë në të kaluarën (mnohovodye, etj);
  • episode aborti i mëparshëm, dështim;
  • Lindja e fëmijës fundit me forma të caktuara të keqformime, vdekshmërisë fetale;
  • zhvillimin e diabetit gestational gjatë një shtatzëni të mëparshme;
  • trashëgim (rëndësia e sëmundjes përmes të afërmve të gjakut);
  • Nivele të larta të glukozës në gjak me shtatzëninë.

Simptomat e diabetit gestational përmbushur manifestimet e zakonshme e diabetit, ata janë zakonisht si më poshtë:

• vizion të paqartë;
  • rritur etje;
  • urinim i shpeshtë, rrit urinim;
  • Goja e thatë;
  • lodhje, dobësi.

Simptomat riparaqitura shpesh mund të shihet pa ankth dhe të shkruar jashtë në shumë shtatzënë, në fakt, në disa raste këto simptome dhe jo të gjithë mund të jetë.

Si hap kryesor për të luftuar shfaqjet e kësaj forme të diabetit parë kontrollin e niveleve të sheqerit, i cili është dhënë nga një dietë të veçantë që redukton atë në një minimum. Përveç kësaj është ushtrim.

Komplikimet e diabetit

Mungesa e trajtimit të duhur të diabetit çon në komplikacione të rënda në pacientët. Shpesh, siç e kemi theksuar, është një komplikacion i shumë prej tyre janë një tregues se ka një problem si diabeti. Në shkallën e madhe e shkatërrimit është subjekt i sistemit nervor dhe enëve të gjakut në diabet. Për shkak të ndikimit negativ të zhvillimit të arteriosklerozës, ndikon në tru, sytë, veshkat, zemra, këmbët.

• Bombolat. Në diabet plaga është e enët e gjakut, përmes të cilit, nga ana tjetër, vepra ofrimit të indet e oksigjenit. Si pasojat e shkeljeve të tilla mund të identifikohen parregullsi në zemër që mund të shfaqet në formën e sulmit në zemër, goditje, etj
  • Gjak. Sepse vepër diabeti është funksioni i qelizave të bardha të gjakut, duke e bërë rrezikun e mundshëm të zgjeruar të infeksionit duke reduktuar sistemin imunitar të pacientit.
  • Lëkurë. Me diabet shkelur furnizimin me gjak, e cila është arsyeja pse, nga ana tjetër, të zhvilluar plagë.
  • Veshkat. Me diabet, se plaga që enët e veshkave, e cila çon në hipertension dhe dështim i veshkave.
  • Sytë. Përsëri, anija do të jetë plaga, këtë herë në retinën e syrit. Për shkak të kësaj mprehtësisë reduktuar vizuale, dhe deri në zhvillimin e verbëri.
  • Sistemi nervor. Në këtë rast, diabeti nervat humbjen nënshtrohet dëmit ndodh në metabolizmin e glukozës. Prandaj pacientë ka një dobësi në gjymtyrë, ulur ndjeshmërinë ata gjithashtu mund të zhvillojnë paralizë e tyre.
Fushat kryesore të humbjeve për komplikimet e diabetit

Tipar i komplikacioneve të diabetit është se ata mund të zhvillojnë praktikisht asnjë simptom - pacienti mund të jetë në dijeni për vitet e "keqe", ndërsa vetëm procesi patologjik përparon. Për të shmangur pasoja të tilla duhet rregullisht t'i nënshtrohen ekzaminimeve profilaktike fokusuar zbuluar komplikime të sëmundjes.

Klasifikimi i komplikacioneve të diabetit

Komplikimet e diabetit mund te ndahet ne komplikimeve akute dhe kronike. Komplikimeve akute të zhvillohet në një dekompensim të madhe të metabolizmit të karbohidrateve, komplikacionet kronike, nga ana tjetër, të përcaktojë se si dhe komplikime të vonë, sepse ata zhvillojnë përmes reaksioneve rezultojnë rritje të vazhdueshme në indet apo organet glukozë. Duke komplikimeve akute përfshijnë gjendje kome diabetik (laktatatsidoticheskaya, hiperosomolyarnaya, ketoatsydotycheskaya) dhe gjendje kome hypoglycemic. Komplikimet kronike e diabetit, komplikacioneve fund ato janë të sistemit nervor si, lezione të lëkurës, enëve të gjakut, veshkat dhe kështu me radhë.

Dëmi sy në diabet (retinopathy diabetik)

Retinopathy diabetik është shkaku më i zakonshëm i verbëri në sfondin e lezioneve vaskulare shoqërues në fundus. Retinopati mund të korrespondojnë me 1 dhe 2 gradë.

