Dietë terapeutik në atherosclerosis vaskulare zemër

Atherosclerosis cerebrale është një nga sëmundjet më të zakonshme. Sëmundja prek enët e gjakut të trurit, duke rezultuar në membranën e brendshme të enëve të gjakut formuar depozita. Ind lidhës rritet në enët, përfundimisht çon në deformim dhe ngushtimin e enëve të gjakut ndonjëherë deri zapustevaniya. Mungesa rezultante e furnizimit me gjak të organeve. Kur enët sëmundje e zemrës, trurit, sëmundje koronare të zemrës, hipertensionit demonstruar dietë. Dieta më e përshtatshme është një version dietë numër 10s. Tipar i saj është përmbajtja e reduktuar e yndyrë të kafshëve, karbohidrate, kufizimi i kripës, lëngjeve. Dhe anasjelltas - duke rritur sasinë e vitaminave C, B, substancave lipotropik lipolevoy acid, kalium, magnez, fibra dietetike, minerale.

Qëllimi kryesor i dietës është ngadalësuar procesin e arteriosklerozës, përmirësimin e qarkullimit të gjakut, rivendosjen metabolizmin, të reduktuar peshën e tepërt të trupit, duke siguruar ushqimin e duhur, pa stres të konsiderueshëm në sistemin kardiovaskular, veshkat, mëlçinë, sistemin nervor. Sipas produktet dietë shtypen dhe të zier. Procesi i marrjes shpenzimet e ushqimit pa shtuar kripë, një sasi e vogël mund të shtohet në gjellë përfunduar.

Produktet dietë të lejuara nën numrin 10c

// '); //]]>

Miell dhe produkte bukë - e lejuar bukë gruri, e bërë nga miell 1-2 klasës, thekër, biskota haletnoe pakripur, pasta pakripur. Supave - ju mund të hani supë, borscht, supë lakër, supave vegjetarian me patate dhe drithëra, qumësht dhe supave fruta. Mish të ulët-yndyrë, shpezë, peshk copë gatuar apo copëtuar, metoda e prodhimit - valë, kur ju mund të piqem. Gjithashtu në listën e produkteve të lejuara përfshijnë midhjet dhe alga deti. Vezë - të Omelets proteina, vezë të ziera, por jo më shumë se 2-3 javë. Qumështi dhe produktet e leje: produktet e qumështit, qumësht, djathë të ulët yndyrë, djathi i kripur, salcë kosi si piper. Ju mund të hani bollgur, hikërror, mel, casseroles të ndryshme.

Dietë e pacientit në sasi të kufizuar duhen këto produkte: oriz, bollgur, makarona. Perime të zgjidhura: karrota, kungull, kungull i njomë, patate, lakër të të gjitha llojeve, patëllxhan, bizele të njoma. Zarzavate mund të shtohet në ushqimet e gatshme. Në vijim janë të lejuara si ushqim: sallatë me vaj perimesh, vinaigrettes, peshk i zier në xhelatinë, mish, djathë slabkosolenyy, harengë ngjyhet, sallam, proshutë zier, të ulët-yndyrë, sallatë frutash. Frutat dhe manaferrat mund të hahen të papërpunuara, si dhe fruta të thata, jellies, mousses, komposto. Jam, sheqer, mjaltë duhet të jenë shumë të kujdesshëm, të marrë në një numër të kufizuar. Pije: Çaj i dobët me limon, qumësht, kafe, lëng i dobët apo fruta, perime, krunde gruri supë ose hips. Yndyrna lejuara në formën e naftës dhe gjalpë, e përdorur për të bërë enët.

Forbidden ushqime dietë me numrin 10c

// '); //]]>

Nga dieta e pacientit duhet të përjashtojë produkte ose pastë pudre, kërpudha, peshk, supë fasule, mish dhe peshk yndyror, patë, rosë, veshkave, mëlçisë, truri, produktet tymosur, produkteve të konservuara, i yndyrshëm, djathë i kripur, lëpjetë, radishes , radishes, spinaq, çokollatë, kërpudha, produkte të bëra e krem, akullore, mustardë, piper, çaj të fortë dhe kafe, alkool, yndyrna shtazore dhe gatim.

Numri dietë vendosur për 10c ofron ushqim - ushqim duhet të marrë pesë porcione të vogla në ditë.

Ushqimi numër Menu 10c

// '); //]]>

Numri Mëngjesi 1 duhet të përfshijnë: qull hikërror thërrmueshëm, buding me djathë të ulët yndyrë dhe çaj. Numri Mëngjesi 2: mollë të freskët. Dreka: supë me perime perla në vaj perimesh, bytochky mishit steamed, karrota zier ngadalë, lëng. Në drekë hips supë. Darka: sallatë perimesh me lakër deti me vaj shtuar perimesh, peshk i pjekur në salcë qumësht, patate të ziera dhe çaj. Para se të shkojnë në shtrat kos.

Sot ka dy versione të numrit dietë 10s. I pari është i përshtatshëm për njerëzit që janë mbipeshë, dhe një për njerëzit me peshë normale dhe të reduktuar. Opsioni i parë përfshin 90 g proteina, 70 g yndyrë, 300 g karbohidrate, marrjes totale kalori duhet të jetë 2200 kcal. Numri kripë jo më shumë se 5 gram pa fluide vetëm 1.2 litra. Versioni i dytë i dietë duhet të përfshijë 100 gram proteina, 80 g yndyrë, 350 g karbohidratet. Dietë kalori totale prej jo më shumë se 2,500 kalori. Shuma e lejueshme e kripës jo më shumë se 7 gram lëngjeve falas në 1.2 litra. Ajo podchernut se ulja dietë kalori opsionin e parë është arritur nga një rënie prej 0.5 servings e supave, si dhe duke zvogëluar sasinë e sheqerit dhe bukës. Dietë atherosclerosis duhet të përfshijë jo vetëm listën e specifikuar të produkteve, por edhe vitamina C, P, PP, F.

Përveç kësaj, dietë rekomandohet numri 10s kombinuar me ditë të shkarkimit, për një ditë nga 7-10 ditë. Dietë agjërimi ditë duhet të përbëhet nga fruta, perime, djathë ose kos.

Respektimi numër dietë 10c është përdorur si një komponent i terapi ndihmës në trajtimin e atherosclerosis të zemrës, trurit, sëmundje ishemike të zemrës dhe hipertensionit. Efikasiteti është shkaktuar nga dietë të reduktuar përmbajtjen e karbohidrateve lehtësisht të tretshëm, yndyrë të kafshëve. Shkalla e reduktimit të yndyrave dhe karbohidrateve është llogaritur në bazë të peshës trupore. Gjithashtu efekti i dukshëm është ulja e numrit të kripës lirë dhe ekstrakt fluide, kolesterolit, duke rritur vitamina B dhe C. temperaturë standarde vakt gati. Para dietetike e rekomanduar për të konsultoheni me një mjek.