Zgjebe

Zgjebja - një sëmundje ngjitëse që shfaqet kur hyjnë në qindarkën kruarje të lëkurës, që rrjedh me një kruarje të fortë dhe të karakterizuar nga lezione të lëkurës që janë shkaktuar nga arsim lëviz patogjen dhe gërvishtjet.

Mite kruar madhësia e vogël: gjatësi 0.2-0.4 mm gjerësi 0,14-0,35 mm ovale. Format e jetës rreth një muaj. Larvat shënoni dhe meshkujt që jetojnë në sipërfaqe të lëkurës. Femra është, shpuar shtresë corneum, duke bërë përparim përgjatë sipërfaqen e saj, dhe që hedh vezë. Larvat e rriqrat pastaj të vijnë në sipërfaqe të lëkurës, është shndërruar këtu në marimangat rritur. Cikli i plotë zhvillim është rreth 14 ditë.

Jo nga morrat kruar njerëzore është në gjendje të mbijetojnë 2-3 ditë në temperaturë dhome, por në një temperaturë prej 60c të vdesë tashmë në 1:00, mirë, valë apo anasjelltas - me një marimangat Negativ Temperatura vriten pothuajse menjëherë.

Infeksioni zgjebja ndodh nëpërmjet kontaktit të drejtpërdrejtë me njeriun e brendshëm të sëmurë: Nëpërmjet liri ose të brendshme, peshqir, dhe kontaktit seksual. Shpesh infeksioni ndodh nëpërmjet sponges dhe fshisave në dush. Më pak zgjebja transmetohet me anë të një shtrëngim duarsh. Fëmijët mund të jenë të infektuar me lodra. Periudha e inkubacionit zgjat 7-10 ditë.

Mite kruarje bën temperaturë të ulët, të vluar i vdes vetëm 10 minuta dhe është rezistent ndaj shumë disinfektante hlorovmisnyh.

Simptomat

// '); //]]>

Për zgjebe kruhet mprehtë karakteristikë e fortë, duke rritur në mbrëmje dhe gjatë natës. Edhe pse kruar është një reaksion alergjik ndaj marimangat dhe fikalii tyre. Prandaj, infeksioni primar mund të kruhet shtatë ditë ose më shumë, por reagimi ri-infeksioni ndodh në ditët e para. Skuqja e lëkurës një masë papules të vogla janë të çiftëzohet elemente vezykuleznoy që krehër pacientët tregojnë për formimin e crusts përgjakshme dhe kruarje lineare.

Indeksi është më karakteristike e lëviz zgjebja kruarje. Në një vend ku mite femra infiltruar, ekziston një flluskë madhësinë e një kokërr miletit, i mbushur me përmbajtje të qartë. Lëviz së bashku lëkurës, kruarje femër bërë kurs, i cili është në sipërfaqe të lëkurës, si një gjatësi të hollë shirit zezë nga disa milimetra deri centimetra. Prandaj, në këtë kurs, dhe Femra lëshon vezë. Në fund të kursit tregon gjithashtu zgjebja fshikëz, dhe e cila është femër. Shumë më tepër lëvizje janë kruarje në lëkurën e duarve, sidomos gishtat, dore rajoni mëparshëm dhe mbi penis. Lëviz më pak kruar janë në lëkurën e mollaqe, bark, sipërfaqet e brendshme të duart dhe këmbët. Fëmijët kruar elemente mund të shfaqen mbi pëllëmbët, thembra dhe fytyrën. Në të rriturit, e njëjta fytyrë, qafë, rajoni interscapular, sqetullat, shuplaka dhe shputa nuk janë të habitur.

Implikimet

// '); //]]>

Ajo ka qenë vlerësuar se në mungesë të trajtimit në vetëm tre muaj nuk është lëkura e njeriut mund të shënoni gjashtë breza, së bashku me numrin e parazitëve mund të jetë rreth 150 milion individë. Kruajtje të rënda çon në kruarje të lëkurës, të tilla si dëmtimit të lëkurës infektuar lehtë, që shpesh çon në origjinën e infeksionit të mesëm.

