Kancer tiroide

Shkaku i saktë i kancerit tiroide, si të gjitha malignancies tjera, sot nuk dihet saktësisht. Faktorët e rrezikut për këtë sëmundje është e gjatë rrjedhin mungesa e jodit, rrezatimi jonizues, përgjigje dëmtuar imun. Mos përjashtuar rolin e predispozicion gjenetik. Në disa pacientë me kancer tiroide shfaqet në sfond të adenomas ekzistuese (tumoreve beninje), kist tiroide goiter gunga.

Kanceri tiroide është e ndarë në format e mëposhtme:

1. Kanceri papilare - më të zakonshme (rreth 75% të të gjitha rasteve). Kjo formë e sëmundjes ndodh më shpesh në njerëzit e moshës 30 deri 40 vjet, edhe pse ata mund të dëmtojë fëmijët dhe fytyrat e të gjitha grupmoshat e tjera. Kjo patologji ka një kurs relativisht të favorshme si një tumor malinj rritet ngadalë dhe metastasizes vonë. Zakonisht kurs më të favorshme të kancerit tiroide papilare ndodh në njerëzit nën 35 vjeç, por fëmijët nën moshën e pubertetit, kjo formë e patologjisë ndodh më shpesh mjaft armiqësor.
  2. Kanceri folikular (15% e rasteve) - vërejtur në mesin rriturit më të vjetër se 50 vjet. Tumori është e karakterizuar nga një rritje të ngadaltë. Shpesh sëmundja nuk është diagnostikuar me kohë dhe në dispozicion neoplazmat konsiderohen si adenoma tiroide. Vdekshmëria nga kanceri tiroide folikulare është 50% më e lartë se ajo e papilare.
  3. Kanceri palce (5% e rasteve) - është veçanërisht kurs malinje, metastasizes në nyjet limfatike, trake, muskujt e qafës dhe organeve të brendshme në një rresht.
  4. Tumor padiferencuara (3% e rasteve) - formimi i saj zakonisht i paraprin praninë e goiter pacientit gunga. Sëmundja është diagnostikuar zakonisht në të moshuarit dhe me shpejtësi të çon në vdekje (zakonisht brenda vitit të parë që nga koha Treguesit e para të keqdashje).

Forma të tjera të kancerit tiroide (tumor epidermoide, fibrosarkoma, Limfoma, sarkomë, kancer metastatic) të ndodhë shumë rrallë. Kancer tiroide Metastatic mund të zhvillohet në sfondin e sëmundjeve kanceroze të gjirit, mushkërive, stomakut dhe të pankreasit.

Më parë ishte menduar se prania e pacientit të rrisë performancën e gjëndrës tiroide (hyperthyroidism), e lejoi atë të saktë të përjashtuar praninë e tumoreve malinje të trupit. Por kohët e fundit, gjithnjë e më shpesh në literaturën përshkruan raste të kancerit tiroide ndodh kundër sfondit të hyperthyroidism. Prandaj, rritja e funksioni i tiroides duhet të lajmërojnë vëmendjen e mjekëve dhe urdhër për të kryer një ekzaminim të plotë për të identifikuar ose të përjashtuar kancerin tiroide.

Simptomat

// '); //]]>

Ashtu si shumica e kancereve kancer tiroide mund të ndodhë një kohë të gjatë në fakt asimptomatike. Në disa raste pacienti gjatë ekzaminimit të indeve në tiroide është një tumor i vogël, e cila është konsideruar zakonisht si një adenoma e parë. Me vëzhgimin e mëtejshme treguan rritjen më të shpejtë e tumoreve sesa tipike për procesin beninje. Tumori është i dendur dhe pacienti fillon të shkaktojë një ndjenjë e presionit në qafë, gjëndër tiroide. Në thirrjen fund te mjeku mund promatsuvatysya nyjet limfatike zgjeruar qafës së mitrës, e cila është dëshmi e lezioneve tyre metastatic. Kur kanceri tiroide më shpesh mbajti funksionin e saj hormonale, por ndonjëherë mund të zhvillohet hypothyroidism, hyperthyroidism rrallë. Ndonjëherë kanceri tiroide për një kohë të gjatë dhe shkon tërësisht pacientët asimptomatikë kërkojnë trajtim vetëm kur ata zhvillojnë mushkërive metastatic, trake, ezofag apo organe të tjera.

Implikimet

// '); //]]>

Në mënyrë tipike, kancer tiroide ndodh metastasizes vazhduar më vonë, por pa zbulimin në kohë dhe trajtimin e sëmundjes të çon në vdekjen e pacientit, si dhe çdo keqdashje tjetër.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Aktualisht, trajtimi i kancerit tiroide përdorimit kirurgji, radiotherapy apo trajtim me jod radioaktiv.

Kirurgji Numri për kancer tiroide varet nga madhësia e tumorit dhe karakteristika histologjike (ind) strukturën e saj. Kur operacioni mund të kryhet heqjen e plotë të gjëndrës tiroide ose prekur vetëm pjesën e saj. Pas operacionit pacienti është caktuar hormonet tiroide mirëpritur për të shtypur qelizat e tumorit mbetura dhe për të parandaluar përsëritjen e sëmundjes. Nëse është e nevojshme pas trajtimit kirurgjik i kancerit tiroide mjeku mund të përshkruajë terapi radioaktive jodit.

Radioterapia përdorura në Limfoma dhe kancer tiroide padiferencuar që nga këto lloje të tumoreve janë të ndjeshëm ndaj rrezatimit jonizues. Në disa raste radioterapi e kombinuar me kimioterapi.

Trajtimi me jod radioaktiv kryhet kryesisht në praninë e tumoreve qe nuk mund të hiqet kirurgjike. Për ta bërë këtë, pacienti është dhënë një kapsulë pije të veçantë që përmban jod radioaktiv ose tretësirë ​​ujore. Jod radioaktiv arrin indet gjak tiroide dhe fillon që në mënyrë aktive të përfshihen në qelizat e saj. Si rezultat i vdekjes gradual ndodh.

Komplikimet e trajtimit të kancerit tiroide (kur duke përdorur ndonjë metodë) shpesh është hypothyroidism fyese. Hypothyroidism është i mbushur me mosfunksionim të pothuajse të gjitha sistemet e organeve. Për trajtimin e kësaj gjendje pacienti është caktuar një terapi gjatë gjithë jetës zëvendësuese me hormoneve tiroide.

Për të arritur shërimin e plotë të pacientit me thyroiditis autoimune kronike Hashimoto sot nuk është e mundshme. Por koha ka filluar trajtimi mund progresion në mënyrë të konsiderueshme i ngadalshëm sëmundje, dhe në shumë raste për të arritur një përmirësim të qëndrueshëm në shëndetësi.