Sindromi Premenstrual

Pothuajse çdo grua ballafaquar me simptoma të caktuara të sindromi premenstrual (PMS për të shkurtër). Shkencëtarët janë më shumë se 150 simptoma, duke përfshirë dhimbje koke, nervozizëm, tearfulness karrige dhe çrregullime të hahet sjellje, ënjtje, shtim në peshë, të qenët i përgjumur, dhimbje të përbashkët, të ulët mbrapa dhe më shumë. Zakonisht këto simptoma paraprijnë fillimin e ditëve kritike dhe të shfaqet në fazën e dytë të ciklit menstrual. Kohëzgjatja e sëmundjeve që variojnë nga 1 deri në 14 ditë, dhe si PMS mund fund para dhe pas menstruacioneve.

Për herë të parë si një sindrom mjekësore PMS është përshkruar kohët e fundit - 80 vjet më parë, por, sigurisht, treguesit premenstrual tensioni ishin të njohur edhe për gratë në të gjitha kohët. Në PMS telash shekullin e tanishëm është veçanërisht akute, sepse tendenca për premenstrual "Hvorov" nuk janë përfaqësues të një seksi të fortë, më të prirur për stres. Si për të shmangur tendosje nervor në ritmin modern të jetës? Shumë e vështirë. Për më tepër, ndërprerje në trup mund të ndodhë nën ndikimin e të ushqyerit e dobët, ekologjinë e keqe, shkelje të ditës.

Ndërsa shkencëtarët nuk mund të identifikojë me saktësi PMS shkaqet, por siç e dimë, faktorë kryesorë të tjera nga ato të listuara më sipër mund të jenë: infeksionet, lindja e komplikuar, trauma, aborti. Hulumtuesit që kanë të bëjnë me problemin e sindromi premenstrual, ka shprehur mendimin se rolin e rëndësishëm në zhvillimin e saj të disa hormoneve (Hormoni) dhe ndërmjetësuesve (prostaglandins). Si rezultat, dështimi për të zhvilluar këto substanca të shfaqet i ngjashëm në pacientët me simptomave PMS. Kjo ka bërë që shkencëtarët të sugjerojnë një marrëdhënie në mes PMS dhe proceset hormonale që rregullojnë punën e sistemit nervor qendror.

Mjeku ICP njohur dy forma: të lehta dhe të rënda. I pari është i njohur për shumë gra, por e dyta duket shumë më pak. Në thelb, çrregullime premenstrual kanë tendencë për gra të moshës mesatare emocionalisht ndryshueshme që kanë një figurë të pakta. Megjithatë, kjo nuk do të thotë se të rinjtë që vuajnë pyshnoteloy për PMS është i panjohur në të gjitha. Kështu, në PMS butë zgjat jo më shumë se 2-10 ditë, të karakterizuara nga prania e 3-4 shenjave (dhe shumica e tyre shprehën 1-2). Më të rënda them menjëherë nëse ka shenja të 5-12 (me ekspresivitetin veçantë 2-5 dhe më shumë), së bashku me këtë pafuqi zgjat 3-14 ditë para menstruacioneve.

Simptomat

// '); //]]>

Në të butë për PMS rënda lëshojnë katër formë tjetër të tensioneve premenstrual, të cilat përfshijnë simptoma të caktuara.

Për të formuar performancën neuropsikiatrik gradën, çrregullime të komunikimit në sistemin nervor dhe psikikë. Është apatinë e mundshme, nervozizmi, tearfulness, agresioni, nervozizëm, pagjumësi ose, të qenët i përgjumur, depresioni, lodhja lartë, dobësi. Kjo gjithashtu duhet të shtoni një ndjenjë të frikës, ankthit, nuhatjes apo hallucinations auditory.

