Urdhje

Qere - një sëmundje e lëkurës (dermatosis), ka shprehur skuqje Trupit manifestim me tregues të karakteristike të tilla si lëkurë, formimin e spote me ngjyra, kruarje të zonave të prekura.

Origjina e shkaqeve herpes ndryshe, në shumë raste ata kanë një natyrë infektive (stryhuchyy, herpes) në raste të tjera - jo (duke qarë, psoriasis).

Nuk janë llojet e mëposhtme të infeksionit herpes: stryhuchyy, herpes, banesë të kuqe, rozë, ngjyra (Pityriasis).

Të përfshijë edhe herpes dhe sëmundje jo-infektive të lëkurës - qanin kore (ekzema) dhe psoriasis (psoriasis). Megjithatë, si rregull, do të thotë zoster dermatit ngjitëse.

Shkaqet

// '); //]]>

Më dermatit dhënat e shkaktuar nga fungi patogjene apo viruset. Por jo gjithmonë e mundur për të gjetur pushimin patogjen. Ndonjëherë duhet vetëm praninë e virusit (p.sh., në rastin e pushimit të kuq), por ekzistenca e tij nuk është konfirmuar nga shkenca moderne.

Sfondi i herpesit origjinës është ulur imunitetin, praninë e sëmundjeve të traktit gastrointestinal, predispozitë për reaksioneve alergjike. Provokuar shpesh herpes hipotermi dhe sëmundjeve të tjera infektive (nganjëherë asimptomatike). Zakonisht herpes "të zërë rrënjë" në njerëzit debilitated. Imuniteti i fortë parandalon shfaqjen e dermatoses.

Simptomat

// '); //]]>

Për të gjitha herpes është karakterizuar me një skuqje të lëkurës në trup. Megjithatë, pamja e saj mund të ndryshojnë në masë të madhe dhe varen nga lloji i dermatosis. Shumë më tepër shënuar njolla rozë apo të kuqe me tehe pabarabartë, nodules të vogla që nuk shkojnë në forma të tjera, paraqitja e papules - përflakur lezione në lëkurë. Skuqja nganjëherë shoqërohet me formimin e flluska, e cila qëndron jashtë me lëng të qartë ose qelb.

Konsideroni disa nga simptomat kryesore të herpes

Lichen planus - kjo dermatosis karakterizohet nga kursi kronike zakonisht ndikon vetëm në lëkurë. Thonjtë dhe mukozës janë prekur më pak. Ngjyra dhe forma e spoteve ndryshon në varësi të llojit të sëmundjes. Duket si flluska të vogla apo pllakave shelushaschyhsya. Shkaku i sëmundjes nuk është i instaluar aktualisht. Ndoshta, kore e kuqe shkaktohet nga një virus. Disa ekspertë besojnë se sëmundja mund të ndodhë si një efekt anësor nga duke marrë një numër të barnave. Mjekët e tjerë besojnë se puçrra - një pasojë e stresit të rëndë. Sëmundja është më e zakonshme në gratë e moshës pjekur.

Pink Liken - shprehu pamjen shelushaschyhsya e spoteve rozë në lëkurë. Lëkurë heterogjen - nuk është vetëm e mesme. Forma ngjan një medallions nxito me kufi të ndritshme trëndafili. Në mënyrë tipike, organi i parë duket pllakë mëmë (atë më të mëdha), dhe më vonë u përhap skuqje të vogël. Si kore rozë, një arsye pak të njohur të sëmundjes, por mjeku siguroi në faktin se dermatosis shkaktuar nga një agjent infektive. Infeksioni liken rozë në kontakt me personin e sëmurë në fakt nuk ndodh. Vuajtja leje të tillë, kryesisht njerëz të moshës 10-35 vjet. Për skuqjen karakterizohet nga sezonaliteti, shpërthime të ndodhë në pranverë ose në vjeshtë. Mundësisht, zoster rozë ndodhin në individë qenë kohët e fundit sëmurë me një të ftohtë. Zakonisht vetë njollat ​​janë të vetëm në 6-8 javë. Trajtim, në shumicën e rasteve, nuk është e nevojshme.

Herpes zoster - është shkaktuar nga virusi i herpesit. Prek lëkurën dhe sistemin nervor, kështu që ky lloj i dermatosis është më e frikshme. Para kësaj sëmundjeje personat e prekshëm të cilët më parë kishin lisë së dhenve (të moshuar me sistemet imun të dobësuar). Në rrjedhën e infeksionit të prekur nervave të vendosura në hapësirën ndër brinjëve, si dhe degët e nervit trigeminal (në një anë). Fillimisht, virusi shkakton dhimbje të trupit në nerva e prekura, mund të ketë një rritje në temperaturën e trupit, kruajtje dhe ndjesi shpimi gjilpërash lëkurës. Pas 3-4 ditë në lëkurë formuar spote si zona e kuqe fryrë përflakur (papules), më shpesh të vendosura në anët e bust. Këto papules janë shndërruar në blisters që përmbajnë një lëng të qartë. Përveç kësaj, ka një rritje e nyjeve limfatike që janë në zonën e prekur, dhe rrisin dhimbjen. Një flluska javë zsyhayutsya në vendin e tyre formoi një kore ngjyrë të verdhë-kafe pas zhvishem kore dhe bie, trupi në zonën shënoi një ndryshim të vogël në ngjyrë. Injorimi zhdukjen e skuqjen, pacientët mund të shqetësojnë ende dhimbje në zonat e prekura të trupit. Zakonisht faza akute e sëmundjes zgjat 3-4 javë, por ndjenjat nganjëherë të dhimbshme ndodhin në rrjedhën e disa muaj.

