I hyrë në mish gozhdë - simptomat, tiparet e, metodat e diagnostikimit, trajtimit

Gozhdë i hyrë në mish është një ndryshim i këtij lloji, në të cilën buzë e jashtme ose e brendshme e pjatë gozhdë në njërën shputë fillon të rritet në zonën e roll gozhdë. Gozhdë i hyrë në mish, simptomat nga të cilat janë të zakonshme, mund të ndodhë në çdo moshë, duke u paraqitur në këtë mënyrë të dy fëmijët dhe të rriturit.

• Përshkrimi i përgjithshëm
  • Simptomat
  • Diagnostifikimi
  • Trajtim
  • Ndërlikim

Përshkrimi i përgjithshëm

// '); //]]>

Për toenail i hyrë në mish është gjithashtu një term mjekësor - mishërim onyhokryptoz apo gozhdë. Më toenail i hyrë në mish të prekur në anën e jashtme të krevatit gozhdë mbi gishtin e madh. Humbjen bosht gozhdë në këtë proces patologjik bëhet i fryrë dhe i kuq, këto ndryshime faktor shoqërues është inflamacion, kundër të cilit, nga ana tjetër, të zhvilluar dhimbje të forta. Me kalimin e kohës, inflamacion mund të bëhet kronike. Mungesa e trajtimit të nevojshëm bën përsëritje të mundshme të procesit.

Problemi i hyrë në mish gozhdë, është shkaktuar nga presioni i tepruar në indet e buta rrethuar pjatë gozhdë. Presioni i tillë mund të jetë për shkak, për shembull, gjenetikisht, parregullt formojnë një gozhdë në këtë bazë, dhe në prani të prirjes patologjike ndaj ndikimit në rritje në sajë të njëjtën arsye.

Ndryshuar formën e gozhdë në rritje më tej ajo mund të kontribuojë në gozhdë pahijshme zvogëlimin në qoshet zvogëlimin. Gjithashtu, siç lexuesi mund të marrë nga një përshkrim të arsyeve kryesore që provokojnë gozhdë i hyrë në mish (compression), ajo mund të zhvillohet për shkak të veshin këpucë të ngushta të tepërta. Kjo ndihmon në këtë gozhdë rast compression palët dhe të lartë, përmes të cilit rritja e gozhdë shkon në thellësi okolonohtevыh rollers, duke shkaktuar rritje të mëtejshme. Për këtë arsye, shpesh problemi i hyrë në mish gozhdë përkatëse për adoleshentët dhe të rinjtë e modës, e cila është arsyeja pse ata morën bukur, por jo gjithmonë këpucë të rehatshme. Kjo është këpucë shumë të ngushta veçanërisht e vërtetë dhe këpucë me gishtërinjtë e vuri. "

Lezione fungale janë konsideruar gjithashtu në mesin e shkaqeve që kontribuojnë në zhvillimin e rritjes jonormale gozhdë, veçanërisht duke folur për humbjen e trashje pjatë gozhdë, dhe e saj shoqëruese rritje e tillë shkakton. Ngjashëm me problemet para nesh mund të shkaktojë dëmtimin e pjatë gozhdë, si dhe shkeljet e këmbë, kundër një sfondi të zhvillimit deformim dhe shputë e rrafshët.

Struktura anatomike e gozhdë (gishtin)

Gozhdë i hyrë në mish: simptomat

// '); //]]>

Si simptomë kryesore është një dhimbje e përhershme toenail i hyrë në mish, shënuar nga roll gozhdë, fitimi i saj është veshur këpucë, presionin dhe këmbë. Visual inspektim fillimisht lejon të zbuluar shenjat e sëmundjes ulçerë - ajo është e vogël dhe e vendosur në një vend ku bosht gozhdë në më të ekspozuar ndaj lëndimit.

