Sindromi Cushing

Sëmundja Cushing ishte përshkruar praktikisht të njëjtën kohë me dy ekspertë: Dr. NM Odessa Cushing dhe Cushing amerikan neurokirurgu. Baza e sëmundjes është bilanci kompleks hormonal të trupit të njeriut, si rezultat i hormoneve tepruar hipofizës adrenocorticotropic dhe hormonet glucocorticoid lëvore veshkave.

Sëmundje Cushing është shumë më e zakonshme në mesin e grave të reja dhe moshën e mesme.

Shumë gra sëmundja Cushing zhvillohet pas lindjes, në raste të tjera të diagnostikuara pas lëndimit të trurit traumatik, por shumë më shumë gjasa për të njohur shkakun e sëmundjes nuk është e mundur. Kur kryen një ekzaminim të plotë mjekësor të pacientëve me sëmundje Cushing, shumë prej tyre zbulojnë praninë e tumoreve (adenomas), hipofizë, të cilat zakonisht kanë një madhësi shumë të vogël.

Simptomat

// '); //]]>

Një nga karakteristikat kryesore të sëmundjes Cushing është trashje. Përveç kësaj, depozitimi i yndyrës ndodh më shumë në fytyrë, qafë, gjoks, stomak dhe shpinë. Si rezultat i kësaj, personi bëhet pacientët hënë, shpesh me të kuqe dhe nganjëherë c ngjyrë kaltërosh. Në trashje, sëmundje Cushing shoqërohet me butësi muskujve. Si pasojë, pacientët mollaqe kanë një formë karakteristike tapered. Dobësi e muskujve të murit të barkut mëparshëm krijon kushte për formimin e hernias.

Pacientët sëmundje e lëkurës me Cushing hedh lëng dhe shtrihen. Ata shfaqen vija ngjyrë vjollcë ose Purple - shënon shtrirje (striae), të cilat kanë një gjerësi prej deri në disa centimetra. Shqetësuar gjëndra dhjamor të lëkurës, që manifestohet shfaqjen e akneve në të (ngjalat zi).

Në disa prej pacientëve me sëmundje Cushing është i lidhur me çrregullime të pigmentim lëkurës, duke rezultuar në të ka njolla që ndryshojnë në ngjyrë nga tonin e lëkurës kryesore.

Implikimet

// '); //]]>

Sëmundja e Cushing komplikohet shpesh me zhvillimin e osteoporozës në të cilën kullimin e kalciumit e kockave. Si rezultat, kockat bëhen aq e brishtë se ndikimi i veprimit të vogël fizike në fuqinë e krizave në zhvillim. Më e tmerrshme është thyerje compression të shtyllës kurrizore dhe qafës femurit. Thyerje e shtyllës kurrizore mund të çojë në formimin e mëtejshëm kyphoscoliosis.

Kundër sëmundjes sëmundja Cushing shpesh zhvillojnë muskulit të zemrës (kardiomiopati), e cila çon në progresion gradual të dështimit të zemrës. Rritje Kompleksiteti i sistemit nervor mund të shfaqet zhvillimit steroide psikozë.

Në pesë të pacientëve me sëmundje Cushing paraqitet e ashtuquajtura diabet steroide. Përveç kësaj, përqendrimi i insulinës në gjakun e pacientëve si normale, por qelizat e indeve të humbasin ndjeshmërinë e tyre ndaj tij. Ky lloj diabeti zakonisht të lehta dhe të karakterizuara për trajtimin e tij, në thelb, ju vetëm dietë.

Që sëmundja e Cushing është një rritje në prodhimin e hormoneve veshkave androgen, atëherë pacientët shpesh zhvillojnë qenët leshatak të tepërt të trupit dhe është një shkelje e ciklit menstrual, derisa amenorrhea (mungesa e menstruacioneve për më shumë se gjashtë muaj).

Në pacientët të rënda sëmundja Cushing shpejt ul imunitetin, duke rezultuar në edhe infeksioni më banale mund të çojë në vdekje.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Sëmundja Cushing është e nevojshme për të zbuluar dhe trajtuar në kohë, sepse në mungesë të trajtimit në kohë të sëmundjes të vdesin brenda 5 viteve të 50% të pacientëve.

Aktualisht, ekzistojnë edhe tretmane të ndryshme për sëmundjen e Cushing. Zgjedhja e metodës përcaktohet nga mjeku duke marrë parasysh karakteristikat e sëmundjes dhe pacientit.

Në të gjithë botën, trajtim më efektive për sëmundje Cushing konsiderohet operacionit për të hequr tumorin e hipofizës. Indikacionet ajo është zbuluar në pacientët me tumor beninje e hipofizës (adenoma), heqja e cila rezulton në shërimin e pacientëve në gati 95% të rasteve. Operacioni është relativisht e fuqishme, me vdekshmëria e saj nuk e kalon 1%, dhe komplikime të zhvilluar vetëm 2 - 3.% të të gjitha rasteve dhe zakonisht përgjigjet edhe për trajtim.

Një - ose heqja bilaterale nga gjëndra veshkave (adrenalectomy) aktualisht përdoret vetëm në trajtimin e pacientëve me sëmundjen e Cushing. Pas këtij operacioni, në shumë raste të zhvilluara pamjaftueshmëri veshkave dhe pacientët e jetës duhet të marrin terapinë e zëvendësimit të hormoneve.

Radioterapia sëmundje Cushing zakonisht kryhen nga proton rrezatim. Përveç kësaj, indet hipofizës adenoma absorbuar protonet janë shumë më të mëdha se sa qelizat përreth të shëndetshme. Prandaj, dëmtim të indeve të shëndetshme të trurit nuk ndodh. Protonoterapiya kundërindikuar në tumorin e madhe hipofizës kur diameter tejkalon 1.5 cm. Gjithashtu, për trajtimin e sëmundjes Cushing mund të përdoret dhe rrezatimi gama. Por në vitet e fundit ky trajtim rrallë të ketë sukses për shkak të vlerësuar efektivitetin e saj mund të jetë vetëm një vit pas trajtimit.

Terapi të drogës e sëmundjes Cushing ishte më ndihmëse dhe kryhen në përgatitjen e pacientëve për kirurgji ose terapi rrezatimi. Gjithashtu, duke përdorur terapi të drogës trajton komplikime të sëmundjes Cushing (hipertension, osteoporozën, diabetin steroide, trajtimin e sëmundjeve infektive dhe virale).