Retinopati e 1 shkallë. Siç e kemi theksuar, orenditë e retinë në diabet të jetë shok, për shkak të asaj që ajo "vuan" nga përkeqësuar qarkullimin e gjakut, ndërsa muret e enëve të prekura fillojnë të formojnë karakteristikë e fryrje saccular (aneurysm). Në varësi të permeabilitetit vaskular përkeqësimin nëpërmjet zhvillimit edemë. Ënjtje Vizioni i retinës brenda këtë fazë nuk është i habitur në qoftë se ënjtja nuk ndikon jo vetëm në pjesën qendrore të saj.

Retinopati e 2 gradë. Për shkak të përkeqësimit të qarkullimit të gjakut është e nevojshme për të kompensuar për gjendjen e përgjithshme të zonës së prekur, e cila çon në zgjerimin e enëve ajo sapo formuara. Kjo fazë është për shkak të karakteristika të tilla ajo është quajtur edhe faza prolyferatyvnaya, përhapja e anijeve nën ndodh rrjedha e tij. Enët e gjakut të sapo-formuara janë të dobët dhe shumë e hollë, për shkak të asaj që është shpesh i thyer ato, në mes të cilën hemorragji në zhvillim. Për shkak se ajo mund të ndodhë detashment retinal, kundër të cilit, nga ana tjetër, është shkaktuar nga zhvillimi i verbëri. Me këto ndryshime në vizionin fillon të përkeqësohet, duke përcaktuar ankesat përkatëse nga pacientët.

Dëmi sy në diabet: retinopatia

Dëmtimi i veshkave në diabet (nefropati diabetike)

Si treguesit pendë e shkeljes së orendive të veshkave, urinar favorizojnë shfaqjen e proteinave të tepërta, të përcaktuara si microalbuminuria. Ju mund të gjeni atë nëpërmjet një metode të veçantë të hetimit. Në kuadër të kësaj faze nuk ka ndonjë simptome të veçanta, nuk ka dhimbje dhe ënjtje, tensioni i gjakut brenda rrezes normale. Në fakt, siç është e qartë nga ky numërimit, janë simptomat e nephropathy diabetik është një manifestim i këtyre shteteve.

Veshkave përgjithësisht të veprojë si një filtër nëpërmjet të cilave trupi i urinës excreted nëpërmjet substancave të padëshiruara. Diabeti, nga ana tjetër, është e shoqëruar me lezione të anijeve të vogla në veshkat, dhe pengim të tyre. Për shkak të këtij procesi është ndërprerë urinë tillë filtrim, për shkak të kësaj ajo duket substanca në urinë zakonisht zhdukur, proteinat dhe glukozë. Kursi i gjatë i diabetit është shoqëruar me parregullsi të rëndësishme në veshka, pra zhvillimin e dështimit të veshkave.

Shkelja e sistemit kardiovaskular në sfondin e diabetit

Sistemi kardiovaskular është gjithashtu subjekt i konsiderueshëm diabet ndikim, duke përfshirë sëmundje provokon zhvillimin në pacientët me hipertension, duke rritur shkallën e manifestimit që, në përputhje me rrethanat, mund të përfshijë zhvillimin e pash përmendur tashmë më herët, dhe sëmundje koronare të zemrës (CHD).

Presionin e lartë të gjakut ajo kërkon matje periodike, ndërsa treguesi presioni e sipërme nuk duhet të kalojë 140 mm Hg. . / Art Një fund - 85 mm Hg. / Art. Vini re gjithashtu se në disa raste, reduktimin e peshës në pacientët mund të normalizuar presionin e gjakut, dhe me atë - e sheqerit në gjak. Përveç kësaj, është e rëndësishme për të reduktuar futje të kripës. Pa arritur ndryshime të rëndësishme në aspektin e presioneve të emëruar medikamente të tjera për të ulur.

Diabet Humbjen ndalesë (këmbë diabetik)

Këmbë diabetik konsiderohet si një diabet shumë serioze komplikimi shoqërues. Kjo patologji shkakton hahet çrregullime të ekstremiteteve të poshtme në pacientët me diabet në formimin e lezioneve ulcerative dhe në terren deformim ndaluar. Arsyeja kryesore është se diabeti ndikon nervat dhe enët e gjakut të këmbëve. Si duke përgatitur faktorët për këtë janë obeziteti, pirja e duhanit, sigurisht gjatë e diabetit, hipertensionit (tensioni i lartë i gjakut). Ulcerat trofike në këmbë diabetike mund të jenë sipërfaqësore (me lezione të lëkurës), të thellë (lezione të lëkurës me entuziazëm tendinave, kockave, nyje). Përveç kësaj, pamja e tyre mund të përkufizohet si osteomielit, e cila është menduar nga një lezione kockore në kombinim me palcën e eshtrave, si gangrenë lokalizuara, i shoqëruar nga mpirje në gisht ose gangrenë përhapjen e pacientit, në të cilën këmbë është prekur plotësisht, duke rezultuar në një nevojë për amputim.