Për format e edematous enjtje të ndryshme të qenësishme në trup të lidhur me një vonesë në lëngjeve të trupit. Shumë më shpesh shtohet fytyrën, këmbët, gishtat, është për shkak të fituar peshë (përkohësisht), bllokimi i qumështit të gjirit duket se do kruarje. Me të njëjtën formë prysovokuplyayut çrregullim dhe stol (kapsllëk, diarre), bloating, djersitje, dhimbje koke.

Për tsefalhicheskoy formojnë dhimbje koke të rënda ngjashmërinë e migrenës, ndonjëherë me të vjella dhe të përzier; marramendje. Çrregullime të besueshme kardiovaskulare (dhimbje të zemrës, palpitations zemrës), agresioni dhe pagjumësi.

Për krizën forma të përshkruar një rritje të presionit të gjakut, rrahje zemre (takikardia), ndjenja e frikës, dhimbje në zemër (së bashku me këtë transformim nuk janë të regjistruar në elektrokardiogramë).

Implikimet

// '); //]]>

Në përgjithësi, PMS nuk është një sëmundje e tmerrshme, por kjo sindromë në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon cilësinë e jetës së pacientëve, mund të çojë në probleme në familje dhe zona eksperimentale. Ka raste kur femrat që vuajnë nga PMS, në një përshtatje e agresionit pajustifikuar kryer vepra të rënda.

Përveç kësaj, PMS, është një satelit nganjëherë sëmundje të tjera, gjinekologjike, neuropsikiatrike, endokrine, etj Podchernut gjithashtu e nevojshme që gratë me PMS në moshën e rritur mjaft ndodhin çrregullime menopausal (dhe për këtë arsye kanë një probabilitet të lartë të osteoporozën sëmundjes). Prandaj, tensioni predmenstrualnuyu dhe komorbiditete duhet të jetë për të diagnostikuar dhe trajtuar.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Qasja për të trajtimit varet nga forma dhe ashpërsia e simptomave PMS. Ndoshta, në një rast është vetëm korrigjimin e dobishme për dietë, punë dhe pushim dhe futje e vitamina dhe minerale shtojcave, ndërsa të tjera - pa terapi thelbësor mjekësor dhe fizik është i nevojshëm. Caktojë mjetet që përmirësojnë punën e sistemit qendror nervor, qarkullimit cerebrale. Nëse ka ankthi i tepruar dhe nervozizëm, qetësues i përshtatshëm (qetësues) drogë dhe ilaqet kundër depresionit. Në edemë të rënda dhe presionit të lartë të gjakut janë përdorur diuretikë dhe droga antihipertensive. Për lehtësimin e dhimbjeve në gji përshkruajnë gels për aplikim të jashtëm që përmban një substancë të ngjashme me progesterone hormon.

Në disa raste, ofron ndihmë për terapi hormon femra, të tilla si mangësi hormon në fazën e dytë të ciklit. Por të gjitha drogat cakton një mjek dhe vetëm pas shqyrtimit të kujdesshëm dhe të plotë. Pothuajse të gjitha barnat kanë disa efekte anësore, mund të shkaktojë çrregullime të hematopoietic, nervor, kardiovaskulare, traktin gastro-intestinale. Megjithatë, doza e padëshiruar e drejtë dhe pajtueshmëria me rekomandimet e mjekut janë të rralla.

Ushqimi për ICP është shumë e rëndësishme. Duhet të shmanget në fazën e dytë të ciklit menstrual të ushqimeve të pasura me proteina dhe karbohidrateve të thjeshta (çokollatë, sheqer, ëmbëlsirat, biskotë ëmbël). Por karbohidratet komplekse (drithëra, bukë dhe patate), nga ana tjetër, preferohet, që të ndihmojë të luftuar stresin e trupit dhe rrit humor. Përveç kësaj, ju mund të hani në sasi të pakufizuar të frutave dhe perimeve. Shmangni ushqime të kripura dhe pikante, të pini shumë ujë në mënyrë që të mos provokojnë ënjtje.