Dietë mjekësore për trashje

Për fat të keq, sot ka më shumë njerëz që vuajnë nga obeziteti. Zakonisht sëmundja shfaqet si rezultat i çrregullimeve metabolike në trup nëpërmjet ngrënë ushqime që stimulojnë oreksin. Herë shfaqet në formën e trashëguar obeziteti, dhe mund të jetë rezultat i sëmundjeve të ndryshme.

Në trajtimin e trashje, një nga rolet kryesore të terapisë narovne fizike, luan terapi dietë. Këtu është një parim themelor - për të reduktuar në mënyrë drastike vlerën e energjisë së dietë dhe për të rritur të energjisë njerëzore përmes përdorimit të aktivitetit fizik të kontrolluara rreptësisht. Është thelbësore për më tepër, se ushqimi ishte i balancuar.

Dietë në trajtimin e trashje, ka një numër mjaft i madh, por më shpesh përdoret i ashtuquajturi numër dietë 8 dhe format e saj të cilat janë të parapara në qoftë se pacienti përveç sëmundjeve të lidhura me trashje janë të pranishëm.

Kushtet e përgjithshme të dietës

// '); //]]>

Kushtet e përgjithshme të dietë për njerëzit që janë të trashë, mund të pikturuar si më poshtë:

• Prania e detyrueshme në dietën e proteinave shtazore: mish ligët dhe peshku, prodhimet e detit të ndryshme, djathë të ulët yndyrë dhe qumësht;
  • Konsumi i frutave dhe perimeve të pasura në vitaminë C dhe elementët gjurmë. Këto produkte të kontribuojnë në ngopje;
  • kufizimet në dietë e ushqimeve që përmbajnë bystrovsasyvayuschiesya menjëhershme dhe karbohidratet, të cilat janë lehtësisht të konvertuar në yndyrë.

Lidhur më të hollësishme në aspektin e dietë që është e rekomanduar dhe ushqime të ndaluara, dietë lejon numri pritje 8 enët e mëposhtme:

• mish viçi me të ligët, mish derri ligët ose jellies ziera në formë (ju nuk mund të hani më shumë se 150 gram në ditë), mish qengji ligët (jo më shumë se 2 herë në dhjetë ditë), lepuri, pulave ligët dhe peshk.

Gjithashtu shumë i dobishëm për trashje shumëllojshmëri të detit (kallamar, gaforret, clams, prej trangujve detit, etj), si në fizik dhe në formë të konservuar.

Supë duhet të gatuaj në supë perimesh, dhe vetëm një herë ose dy herë në javë lejohet mish, peshk dhe kërpudha, dhe pastaj vetëm në sasi të kufizuara (më pak se 0.5 servings).

Sa për pjekje, ajo hapësirë ​​e lejueshme gjerë dhe e kufizuar në fasule të ëmbël (pjekje, biskota ëmbël, etj), me fjalë të tjera ato produkte miell, të cilat përmbajnë shumë karbohidratet. Nëse dietë nuk është vërejtur rënie në peshë, racionalisht të përpiqet për të eliminuar plotësisht nga ushqimi, ose të paktën të minimizuar çdo produkteve të mishit.

Enët Side dhe enët makarona, drithëra të ndryshme dhe bishtajore mund të hahet, por brenda rregullave më poshtë.

Efektive në luftimin e trashje është enët anësore dhe enët e bëra nga perimet dhe zarzavate:

• lakër (ngjyra dhe lakër e bardhë);
  • kungull i njomë;
  • domate;
  • rrepka;
  • kastravecat;
  • sallatë.

Megjithatë, gjellë e patate, karrota, panxhar dhe turnips lejojë që të konsumojnë jo më shumë se 200 gram në ditë.

Perimet mund të hahen të papërpunuara, si dhe të pjekur apo të zier.

Kur dietë lejohen të përfshijnë në dietën e manave dhe fruta vetëm varieteteve të lagësht dhe të ëmbël dhe i lagësht. Ato mund të hahen të freskëta apo të zier vlim, por pa sheqer.