Nevropati, të tilla si ajo qëndron si një nga shkaqet kryesore të lezioneve deje Ulçera diagnostikuar në rreth 25% të pacientëve. Ajo është manifestuar në formën e dhimbje në këmbë, mpirje në to, ndjesi shpimi gjilpërash dhe djegie. Në këtë numër i pacientëve është e rëndësishme për numrin e tyre, për të diabetit në të cilin ka një periudhë prej rreth 10 vjet, 50% në sëmundje aktuale nevropati gjatë periudhës prej 20 vjetësh. Me trajtimin e duhur të sores pozitën prognozë të favorshme për shërim, trajtimi është bërë në shtëpi, mesatarisht 6-14 javë. Kur hospitalizimi tregohet ulcerat komplikuara (1 deri 2 muaj), rastet më të rënda shfaqin nevojën për këmbët shtrimin e tokës e cila ka pësuar disfatë.

Këmbë diabetik: simptomat kryesore

Ketoacidosis si një komplikacion e diabetit

Ne kemi qëndruar në këtë shtet, ne vëmë re vetëm disa dispozita të tij. Në veçanti ndajë simptoma, e cila konsiston në shfaqjen e gojës së thatë, etja, pamjen e dhimbje koke, të qenët i përgjumur dhe një erë karakteristike të frymës aceton. Zhvillimi i kësaj gjendje shkakton humbjen e vetëdijes dhe gjendje kome, që kërkojnë të detyrueshëm dhe të menjëhershëm thirrur një mjek.

Hypoglycemia si një komplikacion e diabetit

Ky kusht është shoqëruar nga një rënie e mprehtë në glukozës në gjak që mund të ndodhin në sfondin e ndikimit të një numri faktorësh të veçantë (në rritje të ushtrimit, mbidozë insulinë, sasi të tepërta të alkoolit, përdorimi i barnave të caktuara). Simptomat e hershme të hipoglikemisë janë fjalim si papritur një djersë pacient të ftohtë, shfaqja e një ndjenjë të fortë të urisë, lëkurë të zbehtë, dridhje dore, dobësi, nervozizëm, mpirje të buzëve dhe marramendje.

Si një simptomat ndërmjetme simptomat e kësaj gjendje janë konsideruar si sjellje joadekuate e pacientit (pasivitetit, agresiviteti, etj.), Palpitations zemrës, koordinimi motorik të dëmtuar, konfuzion dhe vizion të dyfishtë. Së fundi, si një manifestim të mëvonshme të simptomeve të shfaqet konvulsione dhe humbja e vetëdijes. Gjendja e pacientit është korrigjuar nga konsumi i karbohidrateve të menjëhershëm (çaj ëmbël, lëng, etj). Gjithashtu kërkon shtrimin në spital të menjëhershëm. Si një parim themelor i trajtimit të kësaj gjendje duket të përdorin glukozën (intravenoz).

Trajtim

Diagnoza "diabet" është vendosur në bazë të rezultateve të testit. Në veçanti, ky gjak dhe urinë për përmbajtjen e saj të glukozës, glukoza, analizë për të identifikuar hemoglobinën glycosylated, dhe analiza për zbulimin e C-Peptidet dhe insulinës në gjak.

Trajtimi i diabetit tip 1 është i bazuar në zbatimin e masave në fushat e mëposhtme: stërvitje, dietë dhe terapi të drogës (insulinë me treguesit e arritjeve insulinë si pjesë e kërkesave të përditshme të prodhimit të saj, eliminimin e simptomave klinike të diabetit).

3 grupe produkt në diabetit: të pranueshme, të moderuar dhe të pranueshme për të përjashtuar produktet nga dietë

Parimet ngjashme përkufizuar për trajtimin e diabetit të tipit 2, që është ushtrimi, dietë dhe terapia medikament. Në mënyrë të veçantë është duke u përqëndruar në zvogëlimin e peshës - siç e kemi thënë, ajo mund të kontribuojë në normalizimin e metabolizmit të karbohidrateve dhe për të zvogëluar sintezën e glukozës.

Trajtimin e diabetit

Nëse simptomet përkatëse manifestimeve të diabetit, kontaktoni endocrinologist. Zhvillimi i kushteve akute në pacientët që kërkojnë emergjencave të menjëhershëm mjekësor.

Nëse besoni se ju Diabet dhe simptomat karakteristike të kësaj sëmundjeje, ju mund të ndihmojë mjeku Endokrinolog.

Ne gjithashtu ofrojmë përdorim diagnostifikimit tona online të shërbimit të sëmundjeve që në bazë të zgjedh e mundshme të vëna simptomat e sëmundjes.