Më pas, ka një shtim të shpejtë të ashpërim, dmth rritje e tepruar e indeve që ndodh nga roll gozhdë sipërfaqe plagë. Përhapja e tillë është një përgjigje për të adresuar ndikimin e infeksionit dhe proceset e lidhura me dëmtim ndodhur. Rritja e granulim ngjan mish i gjallë, për shkak të asaj që ata zakonisht përkufizohen si afat të duhur - "mish të egër". Ajo ishte me ardhjen e mishit të egër, e cila gjithashtu mund të shoqërohet me shfaqjen e shkarkimit purulent, ne mund të themi se procesi patologjike u zhvendos në një kronike formojnë rrjedhën e tyre. Njëkohësisht, zhvillim dhe lloj tjetër të ankesave komplikimet e lidhura janë një distancë të konsiderueshme.

Pas kthimit në karakteristikat relevante për fenomenin e gozhdë i hyrë në mish, theksohet se gabimi është besimi se ekspozuar vetëm humbjen gishtin e madh. Kjo nuk është, gozhdë i hyrë në mish mund të formohet në secilin nga gishtat, në fakt, mund edhe të rritet dypalësh. Faza fillestare e sëmundjes nuk është i shoqëruar me fluide ose purulent shkarkimit, ngrohje duke prekur me gisht edhe në këtë fazë nuk është ndjerë. Për më tej nga kënd fillon të rritet lëkurës shtesë dhe indeve, dhe, në fakt, qëndron lëngshme të verdhë, kjo tregon progresin e formimit reagimit në përgjigje të lëndimeve të lëkurës gozhdë irrituese. Nëse procesi patologjik i aderimit infeksion, ënjtje është manifestuar në një formë më të rëndë, kjo gjithashtu ndihmon për të shkarkimeve të lëngëta (bardhë ose të verdhë), shuma e rritjes së shkarkimit. Lëkure rrethuar nga skuqje mund të bëhet i zbehtë, proces patologjik foto mund dopovnytysya ngrohjes.

Kështu, edhe aq i pafajshëm në sëmundjet shikim të parë si simptoma hyrë në mish gozhdë në fazat e hershme të cilat nuk mund të shkaktojnë shqetësim të veçantë, kërkon një vizitë në një mjek. Në veçanti, është e nevojshme kur ju lidheni infeksionin njëkohshëm me këtë yndyrë, pamja fluide, të zbehtë e lëkurës në zonën e skuqje, dhimbje në rritje ose ënjtje.

Format pjatë gozhdë që rritet përbrenda

Diagnostifikimi

// '); //]]>

Bazuar në ndryshimet që pacienti mund të përcaktojë veten, ju mund të kuptoni se ky është problem i rëndësishëm specifik, se problemi i hyrë në mish gozhdë. Kur iu referuar mjeku (i cili shpesh, në praktikë, është në fazën e procesit patologjike ose faza komplikacioneve kronike) metodat e veçanta diagnostike nuk zbatohen. Në veçanti duhet të marrë një test të gjakut (të plotë), nën të cilat do të vlerësojnë inflamacion aktuale, përveç kësaj, analiza do të bazohet në nivelin e sheqerit për të përcaktuar pacientin nuk zhvillojnë diabetin.

Nëse procesi në progresion e tij ka arritur në fazën e komplikimeve, ajo mund të jetë projektuar për X-ray rajonin e eshtrave këmbë. Kjo masë është e domosdoshme, edhe një herë, për një studim më të hollësishëm të karakteristikave të sëmundjes, kështu që nuk e përjashton mundësinë e kalimit në procesin purulent kockave.

Nëse dyshoni praninë e infeksioneve purulent, ju mund të kenë nevojë për trajtim në një drejtim tjetër (dermatologji). Është e rëndësishme të kuptojmë se nëse nuk eliminohen shkakun që shkaktoi sëmundjen, pasojat, si një prej tyre është konsideruar gozhdë i hyrë në mish, përpiqen për të eliminuar pakuptimtë.

