Lipoma

Lipoma (wen) - një tumor beninj në formën e formacioneve lirshëm që zhvilluar në indin nënlëkuror lidhës. Në raste më të rralla, lipomas mund të depërtojnë në mes të muskujve dhe enët e gjakut deri në periosteum.

Shkaku i origjinës lipomas mund të shërbejë si një cist dhjamor, dhe pengim i kanalet dhjamor. Dhjamor kist - një kist që është formuar kryesisht në vendet ku gjëndra dhjamor, të cilat duket se për shkak të bllokimit të gjëndra ductless. Ka raste kur origjina e lipomas është një sëmundje me përvojë për shkak të acarim të vazhdueshëm mekanike e indeve. Për shembull, paraqitja e lipomas në stevedores mbrapa dhe derëtarëve.

Lipoma mund të gjendet në çdo pjesë të trupit dhe të zhvilluar kryesisht nga ind dhjamor. Prandaj, këto edukimi lirshme nënlëkurës joformal mori emrin e dytë - wen. Wen shfaqet më shpesh në mes të moshës 30 dhe 50 dhe kryesisht gratë.

Lipoma - një e metë dhe jo kozmetike, sepse në fakt nuk shkon në fazën malinje dhe sjell ndjenjat e dhimbshme. Këto tumore nuk janë lëshuar tek autoritetet, por vetëm duke i shtyre (deri në masën e rritjes së saj) indeve. Së bashku me atë të lipoma indeve të ndara membranë të përbërë nga ind lidhës, e cila quhet kapsulë.

Lipoma tumor ndoshta si të shumta dhe të vetme. Në rastin e parë, mjekët thonë asgjë për lipomatozom. Lipomatoz - një gjendja e përgjithshme shëndetësore, e karakterizuar nga rritja e depozitimit yndyrë në indeve dhe qelizave. Gjithashtu lipoma mund të zhvillohet simetrike. Lipoma tipar karakteristik është se zhvillimi i saj dhe nuk varet masës totale të trupit të njeriut. Me fjalë të tjera, madje edhe me lipoma përgjithshme lodhje nuk ndalet zhvillimin e saj dhe bëhet më pak.

Simptomat

// '); //]]>

Zakonisht lipomas Madhësia më e vogël zbuluar rastësisht me ndjenja, kjo është për shkak se ata nuk shkaktojnë dhimbje tek njerëzit dhe nuk është ende e dukshme. Për të gjetur nevojën Lipo të kërkoj me duar arsimin shfaq nënlëkurës. Lipoma është e butë në të prekur, elastike, pa dhimbje, duke i shtyrë të lehtë, ndërsa shtrihen lëkurës segmentuar strukturën tumor dallueshėm. Formë lipomas rrumbullakët ose ovale, ka një rrugë të qartë. Ngjyra e lëkurës gjatë lypomamy nuk ndryshon nga zonat fqinje me ngjyra.

Nëse ju gjeni shumta subjektet e vogla të përpiqet të shtypni nervore, në qoftë se ajo do të shkaktojë dhimbje - atëherë ajo lipomas. Tumor varg madhësisë në një gamë mjaft të gjerë nga 5.10 mm deri 10 cm apo më shumë. Arsim shumë më të zakonshme nga gjashtë deri në pesë centimetra. Rrallë është e mundur për të krahasuar madhësinë e lipoma me madhësinë e kokës së foshnjës në raste të tilla quhet lipo madh.

Gjithashtu, gjatë përcaktimit tumor udhëhiqet nga vendi i akomodimit. Shumë më tepër lipomas shfaqet në vende të grumbullimit të madh të indeve yndyrë: gjirit, yndyrë barkut, indin nënlëkuror, indit dhjamor, mushkëritë, mediastinum, etj Në formacionet e thella dhe diagnoza e vështirë është themeluar vetëm studim histologjik. Gjithashtu, për inspektim shtesë duke përdorur X-ray diagnostifikim, tomography llogaritur dhe studim me ultratinguj.

Implikimet

// '); //]]>

Lipoma, ekziston për një kohë të gjatë, është në gjendje të zhvillojë dhe për të arritur të gjitha madhësive të mëdha. Në raste të tilla, tumor fillon vidvysaty. Sipas peshës së tumorit dhe bazën e saj është e tendosur këmbën e hollë kthehet në lëkurë. Kjo mund të shkaktojë ënjtje, ngecje të gjakut apo nekrozë. Nekroza - është një proces patologjik karakterizuar nga vdekja e qelizave dhe indeve.

Në lipoma madhe është indet rëndësishme kequshqyerjes, duke çuar në erozion të enëve të gjakut, ulcerat e lëkurës, si dhe ichorization.
Gjithashtu i ndikuar nga lëndimi ose arsye të tjera të njohura pak lipoma mund të zhvillohet në liposarkomu. A liposarcoma - ajo është një tumor malinj i qelizave e yndyrës. Running (shumë i madh) lipomas mund të shkaktojnë deformim të organeve të brendshme dhe pengojnë punën e tyre.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Metoda e trajtimit në rastin e një tumori tillë - a kirurgji. Gjatë trajtimit të lipomas është kuptuar heqjen e saj të plotë.

Indikacionet për të kryer kirurgji:

• lipoma ka dimensione të mëdha;
  • lipoma po rritet me shpejtësi;
  • lipoma është e dhimbshme;
  • ngjeshja e indeve të afërta dhe organeve;
  • krisje kozmetike.

Të gjitha kirurgji për të hequr lipomas mund të ndahen në tre grupe kryesore:

1. Heqje tradicional lipoma e kapsulës - është metoda më radikale. Ata kryejnë një operacion të tillë nën anestezi lokale. Së pari të bëjë një prerje të gjerë të lëkurës, dhe pastaj vyluschuyut Lipo larguar së bashku me kapsulë, vend qepje në indet e lëkurës. Në rast të madh kullimit Madhësia lipoma lënë për disa ditë. Përparësia e metodës klasike të arsimit në mungesë të repetitions. Pengesë kryesore - një i madh, plagët unaesthetic pas prerë.
  2. Heqjen mini-invazive tumor. Së pari të bëjë një prerje të vogël të lëkurës (jo më shumë se 1 cm) përmes të cilit pastaj të shkatërrojë dhe të fshijnë Lipo brenda kapsulë. Operacioni është kryer nën miniendoskopom që ju lejon të monitoruar plotësinë e heqjes së kapsulës lipoma.
    Kjo metodë nuk është radikal, por ka një efekt të mirë kozmetike.
  3. Lipomas Liposuction. Përdorur lipoaspiratora përmes një prerje të vogël (5 mm) lipoma është derdhur nga kapsulë. Procesi kirurgjikale zhvillohet pa përdorni miniendoskopa. Ky operacion, sigurisht jep efekt më të mirë kozmetike, por i mbushur me një mundësi të lartë të origjinës përsëritje.

Në raste të rralla, pas largimit të lipomas është rilindje e tyre - dhe në vend të një lipoma të vetme, të largët duket tumor të shumta. Për më tepër, tumoret e reja mund të shfaqen jo vetëm në zonën e lëkurës ku lipoma u hoq, por në vende të largëta. Një arsye për këtë komplikacion - lënë pas dore përdorimin e metodave për të parandaluar përsëritjen (larguarit) gjatë operacionit.