Diabet

Diabeti është quajtur një sëmundje metabolike në të cilën trupi është metabolizmin e karbohidrateve. Diabeti është patologji përhapur, ajo është gjetur në 10% të njerëzve. Çdo 10 vjet, numri i pacientëve po rritet dy herë.

Ka dy forma kryesore të diabetit:

• Insulinë-e varur e diabetit mellitus ose diabeti Tipi I;
  • Diabet i varur nga insulina ose diabeti tip II.

Lloji i parë i diabetit shfaqet më shpesh tek të rinjtë. Zhvillimi sëmundje është e lidhur me faktin se qelizat e pankreasit e pacientit të fillojnë të prodhojnë insulinë të mjaftueshme (një hormon të nevojshme për zbatimin e metabolizmit të karbohidrateve) ose ndaluar prodhimin e atë plotësisht. Arsyet për këtë lloj të diabetit është një predispozitë gjenetike, gabim ushqyerit, infeksion virus, efekti i faktorëve të mjedisit, tumoret e pankreasit, pancreatitis (inflamacion të pankreasit).

Në llojin e dytë të diabetit insulina e prodhuar në sasi të mjaftueshme, por indet dhe qelizat e humbin ndjeshmërinë e tyre ndaj tij. Shkaqet e këtij lloji të diabetit janë të shumta. Këto përfshijnë: predispozitë gjenetike; trashje; sëmundje tiroide, veshkave gjëndra. Diabeti i tipit të dytë është shumë më e zakonshme në mesin e pacientët e moshuar se 40 vjet.

Simptomat

// '); //]]>

Një nga shenjat e para të diabetit është një etje e vazhdueshme dhe një rritje të madhe në numrin e urinës ndashëm. Ndonjëherë, ajo mund të tejkalojë shumën e përditshme të 10 litra. Lloji i parë i pacientëve diabetit vëreni se pesha e tyre zvogëluar gradualisht. Në format e rënda të humbjes së peshës sëmundjes mund të jenë të mëdha dhe të arrijnë 10 - 15 kg në muaj. Pacientët ankohen për dobësi të përgjithshme, lodhje. Ndonjëherë një aroma e frymës aceton.

Shumë diabetikët duket paqartë vizion (trazim, përtej perdes, përpara syve). Një tregues i diabetit është gjithashtu ulur imunitetin. Përveç kësaj, pacientët vëreni se çdo plagë nuk shërohen, shpesh qelbëzim. Pacientët të prirur për ftohjet e shpeshta dhe sëmundjeve infektive që ndodhin në kohë të gjatë të tyre dhe shpesh të çojnë në formimin e komplikimeve të ndryshme. Patrajtuara diabet Lloji i parë mund të të çojë në një gjendje të tmerrshme për jetën - hyperhlykemycheskoy (diabet) vende.

Në llojin e dytë të simptomave diabetit zakonisht takohen të gjitha treguesit e tipit të parë të diabetit, por ndryshe nga ata të zhvillojnë ngadalë. Shumë më shumë arsye për të kërkuar pacientët me diabet të tipit të dytë janë rezistente ndaj kruajtje mjek dhe skuqje pustular. Gjendje kome diabetik në këtë formë të sëmundjes ndodh shumë rrallë.

Implikimet

// '); //]]>

Në diabet trupi ka disfatë të rëndësishme pothuajse të gjitha organet dhe sistemet. Kjo është për shkak të faktit se sëmundja është transformimi i mureve të enëve të gjakut dhe jep qarkullimin parë kapilar.

Në pjesën e organit të vizionit në pacientët me diabet shpesh paraqiten komplikime të tilla si retinë retinopathy, katarakt, e cila mund të çojë në formimin e një verbëri të qëndrueshme. Prandaj, pacientët me diabet duhet të respektohen në mënyrë sistematike jo vetëm endocrinologist, por mjeku sy.

Humbja e enëve të gjakut të veshkave në diabet çon në përçarje të funksionit urinar. Ne zhvillimin nephropathy diabetik. Performanca e saj e parë është shfaqja e proteinave në urinë dhe rritjes së presionit të gjakut. Pastaj ngadalë sëmundja përparon ngadalë dhe çon në formimin e dështimit renale kronike. Në fazat e fundit veshkat nuk janë më tërësisht të bëni funksionin e tij, dhe pacientët duhet pastrimit periodik të gjakut duke i lidhur ato me makinë artificiale veshkave (hemodializë).

Diabeti çon në shumë raste në humbjen e sistemit kardiovaskular. Në sfondin e zhvillimit të hipertensionit, sëmundjet ishemike të zemrës (angina, infarkt miokardi).

Diabeti gradualisht jep dhe funksionet e sistemit nervor periferik. Përveç kësaj, në zhvillim nevropati diabetik. Shumë më shpesh ndikon nervat e ekstremitetet e poshtme. Pacientët ankohen mpirje në këmbë, dhimbje, dhimbje në muskuj viç. Reduktuar ndjeshmëri ekstremitetet e poshtme. Vaskulare dhe nervore lezione këmbët mund të çojë në formimin gangrenë e gishtat dhe këmbët, që kërkon kirurgji (amputim).

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Trajtimi i diabetit është shumë e vështirë dhe proces i gjatë. Objektivi kryesor i çdo metodë e trajtimit është për të normalizuar sheqerit në gjak, parandalimin dhe trajtimin e komplikimeve të sëmundjeve ekzistuese.

Insulinë terapi diabet i pavarur (II tipi) mjaft i komplikuar, për shkak të mungesës së barnave që ndikojnë në restaurimin e ndjeshmërisë së qelizave ndaj insulinës. Së bashku me këtë lloj të pacientëve diabetit duhet të ndjekin dietë të ulët-karbohidrate dhe të marrë medikamente që ulin nivelin e glukozës në gjak. Pacientët duhet vëzhgimi sistematik mjek-endocrinologist për korrigjimin kohë të trajtimit të kryer.

Për llojin e parë të diabetit janë caktuar injeksione insulinë. Ka lloje të ndryshme të insulinës. Bëjë zgjedhjen e duhur e drogës dhe dozen e tij mund të llogarisim një mjek. Terapi insulinë duhet të bëhen për jetën dhe kërkon vëmendje të madhe të pacientit si injeksione kryhen në mënyrë të pavarur.

Kur ju të hyjë në një dozë të madhe të insulinës në një pacient në zhvillim një kusht hypoglycemic shoqëruar me një rënie të mprehtë në nivelin e glukozës në serum të gjakut. Përveç kësaj, pacientët të fillojnë të përjetojnë dobësi të rënda, dridhje në trup, të mbuluara me të ftohtë, ngjitet më vonë. Ata shënuar rritja e normës së zemrës me shpejtësi ul presionin e gjakut. Në shenjat e para të pacientit hypoglycemia duhet menjëherë të ha një copë bukë të bardhë, karamele ose pini çaj të ëmbël. Nëse jo, zhvillimin më të shpejtë humbja e vetëdijes dhe gjendje kome ndodh, e cila mund të shkaktojë vdekjen.

Injeksione të insulinës duhet të bëhet pas një përcaktimi paraprak të glukozës në gjak, të cilat mund të llogaritur më të saktë sasinë e drogës administruar. A këto teste, pacientët mund të vetë në shtëpi me ndihmën e pajisjeve të veçanta të hartuara për këtë qëllim. Njerëzit me diabet të tipit të parë, si rekomanduara pajtueshmërinë diete, duke e lejuar të stabilizuar nivelin e glukozës në gjak dhe për të reduktuar dozen insulinë aplikuar.