Qere rozë dërdëllitje

Kore Pink është sëmundje infektive dhe alergjike të lëkurës. Shpesh, ajo shfaqet si pasojë e një të ftohtë të mëparshëm. Një tipar karakteristik i kësaj sëmundjeje është se edhe injoruar trajtimi më herët se gjashtë - tetë javë kjo vështirësi nuk është zgjidhur. Çdo ndjenjat subjektive në shumicën e rasteve nuk janë vërejtur, por në raste të rralla mund të ketë kruhet (nëse veprimi në lëkurë irrituese faktor dhe njerëz tepër emocionale).

Simptomat karakteristike

// '); //]]>

Mundësi të mëdha marr kjo murtajë keqe pak ndodh në njerëzit e moshës 20 deri 40 vjet. Përveç kësaj, ajo është e karakterizuar nga sezonalitetit të dallueshme, dukshëm shpërthimet më të shpeshta të rasteve të shfaqjes së tij në verë dhe pranverë. Përafërsisht gjysma e njerëzve trajtohen rrit lënë të gjitha filloi me shfaqjen e "pikave të nënës" ("pllaka amë"). Ajo karakterizohet nga përmasave të mëdha (deri në tre - pesë centimetra në diametër), ngjyra të ndritshme të kuq dhe lëkurë janë vërejtur në sipërfaqe.

Shtatë deri në dhjetë ditë pas origjinën e spote, nuk është manifestimi më i rëndësishëm klinik i sëmundjes - lëkura fillon mbulohen nga njolla të vogla ngjyrë rozë rrumbullakët ose ovale. Erupcione të tilla janë në rritje të shpejtë në madhësi dhe mund të jetë në lidhje me një deri në dy centimetra në diametër. Disa ditë pas puçrra duket disa elemente janë në zemër të verdhë, dhe shtresa me brirë i thatë dhe zhvishem off shkallët më të vogla. Varësisht nga shkalla e ndarjes rreth spoteve që e bëri një ngjyrë kafe-verdhë, është një pjesë e vogël e corneum shtrese. Skajet e ngjyrës njollë nuk ka ndryshuar dhe mbetet rozë. Elementet avancimin periudhë është rreth dy ose tre javë. Rash zhdukur duke lënë pas një lëkurë të pigmentuar apo depigmented, e cila mori emrin - ". Psevdoleykoderma" Pas një periudhe të caktuar kohe depigmentation apo pigmentim të lëkurës të kalojë pa u vënë re.

Siç tregon përvoja, mund të veshin skuqje njolla, urtikarie ose me njolla-papular në natyrë, duke siguruar një kurs më të gjatë sëmundjes. Elementet kryesore janë të vendosura në zonën e gjirit, vazhdojnë procesin e lëviz drejt inguinale folds, bark, hips, supet dhe qafën. Shumë më tepër ovale skuqje diametër të madh janë të vendosur përgjatë vijës Langer, duke lehtësuar në masë të madhe procedura për diagnostikimin pushim rozë. Duhet të theksohet se gjendja e pacientit në fazën e skuqjes e spoteve të reja mund të ndryshojnë në mënyrë dramatike, nganjëherë pacientët mund të ankohen për gjendje e sëmurë, ethe, rritjen nyjet limfatike submandibular dhe të qafës së mitrës. Por zakonisht në pacientët me pa ndjenjat subjektive. Kruhet shfaqet vetëm nën faktorë të veçantë: prania e sëmundjes me natyrën neuropsikiatrike apo gjatë acarim të rregullt të lëkurës. Kur ju jeni të përfunduar periudhën fillestare të sëmundjes (dy deri tre javë), skuqje nuk duket, ndalesa sëmundje dhe në mënyrë të pavarur të përfundojë pas gjashtë deri në tetë javë. Rifillimi, më shpesh nuk shfaqet, sepse imunitetin e trupit të njeriut.

Në disa raste është e mundur për të lënë përhapjen rozë në pjesë të ndryshme të lëkurës, si dhe origjinën e komplikimeve - infektimit me zhvillimin e mëvonshëm të pyoderma, eczematization plagë. Kjo është e mundur për shkak të acarim të lëkurës, veprim fizik (presion, fërkime, rrezatimi UV), larje, përdorim i pazakontë i barnave që përmbajnë tar etj

Nuk do të përpiqet për të vetë-mjekoj? Besojë këtë biznes ekspertëve, shkoni të konsultoheni me një dermatolog.

Origjina Arsyet

// '); //]]>

Sot agjenti i saktë shkaktar i privuar errët. Ndër shkencëtarët versioni më i zakonshëm është se agjent shkaktar vepron si një virus të zakonshëm. Në të vërtetë, kjo tregon se puçrra rozë shpesh shfaqet si rezultat i një ftohjet mëparshme infeksionit. Është e nevojshme të theksohet se kjo sëmundje nuk është vërejtur predispozitë gjenetike. Pink dërdëllitje zoster ndodh rreth 5 - 6% të pacientëve të cilët kërkonin këshillën e një dermatolog. Shumë shpesh kjo ndodh në gra të moshës mesatare, sidomos në vjeshtë dhe dimër, shumë më pak - shpesh në të moshuarit dhe fëmijët.

Faktorët kryesorë të rrezikut janë privuar dërdëllitje sëmundjeve të ndryshme infektive dhe hipotermi zgjatur. Përveç kësaj, në fillim infektive e sëmundjes është refuzuar për shkak se për shkak të gripit të transferuar, grykët ose SARS. Si praktikë mjekësore, të dy mund të merrni të sëmurë disa anëtarëve të familjes.

Parandalim

// '); //]]>

Mjekët thonë se parandalimi rozë kore janë të nevojshme. Re sëmundje nuk është vërejtur shpesh. Pasi ajo është imuniteti mjaft e fortë.

Komplikime të mundshme

// '); //]]>

Në rastin e trajtimit aktive dhe zbatimin e trajtimit të ujit mund të jetë një rritje masive e zonës së nxituar. Me kruarje të fortë dhe imunitet të dobësuar ekziston mundësia e bashkimit me infeksionin, por kjo ndodh shumë rrallë.

Trajtim

// '); //]]>

Ju duhet të largohet trajtim janë neintensyvnym rozë dhe të butë duke pasur parasysh rrezikun e përgjithësim të proceseve inflamatore.

Mjekimi:

1. Dietë hypoallergenic;
  2. Përdorimi i ointments kortikosteroide;
  3. Antihistamines janë të dizajnuara për të lehtësuar kruarje (suprastin, diazolin, Claritin);
  4. Kufizimi trajtimet me ujë;
  5. Ndalimi i përdorimit të leshit dhe rroba sintetike;
  6. Përdorimi i kozmetikës që janë aplikuar për të trupit.

Regjimi dhe dietë

// '); //]]>

Gjatë shfaqjes së sëmundjeve të tilla si pityriasis Rosea Gibert, ju duhet të ndiqni një dietë me kufizimin e erëza, turshi, broths koncentruar dhe marinades.