Tabela numër 8 gjithashtu përfshin produktet e qumështit, por me një përmbajtje të ulët yndyrë:

• me një përqindje minimale e yndyrë qumështi;
  • kos;
  • krem (jo më shumë se dy lugë shtuar në enët e);
  • djathë yndyrë të ulët (200 gram në ditë) dhe ushqimi nga ajo;
  • djathë.

Ju mund të ndryshojnë dietë me salcat e ndryshme të butë. Ata duhet të përgatisë perime, kërpudha, peshk jo shumë apo supë mishi me uthull. Si një garniturë për enët ju mund të shtoni paste domate ose salce me rrënjë të ndryshme.

Me ushqim të lejuar për të ngrënë vinaigrettes të ndryshme dhe sallata, proshutë ligët dhe sallam (gatuar), salcice dhe qentë e nxehtë dietë.

Trashje lëng Pritjes është reduktuar ndjeshëm në 0.5 litra në ditë. Në vend të ujit për të pirë çaj të zi dhe çaj jeshil me qumësht, lëngje të ndryshme (nga fruta acid dhe manaferrat), uji mineral (mundësisht alkaline).

Vaj dhe gjalpë mund të përdoren vetëm në gatim, por në këtë rast, numri i tij duhet të jetë i kufizuar (më pak se 40 gram në ditë). Është e rëndësishme të kujtojmë se çdo gjellë duhet të përgatiten pa kripë, ajo mund të shtohet për të përgatitur tashmë ushqim, por një sasi minimale.

Është rreptësisht e ndaluar për dietë trashje ëmbëltore, ëmbëlsira, çokollata, candies dhe salcice, ushqimet pikante dhe të kripura dhe snacks, alkoolit në çdo formë.

Ditë agjërimi

// '); //]]>

Përveç përputhje me dietën e përditshme herë pas here duhet të ashtuquajturat ditë shkarkim. Kjo ditë, dietë që duhet të përbëhet tërësisht nga produktet homogjene dhe ushqime, si mish, djathë, qumësht, salcë kosi, kos, mollë apo shalqi. Në ditët e agjërimit të ushqimit duhet të shpërndahen në mënyrë të barabartë në pesë pritje.

Ushqimi për trashje me sëmundje shoqëruese

// '); //]]>

Nëse përveç trashje në pacientët kanë shoqëruar sëmundje të tilla si atherosclerosis, përdhes, cholangitis kronike, përjashtohet tërësisht nga dieta e peshkut dhe broths mishit, mëlçisë, veshkave, dhe futje të kufizuar të produkteve të proteinave. Në vend të kësaj, ata duhet të hani sa më shumë ushqime me pa yndyrë djathë.

Kur kombinohet me sëmundjet trashje e stomakut dhe zorrët dietë ditore përjashton perime me përmbajtje të madhe të fibra trashë. Perimeve dhe bimëve të tjera duhet të hani zier dhe grimcuar si të nevojshme. Mish, peshk dhe pulave steamed mirë.

Një rregull madh në trajtimin e obezitetit është për të parandaluar tjetër menjëherë pas nje vakti. Pra, nuk është fjalë e urtë i përshtatshëm se "pas një darkë të shijshme në bazë të ligjit të Arkimedit duke shpresuar për të fjetur." Në të kundërtën, origjinën shpresat, poruhatysya, bëjnë aktivitet fizik të lehta.

Ushqimi duhet të jetë për një kohë të gjatë, por së bashku me kohëzgjatjen e trajtimit për çdo pacient individualisht.

Dhe, sigurisht, duke ndjekur edhe dietë më të rreptë nuk do të sjellë rezultate të prekshme, pa aktivitet fizik të drejtë-planifikuar. Ushtrime terapeutike, të emëruar mjeku, shëtitje të gjata sa shëtitje dhe biking, ski, së bashku me rezultatet e dietë prodhojnë më efektive dhe të shpejta. Brenda një kohe të shkurtër, një rënie në peshë, dhe me atë përmirëson shëndetin e përgjithshëm.