Trajtim

// '); //]]>

Nëse pacienti komplikimet gozhdë i hyrë në mish nuk ka zhvilluar, trajtimi është ambulator. Fazat fillestare të procesit patologjik, infeksion pashprehur dhe ashpërim, kërkojnë trajtim konservativ. Për raste të tjera, një formë më progresive e procesit, trajtimi konservativ i hyrë në mish toenail mund të veprojë si një fazë përgatitore të trajtimit, gjegjësisht si terapi para operacionit më tej. Edhe në çdo rast është e rëndësishme për të siguruar kufizimin e çdo lloj të ndikimit në pjatë gozhdë, e cila sigurohet duke veshur këpucë të përshtatshme (ideale është duke ecur zbathur ku është e mundur). Përveç kësaj, gozhdë zvogëlimin duhet të përjashtohet në gishtat e prekura kufijve kaq të shkurtër, duke përcaktuar në përgjithësi nga rritje e saj.

Gozhdë i hyrë në mish: parimet e trajtimit konservativ

Fazat fillestare të përcaktimit të mundësisë së ndikimit efektiv në gozhdë i hyrë në mish dhe ata të prekur zonën. Si një nga fushat kryesore të ndikimit në këtë rast është metoda e banja të ngrohta, të cilat janë të siguruara nga një efekt të drejtpërdrejtë në këmbë. Në këto pellgje bashkangjitur disa lloje të antiseptikë, të tilla si TEAS bimëve (Wort Shën Gjonit, kamomil) furatsilinom, Permanganat kalium, etj Në qoftë se një fushë në të cilën ka një gozhdë i hyrë në mish, fillon nahnoyuyetsya, pas miratimit të tabaka imponuar detyrimisht dressings me ointments shtuar antibacterial. Në qoftë se ne e trajtojmë lezione fungale, atëherë lloj të veçantë të barnave të destinuara për këtë qëllim, si mund të identifikohen mundësitë kryesore Nizoral, Kanizon, Lamisil, etj

Disa kohë më parë, ndikimi në zonën e prekur është përdorur si një shirita radiografike film, të përcaktuara në mes të zonës sferë e cila është dhe vendndodhjen e lëkurën e gozhdë. Me të ai usuvavsya faktor mekanike ndikim, i cili shkakton dëmtimin dhe shtrirja gradualisht siguruar të pjatë gozhdë, nënshtruar tendosje. Sot përdorur një numër të pajisjeve të ndryshme, nga të cilat dhënë një efekt të ngjashëm. Këto janë clips të ndryshme, pllaka, burimet dhe pamje të tjera kompakt nga madhësia e tyre përjashton ndonjë ndikim negativ, për shembull shoqëron këpucë veshur. Nga Upland buzë e gozhdë, me kusht që ato të lejuar uljen e presionit të ushtruar nga ana e tyre në zonën e rrotull gozhdë që ndodh ndërsa korrigjuar formën gozhdë dhe ul dhimbje. Në clip veçantë mund të përdoren Fraser ZTO, B / S-pjatë apo poluskobы.

Edhe në rast se terapia konservative nuk japin efektin e dëshiruar, dhe në qoftë se ne kemi konsideruar më sipër paraqitet ashpërim parregullt me ​​shoqërues purulent shkarkimin pamjen e tyre, siç konsiderohet e nevojshme në fuqi, operacionale për të eliminuar problemin e gozhdë i hyrë në mish.

Gozhdë i hyrë në mish: kirurgji (trajtimi kirurgjik)

Më operacioni është ambulator, anestezi lokale. Ka një numër të drejtime në të cilat ky problem mund të zgjidhet nga operacioni, kjo prerje kirurgjikale, dhe metoda valë radio, dhe mënyra e ekspozimit përdorur një lazer. Shumë shpesh ka mbajtur heqjen veçantë e gozhdë, një metodë e heqje. Ndërkohë, heqja e pjesshme nuk specifikon lirinë mëtejshëm nga problemet - në shumicën e rasteve është përsëritur gozhdë i hyrë në mish. Për këtë arsye, një pjesë e pjatë gozhdë është hequr dhe rajoni përkatëse e gozhdë dal. Për shkak të kësaj gozhdë rritet përsëri është më e ngushtë se gozhdë në rritje para.

