Lupus eritematoz

Lupus eritematoz sistemik - një sëmundje komplekse kronike është më e zakonshme në mesin e djemve të moshës 20 deri 40 vjet. Përveç kësaj, gratë vuajnë 10 herë më shpesh se meshkujt. Në personat me lëkurë të errët lupus ndodh më rrallë se në të drejtë-skinned.

Shkaqet

// '); //]]>

Lupus erythematosus sistemike shfaqet në çrregullimit të sistemit imun. Zhvillimi i kësaj sëmundjeje duhet të konsiderohet si një organizëm gabim në të cilën sistemi imunitar fillon të sulmuar indet e vet, duke i konsideruar ato si i huaj. Arsyet që të çojë në dëmtime të ngjashëm sistemit imunitar të njeriut, kjo nuk është instaluar. Besohet se formimi i lupus tërheq infeksion gjatë kronik bakterial ose viral, dhe rritjen e ndjeshmërisë personale ndaj rrezatimit ultravjollcë diellor.

Ka disa lloje të lupus:

• diskor lupus kuqe - është një sëmundje kronike e lëkurës;
  • sistemik lupus eritematoz - në këtë formë të sëmundjes nuk është vetëm shkatërrimi i lëkurës, por pothuajse të gjitha organet e brendshme;
  • oznoblennya lupus në të cilin ka një kombinim i treguesve lupus dhe lëkurë të tuberkulozit.

Për lupus provuar praninë e predispozicion familjar.

Simptomat

// '); //]]>

Simptomet e lupus janë shumë të ndryshme dhe varen nga cili organ është i prekur në një masë më të madhe:

1. Manifestimet Skin - inflamacion më të zakonshme të lëkurës së fytyrës me formimin e lupus fluturës në faqet dhe hunda. Gjithashtu, lëkura mund të shënohen të kuqe spote rrethore apo skuqjet tjera. Lupus shoqërohet shpesh nga humbja e flokëve, të cilat mund të jenë qendrore ose i përgjithshëm.
  2. Lezionet e mukozës - rrjedhje e tyre për të formuar erozionit, ulcerat.
  3. Joints humbjen - manifestohet për herë të parë me dhimbje, dhe pastaj si progresin e sëmundjes dhe pasuese elementeve shkatërrimit të përbashkët të zhvillimit ndryshim të qëndrueshëm formën e tyre, duke kufizuar lëvizjen e pacientëve.
  4. Dhimbje të muskujve Humbjen dhe inflamacion manifestuar.
  5. Humbja e organeve të brendshme (inflamacion i zemrës, veshkave, mushkërive, traktin gastrointestinal).
  6. Lezionet CNS vërejtur në pothuajse 50% të pacientëve me lupus. Më të rëndësishme janë depresioni, psikozë, njohje pronat dëmtuar objekteve, zhvillimin e konfiskimeve.

Diagnostics

// '); //]]>

Lupus Diagnostifikimi mund të paraqesë vështirësi serioze. Për të ndihmuar të vënë diagnozën e saktë metodat laboratorike të ndihmojë për të studiuar. Për eritematoz lupus karakterizohet nga përmbajtje të reduktuar hemoglobinës në gjak dhe rritjes së normës së eritrociteve sedimentimit. Në qoftë se gjaku i pacientëve me lupus janë specifike për qelizat, diagnoza është konfirmuar. Nëse laborator nevojshme, organet e brendshme studimore instrumental prekur nga lupus.

Implikimet

// '); //]]>

Lupus shkakton mosfunksionim është jashtëzakonisht i rëndësishëm, dhe në mungesë të trajtimit në kohë dhe të saktë të mosfunksionimit të pakthyeshme shënuar të organeve dhe sistemeve të organeve (të zemrës, frymëmarrjes, dështimi i veshkave). Këto kushte janë ndoshta të tmerrshme për pacientin dhe mund të çojë në vdekje.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Të gjithë pacientët me SLE kërkojnë trajtim të gjatë dhe kompleks të sëmundjes. Trajtimi më shpejt fillon, aq më mirë shanset e suksesit të saj, vetëm në rrethana të tilla ka një mundësi të lartë të përmirësimit të arrijnë gjatë të sëmundjes.

Zgjedhja e barnave në lupus eritematoz përcaktohet nga simptomat klinike dhe shkallën e aktivitetit inflamatore. Në lezioneve shënuar të nyjave, lëkura emëruar NSAIDs dhe drogë malaries. Përzgjedhja e drogës, doza dhe kohëzgjatja e trajtimit të përcaktuara nga mjeku.

Çdo dëmtim të organeve të brendshme demonstruar terapi synon shuarjen e sistemit imunitar të pacientit. Për ta bërë këtë, përdorni hormonet glucocorticoid dhe / ose citostatikët. Trajtimi i këtij grupi të barnave duhet të kryhet vetëm nën mbikëqyrje të kujdesshme mjekësore për të shmangur zhvillimin e komplikimeve të rëndësishme të ulcerat gastrike (plagë steroide), duke u bashkuar infeksioneve të ndryshme (sekondare). Ilaçet duhet të marrë një kurs të gjatë deri në rënie të vazhdueshme të inflamacionit. Atëherë mjeku emëron reduktim gradual të dozave. Më pas, pacienti shkon në terapi mirëmbajtjes, e cila zgjat disa vite. Çdo dëmtim të organeve të brendshme të prodhuar trajtim simptomatik, rekomandim për heqjen e treguesve që lidhen sëmundjeve provokuar lupusi eritematoz.

Në vitet e fundit, e përdorur për të trajtuar lupus plasmapheresis. Kjo procedurë është që pacienti të bëjë një gardh pjesë e lëngshme e gjakut (plazma), të cilat janë një numër i madh i antitrupave që shkaktojnë dëmtime të organeve dhe indeve. Numri i hequr plazmën rimbursojë kripur intravenoz.

Në mungesë të inflamacionit aktive në pacientët treguar trajtim në sanatoriume. Para se të shkoni në ndonjë turistik, ju duhet të konsultoheni me një mjek, sepse jo çdo klimë të përshtatshme për pacientët me SLE. Ju duhet të saktë të zgjidhni dhe fizioterapi mos përkeqësojnë inflamacion.

Të gjithë pacientët me SLE duhet shmangur ekspozimit të gjatë në diell. Ata duhet të përdorin sunscreen, cadra.