Qere (trichophytosis) - një sëmundje fungale që ndikon në lëkurën e trupit dhe kokës. Në thelb, sëmundja është tipike për fëmijët me sistemet imun të dobësuar. Infeksion, në shumicën e rasteve, është në kafshëve të sëmura (të tilla si macet) ose përditshme objekteve pacientin. Shfaqja e parë ka disa ditë (ndonjëherë 1-2 javë) pas goditur një kërpudhat e lëkurës. Për trihofitii karakterizohen nga rozë apo të kuqe skuqje luspa. Këto lezione mund të ndikojnë kokës, duke shkaktuar formimin e arna tullac dhe humbjen e flokëve. Prandaj, kështu që pacientët duhet të rruajë kokën e tij. Njollat ​​shpesh itchy. Gjendja e përgjithshme e pacientëve përkeqësohet rralla.

Versicolor Pityriasis (kore plazh, ngjyra kore) - dermatosis që ka një natyrë fungale. Infeksioni zakonisht ndodh pas kontaktit të drejtpërdrejtë me një pacient ose përmes objekteve, e cila preku pacientin. Skuqja duket si spote që tentojnë të ngjyrës transformim. Fillimisht pllaka karakteristike ngjyrë rozë, më vonë ata errësojë, duke u bërë të verdhë-kafe. Rashes shfaqen më shpesh në gjoks, mbrapa, supet, sqetull dhe qafën. Numri i pllakave sheshtë mënyra të ndryshme - elementeve individuale ndonjëherë shënuar, në shumë raste, ndoshta, bashkimi i tyre lezione soobrazovaniem mëdha. Herpes Color - një sëmundje mjaft të zakonshme. Më shpesh vërejtur në adoleshentët, të rinjtë dhe të njerëzve që jetojnë në klimat e nxehtë.

Implikimet

// '); //]]>

Në shumicën e rasteve, herpes - një sëmundje e lëkurës që nuk ndikon sisteme dhe organe të tjera. Megjithatë, disa lloje të dermatoses (p.sh. herpes zoster) mund të shkaktojë dëmtimin e sistemit nervor. Rezultati i kësaj sëmundjeje, siç është ndonjëherë është zhvillimi i të ashtuquajturës nevralgji post-herpetike, ka shprehur dhimbjen.

Në një tjetër komplikacion të mundshëm të herpesit përfshijnë formimin qanin ekzemë në lëkurë, ku xhepa të mëdha të nxituar lokalizuara. Duke arsimit tërheq ekzemë larje të shpeshta, krehje dhe fërkim të lëkurës. Nëse kruarje ka të ngjarë hyrje në qendër të një infeksioni të ri, zhvillimin purulent mbushur me komplikacione.

Pasojat për pacientët që vuajnë nga forma kronike të herpes mund të ndodhë gjithashtu në çrregullime të sistemit nervor. Shumë pacientë thonë pagjumësi, nervozizëm, mungesa e besimit. Shumica e njerëzve që kanë skuqjen e lëkurës e natyrës panjohur, janë zënë ngushtë për të folur për sëmundjen e tyre, rrallë kthyer ekspertëve, duke pasur parasysh sëmundjen "turpshme". Në fakt, origjina e dermatoses të ngjashme nuk varet nga mënyra e jetës dhe statusin e tij shoqëror shënuar si herpes dhe plotësisht të njerëzve të pasur me sistemet imun të dobësuar.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Herpes Trajtimi varet nga shkaku që e ka shkaktuar sëmundjen. Nëse agjenti infektiv është instaluar, ajo është e paraparë agjentë antifungal ose antivirale (topically ose me gojë). Ka forma të pushimit nuk kërkojnë trajtim (Pityriasis rosea). Në disa situata demonstruar terapi simptomatike: përdorin agjentët kunder kruarjeve anestezion alergji të drogës.

Është e rëndësishme në trajtimin e herpesit rrisin sistemin imunitar të pacientëve që përdoren për këtë jetëdhënës do të thotë vitamina. Fizioterapi besueshme, destinacioni trajtim spa. Nëse kore është shkaktuar nga sëmundje themelor, është e nevojshme për të marrë masa për trajtimin e tyre.

Duhet të kuptohet se diagnoza dhe menaxhimi i mëvonshëm i pacientit duhet të kryejë një mjek për shkak se shumë patologji të lëkurës kanë simptoma të ngjashme. Vetë-mjekim është e rrezikshme, në mënyrë që "banal" puçrra mund të fshihen sëmundje të tmerrshme sistematike të tilla si sifilizi apo AIDS.