Trajtimi i parakohshëm mund të çojë në origjinën e komplikimeve të ndryshme, më të zakonshme janë dermatit dhe pyoderma, ekzemë më pak të përbashkët microbial dhe koshere. Nuk mund të jetë vlon, impetigo dhe ecthyma. Përveç kësaj, zgjebja mund të jenë infeksionet e komplikuara dhe seksuale, për shkak integritetin e lëkurës në zonën gjenitale gjithashtu i shqetësuar që ju lejon të lehtë të depërtojnë ndonjë infeksion. Kundër sfondit të ekzistencës së gjatë të zgjebe ose me trajtim joadekuat mund të jetë problemet më nervor dhe psikologjike.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Zgjebja patrajtuara nuk kalon. Trajtimi është i lëkurës specifik do të thotë. Zgjebja mund të trajtohen për 4-5 ditë. Për më tepër, mjetet moderne mund të përdoren vetëm 1-2 herë në varësi të produktit dhe të shkallës së ndotjes. Me zbulimin e zgjebe në një anëtari të familjes, trajtimin profilaktik të postuar për të gjithë.

Është e nevojshme për të izoluar nga të tjerët. Shumë më trajtimi është vaj sulfurik, sapun squfurit dhe përgatitjeve të tjera (emulsioni vaj ose benzil benzoate edhe me një lubrifikim të vetme, zgjidhje hyposulfite natriumi, vaj Wilkinson, Spregal). Në raste të rënda, antibiotikët emëruar madje. Por të drogës duhet të zgjedhë ekspertin e duhur. Mjeku duhet të trajtohet, dhe monitorojnë procesin për të rregulluar shërimin e plotë të sëmundjes. Për më tepër, një ekspert në kompleksin gjithashtu emëron antihistamines hiposesebiliziruyuschie dhe medikamente për të parandaluar origjinën dermatit e shumicës së barnave dhe të shpejt të të hequr lëkurën itchy.

Designed shepetilno vaj të lëkurës duhet të na zvarrisë në lëkurë. Pas fërkim të lëkurës synuar droga antiparasitic, rekomandohet të paktën 12 orë nuk do të të larë, zakonisht kalojnë seancën mbrëmje e trajtimit, droga ishte në trup gjithë natën. Të jetë i sigurt për të ndryshuar brendshme çdo ditë dhe liri krevat.

Ju duhet të bëni të sigurtë që trajtimi ishte i plotë, për të eliminuar mundësinë e një kthim të sëmundjes. Ajo duhet të kihet parasysh se kruarja mund të zgjasë për disa javë pas trajtimit të suksesshëm (heqja e ticks), që nuk është një tregues i zgjerimit të sëmundjes. Nëse së bashku me këtë të vazhdojnë të përdorin drogën, kjo mund të rrisë vetëm simptomat, por një efekt anësor i barnave më të madhe. Prandaj, ne duhet të përmbahen në mënyrë rigoroze për të trajtimit regjim, nëse origjina e dyshimit të konsultoheni me mjekun tuaj.

Përveç trajtimit është shumë e rëndësishme për të kryer një dezinfektimin e plotë të strehimit fondeve të veçanta. Të gjithë ju duhet të valoj rroba dhe gjëra që ju nuk mund të valoj dhe lodra duhet të dal në qese plastike pa ajër dhe, nëse është e mundur, të sjellë të ftohtë për disa ditë. Ju gjithashtu mund të aplikoni dezinfektues të veçanta. Liri është gjithashtu shepetilno nevojshme hekur proprasovuvaty nxehtë në të dy anët. Gjithashtu nevojitet pastrim të përditshme lagësht dhe dezinfektimin e objekteve sendet dhe furnizon një personi të infektuar. Përveç kësaj, është e nevojshme për të paralajmëruar miq të cilët mund të jenë të infektuar, testuar dhe pësojnë trajtim nëse është e nevojshme.