Nëse gozhdë ka pësuar ndryshime të rëndësishme në sfondin e procesit patologjik, si dhe humbjen fungale atë (përsëri, në formë të rënda) mund të jetë për të hequr pjatë gozhdë plotësisht. Rastet më të rënda të gozhdë i hyrë në mish përsëri të kërkojë jo vetëm heqjen e pjatë gozhdë, por të gjithë zonën për të cilën gozhdë rritet. Defekt, i cili u shfaq në sfondin e një ndërhyrje e tillë, duke u fshehur sipërfaqe autodermoplastyky zëvendësimin e marrje ryshfeti lëkurës. Gozhdë në atë gisht në përgjithësi rritet më.

Thonjtë i hyrë në mish

Gozhdë i hyrë në mish: Komplikime

// '); //]]>

Për të kuptuar se sa serioz natyra mund të gjeni problemin para nesh, ne duhet të theksohet toenails i hyrë në mish dhe komplikime në zhvillim në sfondin e neglizhencës në trajtimin e kësaj patologjie. Shpesh ata janë në zhvillimin e procesit kronike, veçanërisht zhvillimin e komplikimeve faktorë të tillë kontribuojnë relevante për pacientit si atherosclerosis rajonin e ekstremiteteve të poshtme dhe diabetit.

Këto sëmundje të çojë në faktin se vepra është furnizimi me gjak në gisht - ose më mirë, indet e tij të buta, për shkak të asaj që zvogëlon aftësinë e tyre për të përkrahur rigjenerimin dhe rezistenca e ndikimit ndaj infeksioneve. Kështu, në vijim kushte patologjike relevante oslozhnennomu toenails i hyrë në mish e tanishme:

• Lymphadenitis, lymfanhyyt. Përhapja e infeksionit me anë të enëve limfatike, duke zhvilluar inflamacion të tyre, i cili është përcaktuar si lymfanhyyt. Inflamacion është rregulluar për të zgjeruar në afërsi të nyjeve limfatike, dhe ajo inguinale dhe nyjet limfatike popliteal. Nuk është inflamacion, duke çuar në rritjen e tyre, si dhe shfaqjen e dhimbjes tashmë plotëson këtë kusht patologjike si gjëndrave.
  • Osteomielit gozhdë trupë. Kjo gjendje patologjike është që të lëvizë të infeksionit purulent kockave. Kurë është e vështirë, për më tepër, si një mënyrë për të dalë nga ky trajtim mund të konsiderohet amputimi i gishtave. Patologji Diagnoza bazohet në kryerjen e hulumtimit në fushën e X-ray e eshtrave të prekur gisht.
  • Abscesi. Humbur në këtë rast të jetë këmbë gisht, kjo është një gjendje patologjike në zhvillimin e inflamacionit purulent në indet e buta të gishtit. Në zemër të manifestimeve parë shoqëron skuqje dhe ënjtje të lëkurës përgjatë falangën. Si trajtim kryesor në këtë rast konsiderohet nevojën për ndërhyrje kirurgjikale.
  • Gisht gangrenë. Në këtë rast, gishti i këmbës nekrotyzatsiyi ekspozuar indeve pakthyeshme nekrozë që zhvillon ato, i shoqëruar nga nxirje karakteristike të lëkurës. Si mundësi e vetme e trajtimit për gangrenë shputë apo fushën amputim trajtuar prej falangave gozhdë, ose prerja e plotë të shputë.

Kur simptomat që tregojnë gozhdë i hyrë në mish, shikoni një doktor për një kohë të gjatë apo kirurg.

Nëse besoni se ju Thonjtë i hyrë në mish dhe simptomat karakteristike të sëmundjes, mjeku do të ndihmojë kirurg.

Ne gjithashtu ofrojmë përdorim diagnostifikimit tona online të shërbimit të sëmundjeve që në bazë të zgjedh e mundshme të vëna simptomat e sëmundjes.