Dyspytuytaryzm të rinjtë

Rinia ose pubertetit dhe të rinjve dyspytuytaryzm - një sindromë e pubertetit, një manifestim i madh i cili është trashje. Ky sindrom zhvillon për shkak të sekretimit të tepërt të hormonit të hipofizës adrenocorticotropic. Emri i sëmundjes vjen nga greke Dys - parashtesë që tregon të kundërtën, Lat. pituitaria - hipofizës dhe pubertatis - pubertet. Sipas shkencëtarëve besojnë se sindromi është veçanërisht i lidhur ngushtë me ristrukturimin e trupit gjatë pubertetit. "Avantazhet" të një gjinie në posedim të këtij sindromi nuk është - dyspytuytaryzm Rinia shfaqet njëlloj shpesh tek djemtë, si dhe vajzave. Shenjat karakteristike hendeku moshës - nga 13 deri në 23 vjet, ato ndodhin shumë më shpesh në periudhën nga 15 deri 18 vjeç.

Nga pikëpamja e sëmundjes neuroendocrine është një mosfunksionim i sistemit hypothalamic-hipofizë gjatë aktivizimit të tij fiziologjike gjatë pubertetit të hershëm; rrit sekretimin e hormonit adrenocorticotropic dhe hormonit të rritjes, tiroide stimuluese sekretimit të gonadotrophin dhe reduktuar. Duke folur në përgjithësi, ekziston një çekuilibër hormonal që ka disa implikime.

Simptomat

// '); //]]>

Simptomë më i dukshëm i dyspytuytaryzm rinjve, siç është thënë, karakterizohet nga trashje. Ajo obeziteti 2-3 gradë, me fjalë të tjera një, ku ndryshe nga pesha normale deri 30-99% (në 2 gradë të trashje - në 30-49%, me 3 - nga 50-99%).

Në të njëjtën trashje në djemtë, gjithashtu, është tipi femër - ind yndyror është depozituar në abdomen, mollaqe, hips. Për sëmundje karakterizohet striae - ose shtrirje, në fjalë grupe të tjera të bardhë, rozë, të kuqe ose ngjyrë vjollcë që shfaqen në lëkurë. Ky dëmtim në strukturën e lëkurës, ata janë pa dhimbje, në të shumtën e rasteve, ata kanë një predispozitë gjenetike.

Në djemve narovne trashje, gynecomastia mund të vërehet - rritjen e gjirit. Gjithashtu hipertensionit paqëndrueshme (hipertension i rastit) ndodh më shpesh në meshkujt e rinj se në femra.

Për rininë dyspytuytaryzm rritjen tipike të madh, ndonjëherë gigantism; kjo simptomë duket më shpesh tek djemtë.

Zhvillimi seksual mund të kryhen pa vonesë të shpejtë ose i ngadalshëm. Organet seksuale dhe performanca seksuale sekondare tek djemtë më shpesh zhvillohen normalisht, vetëm hypoplasia shënuar herë pas here. Një çift i vajzave në situata të ndryshme. Përafërsisht 12 vjeç kur zhvillimi pubertal dyspytuytaryzm rinor seksual është si zakonisht, por me kalimin e kohës ka një rënie funksion i gjëndra seksuale, e shqetësuar cikli menstrual paraqiten figura hermafrodit, të tilla si rritja e qimet e fytyrës (hirsutism), mund të zhvillojnë infertilitetit.

Pacientët që vuajnë nga dyspytuytaryzm mitur kanë lodhje, oreks të fortë, shpesh ndjeni etje. Disa nga simptomat ngjan sëmundja Cushing - tepërt hormonal lëvore veshkave të performancës. Përgjegjës për diagnozën diferenciale e ato momente kur gjëndra veshkave dyspytuytaryzm të rinjtë nuk janë të rritur dhe nuk osteoporozën, e cila është karakteristikë e sindromi Cushing.

Kur studimi X-ray e kafkës parë një rritje të treguesve të presionit intracranial, kalcifikim e Mater Duras, në shalë turke.

Në mesin e ekspertëve ende nuk ka një version të vetëm të kauzës saktë dhe mekanizmin e origjinës së sëmundjes. Një nga studiuesit kanë tendencë për të argumentojnë se sindromi kryesor shkaktojë janë obeziteti, tjetri ka të bëjë me shkaqet e lezioneve sëmundje qendrave hypothalamic. Nga faktorët e jashtëm të çdo zhvillim më të besueshme e infeksioneve më të shpeshta dyspytuytaryzm rinjve, trauma kokë, pesha e tepruar nga një moshë të re, ndërprerjen e menjëhershme e sportit intensive gjatë pubertetit të hershëm. Këto janë efektet destabilizuese që mund të minojë sistemin hormonal dhe ta sjellë atë në një çekuilibër.

Implikimet

// '); //]]>

Zakonisht kurs dashamirës i sëmundjes, prognoza është e favorshme. Megjithatë, në moshën e pjekurisë dyspytuytaryzm rinor, veçanërisht në trashje lartë rrit rrezikun e sëmundjeve të tilla si diabeti, hipertensioni. Në gratë, pasojat më të pakëndshme mund të jetë një shkelje e vezoreve dhe infertilitetit. Duke folur për pasojat e rëndësishme, mos harroni, për më tepër, se kursi estetike anën e sëmundjes mund të jetë traumatike për personin në rritje në një nga periudhat më kritike të formimit të saj. Prandaj i ri domosdoshmërisht mungon kujdes mjekësor - këshillim, terapeutik, ose hormonal.

Trajtim

// '); //]]>

Nëse simptomat janë të shprehur në një shkallë të vogël, ata gradualisht mund të zhduken vetë. Por zakonisht nevojë për ndihmë mjeku; Qëllimi i parë i trajtimit - uljen e peshës të tepërt trupore, e dyta - normalizimi i metabolizmit hormonal. Demonstruar dietë të ulët kalori, me kalori rreth 1200 - 1500 kalori në ditë, stërvitje, agjërimi ditë me lëngje ose produktet e qumështit. Ndonjëherë mjeku mund të vendosë mbi realizueshmërinë e drogës diuretik dhe droga që shtypin oreksin. Hormonet e përshkruara tiroide, lehtësimin e trashje. djema ndoshta shkruar terapi hormonale me qëllim të stimulimit të organeve gjenitale. Vajzat përshkruajnë hormonet rekomanduara vetëm në rastet kur nuk ka restaurimin e ciklit menstrual pas shërimit nga obeziteti.

Në trajtimin e dyspytuytaryzm pubertal-të të rinjve të mundshëm si efikasitet të lartë dhe të ulët të terapi të drogës. Me fjalë të tjera, pacienti mund të shërohen plotësisht, të shpëtoj nga treguesit e obezitetit dhe të çojë një jetë të plotë. Megjithatë, në disa raste, shkeljet e shkaktuara nga obeziteti fortë, të dobët përshtatshme për korrigjim, duke shkaktuar efekte në formën e autonom, vaskulare, çrregullime hormonale.