Neurofibromatosis

Neurofibromatosis i përkasin një grupi të veçantë të sëmundjeve - fakomatozy. Ata janë të karakterizuar nga çrregullimeve metabolike në trup. Sëmundja është e shoqëruar me dëmtimin e gjenit përgjegjës për sintezën e një enzimë, e cila është të një rëndësie të veçantë për të trupit. Si rezultat i kësaj, ka humbja e madhe e organeve dhe sistemeve të ndryshme. Në thelb kjo sëmundje të syve, e lëkurës, të sistemit nervor dhe organet e brendshme. Në neurofibromatosis transformimi kryesor patologjike është manifestuar në lëkurë.

Studimi i kësaj sëmundjeje paraqet një problem të rëndësishëm për shkak se ajo nuk mund t'i atribuohet ndonjë ilaç. Fakti që neurofibromatosis në një masë t'i atribuohet secilit prej seksioneve të mjekësisë. Sepse sëmundja ndikon shumë organet e brendshme, trajtimi është shumë më e komplikuar.

Neurofibromatosis mund të çojë në origjinën e tumoreve të ndryshme të lëkurës. Rrezik i madh qëndron në faktin se mekanizmi i origjinës së tyre për këtë ditë nuk është studiuar deri në fund. Për shkak të metodave efektive të parandalimit të sëmundjes nuk ekziston. Megjithatë, koha për të zbuluar sëmundje duhet të jenë të njohur me simptomat e saj.

Simptomat

// '); //]]>

Sëmundja kryesisht manifestohet në fëmijëri. Në njollat ​​e lëkurës formuar, neurofibromas. Ndër shenjat e hershme të sëmundjes dalluar pamjen e spote moshës, të cilat janë të sheshtë dhe pikturuar në ngjyrë të verdhë-kafe. Shumica spote janë në bagazhin, nën sqetull, në folds ijë. Pas një kohe spote janë në rritje në numrin dhe madhësinë. Simptomë e dytë - shfaqja e neurofibromas, e cila mund të jetë edhe nënlëkurës dhe të lëkurës. Ata janë kodrat pa dhimbje hryzhepodobnymi. Arsimi me ngjyra, e butë në të prekur, nganjëherë pak e vështirë. Neurofibromas janë kryesisht në bagazhin, por në disa raste mund të përhapet në pjesët e tjera të trupit. Kjo mund të ndodhë neurofibromatosis përhapur, karakterizohet nga formimi i tumoreve të mëdha. Në zonën e prekur mund të prishet ndjeshmëri. Pacienti ndjen dhimbje në lokalizimin e strukturave mund të jetë itchy. Për diagnozën dhe jo të dy ose më shumë prej karakteristikave të mëposhtme:

• më shumë se gjashtë pika të errëta në lëkurë (5-15mm);
  • dy ose më shumë neurofibromas;
  • njolla të vogla në folds axillary;
  • Lisha më shumë se dy nyjeve;
  • glioma optike nervore;
  • dysplasia në formë pyke kockave të kafkës;
  • Prania e sëmundjes në të afërmit e të afërmve të shkallës së parë.

Implikimet

// '); //]]>

Sëmundja është manifestuar nga rritja në të gjitha organet dhe indet e tumoreve. Mbathje nervore rrethuar nga tumoret që rriten nga predha e tyre. Përveç kësaj, sëmundja manifestohet në lëkurë, si spote moshës dhe strukturat që janë të natyrshme për dëmtim të mëlçisë. Ndër pasojat e sëmundjes duhet të theksohet vizion të paqartë për shkak të formimit të retinës pika të moshës. Gjithashtu vërejti anormale transformuese bust skeletore, këmbët dhe duart. Kockat janë të dobëta ose anasjelltas në mënyrë të konsiderueshme kompakt, duke rezultuar në formimin e formave të shëmtuara gjymtyrëve dhe përçarje të jetës. Një nga transformimet më të rëndësishme është lakim e qëndrueshme e shpinë, duke çuar në mosfunksionimin e palcës kurrizore. Vuajtja dhe sistemit nervor të pacientit, shpesh vërehet në fëmijë moszhvillimin. Ka shpesh në depresion, prodhimi i të cilave është i vështirë dhe përpjekje. Sëmundja në më shumë tipike e njerëzve, por edhe e grave do të vuajnë neurofibromatosis.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Metodat sot radikale të luftuar sëmundjen atje. Si përshkruesit e trajtimit që kontribuojnë në stabilizimin e proceseve metabolike në trup. Trajtimi i përshtatshëm dhe kohëzgjatja e tij është e vendosur në person për çdo pacient. Duke i trajtuar të metat kozmetike që provokojnë sëmundje, kirurgji. Sa për medikamente, nuk është një droge e preferuar efekti i të cilave ka për qëllim përmirësimin e metabolizmin në ind lidhës, organet e brendshme dhe sistemin nervor.

Moti për jetën e pacientit është plotësisht e favorshme. Duke folur për aktivitetet profesionale, është e mundshme në rast se nuk ka lezione të rëndësishme të kockave, vonesë të rënda mendore pak.

Aktivitetet e rehabilitimit për pacientët me neurofibromatosis përcaktohet në bazë të ashpërsia e sëmundjes. Sëmundja zgjat një jetë, kështu që pacientët duhet të jenë nën mbikëqyrjen e vazhdueshme të ekspertëve.

Gjatë operacionit, i cili synon për të hequr tumore humbjen e mundshme të konsiderueshme të gjakut. Kjo është për shkak të faktit se tumori është i furnizuar mirë me gjak. Pra, para se operacioni është e rekomanduar për të marrë parasysh transfuzionin, prania e zëvendësuesit. Para operacionit zonë e përcaktuar domosdo të zonës deformuar dhe sasinë e indeve që do të përdoret për zëvendësimin. Në shumicën e rasteve, e përdorur për të zëvendësuar mungesën e indeve lokal. Trajtimi i neurofibromatosis gjatë, e rëndë, kërkon pjesëmarrjen e drejtpërdrejtë të ekspertëve nga fusha të ndryshme të mjekësisë, të tilla si një neurokirurgu, okulist dhe të tjerët. Komplikimet e sëmundjes mund të jenë deformim të ndryshme të indeve të buta dhe të nofullave dhe dalje dhëmbësh. Korrigjimi i deformimit të dalje dhëmbësh kryer duke përdorur metodën kirurgjikale.

Ajo podchernut se përafërsisht një e treta e pacientëve nuk kanë ankesa, dhe neurofibromatosis duket jepet rastësisht kohë, qëllimi i të cilit është për të identifikuar sëmundjen.